Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Si eu tot la MUNICIPAL! Bai fetelor, cu asta mica m-am mai linistit acum, dar eu am nascut pe 26 mai si nu mi-a venit nici un ciclu, iar lohii nu mai am de ha, ha, cateva saptamani bune! Voi cum stati la capitolul asta? In rest si noi am progresat: cand nu ne doare burtica radem, gangurim, exploram apartamentul pe umarul lui mami, ne uitam la culori, jucarii,fata lui mami, tati, buni...Sambata ne botezam... Ehe...Suntem si noi un omulet in toata firea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Si eu tot la Municipal!!! La et. 4, am stat in rezerva 21. O mai tinti minte pe asistenta aia draguta, blonda si tunsa scurt? Mie mi-au trecut lohiile dupa 6 saptamani dupa care mi-a venit ciclul care a durat mai putin decat de obicei ( Da Doamne sa se regleze asa!)

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Mey fetelor, dar m-ati lasat singura de tot aici?

Intrebare: de cateva zile Mariuca plange dupa baie, imediat ce o scot si o bag in prosop. Este un planset-urlet, ca ala de durere, de ti se rupe inima. Va dati seama ca abia mai am timp sa ii fac masaj si ce mai trebuie dupa baita, ca tre' s-o iau imediat in brate. Am incercat s-o iau si imediat dupa baita, dar cand o pun iar jos plange. Ce poate fi?

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

UUUUUUUUU! Tot eu sunt! Se vede ca doarme puiul. Am pus poze noi cu Mariuca pe paginutza de pe webshots.
Pupici

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

buna fetelor
nu stiu ce sa mai zic... am fost ieri la gratar cu bb mic cu niste prieteni. unii dintre ei au o fetita de 4 luni..deci nu era singurul bb mic. si plangea si fata lor da' parca nu asa tot timpul sa te surzeasca, jumatate din zi mi-a venit sa plang si mie restul de jumatate a stat bb mic pe patura (sa nu auda de carut, ca era si mai rau) si s-a uitat la salcia care-i tinea de umbra. A fost rupt de oboseala da' nici gand sa adoarma, decat spre seara cand am fi putut taia lemne pe el si azi noapte s-a trezit de o gramada de ori ca sa manance (el renuntase la masa de noapte) da' cred ca era mai mult de sete. Eu sunt somnambula ca de vineri nu am mai dormit ca lumea (lumea asta cu copii mici), mai am si niste vecini care s-au apucat sa darame blocul si sa-l construiasca din nou, de...
Am si vesti bune (ne-am luat combina frigorifica noua, ne chinuiam de o sapt si azi ne-au si adus-o) si foarte bune (nebuniile sunt bune rau si ultima data parca n-am mai simtit cusaturile alea de loc)
bb isi da la pumni peste fata si peste burta de zici ca e o maimuta mica si da din maini si din picioare cu asa o viteza de o sa-si ia zborul in curand. Acuma a adormit in timp ce-l bateam pe spate ca avea ochii carpiti de somn, sper sa nu inceapa astia prea repede cu bubuiturile!
de alaptatul intins nu stiu ce sa zic ca mie in maternitate (tot Municipal) toate asistentele de copii im ziceau sa-l alaptez intinsa ca e mai usor (de-mi venea sa le bat pe toate ca mie nu mi-a iesit pozitia asta pana acu vreo luna),
cam maronie a fost si scurgerea mea dela ciclu si noi nu facuseram nebunii inca deci n-avea ce sa fie altceva
de stat cuminte in carucior nu sta decat cateva minute si numai daca ii ridic putin spatarul, si nici cand il plimb nu mai e asa de cuminte, noaptea in schimb e tare amuzat afara (un golan)
Madutza te inteleg perfect cu piticii ca azi dimineata pe la 5 l-am pasat lui tati ca mai aveam un pic pana sa incep si eu sa urlu si am plecat sa dorm si eu un sfert de ora pe canapea in sufragerie (a tacut ca prin minune - am uitat sa intreb ce i-a facut)
ce mai vroiam sa zic: stiu ca nu va lasa sufletelele da' ar trebui sa-i lasati sa invete cum se face kk singurei ca daca tot ii puneti supozitoare sau termometre or sa se chinuie mai mult. incercati cu masaj (circular in sensul acelor de ceasornic pe tot abdomenul) sau sa le flexxati piciorusele pe burtica. sau incercati sa le distrageti atentia (Alex nu face niciodata cand se screme, dar in schimb a facut de multe ori cand radea sau statea linistit) sau puneti-i pe burica la voi. Sper sa mearga ceva!! Cine ii da lapte praf copilului (si chiar sunt constipati), parca scria ceva in Mama si copilul de a adauga ulei in lapte da' nu stiu sigur si nici nu am cartea acuma ca i-am trimis-o sora-mii. Ar fi bine sa se uite cineva. sau lactoza.
va pup fug sa mamanc si sa ma culc ca sa se faca laptic pt bebic


Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Madutza asa face si Alex. eu cred ca e din cauza diferentei de temperatura si se sperie. La mine nu tace pana nu il pun la san. La ta'su mai uita din cand in cand, dar lui in genere i se pare tata subiect de divertisment (la cat de rar se vad....) la mine toate manevrele de dupa baie se executa in niste urlete infioratoare de-mi tiuie urechile. cateodata nici nu-l mai imbrac ii dau direct tzatza si il imbrac cand il trec la tzatza 2, dar exista si riscuri, spre ex aseara a facut kk si pisu pe mine

Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

BUna fetele!

Ce credeti??? Scriu cu doua maini!!! De ce? Mi-am luat esarfa de purtat bebele...
Irinusha, sa stii ca e utila. NU imi pare mie ca sta bebe chiar comod, da sotul zice ca sta foarte bine. SI adevarul e ca plangea de somn cand il pusei acolo si dupa ce marai un pic, atipi. Acum nu stiu daca o sa fiu in stare sa il scot de acolo adormit si sa doarma in continuare, da o sa incerc. Nu stiu cat o sa folosesc esarfa, ca tine rau de cald si sunt niste calduri pe aici... Da oricum, pentru cazuri de urgenta, ca mi s-a intamplat sa mi se faca rau de foame si sa nu ma pot duce sa mananc ca bebe avea o zi rea de tot si abia atipise la mine in brate, e bun. Am amandoua mainile libere chiar daca e un pic incomod. Si in plus, greutatea trage de umar, nu de coloana. Mai incearca sa il pui pe Crisulet, poate acum merge mai bine.
Madutza, nu te mai scuza ca ne povestesti prin ce treci, tu chiar ai avut problemute cu Uca. Ma bucur ca e bine. Chiar nu stiu de ce ar putea sa tipe dupa baie. Al nostru si daca vrea sa maraie, cand punem foenul pe el tace malc :-)
Maria, te inteleg foarte bine ca si bebele meu sambata la picnic tacea doar in brate si uneori nici acolo. Doar foarte putin a stat in cosuletul lui... Si, coincidenta, si la noi se lucreaza in bloc ca au plecat niste chiriasi si proprietarii scimba diverse si fac reparatii :-(( si e asa de vreo saptamana da cica pe poimaine termina. Abia astept.
Christina, distractie placuta, ce frumos s-a nimerit... Cu ciclul nu stiu ca eu inca n-am avut.

Va pupic acum, incerc sa dorm si eu un pic, sa vedem daca il conving pe Strumful meu sa doarma si in patut, vad ca "vorbeste" in somn acum.

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Mey dar ce s-au mai picnicuit BB-lusii nostri in week-endul asta!!! [:d]

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Madutza, bag de seama ca au mai crescut dragii de ei :0)

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Da Irinel se tin numai de picnicuri, lapicul nu le mai place, doar gratarelul

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput