Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaleone spune:

Fetelor, am fost in sfarsit la doftor, ca dupa cum va spuneam ma durea rau la taietura de pe fund. Si el prima data zice: a nu-i nimik. Eu: da ma doooare.Se uita el mai bine, si cum ma asteptam: o nenorocita de ata imi facea viata amara. Cum a scos-o de acolo, mi-a trecut si durerea. CE eliberare!

Irinel, poate e marait ca ii este somn. Elena a mea are zile cand vrea tot timpul sa doarma, n-are chef deloc de dat din picioare sau gangurit ca e franta. Cand vrea sa se joace se uita mereu la carusel, da din maini si din picioare, de gangurit gangureste numai daca e cineva cu ea si cand o vad ca se smiorcaie inseamna ca a obosit, o impachetez in cearceaf, ii introduc suzeta si m-am carat, ea adoarme urgent si am scapat de chinuri.
Mai bine lasa-l sa manance cand vrea el, dar cum spune si maduta ma lasa-l sa scoata aerul, ca el se poate simti satul si de la aerul care-i ramane in burtica si de-aia se trezeste mai des.

Heron, si fetita mea vomita mult si acum o las sa scoata aerul in timpul mesei chiar daca ei nu prea-i convine si vomita mai putin. Medicul mi-a spus ca e si un reflex nu stiu cum gastric si pana la 6 luni o sa tot vomite, deci nu-i motiv de ingrijorare.

Anculina sa-ti traiasca mica crestina. Stii ca le-am botezat in aceeasi zi?

Eu mananc de toate( de-aia a inceput sa se sperie lumea de mine) mai putin fasole uscata , mazare si varza . Cu usturoiul si ceapa am obisnuit-o inca de cand era in burtica si acum nu o deranjeaza, poate chiar ii place,hihihi.

Laura, mamika lu Anghel si Elena (21 mai}.
http://community.webshots.com/user/lauragrigorescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Scuze Adelina si Lia ca v-am uitat ... sorry, m-am uitat doar de la mai in sus ... ma cam lasa memoria ... neuronul meu ratacit e de vina! :)
Sa cresteti mari, sanatoase si frumoase!!!

Eu una sunt suparata si speriata ... iar a inceput Cris cu crizele de plans si nu stiu ce sa-i mai fac. A inceput duminica la ai mei, la noi s-a mai potolit, dar tot marait a fost ... tot asa si luni, iar azi dimineata am zis ca ramane fara voce de atata plans. Ieri i-am schimbat laptele ca mi-a fost mila de el cum se chinuia cu partuletzele ... si cred ca am facut prost. Azi noapte a dormit, dar f. chinuit si mai tot timpul pe burta mea sau pe burta intre noi ... si facea la parturi ... Azi dimineata s-a sculat la 5.30 cu chef de urlat si nu se mai potolea nici cu ceai - cum facea el alta data - i-am dat sa pape cu forta mai mult ... si intr-un final l-am linistit pe o perna, leganat pe picioare. Acum e marait, dar totusi destul de linistit. Isi mananca mainile tot timpul, l-am controlat si eu de dinti, dar nu pot simti nimic, plus ca-i prea mic ... dar na, incerc si eu de toate. Am revenit la laptele vechi ... nu mai stiu ce sa fac, copilul are ceva ca doar e un cumintel ... iar intre doua crize de plans imi zambeste ... Ajutor!!! Mai astept sa vad cum mai face si ma duc iar cu el la doctor ... dar vad ca iar ma trimite acasa cu diagnosticul ca sunt eu nebuna.
Doua intrebari:
- cele care dau si lapte praf, voua cum v-a spus dr. cat de des puteti schimba laptele?
- o cacuta de culoarea verde (chiar putin sper metaliza) e normala daca miroase normal a caca si e moale si iese usor?
Multumesc de acum ptr. raspunsuri!
Plec cu el putin pe afara ... vad ca-i inca cumintel si sa profit!
Va pupic ...
eu - cea disperata



Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Buna,

eu sunt o mamica de iulie 2004. Dar, deja am ceva experienta pe pielea puiului meu dpdv colici si plansete.

Irinusha (& Cris) mie doctorii pediatri (si cel din maternitate si cel de la dispensar) mi-au spus sa NU schimb laptele (eu ii dau Milumil 1. Iar caca verzui este ok daca iese usor.

La noi pentru colici functioneaza Sab Simplex (dar trebuie sa vorbesti cu doctorul) de 3 ori pe zi cate 5 picaturi direct in biberon, daca papa tot biberonul. Si al meu isi musca mainile (cand le prinde saracu' ca e mic) si face parturi de zici ca e o mitraliera in scutec, dar... trece.

Andries & Victoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Irinusha,

Caca verde poate fi si de la ceai, dar e OK. Lapticul se schimba treptat, cate 30 ml in prima zi din cel nou, 60 in a doua, in a treia poti da doar lapticul nou.

Incearca sa-l tii cat mai mult in aer liber. A mea se linisteste in carucior. E atat de interesant ca uita de toate.

Andra si Adelina Dora (26.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Irinusha, pupa-l pe Cris din partea mea. Eu cred ca sunt colicile. Tu ii mai dai ceva de colici sau ai renuntat? Noi am patit la fel. Am crezut ca nu mai are copilul colici ca era mai linistit si nu i-am mai dat nimic, cu exceptia ceaiului da nu prea il bea. Si ma miram ca e copilul marait rau. Cand am realizat ca el inca mai are colici si i-am reintrodus picaturile a fost mult mai bine. Mai e si acum marait uneori cum am spus, da nu are crize din astea incontrolabile de plans. Noaptea nu plange, doar ziua cand se plictiseste de jucarii, sau poate chiar are ceva dureri si atunci.
SI eu citisem ca nu se schimba lapticul decat in mod exceptional, tu cred ca il schimbi cu prea multa usurinta. De culoarea la caca nu stiu ca al meu suge inca. Eventual pune o intrebare la Parintii intreaba, parintii raspund. O sa vezi cate raspunsuri o sa ai, si inca rapid!
Dana, e super daca ai putut creste direct cu o ora, al meu si asa face scandal, daca l-as tine o ora...Ma gandesc sa il las asa inca vreo luna, sau poate mai putin, si apoi sa il trec la distanta de o ora. Deja mi se pare asa o usurare...Culmea e ca, desi nu cred ca ii convine si e putin marait in jumatea aia de ora, pare sa ii priasca, parca e mai linistit. Mie mama soacra mi-a zis ca nu e bine ca ii dau asa des sa suga ca il doare burtica, da n-am prea crezut-o. Poate ca avea totusi dreptate? Si al meu doarme primele 4-5 ore noaptea fara sa pape. Da sa se mai trezeasca da fara sa planga de foame si adoarme la loc. Asta de cand am inceput sa il infasam noaptea, inainte se trezea din cauza manutelor si a picioruselor probabil..
Bebelica adormi in leganus si nu stiu daca sa il las, ca parca nu e o pozitie grozava pentru coloana lui. Da daca il scot de acolo, se trezeste, am mai incercat.
Doamne ce dulci sunt bebicii astia.
Pupicei

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaleone spune:

Irinusha, imi pare rau ca Cris se simte asa de nasol. Si eu cred ca tot de la colici. Tu te-ai obisnuit sa fie linistit si acum e normal sa te ingrijorezi cand il vezi asa. Si Elena mea a avut vreo doua crize asa de nasoale de-mi venea s-o iau la fuga cu ea, nici aer nu mai putea sa traga in piept de atata plans. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva. O sa treaca si astea ca doar ne apropiem de 3 luni, pe urma apar altele si altele. Cand zici ca scapi, hop treci la etapa urmatoare, dar se fac ei mari, incep cu gagicile si iar alte probleme...
Cu laptele praf stiam si eu ca nu prea e bine sa il schimbi in primele luni.Auzeam pe toata lumea ca NAN de la Nestle ar fi cel mai bun la inceput ptr ca seamana la gust cu cel de mama si are mai mult fier.Dar nu stiu cum e la burtica asta. Sa-i treaca lui cris, si elena ii da un pupic somnoros.

Eu vroiam sa va intreb cum stati cu ciocolata? Eu cam mananc... oare il afecteaza pe bebe? Poate ii da energie!

Laura, mamika lu Anghel si Elena (21 mai}.
http://community.webshots.com/user/lauragrigorescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Buna fetelor,

Multumim mult pentru urari. Intr-adevar, ieri am facut 2 luni si suntem mare, frumos si incepem sa semanam cu mami. Ieri am fost ocupati cu baita de dupa botez.

Anculina, chiar ma gandeam sambata la tine cand am vazut cum e afara.
Ma bucur ca a iesit totul bine si ca v-ati simtit super. Si la noi a fost totul super bine. Al meu pui a dormit in timpul slujbei, iar impartasania a luat-o dormind. I-a placut si balaceala pe care i-a facut-o preotul, mai suparat a fost cand l-a scos din cadelnita. Nasa l-a imbracat superb, de imi venea sa il mananc. Am stat cu el la restaurant pana pe la ora 8 seara.

Laura, imi place intrebarea cu ciocolata. Eu mananc inghetata de ciocolata. Am citit in unele carti ca cica le-ar provoca diaree. Dar eu nu am observat asa ceva.
Eu, in general, mananc de toate. Chestiile alea gen varza, fasoale, mazare nici nu imi plac asa ca nu e nici o problema pentru mine sa ma abtin de la ele. Iar la capitolul fructe stau si mai prost. De felul meu nu sunt o mare mancatoare de fructe. Acum, vara, imi plac foarte mult pepenii.
De asemenea, cateodata, mai beau si cate un pepsi sau o bere. Si iarasi nu am observat nici o schimbare majora.

Si eu aceeasi problema o am cu Andrei, scoate destul de mult lapte. O sa il intreb pe dr. maine. Maine facem si vaccinul. Sper sa se simta OK puiul meu.

Cady si Rares Andrei (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Fetelor, SUNT O TAMPITA !

Poaten nu v-ati saturat de vaicarelile mele....C la noi in fiecare saptamana apare cate ceva..Acum am eu febra. Ana a facut vaccinul si eu febra . Sunt tampita ca am baut apa de la frigider si am racit in gat...Sunt pe antibiotice. Mama inconstienta...Sper sa nu se ia la asta mica, ca nu mi-am dat seama pana acu fro 2 ore si am vorbit cu ea, in fata ei toata ziua. Acu stau cu masca pe nasos.



Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Saru'mana ptr. raspunsuri dragalaselor!!!
S-a linistit iar puiul meu! Mamaleone, ai dreptate, e prea cuminte Crisuletzul meu si cand se intampla sa planga - mai mult decat atunci cand nu sunt prompta cu laptele sau cu luatul in brate - ma sperie situatia. Si de data asta nu mai vroia in brate, urla si mai tare ... sau barem asa am avut eu impresia. Eu ca eu ca totusi m-am obisnuit, insa mama se pare ca nu ... mi-a povestit ca duminica la criza de plans a lui Cris plangea la rand cu el ... saracuta de ea! :)
Si cu lapticul ce sa zic, da l-am cam schimbat ... dar am zis ca trebe sa gasesc unul care sa-i faca bine lui Cris. Mofturos nu-i, le-a baut pe toate, dar bine nu i-au facut unele ... d.e. Humana l-a constipat ... asta vad ca-i totusi bun dpdv al cacutei, in schimb au aparut iar colicile. Irinel, ii mai dau SabSimplex, dar cine stie ce efect nu are ... ei, lasa ca trec ... sper totusi sa nu mai faca asa rau ca mor de mila lui ... si cine stie ce prostii mai fac! :)

Mai fetelor, de ciocolata in timpul alaptatul nu stiu, dar am citit intr-o revista ca-i buna in timpul sarcinii ... ca si bb-le primeste substantele, care te fac fericit (nu mai stiu cum se numeau). Iar oricum cea cu mult procentaj de cacao (cea amaruie) e buna ptr. inima ... asa ca nu va sfiiti! :)
Pupici!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Madutzo, stai linistita ca daca-i doar de la apa rece nu se ia ... ca nu are ce. Si daca esti sigura ca-i de la apa rece de ce iei antibiotice? Antibioticele se iau numai la o infectie cu bacterii ... Asta e educatia nemteasca, aici se fereste de antibiotice ca de dracu, ca devine corupul imun si cand ai nevoie cu adevarat de ele nu mai ajuta ... asa ca ai grija, nu le papa prea usor!!!
Eu oricum iti doresc insanatosire grabnica!!!! Incearca cu o inghetata ... pe bune, la mine merge, vorba aia: Cui pe cui scoate! ... sau asa ceva! :) Pupici dulce sa treaca!! Si ai grija cu masca aia sa nu se sperie Uca ... al meu nu ma mai cunostea cand o tineam si eu pe nas crezand ca am rubeola, si de fapte era doar reactia!!! Multa sanantate!!!!!!!!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput