Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina33 spune:

Bine ai venit Paloma si sa iti traisca bebelusul!
Pe mine doctorita m-a certat cind i-am spus ca nu maninc fructe si legume ca face asta mic colici.Mi-a spus ca ma devitaminizez.A spus ca fac ei de la altele.Important e sa nu maninci varza, fasole,mazare mai putina si nu condimentat.
Am fost vineri la doc si a fost tare agitat ca am stat o ora pina sa intram si a fost cald.Suntem bine avem 6 kg si 61,5 cm.Asa plinset a fost ca in momentul cind l-a ascultat cu stetoscopul cum statea pe spate l-a ridicat in fund.Oaaaa ce surpriza a fost ca a tacut brusc.A facut niste ochi si se uita asa curios in jur.Eu nu mai spun ca am tras aer in piept si am intrebat repede daca e voie....de parca n-ar sti.Mi-a zis sa nu ma sperii ca atit cit il consulta e ok.
Bineinteles ca dupa ce l-a pus culcat iar a inceput cu plinsul.Are rosu in git si trebuie sa bem siropel iar eu iau decaspt ca de la mine a luat.....si stam prost cu fierul.Mi-e groaza sa il duc azi sa ii ia singe.Asa ca il iau si pe tati cu mine sa il tina elIn functie de asta stim cit fier sa luam.Si calciu in continuare.Cica anemia a luat-o de la mine fiindca am fost anemica pe timpul graviditatii.Si nici bebelac-ul nu-i prea place ca e cam agitat cind maninca si de cele mai multe ori cind regurgiteaza si varsa.Deci o sa trecem inapoi pe Nan ca atunci nu mi-a vomat deloc.Am sa merg pe pagina de la Nan sa vad ce diferente sunt intre Nan si Nan1.

Alina si bebe Dragos
http://www.inarad.ro/dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Rares-Andrei, Maria Carolina, Alex, sa cresteti mari si sanatosi ... si sa le inseninati viata parintilor vostri!!!! Pupici dulci sarbatoritilor!!!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

buna fete scumpe
nu am scris de ceva zile dar am citit tot ce s-a scris, am fost silitoare.
am fost si eu cu Dennisucu la doctor miercurea trecuta si intradevar bubulitzele sunt hormonale(irinusha, ai avut dreptate), si cu ochisorii care lacrimeaza mi s-a explicat ca bebelushii pot avea canalele lacrimogene nu prea dezvoltate cand sunt micuti, dar sa nu imi fac griji ca trece, si intradevar acum nu ii mai lacrimeaza ochisorii.
Acum am dat in altele ca de vreo 3 zile s-a iritat sub gatutz, da rau de tot, si ii dau cu o alifie buna care contine cutaden.Si colac peste pupaza s-a oparit si la funduletz, si il tratez cu aceeasi salva(e prima oara cand e roshu la popou)...
Iar eu sa nu fiu mai prejos ca el am facut din nou rani la sani si de 2 zile tot pompez laptele afara si il dau cu bibele ca sa ma pot unge cu bepanthen si sa imi treaca..offf...

Apropo de pompa, Piatra lunii ca parca intrebasei ce fel de marci sau tipuri folosim, eu folosesc Medela electrica si e super in 10 minute golesc amandoi sanii.

Irinusha, ce weekend fain ai avut, ash vrea si eu sa poata veni cineva la mine sa ma ajute dar eu nu am pe nimeni din ai mei aici, toti sunt in Romania, si sincer tareeee mi-ar prinde bine sa ma mai
ajute cineva.

Paloma, eu mananc si fructe si legume si bebelul meu nu are colici deloc, sincer imi era frica la inceput sa ma infrupt din capsuni si pepeni, dar am probat asha cate un pic din fiecare si daca am sesizat ca Dennis nu reactioneaza in nici un fel, am continuat.

Altfel piticul i-a bine in greutate(e cam uriesel pentru varsta lui chiar), la 6 saptamani avea 5,500g(de la 3,475g la nashtere) si 57 cm.Asistenta a zis ca e un bebel dolofanel si sanatos, asta e tot ce conteaza.

Va pup pe toate si mai scriu!

Gabitza si baietzelul Dennis, data nashterii 9 iunie 2004

http://community.webshots.com/user/gabitza_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Multumim pentru urari,
la multi ani (deocamdata, multe luni) bebelusilor si multa sanatate!

Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004)
http://community.webshots.com/user/anacami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

buna fetele!
bun venit paloma printre noi! sa stii ca nici eu nu mananc cruditati si nici lactate si parca nici eu nu cred ca e bine, da al meu a fost si este "colicos". cred ca o sa incerc si eu sa mai mananc una-alta sa vad daca ii face ceva rau, ca mi s-a redus meniul mult prea drastic, doar orez, cartofi, carne si paste....
la multi ani Rares-Andrei, Maria Carolina, Alex, sa cresteti mari si sanatosi!
pupici ca bebe...:-)

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Cum sa nu mancati fructe si legume???
Trebuie evitate fructele cu sambure (caise,prune, piersici,etc) si legumele din "zodia" verzei:broccoli, conopida,varza,etc si fasolile,mazarea. APoi ceapa (cruda) si usturoiul.
Eu mananc aproape orice (in afara de fasolo,usturoi,lapte de vaca,varza,prune,broccoli). Fructe ..din toate cate putin. AM mancat si capsuni, aproape o caserola intreaga, ananas,banane,mere,pere, caise (cate 1-2):: Evit laptele de vaca,mi-am luat de capra dar tot nu beau prea mult.
E bine sa mancam din toate cate putin si daca observam o schimbare in rau la bebe sa scoatem alimentulk resp. din alimentatia noastra. Lara nu are si nu a avut colici doar sapt. trecuta a facut mofturi dupa ce am mancat eu peste cu sos de usturoi (nu-s normala nici eu..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Si noi...
Azi implinim 3 luni...

Are mama o fetita cumintica foc, vesela...

Cea mai noua realizare, stam singura in cadita la baie si ne placeeeeee.

Va pupam,

La multi ani tuturor sarbatoritilor!!!!!!!!1

Andra si Adelina Dora (26.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi:Adelina, Rares-Andrei, Maria Carolina, Alex!!!

Eu mananc de toate in afara de lpte batut si iaurturi, care am observat ca ii fac rau. Am mancat varza (putin), fasole, mazare, de fructe nu mai zic, rosii. Adevarul e ca sunt norocasa ca nu prea a avut colici, si de cand i-am dat augmentin iar face kk ca in primele zile, asa ca elimina si gazele si nu o mai doare burtica. Eu am introdus alimentele pe rand, ca sa imi dau seama ce ii face rau. In felul asta se obisnuieste si stomacelul cu toate. N-a zis nici "ps" la ceapa sau usturoi. Sunt fericita!

In schimb azi am facut vaccinul si are crize mari si dese de plans, o doare piciorul cred. Acum a reusit sa adoarma un pic. Deocamdata nu a facut febra. A consultat-o si are 6,250 kg si 62cm.

Gabitza si Alina, sanatate puiutilor!

Lauraa, cum e cu lapticul?



Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heron spune:

Buna fetelor,

Iarasi scriu pe fuga. Nu ma pune nimeni si pe mine pe lista cu data de nastere a mamicilor? Si data mea este libera: 30 Iunie 1967. Multumim la cine o sa ma adauge.

Apropos de alaptat in public. Eu n-am nici o jena; chiar si in cofetarie si fara sa acopar nimic. Ma chiar amuza sa vad fata pudica a englezilor! Si la urma urmei este cel mai natural lucru din lume!

Si eu maninc cam orice dar nu in cantitati mari si mai ales fructe si vegetale.

S-a trezit puiutul si trebuie sa plec.
Pe curind,

Liliana, Marcus (8 ani) si Adrian (11 saptamini)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heron spune:

Am revenit cu o intrebare.

Adi da afara destul de mult din laptele supt dupa fiecare alaptare si probabil din cauza asta trebuie sa il alaptez la cite 2 ore. Mai exista cineva cu o problema similara si ce-i de facut?

Va pup,

Liliana, Marcus (8 ani) si Adrian (11 saptamini)

Mergi la inceput