Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Da, Liliana, si noi avem aceeasi problema. Solutia pe care am gasit-o: o tin sa eructeze foarte des, chiar daca plange cand ii scot tzitzi. O tin de 4-5 ori la o masa, mai des la inceput si mai rar la sfarsit. La inceput mananca prea lacom si acumuleaza multe gaze.
O sa te trec pe lista imediat!

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

dragi mamici minunate,

iarasi ati scris o gramada, dar uite acu' am un pic de timp (ca astept sa termine unul din profi o sedinta) si incerc sa citesc ce-ati mai facut.

mai, cu mincatul fructelor si legumelor proaspete, parerile sint si pro, si contra. eu, una, cred ca fiecare din noi trebuie sa incerce sa vada ce 'merge' pentru ea si puiul ei. cum lia mea maninca doar partial de la mine, nu mi-am facut nici o mustrare de constiinta cind am decis ca nu renunt la fructe si legume - astea fiind partea majoritara a meniului meu pe toata ziua! lia nu a facut niciodata nici un moft mai iesit din comun si deci cred ca organismul ei, cumva obisnuit inca din burtica cu al meu, e ok cu dieta mea. desigur ca sint si prunci mai sensibili si atunci sint mai multe masuri de luat, dar eu cred ca nu toti bebelusii reactioneaza la fel la ce maninca mamica care alapteaza - si deosebirile depind de foarte multi factori. oricum, pediatra mi-a zis 'maninca fructe si legume'. mama mi-a zis 'nu minca fructe si legume'. na.... judecati si voi:)

la multe luni bebelusilor care implinesc azi 1 si 2 luni! lia a implinit simbata 3 luni si eu o vad deja 'mare'!! si frumoasa:)- da-pai cum altfel, ca doara-s mama-sa:).

madutza, asta a fost prima tura de vaccine, nu? saracuta uca, sper sa-i treaca piciorusul (sigur ii trece) cit mai repede! am auzit ca la a doua tura de vaccine reactia e mai intensa - dureri in piciorus, febra, stari de agitatie... inca o data, cred ca depinde si aici de la bebe la bebe. sa speram la foarte bine si nici o reactie pentru toti bebilicii!!!

bravo, heron, ca alaptezi asa. in fond, e unul dintre cele mai naturale lucruri din lume, asa cum zici. imi pare rau de bebe ca da afara din laptic. ia-te dupa sfatul madutzei, ca merge cum zice ea.

bun venit, brinnie! numai sanatate si bucurii copilusilor si voua. scrie-ne cind mai poti, despre tine/voi.

paloma, bine ca te-ai hotarit sa iesi la 'lumina'. bine ai venit! si sa-ti traiasca fetita!

mamaleone, sa va traiasca fata crestina! imi pare rau de durerea care s-a accentuat brusc - poate de la chilotei?!
ai dreptate cu dintisorii - am verificat pe gingii, dar nu vad nimic. ii place liei sa faca balonase si sa se uite la mine cu balele pe toata barbia. si se distreaza cred cind imi vede mutra:).

irinusha, sper ca ti-a priit baia cu spuma. si ce harnicuta ai fost - bucatarie, curatenie, hainute cris... apropo, si eu tot asa cu lia, ii tot cumpar hainute pe cind acasa are sertare pline de ele si-i si ramin mici de ma uit la ele si-mi pare rau ca n-a apucat sa le poarte (poate surioara sau fratiorul;-)).

alina33, sper ca dragos a fost cumintel la scos singe... doamne-doamne, ce ni se rupe inima cind ii vedem chinuiti la doctor....

gabitz, ce fain ca dennis e sanatos si voinic - lasa ca-i trece si iritatia de sub gitutz. eu o sterg pe lia cu musetel si o ma straduiesc sa o sterg bine la git - acolo i se face 'brinzica' la cum ii aluneca picaturi de lapte cind maninca:).

cady, nu stiu daca-i mai cumpar marsupiu - ieri am fost (iar) la zoo si unul din tatici (prieten cu nasii liei) era cu fetita de 2.5 luni si s-a chinuit saracu sa-si puna fata in snugli de-a trebuit cu totii sa-i dam cite-o mina de ajutor.... poate ca nu toate port-bebe sint la fel, dar nu stiu daca sa ma 'inham' la asta... multumesc pentru sfaturi, totusi si ma bucur ca tu te descurci bine:).

bravo, clau, ca va mai faceti viata sociala! concert... ce frumos!! pupici alexandrei ca a fost cuminte. nu peste mult, o sa va insoteasca si ea pe la concerte, da' ce?:)

irinel, sper sa mai ajungem cindva prin toronto. de fapt, nu e asa departe: 2.5 ore pina la niagara si de-acolo mai putin de-o ora la toronto! da' poate ne intilnim la cascada cit mai e inca vara si frumos, ce zici?:)

noi sintem bine, lia creste si ne inveseleste in fiecare zi. e cuminte de ma tot mir cum am 'capatat' eu asa un sufletel minunat si vesel si iubitor..... ma gindesc ca toate mamicile simtim la fel....
simbata am avut musafiri la masa. am gatit friptura de porc la tava cu cartofi natur, salata de ciuperci cu smintina, suflee de brinza de capra cu marar, placinta cu brinza, torta de piscota cu inghetata si frisca si toata lumea a fost multumita:). duminica ne-am dus la gradina zologica, am prins o vreme minunata, nu sufocant de cald, dar senin si un vinticel caldut - lia a fost treaza toate cele 4 ore de plimbare si tata-sau a tot tinut-o in brate sa-i explice despre ursi si lei si tigri si delfini si foci si camile si canguri....:). am fost cu nasii liei si fetita lor de 5 luni - o scumpica veselica - si un prieten de-al lor cu fetita lui de 2 luni jumate - care si-a facut somnul in aerul ala bun!

va pup, ma duc sa-mi termin treaba si pe la 3-4 sper sa pot 'zbura' acasa la copila mea. pe toate va pup!

mona si lia (24.04.2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Buna la toata lumea si LA MULTI ANI!!!!!sarbatoritilor de azi!!!

Stefan al meu doarme acum dar cam iepureste si nu stiu daca apuc sa scriu prea mult.
Si eu mananc cam din toate cu exceptia fasolei si mazarii. In rest cam de toate inclusiv fructe fara de care as muri.
Ma trece si pe mine cineva pe lista cu data de nastere---8 octombrie 1976.

Si noi am avut un week-end plin. aici s-a organizat picnicul romanilor cu mici, carnati si bere. A fost fain . Am facut si plaja ca parcul e pe malul oceanului. Stefan a fost foarte cuminte.

Tre sa ple acum.

dana, mamica de 2 baieti--Andrei si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

danaA, te-am pus in lista cu zilele de nastere. unde locuiti voi in canada de aveti iesire la ocean? pe coasta de vest? ce fain, picnic cu romanii din canada, asta da!

mona si lia (24.04.2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

La multi ani Adelina! Si la multi ani Lia, mai cu intarziere...

Monet, de acord, putem sa nevedem si la Niagara daca e prea departe Toronto.

Fetele eu incerc sa ii distantez un pic mesele la cel mic da asa imi pare rau de el...ca el e mancacios si cam maraie cand e ora mesei...da cat sa o mai ducem la 2 ore? Tocmai am vorbit cu o prietena din Romania care a nascut un baietel sambata si acolo se duc sa alapteze copiii la 3 ore si se formeaza asa reflexul de masa. Ea a facut cezariana si dupa 3-4 zile ii aduc copilul in camera da probabil deja va fo obisnuit cu orarul asta. Mie mi s-a spus sa ii dau la cerere si nici n-as fi putut altfel ca plangea cand ii era foame...da ma gandesc ca acum e destul de maricel sa maresc la 2 ore jumate. Credeti ca e prea mult dintr-o data?

Si mai am o intrebare: cum le ocupati voi timpul la cei mici?
Al meu cand nu doarme, nu mananca si nu gangureste cu mine sau jucariile, maraie si ma gandesc ca poate se plictiseste da nu reusesc sa ii distrag atentia. Si nu sta prea mult singurel cu jucariile. Singurel in scaunel, nu singurel in incapere, ci langa mine

pupici la toate


Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

SCURT, SCURT! aM CITIT TOT, DAR DE SCRIS, O SA SCRIU F. PUTIN DIN LIPSA DE TIMP !VA PUP PE TOATE,MULTUMIM FRUMOS PT URARI, NE-AM BOTEZET SAMBATA, AM CREZUT CA VREMEA NE VA COMPROMITE TOATA PREGATIREA PT. CA AM ORGANIZAT TOTUL IN AER LIBER, DAR A FOST SUPERB, CAND AM IESIT DIN BISERICA ERA SOARE SI ASA A RAMAS PANA S-A INSERAT. A IESIT SUPERDISTRACTIE SI COMORICA MEA A DORMIT DE-A RUPT, S-A TREZIT, A PAPAT, A DORMIT IAR.AM MANCAT, AM BAUT, AM DANSAT, N-AM AVUT NICI O TREABA. AZI AM IMPLINIT 2 LUNI. A VENIT DR. ACASA CU ASISTENTA, AM FACUT GAURELE IN URECHI SI AM BAGAT CERCELUSII DE LA NASICA, A FOST GROAZNIC, APOI AM FACUT VACCINUL. MA SIMT VINOVATA, A SUFERIT ASTA MICA AZI DE ZIUA EI SI A PLANS DE MI-A RUPTINIMA. IN REST, TOTUL O.K.
CADY, CUM A FOST LA BOTEZ ? ATI IESIT BINE ?
MI-A VENIT SI MIE CICLUL. TRE SA MA DUC LA DR SA-MI FACA NU STIU CE INJECTIE CA SA NU RAMAN GRAVIDA.
O SA PUN POZE DE LA BOTEZ CAND AM TIMP.
PUPILICI LA TOTI MAMICII SI BB-EII.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

madutza, multumesc de intrebare,cu lapticul e bine, am destul dar Lara e mofturica si dupa un san ori e satula,ori nu stiu ce e cu ea, cert e ca nu mai vrea... Roade tot ce apuca,stiu ca e devreme dar incep sa ma gandesc serios la dinti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

monet, noi locuim in Vancouver, deci de aia suntem la ocean.
Asa ca daca vreti sa faceti o vizita pe coasta de vest, va asteptam


irinel, sa stii ca si eu i-am rarit mesele lui Andrei cam brusc. Adica nu i-am mai dat la 2 ore si la 3. Si l-am mai pacalit cu suzeta. A functionat treaba. Adevarul e ca Stefanel nu mai petrece nici asa mult timp la san, adica in 5 minute termina de mancat si e satul pt ca altfel nu ar dormi 5 ore fara sa se trezeasac(noaptea).
Si la adoua intrebare--eu mai fac gimnastica cul, sau il las dezbracat si asa ii place, ii cant, il mai pun in leagan, il scot la plimbare. Cam asa ne petrecem noi timpul.
Numai bine!!!

Dana, mamica de 2 baieti---Andrei si Stefan(21 Mai, 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina33 spune:

Mei Irinel si Dragos citeodata e mofturici.Eu am mai spus ca se joaca cu jucariile, le povesteste ,ride la ele,apoi se supara le cearta si tot el plinje....Asa ca tot timpul trebuie sa il mut si o ia de la inceput.Altadatanu vrea nici in scoica ci pur si simplu in brate si sa stau in picioare.Desi nu vrem sa il invatam asa n-avem incotro.Vorbim destul de mult cu el si il scot afara cit pot de des.Plus ca il mai iau cu mine cind merg in oras.Noi cu somnul ziua stam rau.Nu prea doarme si scoate tot din mine...
Se mai trezeste plingind deodata si tare.Nu stiu de a ce.
Ai vostri bb-ei patesc asa??????????
La voi s-a mai rarit stranutul?Noi de cind am iesit din spital tot stranutam.Stiu ca isi mai elibereaza caile da nu se mai termina?
De multe ori se mai ineaca cu saliva si tuseste.Dar citeodata nu stiu daca de la saliva sau de la altceva.

Alina si bebe Dragos
http://www.inarad.ro/dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Buna fetele,

Alina, tot ce ai spus ca i se intampla lui Dragos i se intampla si Mariucai. Si a mea se trezeste din somn plangand si mi-a zis dr. ca viseaza urat. Si ea stranuta toata ziua si tuseste des, se ineaca cu laptic sau saliva.

Irinel, a mea e innebunita dupa carusel. Chiar acum e acolo si scoate niste chiote...Si eu am pene de imaginatie si nu stiu ce sa ii mai fac, dar am noroc ca are 2 jucarii preferate: caruselul si o floare cantatoare. Am observat ca acum ii atrag jucariile mai mari, galben intens sau rosu. In rest o mai tin in scoica si o legan in timp ce ea se uita la niste zanganele, vorbim cate 30 min-1 ora si nu stiu ce baliverne sa ii mai intrug, oricum ea rade, depinde de tonul pe care i le spun. Dupa aia mai incerc sa o si adorm. Mai fac gimnastica cu ea....

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput