Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (31)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yael spune:




Buna... Mai scriem si noi.. Mai rar, insa ne straduim sa citim tot!

Ven, sa stii ca eu nu i-am cumparat premergator lui Yael. In primul rand nu este recomandat aici, iar in al doilea rand nici nu gasesti asa usor.. Adica in magazinele cu nume nu au asa ceva, nu vand premergatoare... Insa probabil ca daca ma duc pe la cine stie ce magazin o sa gasesc. Insa nu vreau...

Yael cred ca mai are putin si merge singura, adica fara sa se mai sprijine de ceva...

Am mai pus si noi cateva poze...
http://community.webshots.com/user/yaelclara

Cu drag,
Izzy @Yael -7 luni 1/2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Mai Izzy, dar Yael a ta e fata mare!!! Si scumpica foc! Pai deja paseste la 7 luni jumate?? Asa mai da! Se vede clar o treaba aici: toate fetitele in grupul nostru sunt mai harnice decat baieteii (cu exceptii, of course!), care (unii cel putin ), dupa ce n-au ei taine cu mersul, mai vor sa fie si "biberonari forever"
Deh, domnisoare in toata firea , nu , ca baietii. Ceea ce imi confirma inca o data teoriile referitoare la barbati, care mereu sunt niste copii, in comparatie cu femeile......
Asta este!

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:


Buna tuturor si sanatate la bebici,

La multi ani scumpilor!

Cum spuneam mai devreme, am extrem de multe lucururi de facut da' tot mai vin sa vad ce faceti ca mi-e drag de voi si de bebiti. Am reusit sa fac o buna parte din treburile mari si acum imi pregatesc cutiile cu lucruri. Pe 29 trebuie sa ne dea contructorul cheia de la casa. Am fost zilele trecute sa-mi vad "mosia" si interioarele nu erau gata. Nu tu parchet, nu tu nimic. Eu stiu ca astia fac totul in cateva zile dar parca as fi vrut sa se miste mai repede. In fine. Multa munca, da' vine si vacanta mea.....cu fetele...in tara. Abia astept! Stam din 9 august pana in 29 septembrie asa ca eu sigur imi fac vreme sa ma vad cu voi.
Maia e bine si a debutat in mersul de-a busilea. Miruna ii tine isonul. Acum inca mai dorm si profit de asta ca sa scriu un pic aici.
Ven - Daca nu vrei premergator ia un stationar in care baiatul se poate juca. Acest stationar sau activity center arata ca un premergator numai ca bebe nu merge cu el, se joaca, sta, sare, se leagana un pic. Imi pare rau ca nu-ti pot arata o poza ca' la mine computerul e inca anapoda da' incearca sa cauti prin google si apoi vezi pe la magazine. Personal, nu as lua premergator fiindca nu-i ajuta copilului la mers (asa zic pediatrii pe aici). BB care sunt hotarati sa mearga mai repede o fac oricum. Momentul in care bb decide sa emarga nu conteaza si difera in functie de personalitatea copilului. Daca vrei sa-l pui pe MArkus sa aiba ocupatie incearca treaba cu stationarul sau pune afara undeva unde e mai bine, ceva paturi sa fie moale, si perini, si pune baiatul sa stea acolo cu jucariile lui.
Carmen77 - Cred ca Matei are o faza de indispozitie care va trece. Poate ca vin dintii. Daca nu papa lapte prea mult incearca sa nu-i mai dai ceai ci Pedialyte, care-i bun in general pentru hidratare 9 se foloseste si la forme usoare de diaree sau indispozitiile generate de ivirea dintilor, il gasesti la farmacie). E bun si hranitor.
SimonaB - Poate ar fi bine sa mergi la medic, durerile de spate - asa cum le descrii - pot fi si de la rinichi. Am auzit ca dupa nastere destule femei au o usoara deplasare a rinichilor si asta genereaza dureri. Nu e nimic grav. Trebuie doar sa stii ce si cum e ca sa te feresti de anumite eforturi.
Ciuf, Ellie - Formulele de alint pot fi dintre cele mai variate; daca e vreo dialectica intre "ce spui" si "ce iese" nu am idee. Eu nu cred. Mirunei ii spuneam pestisor cand era bb si acum nu e nici pestisor si, din pacate, nici nu inoata prea grozav. D' persevaeram cu lectiile. Numai ca dupa ce bb mai cresc nu vor orice formula de alint asa vrem noi. Stiu din experienta.
Vikinga - Felicitari cu gradina ca e mare lucru. Si pe aici oamenii sunt interesati de gradinarit da' "moda" e ca platesti firme autorizate sa-ti faca asta. Si inteleg ca e destul de scumpel. Canada e o tara de servicii si oamenii cred foarte mult in "diviziunea muncii". Asta nu inseamna insa ca nu sunt si destui oameni care fac gradinarit din pasiune.
Cat despre relatia dintre cuvantul rostit de primul bb si viitorul nou-nascut eu pot spune ca la mine a fost exact invers, Miruna a spus ta-ta si..."consecinta" e fetita Maia.
Mai am o mica intrebare. Inteleg din ce scrii ca Aldo are dubla cetatenie. Cum e legea in Germania? Dubla cetatenie este o.k ? Avem prieteni care mi-au spus ca au fost obligati sa renunte la cetatenia romana ca sa o primeasca pe cea germana.
Iulia23 - Nici eu nu ma pot lauda ca Maia e o mare voinica (spre deosebire de noi) ; da' nu ma agit ca e destul de bine. Probabil ca daca e ceva genetic m-a mostenit pe mine caci eu am fost (pana la sarcini, alaptare, nepasare, delasare) foarte subtirica (55-57 kg la 169 cm, na ca sa-mi amintesc si sa plang). Copii au ritmul lor oricum.
Numai bine mamicilor si copilasilor,
Z.
Maia 7 luni
Miruna 5 ani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Zeeva, multumesc de incurajari, dar, spre marea mea dezamagire, Matei e racit ... are nasul infundat, ii curg mucii siroaie si stranuta de mama focului. Febra nu a facut, deci macar atat e bine. Fetelor, ce sa fac? Adica sa ii dau ceva medicamente numai pentru asta sau sa las raceala sa isi vada de treaba? Eu i-am dat azi noapte 2 ml de Nurofen si ii curat nasul cu pompita si ser fiziologic (tampitii aia de la posta au trimis inapoi pachetul la Laura si acuma cand as avea nevoie de pompita eficienta nu o am ), dar macar am luat din Ro o pompita din aia obisnuita ...
Noua asigurarea medicala ne intra in 1 august, deci inca nu pot sa il duc la doctor, si oricum pentru muci si stranut nici nu imi faceau astia programare. Daca Doamne Fereste se agraveaza, ii fac o asigurare privata si il duc. Sper sa nu fie cazul.
Deci acuma ma inscriu si eu in randul mamicilor cu bblashi mucoshi ... e tare rau, mi-e mila de el ca nu poate sa respire cum trebuie, si plange ca nu stie ce are ... si uite asa, offf!

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

LUCA A FACUT IERI PRIMII PASI SINGUREL!!!! Si nu s-a multumit sa inceapa cu unul, a trecut direst la 2. Azi deja a facut cate 4-5 si apoi o lua in nas, daca nu stateam langa el.

na, ven, sa nu te mai iei de baieti ca nu-s la fel de destepti ca fetitele.

Mai avem noutati:
- ieri i-am dat cascaval cu rosie si a mancat de credeam ca o sa plesneasca. nici nu stiu daca aveam voie sa-i dau, dar i-am dat, nu a avut nici o reactie adversa.
- i s-a facut un hematom la o gingie in dreptul unei masele. e un guguloi destul de mare, cam de 2 ori cat gingia si se vede un cheag de sange pe dedesubt. Va dati seama ca de 4 nopti nu dormim deloc, urletele sunt la fiecare 45 de minute. I-am dat pana si cateva pic de algocalmin si nu s-a linistit... Acu vad ca doarme frumos, de vreo 2 ore, sper sa nu o luam de la inceput ca ma urc pe pereti. Ca sa doarma binisor la pranz, i-am mai dat calpol, a avut roade pe timp de zi, dar nopatea nu-l ajuta deloc.
- am scapat de diaree, dar am ramas la 6-8 scaune pe zi, din cauza eruptiei dentare. Are 4 masele umflate si sincera sa fiu nu stiu sa spun care o sa iasa prima. cred ca iar o sa avem o luna roditoare, ca aia de la 5 la 6 luni cand i-ai iesit 6 dinti. Da' la dinti a fost nimica toata fata de masele. Nu dati cu pietre, ca nu va incurajam. Oare la canini cum o fi? ca la nopi astia urmeaza dupa masele...

In legatura cu premergatorul: eu l-am pus pe Luca si in primele 2 zile nu facea nici o miscare, ci radea in hohote. Apoi o zi a mers ca un cangur, apoi vreo saptamana a mers inapoi ca racul si abia dupa aia a gasit directia buna. Acum e maestru, dar ghinionul meu ca nu-i mai place in el.

Luca e vonic rau dupa cum va spuneam. Azi ma intrebam de unde naiba atata energie, mai ales ca nu doarme noaptea aprroape deloc.. Poate sa se ridice in picioare pe orice, merge de=a lungul canapelei, azi a reusit sa treaca de langa canapea langa masuta din sufragerie. A facut un pas singurel si apoi s-a apucat de masutza. E un mortal si mi se inmoaie inima cand il vad si ma buseste plansul.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Carmen, ini pare rau ca a racit Matei. Din proprie experienta iti spun ca sigur nu o sa se rezume doar la muci. poate sa faca si ceva in gat sau poate s-o dea pe tuse. poate de aia nu mai manca, poate il supara gatul... Eu i-as dat Nurofen de 3 ori pe zi. Nu ai luta cu tine in bagaj un antibiotic mai putin puernic? Nu stiu ce sa zic. Curata muci si mai vedeti. Poate scapa fara alte complicatii...

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Am mai pus poze noi. Pe astea nu le-am mai denumit, asa ca va prindeti voi care, cine ce si cum.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandrap spune:

Carmen,imi pare rau ca a racit Matei.Sper sa se faca bine cit mai repede.
Ileana,felicitari pt Luca!Ai un baietel foarte viteaz.Sper sa ii iasa cit mai repede maselele, sa scape de durere.

ana si bb sandra(23.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandrap spune:

Am mai pus ceva poze.
Ileana,am incercat sa ma uit la pozele tale dar nu am reusit sa le vad,poate nu a trecut destul timp.

http://community.webshots.com/user/sandrapintea

ana si bb sandra(23.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Carmen imi pare rau ca Matei e racit, cum spunea si Ileana sint cazuri cind raceala si mucii se lasa si cu altceva..in cazul nostru otita...Nu vreau Doamne fereste sa te sperii dar trebuie sa stii ca se poate intimpla. Aici nu se dau antibiotice cu una cu doua, in nici un caz la o raceala. Doar cind copilul are temperatura si se poate sti ca exista intr-adevar o infectie. Ca daca e temperatura de la un virus stiu de la o alta fata de aici din Germania ce batai de cap a avut ca nu intelegea de ce dr nu ii dadeau copilului antibiotic. Dar iti dai seama ca numai un dr poate sti ce si cum. Dr meu mi-a zis ca e imp ca atunci cind bb are mucisori sa fie scosi neaparat regulat, egal cit plinge si nu-i convine. Daca e racit aici se dau niste siropele de tuse daca e cazul sau tot asa chestii usurele. Noi am fost raciti mai de multisor si nu mai stiu bine toate amanuntele. Si inca ceva, se recomanda ca bble sa nu fie extrem de cocolosit, adica in nici un caz prea cald in casa, mie chiar imi spunea sa ies cit mai mult afara la aer cu el chiar daca mie mi se parea frig. Imbracat bine si gata. Acum vezi si tu, sa dea Dumnezeu sa nu se agarveze! imi pare rau ca nu ai pompita sa te ajute un pic..Adameasco felicitari pentru primii pasi adevarati a lui Luca! Dar eu tot cred ca fetitele sunt mai precoceVen asa e feciorii nostri cred ca vor sa fie bbi mai mult timp, le-or place asaZeeva si aici vin firme specializate sa aranjeze gradinile. Dar sa stii ca nemtii astia nu-s fraieri deloc Adica am observat ca mai toate gradinile sunt asa mai simple, gazon de buna calitate si citeva tufisuri cu flori, niste trandafiri o lalea si gata. Treaba e simpla, nu e multa munca, nu te costa mult sa chemi o firma la luna sa o cosmetizeze. Dar gradina asta a mea e inconjurata de copaci, am o groaza de vegetatie in jurul meu, ploua des si cresc buruienile peste tot, fostii propietari erau pasionati de gradinarit, aveau afacere de genul asta si au plantat aici o groaza! Si acum a cazut pacatul pe mine. Aici din strada vezi la om in casa de obicei dar la noi nu, adevarul e ca se vede ca nu suntem nemti ca ne place asa mai "intim". Sotzul de frica cred ca sa nu-i zareasca cumva frumusete de nevasta cineva pe geam a mai plantat niste boschetei(din aia de cresc mari ca un gard viu), atunci a venit o firma, costul a fost de peste 2000€, pe bune! De-am zis ca mor de git cu ei, atunci am zis ca nu sunt de acord sa platesc pentru asa ceva. Iar de acte stai sa vezi ce nebunie: Deci certificatul german l-am avut imediat, pass-ul german a lui Aldo l-am luat cam la o luna, si acolo ni s-a spus, ca ne aveau in calculator ca Aldo al nostru are dreptul la 3 cetatenii(germana, italiana, romana) pina la virsta de 18 ani cind trebuie sa renunte la una sa ramina cu 2. Am zis ca n-am auzit bine! Dar asa e! Poate difera de la land la land sau poate ca difera in functie de statutul lui Alberto aici. Habar nu am. Dar cert este ca e Aldo e baiat cu 3 cetateniiLa multi ani pentru Aldito bandito, minca-l-ar mama de puiut drag!. Azi am facut 8 luni, adica ieri ca e trecut de 12 noaptea.Nopate buna fetelorVikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput