Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (31)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellie spune:

Buna fetelor,

Ma gandeam la ce ati scris si m-a cam pus pe ganduri....noi ii spunem micutului Gandacel,motanel,Vraghioi,Bondaras,Burunduc,juvinel....daca i se potriveste de minune,...hm ,si maica-mea ma cearta cand ma aude cum vorbesc cu el,zice ca ,,,cuvintele au mare putere in Univers si nu e bine,eu zic,ca sunt cuvinte de alint

Noi il punem acum in premergator,nu stiu daca e bine,dar stiu ca lui ii place foarte mult,sare in sus si zdranganeste cu tot ce gaseste acolo si mai si chiuie,a descoperit ca poate chiui si canta toata ziua.Il mai punem jos pe un cersaf cu toate jucariile lui,apoi in scranciob ,apoi in "vibrator",si cand se plictiseste rau de toate il luam in brate sa se calmeze,si o luam iar de la inceput.
Azi am incercat sa-l adorm ,si nu numai azi ,caci de fiecare data asa e ,ma chinui o ora jumate sa-l adorm si el doarme numai 10 min,si tot asa, trece ziua si iar n-am reusit sa fac nimic.
La voi cat mai dorm copiii?Am impresia ca mai mari se fac si mai putin dorm,s-apoi cand se trezeste imi trage un zambet dintr-ala smecheresc de parca iarasi m-a tras pe sfoara

Acum asteapta cu sufletul la gura sa-i fac baita si la culcarica,caci maine e o alta zi

Va pupacim pe toti...noi cu familionul

Ally,Simion si Samuel Claudiu 9 ianuarie20004
http://community.webshots.com/user/samuelclaudiu2004
http://community.webshots.com/user/ssacerchez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandrap spune:

Simona am vazut si eu emisiunea da care spune Carmen cu piscina pt bebelusi in Bucuresti.Reportajul a fot cam acum un an la "Ce se intimpla, doctore?" pe protv, pezentata de Oana Cuzino.Nu mai stiu nici eu unde spune-a ca este dar Oana Cuzino are o adresa de mail unde
poti sa intrebi de aceasta piscina.Stiu ca eu mi-am notat atunci adresa de mail dar nu mai stiu sigur unde.Daca te intereseaza o caut si ti-o trimit sau poti sa te uiti dim la ora 8.20 la emisiune (la sf. emisiuni afiseaza adresa de mail,cel putin anul trecut asa era).


http://community.webshots.com/user/sandrapintea

ana si bb sandra(23.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Buna, dragi mamici
Ellie, cand povestesti tu cum iti pui comoara dintr-o jucarie intr-alta parca ma vad pe mine. Si eu fac la fel. Doar-doar sa nu il obisnuiesc in brate. Ca repede se mai invata asa. Sotul meu ii reprosa mamei ca mi-a rasfatat copilul in Ro si ca de aia vrea numai in brate. Dar nu se gandea ca atatea ore pe drum l-am tinut numai in poala mea. Mic profitor. Eh, e mai usor sa dai vina pe soacra decat pe altcineva.
Ieri a inceput sa se linisteasca, adica sa fie interesat de jucarioarele lui, sa nu mai fie matait, chiar l-am pus in play pen si nu am avut treaba cu el. Am rotit toate jucariile in care putea sta ca sa mai imi fac si eu din treaba de prin casa. Ca deh, dupa vacanta se aduna multe de facut.
Apropos de somnel, al meu pui doarme dim. cam o ora-doua, la pranz vreo doua si pana seara e plin de energie.
Mai stiu un baietel de vreun an si cateva luni, care la fel are somnul de dim. si apoi cel de amiaza.
Acum, a mea odrasla a invatat sa urce scarile si ma dispera cu chestia asta. Trebuie tot timpul sa fiu langa el. Cred ca e timpul sa ne cumparam portite.
Ieri i-am facut broccoli cu orez si pui si un pic de pasta de pui. Normal ca a preferat carnea goala decat ametitura aia de mancare cu orez s.a.m.d. E innebunit dupa carne goala. Ca desert i-am dat lubenita, bucatele mici. Ii place tare mult.
Azi-noapte s-a trezit pe la 4,30 cu chef de joaca, dar nu prea l-am bagat in seama. I-am facut lapticul, i l-am proptit pe piept si gata, somn usor, puisor!
Va pupicim,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Buna!
Adresa de e-mail a Oanei Cuzino este:

oanacuzino@protv.ro

Pupici,

Adriana si Mihnea (11.11.03)
http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Ven, eu l-am pus de pe la 6 luni, numai ca nu merge normal ci ca un cangur, adica paseste cu amindoua picioarele o data si mai mult topaie.
Asa ca nu l-am mai pus sa nu invete sa mearga asa.

Am si eu o intrebare pt voi: a ramas cineva cu dureri de spate dupa nastere ?
Am citit ca in timpul sarcinii, mai ales in lunile avansate nu trebuie sa dormi cu fata in sus pt ca greutatea burtii apasa pe capatul coloanei vertebrale si poti ramane cu sechele. Iar eu numa ipe spate am dormit pt ca daca stateam pe o parte, primeam picioare in burta de la BB.




Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Da, fetelor, si eu am patit acelasi lucru ca Simona in privinta premergatorului. Nu merge, topaie si se impinge inapoi. In 2 saptamani nu a facut nici un progres si am renuntat. Acum i-am luat tarc si pare mult mai multumit si mai activ. Sta in picioruse singurel, tinandu-se de inele.

Da, Simona, si pe mine ma doare spatele rau si inca mai amplificat de la anestezie (eu am nascut prin cezariana cu rahi-anestezie). Am momente cand ma doare rau - rau, tot spatele dar mai ales in zona lombara, in partea dreapta. Ufffff!!!!!

Daca afla cineva cum e cu piscina pentru bicuti spuneti-mi si mie, please!!!

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Mai fetelor, ma inscriu si eu pe lista cu copii teroristi ... azi noapte fiu-meu s-o gandit el ca as fi prea odihnita, si s-a trezit din ora in ora!!! . Bine, nu facea mare lucru, maraia 2 minute, ii dadeam niste apa sa bea, suzeta in gura si la loc culcarea ... dar va dati seama ca eu m-am trezit dimineata mai obosita decat m-am culcat seara!! Nu stiu ce l-a apucat, eu ma gandesc la dinti, ca spre dimineata l-am dat cu gel pe gingii si dupa aia a dormit vreo 2 ore. Plus ca nu mai vrea sa mance .. v-am zis ca e o lupta cu laptele, am incercat sa i-l dau seara mai devreme ... nici o sansa! mi-a scuipat biberonul de numa ... asa ca il trezesc mai tarziu, si daca e adormit bine, manca vreo 150 ml. Iar dimineata, cand ma gandeam si eu ca o fi flamand, mi-a lasat jumate de biberon ...adica a mancat 120 ml! Eu nu stiu ce sa mai cred, decat ca il chinuie si pe el dintii. A-propos, Ileana, te mai propun inca o data pentru statuie .. eu daca asa facea Matei cateva luni, il dadeam la soacra sa il creasca .. glumesc, dar, oricum, in mod sigur cedam cu nervii .... acuma sper numai sa nu se mai repete istoria, ca ma impusc.
Au astia aici niste geluri pentru copii, de intepenesti cat is de tari. Eu m-am dat un pic de tot, sa il probez, si nu imi mai simteam varful limbii! Nu stiu, cred ca sunt mai tari ca cele din Ro, la fel si medicamentele pentru febra, au o chestie, Tempra, care am vazut eu data la o fetita de 1 an jumate cu febra 39, si i-a scazut febra in 15 minute la 37! Asa da!
Am descoperit un parc super langa noi, de fapt e o padure, cu lac si rate, si carari pietruite, unde te poti plimba cu copilul, si eu sunt super incantata, de acuma numai pe acolo o sa ma plimb ... si Matei rade de nu mai poate la ratze .
Va las ca s-a trezit si iar maraie ...

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Adrian de cateva zile nu mai suporta nici el laptele, da nu cred ca e de la dinti ca alte mancaruri le mananca de mama-mama! Cred ca de cand cu diversificarea astea are si baiatu alta gusturi, e mofturos! Nu mai vrea lichide!
Cum ma vede cu bibe rade in hohote si se joaca cu el da cum ma apropii de gura lui sa-i dau sa suga incepe un concert de zici ca cine stie ce-i fac!
Acuma doarme, doarme de juma de oara si mama se pregateste sa-i dea cerealele cu lapte ca io mi-s tare obosita. Am observat ca statul in fata calculatorului la birou poate fi foarte obositor! Ma dor ochii in cap groaznic! Cred ca monitorul e di vina ca in fata calc meu stau cu orele si n-am nika da cum dau ochii de monstru ala parca ma trazneste dupe cap! Si nu-mi trece nici cu nurofen!
Apropo de premergator, cand l-am pus prima data pe Adrian in el a fost dezamagire totala! Statea pe loc si radea la noi da nu se misca nici un milimetru! Cu timpul a invatat sa mearga cu spatele, pe urma in salturi si acum merge cu o viteza...... A intrat odata in mine de am zis ca mi-a rupt picioarele!
Si Adrian se ridica in picioare agatat de marginea patului si se zbenguie ca un rocker! Merge incet-incet da isi cam impleticeste manutele si se enerveaza. La inceput,cand s-a ridicat prima oara, era asa haios ca nu mai putea sa se dea jos! Da cu timpul a invatat.
Tre sa recunosc ca a stat destul de tarziu in fundulet, cam pe la 7 luni juma' si eram extrem de stresata.Acum nu mai are probleme d-astea.
Mey fetelor voi va mai aduceti aminte cand vorbeam de ecografii si de analize si de cum se misca bb in burta? De cum ne umflam si de cate kile am mai luat? Cum suportam caldurile si cum dormeam noaptea?
Si acum uite: bbii nostri stau in picioare, unii merg, altora le dau maselele(Ileana)! Doamne ce repede trece timpul!
Parca ieri vorbeam de colici si acum uite, suntem mari meyyy!
Maine-poimaine facem 1 an! Ce emotii!
Sa ne traiasca copilasii si sa fie sanatosi si iubiti!

http://photos.yahoo.com/lorelai182003
Adrian,Alinasi sotul Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Buna fetelor!Asa e ce mai ne cresc copilasii! Si eu imi amintesc cum eram anul trecut cu burtica cu vizite la dr cu eco si toate emotiile. Am aici pe birou prima poza a lui Aldito, facuta de moasa excat la jumate de ora dupa nastere, ce frumusel si mirat statea si se uita la noi. Da uite acum ce terorist este. Mai cresc copii cresc si grijile, ce mai!Sanatosi sa fie ei acum! Dar grea e frate meseria asta de mama. Mai un botz de om ce e in stare sa faca cu nervii tai, aoleo si vai de mine, n-as fi crezut:) Aproape in fiecare zi merg la birou la tati sa luam prinziul impreuna si astazi am ajuns devastata cu parul vilvoi cu mutra botita si i-am zis ca gata eu nu ma mai joc, gata eu imi depun "demisia", sau macar vreau si eu o vacanta. Dar normal ca imi da smecherul un zimbet si o iau de la capt cu alta enerige, mai da de unde oi avea de nu se termina?! Fetelor voi stiti ce vreau eu sa zic, sigur treceti si voi chestii din astea.Tare miriit e Aldo de 3 zile, vrea numai actiune, sclifosit la mincare, normal aia din lingurita... Lapte bea bine macar. I s-au umflat si lui gingiile, de data asta nu e alarma falsa, sigur apar dintii. Mai da care ies primii, cei de jos sau de sus? Ca Aldo are gingia de sus umflata.Lorelei si mama mi-a zis ca daca primul bb zice mama prima data urmatorul e fetitza si daca zice tata e baietel. Acum la Aldo, el a zis cind era mic mic intr-o zi ceva de genul ma-ma, dar acum cind e intr-adevar vorbaret zice numai ta-ta toata ziua! Si rid de Alberto ca uite ce pui de romanas am eu ca nu zice pa-pa ci ta-ta. Apropo v-am zis ca am primit actele din Romania? Aldo e acum si cetatean roman, are certificat de nastere, numai pass-ul tre sa-l fac aici la consulat cind o sa am timp de un drum la Berlin. Minca-l-ar mama de pui de roman de el. pai nu fetelor era comic, eu romanca tata italian si cu intrusul de neamtz in casa, el are dreptul de cetatenie germana prin nastere. Era chiar amuzant cind la o luna tineam in mina bundesrepublik deutschland kinderpass cu numele Aldo Daniel:)Fetelor gradina am mai scos-o la lumina, acum pot spune ca sunt altele mai urite de cit a noastra! Am pus in fata si un ratoi cu 3 ratuste, sunt tare caraghioase.Insanatosire grabinca bbilor cu probleme, Ven, imi pare rau ca duci lipsa de dr bun pe aproape, mai mai sa stea Markus cu rosu-n git 2 spat si nimeni sa nu vada..? Dar chiar asa el nu a facut temperatura, nu avea nici un semn ca acolo era problema?Gata fetlor va pup si va las, am scris prea mult.. Noapte buna si somn linistitVikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Nu, mai Laura! El in general nu face febra. Si in rest era ok, papa mai prost, dar am pus-o pe seama deranjamentului stomacal cu diareea etc.
Plus ca il vazuse dr. de fam. (care, btw, e de obicei obsedata de diagnosticul rosu in gat, ma mir cum de i-a scapat de data asta......)
Asa ca nici prin cap nu ne-a trecut ca ar avea ceva in gat.
Ieri am fost la control ,mergem spre bine, mai luam pana maine Amoksiklav, ca sa fie totul perfect. Continuam cu lapte fara lactoza preparat in mucilgiu de orez, iar de maine introducem prima masura de lapte cu lactoza (m-am hotarat sa schimb Milumilul cu Nan). La 10 zile dupa incheierea tratam. incepem sa luam Calciu, Vit. B complex si Fier (asta dupa ce facem o hemograma si tablou sangvin, sa vedem ce valori are). Sa-l facem pe baiat strong!!

Eu am iar pb. ginecologice, cre' ca anexita sau ceva, vineri fac o vizita de curtoazie ginecologului.....
Mama e tot la mine, si chiar si acum ca suntem doua, suntem frante seara, atata activitate prestam pe langa jr.
Cristi e singur in farmacie, timp de 2 sapt., lucreaza de la 8 la 8, colega lui e in concediu. E GROAZNIC!!!

Mersi de raspunsuri cu premergatorul. Mai astept pareri.

Va pupicesc!

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput