Bebelusi de Aug - Sept 2003 (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Nu gasesc primele 3 episoade din "Mamici"...
Eram sigura ca le am pe un CD anume si nu-s acolo... sunt tare suparata!

Cristina, deci exact, dar exact asa o faza am primit io de la soacra-mea acu' fo doua luni! Si eu fac la fel de multe spume cand ma scoala cineva din somn, mai ales daca n-am dormit suficient! Ma, eu inteleg ca ai intentii bune, ti-e dor, vrei sa stam de vorba, da' daca ti-am zis ca dormeam zi si tu "hai ca vorbim mai incolo, pa!" si gata. Poate omu' ala chiar vrea sa mai doarma putin, daca ii faci capu' tandari cu nush' ce conversatie se duce dracu' si mama somnului!

Si eu o las pe pitica sa bantuie pe jos de cateva saptamani... o mai plimb eu cu pat cu tot dupa mine, o mai las in premergator, da' cand i se acreste trebuie sa-i dau drumu jos, ca nu ma inteleg cu ea!
Noroc ca e suficient de mare apartamentul ca sa o separ de caine, dar si asa cum il prinde cum se duce la el si-i face morala. Cred ca m-a vazut pe mine cand il cert si daca nu-l bombane si ridica o mana in sus si-i zice, ii povesteste... criminali is astia, ma! Au ajuns la o varsta cand in fiecare zi fac cate o pozna noua.

Eu tre' sa ma apuc de reorganizat bucataria, ca am locuri periculoase pentru gogoasa si cam prea la indemana ei. Inca n-am idee cum as putea sa rezolv problema, dar e musai sa ma apuc daca nu vreau sa ma trezesc ca bea copila o sticla intreaga de ulei, Doamne fereste! Si asa n-am cheeeef...

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

Faza cu soacrele o patesc si eu fetelor!
Vine rar dar cand vine trebuie sa-l scoale din somn pe Matei. Se intampla sa vina exact la ora lui de culcare sau il scoala din somn cu interfonul. Cred ca suna intentionat ca stie ca e ora copchilului de somn. Acum 2 seri a venit pe la 8:30 cand eu ii dadeam puiului sa pape laptikul, chiar inainte de culcare. El se culca de obicei pe la 8:15 - 8:30. E ora lui de somn. Singur si-a facut programul asta si nu pot si sincera sa fiu nici nu vreau sa i-l schimb. Si cand m-a auzit ca-i dau lapticul si dupa ce mananca vreau sa-l culc a zis ca merit bataie ca se culca prea devreme copchilu.
A venit sa se joace putin cu el, a vazut ca domnu e marait si nu se poate intelege cu el si nu a mai zis nimic. Bashka, daca vine asa rar, copilul nu o cunoaste si vroia mai mult la massa in bratze.
Cand nu e obosit merge la toata lumea, dar cand e obosit nu.
Nu va spun ca atat i-a trebuit lu taksu sa auda ca se culca copchilu prea devreme (asta pica pe niste temeri de ale lui) ca sa vezi ca are copilu ceva, poate are giardia.
Si, azi cand am fost la doctor ce credeti ca a intrebat tati? Ati ghicit... "Este normal sa doarma asa mult copilul?" Docotorita a zis, ca e normal si sa lasam copilul in pace mai ales ca si-a facut el programul. Este f. bine cat doarme. Se culca sa zic pe la 8:30 si se scoala pe la 6:00 - 6:30. Dupa capul meu, eu zic ca e OK.
Mai doarme doua reprize de cate doua ore in timpul zilei: una dimineata si una dupa amiaza. Si asta e tot!
Gata, mi-am varsat si eu naduful cu soacrele!
Altminteri e fata buna, nu am ce zice.... Mai avea o problema iarna cand venea era in stare sa-i puna si cate 2 caciulitze lui Matei pe cap. Ce bine ca nu vine mai des....
Gata, m-am lungit cam mult!
Va pup fetelor!
Week-end placut!
Noi maine mergem in parcul Carol, daca e vreme frumoasa. Vreti si voi?

Roisin am cautat si eu in arhiva forumului "mamici de aug-sept." dar nu am gasit...


Mih si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogux spune:

in sfarshit..
ti-ai "laudat" shi tu soacra pe forum...

:O))

bogux...fiul soacrei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Hop si ..iara noi..

Dana...va asteptam cu drag...dau un semn unde sa ne gasiti...asa ca nu ne ocoliti ca foc ne facem:)))...o sa selectez poze si le trimit Cristinei:)

Iuhuuu....m-am inscris la un curs on line de creativitate pt copii...ui aci despre ce-i vba poate mai sunt si alte doritoare

Idei creative pentru copii

Lucrurile ce trebuie învatate de copii sunt cooperarea, rabdarea, lucrul în echipa si întelegerea. Când iau parte la activitati (jucându-se cu altii), copiii învata sa fie sociabili, îsi constientizeaza sinele corporal si spiritual, învata sa traiasca în comunitate si sa-i aprecieze pe ceilalti ca indivizi. În plus, copiii învata cum sa ia o decizie, cum sa-si rezolve problemele si cum sa se concentreze, cum sa-si coordoneze miscarile mâinilor si ale ochilor, îsi dezvolta dexteritatea grupelor mai fine de muschi etc.
Munca / joaca unui copil este alcatuita, de obicei, din elemente variate ca experimentarea, descoperirea, imitarea, crearea, iar în cele din urma expunerea în fata celorlalti a ceea ce a facut sau ce ar putea face. Toate aceste elemente au o mare importanta educationala.
Adevarata valoare a muncii unui copil sta în ce a învatat prin ea. Dezvoltarea copilului este realul produs final.

Obiective

sa realizezi activitati pentru copii, în scopul dezvoltarii creativitatii acestora
sa folosesti diverse materiale pentru a crea scenarii si spatii fantastice
sa antrenezi copiii în activitati de grup educationale
sa te distrezi bine alaturi de copii


Autor: Chris SMITH-ALISTARI si Olimpius ISTRATE
Instituție: Fundatia Nationala pentru Dezvoltare Comunitara

Lecții
Activitati în echipa
Machiajul
Constructii din carton
Mastile
Costumele
Teatrul de papusi

il gasiti pe http://www.academiaonline.ro

...doarme biberoana ..inca o data...ca ea doarme din bucati...
a mancat castronul de supa de pui cu legume si galusti...si ficatelul de pui la gratar...suc...siapoi sforrrr....

ma uit la ea...roade din suzeta de se aude scartsitul...dar nu'sh de ce ca tot orienteaza suzeta undeva lateral spate...mult....si nu-mi vine a crede ca pot aparea maselutse fara sa fie gata totsi incisivii...voi ce credeti?

cristina...pt dentitie eu i-am luat un gel bun...ii zice bonjela...e de noapte si dupa ce o dai dureaza vreo 3....4 ..ore bune fara necazuri...(l-am testat si pe mine si intr-adevar tine ceva mai bine decat dentinox-ul si calgelul)...daca vrei iti aduc un tubulets ca avem vreo 2...si posibilitate sa mai primim (is din anglia)...cand vin in bucuresti pe 26 iulie:)

rodica...bibe e nascuta pe 24.09.2003:)
ce parere aveti de laptele cu suc de fructe de la Danone...Danao parca-i zice...mie-mi place de numa da nu'sh daca sa-i dau si biberoanei de gustare...constat ca nu-i mai place laptele praf si ma gandesc daca nu e cazul sa ascult pediatra si sa o trec pe Dorna (rosu sau verde?)...asta pt ca incepe sa fie maraita la lapte si nu-l vrea decat cu orez sau cu taitsei...(si alea i le fac cu lapte Dorna)

Pupam pupam...gata reportajul asta:)

Dana si bb I (24.09.2003)

http://community.webshots.com/user/floarea_soarelui



floarea soarelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

LOOOOOL
De cand te pandeste Bogu, Mihaela, sa zici ceva de soacra ta! Acu' gata, te are la mana, printeaza si arata cui trebuie!

Nu mai stiu in care din cartulii zice sa culci copilu' pe la 7 seara. Daca nu ma insel, chiar in faimosul Dr Spock...
Si noi ar trebui s-o culcam mai devreme, dar tati vine dupa 7 jumate (de obicei chiar dupa 8), pana mancam (cu ochii in teveu, ca el e fan "The West Wing" si-l las sa urmareasca), pana pregatim baita se face 10 si ceva.

Apropo, v-am vazut feciorul si ca o soacra ce ma aflu va spun ca e frumos rau, rau de tot si ca suntem foarte geloase pe fetita aceea dulce pe care o cheama tot Miruna.

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

Multam frumos Roisin! Ei, ce zici? Ne incuscrim? Ca si noua ne place de pitica ta!
Manca-o-ar mama de nazdravana!

Asa e roisin nu pot sa zic si eu nimic ca imi si spune: "i-ar ai dat raportul pe forum!" Eram sigura ca o sa comenteze.


Mih si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Mih, acu' sa ne zici daca te bate Bog ca sarim cu toatele la gatlejul lui . Si eu am aceeasi parere despre somnic, mai ales ca mie mi se pare cel mai sanatos sa fie inceput pe la 8 seara, noua nu ne iese figura asta, doar pe la 9 il culcam daca tati al nostru stie sa munceasca mult la servici si vine la aproape 8 seara mereu...Stii ca si la adulti se spune ca cel mai odihnitor somn e cel dintre orele 22-24, da io prind cel mult juma de ora din el, asa ca imi explic de ce ma simt obosita cu toate ca dorm si cate 8 ore uneori. Numai ca pe undeva mie imi convine sa-l culcam pe la 9-9:30 pe Radu ca asa o mai lungesc si eu dimineatza pina pe la 8. In cazul tau cred ca e bine cunm procedezi dat fiind ca pleci apoi si la servici. Iar despre laptic, saru-mina de o mie de ori ca te-ai gandit la noi, dar uite ca acum am destule cutii, mi-a mai dat si Oana-noemi, asa ca, eu cred ca ne ajung pt cele 2 luni pe care le mai avem pina la 1 anisor cand cred ca-l trec si eu pe Dorna albastru, ca din ala beau si eu, sau Lady-Milk, mai stii

Mihaela-s si eu am descoperit, de curand ce-i drept, ca il "calmez" usor pe Radu lasindu-l sa bantuie prin casa pe unde doreste, trag inati un sters sanatos cu mopul peste tot, si-l las sa-si faca de cap ca baietii e asa dulce cand strabate el, plici-plici cu palmutzele peste tot, si sa stii ca l-am lasat inclusiv pe gresie, ca merge repede si ajunge la loc pe parchet, in alta camera.

RodicaP eu imi imaginez, pe cat posibil, acelasi scenariu care spui ca se intampla atunci cand esti la servici si ai lasat odorul cu altcineva, indiferent cat ti-e de apropiat. Cred ca stai ca pe ace, iar dorul creste cu fiecare minutel. Mai ales daca suni si-i auzi vocea, cred ca te inmoi de parca nu l-ai fi vazut de-un secol. Asa fac eu cand sun din oras si sunt plecata doar de-o ora.
Ei, si tocmai de-aici trag eu concluzia ca tocmai o astfel de detasare, o rupere a activitatii de robot pe care o avem de cand stam cu bebii, face bine si psihic, si fizic. Altfel te prezinti apoi copilului, chiar daca vii stoarsa si de la servici, cred ca-i culmea ca piticul te ia de fresh, da' pina la urma din meseria de mama nu iti poti da demisia si nici lua concediu cred niciodata ... sau da, atunci cand s-or casatori Pe mine monotonia asta de activitate de stat acasa ma termina moral, ca sa zic asa Am avut si activitate agitat la birou inainte si acum deodata parca am intepenit, de-aici si "blonzeala" ce ma bantuie, buhuhu, buhuhu

Dana-ene, ai vazut ca m-am conformat?! Nu de alta da' ma bate Oana pe urma....s-o pupi pe scumpa din partea mea!

Hai pupici si we placut!

Dana mama lu' bb Radu Stefan

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Multumim fetelor de urari! Sa dea Domnul sa avem in continuare copii sanatosi si sa ne bucuram de ei. Cu tortul am rezolvat...il dam la unul din mexicanii care ne-a facut curtea si care are un baietel de 2 ani juma. Asa se bucura si un copil de ceva bunut, mai ales ca astia sint saracuti tare. Nevasta-sa e insarcinata in 8 luni si o sa pape si ea tortulet.

Pfii, ce bine ca e scump telefonul in Ro si nu ma suna nimeni:))...mai ales soacra:)).

Roxana, cadou i-am facut Emmei o pereche de cercelusi si daca stai sa te gindesti tot ce a primit la ziua ei, tot cadou de la noi se numeste, ca la cite paralute am cheltuit cu bairamul, putem spune ca prin cadourile primite s-a compensat o parte. Turta a fost, de fapt, un colacel de cozonac pe care l-au rupt nasii deasupra capului Emmei. Am facut si poze si o sa vi le aratam. Un alt cadou facut Emmei a fost ca a dormit cu noi as'noapte. Uite asa, am vrut sa o simt linga mine si sa ma trezesc dimineata (sau noaptea...cum s-a si intimplat) sa o pupacesc si sa ii urez La multi ani!! Dimineata ii cintam La multi ani! si cinta si ea cu silabe, nu ingina numai cum facea pina acum:)).

Si noi tot pe la 10 culcam copilu'. Rar se intimpla pe la 9 sau 9.30. Azi dimineata la 5.45 era fresh fata...s-a dus tati, a incalzit laptele, am hranit copilu' si din nou la nani pina la 9.15. Ahhh, ce m-am bucuraattt, ca eram ca un zombi. Am trecut-o total pe lapte de vaca. Din laptele praf pe care il mai am o sa fac brinzica.

Eu, pe de o parte, tare ma bucur ca nu merg la servici. Mi-ar fi tare grewu sufleteste sa o las pe Emma cu altcineva. Offf, dar ar trebui sa ma obisnuiesc pentru ca acusica o dau la cresa.

Mih, n-ai scapat...statea Cerberul la pinda. Dom'le, nu poti sa zici nik :)). Vad ca a inceput iar sezonul "incuscririlor".

Anny, ai ramas datoare cu pozele de la mare. Ia trimite aici sa te vedem in chelea goala cum arati.

Stiti cum adoarme Emma acum in brate la mine? Cu un umeras cu unn costum in mina. Si il tine asa de strins in ambele miini, incit nu am nici o sansa sa i-l iau. I l-am luat o data cind nu era atenta (tare imi e frica sa nu si-l bage in ochi sau sa se zgiriie pe fata) si a inceput sa urle. S-a tirit pe jos pina si l-a luat si era tare satisfacuta.

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

La multi ani Emma! Noi ajungem mai tarziu -pe seara - la PC ca ziua e imposibil! Dar totusi in timp util, asadar sa cresti mare Emma si sa fii sanatoasa! Iuliana sa te bucuri de puiut!

Ieri am sarbautorit 11 luni ale lui Alex si ca niciodata, "petrecerea" a tinut doar pana la ora 23,00.
NU imi venea a crede cum piciul meu se plimba tacticos printre musafiri si ii tragea pe toti de pantaloni sau mai rau se incurca printre picioarele lor. Hotarat lucru, de acum sarbatorim copilul in lipsa lui (cand doarme!). Cert e ca a adormit - nu sub masa - pe unde l-a apucat somnul, adica in fotoliu cu catelul lui preferat. Si ce e de necrezut pt tot familionul e ca a dormit dimineata pana la ora 10,34 de ma gandeam sa il trezesc sa nu fi patit ceva. Mai nou copilul meu doarme cu funduletul in sus in 4 labute ... e durere nu alta.

Cristina de te pot ajuta cu ceva da-mi de stire. Din pacate suntem la mare distanta si nu te pot ajuta direct...
Spune-mi te rog daca pot trimite o poza pt prima pagina? si poti face un link si la Alex cu http://community.webshots.com/user/la_carmen
Merci.

Floarea-soarelui, am cumparat azi 3 flori de floarea soarelui si i-am facut lui ALex poze cu ele. Le-am pus pe webshots. Adica totcmai i-am facut lui ALex poze cu floarea-soarelui-cu tine?. Bine ai venit.

Dana-ene, multumesc de PM. Eu intru seara pe internet si cred ca observam cam tarziu. Pupici.

Danat - daca ai sti ce ma rog eu de copilul meu sa doarma macar la ora 23,00 ca sa apuc si eu o ora inainte de ora 24, pe motiv ca tare as mai dormi somnul ala odihnitor din poveste, dar el nu si nu! Misuna prin casa si are o viteza ca il las in dormitor si ma trezesc cu el in bucatarie... etc. Azi m-a pazit in fata baii, i-a pus tata-sau un covoras sa nu ii fie frig pe gresie ca il lua in camera si tot acolo venea... Dar o creste el si vom dormi si noi noptile intregi. Speram cel putin...

gata,
Pupici la toti si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

carmen, multam pt ajutor! tin minte numele programululi aluia, ca e de prajitura . si daca nu e prea mare, daor cativa mega, poti tu sa-l trimiti pr orice eventualitate la andreirazvanh@yahoo.co.uk ?. pt probleme astept sa vina cristi. dar marti daca e nevoie o sa strig dupa ajutor.

copilul meu e de groaza. noaptea trecuta iar , acelasi program... de la 2 la 4 sta si urla. pana la urma a adormit fara bibe, pe la 4, si acum la 8 papa... , mei nu mai stiu ce sa-i fac.... s-au mai umflat si alte doua maselute ...

o sa vedem daca putem veni in parc!!!

Mergi la inceput