Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (31)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

Allya,Ven, multumesc pt urari.
Ce sa va zic?! Acum e amor mare intre Rose si David al Lilianei care e un timid si s-a cam speriat cand a tabarat nebunatica mea pe el.
Eu am alta problema: mandra mea nu vrea sa mai bea lapte,singura sansa e seara cand i-l dau cu cereale cu fructe ca nici d-alea simple nu-i mai plac.Incerc sa-i suplinesc calciul din lapte dandu-i iaurt (mananca cam 4-5 danonino/zi).Daca aveti idei cum as putea s-o conving sa bea ceva lapte v-as fii recunoscatoare.Nici lichide nu bea prea multe ,cam 150 ml apa/zi.Ma dispera,nu stiu ce sa-i mai fac...Ii diluez cat pot cerealele si mancarica ca sa-i mai bag ceva lichide in ea.
In rest,printesica e foarte energica.Merge d-abusilea (oare am scris bine?!) ,se ridica in picioruse sprijinita de gratiile de la tarc sau de masuta,trage de tot ce apuca,are o personalitate foarte puternica, stie deja ce vrea si nu se lasa pacalita cu una cu doua.Este foarte sociala,e innebunita dupa alti copii si dupa animale,cand le vede vrea s-o ia din loc dupa ele...ei, si ar fii multe de povestit.
Multa sanatate,
Fleur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Carmen, intr-adevar, s-a schimbat mult piticul meu. Deh, creste, nu mai e asa pitic. Si a invatat taaare bine lectia aia de la Matei, pe care i-a dat-o in parc, stii tu, aia cu bagatul piciorului in gura Si Matei e un scump si jumatate si creste si el ca din apa. Ti-am zis eu de la bun inceput ca seamana cu tine, pozele alea o confirma. De altfel, vezi ca si cu dintisorii iti calca pe urme, adica ii iasa mai tirziu. Lasa ca nu-i graba, e mai bine asa.

Fleur, nici Codrin nu bea foarte mult, vreo 200 ml apa/zi, dar el mai bea lapte, pina in 500 ml/zi, desi nici el nu se mai da in vint dupa laptic. Eu n-am stiut daca pot sa-i dau mai mult de un iaurt pe zi, fiindca in carte scrie sa-i dai maxim unul pe zi, dar daca tu zici ca Rose papa si cite 4-5, atunci ii suplimentez si eu portia, ca iaurtul ii place tare mult. De fapt, in carte scrie unul pe zi, dar nu zice in ce cantitate, asa ca 4 iaurturi de 50 g echivaleaza cu unul singur de 200 g, nu ?
Asa sint fetitele, mai zglobii, si pe al meu ficior mi l-a speriat o fetita care a inceput sa chiuie de bucurie cind l-a vazut. Si el tantalaul, in loc sa fie bucuros, a inceput sa plinga

Ven, ma bucur ca v-a trecut kkreala, acum sper ca nu o dati in extrema cealalta. Din cite stiu, Nan contine mai mult fier si asta constipa. Oricum, bine ca papa lapte, ca uite, altii nu mai servesc...

In rest, noutati nu prea avem, decit ca fi-miu a inceput sa fie cam marait, cred ca de la dinti. Ieri a avut si o tentativa de deplasare in patru labe, adica a mutat piciorusele mai in fata, dar de maini a uitat, asa ca rezultatul a fost o cazatura in bot si urletul de rigoare. Doar, deh, deja de pozitia stat in patru labe si dat din fund ne-am plictisit, tre sa facem si ceva nou, nu ? Ah, da, mai intinde si genunchii, si atunci sta in palme si in virful picioarelor, cu fundul in sus
In schimb, statul in fundulet nu prea e sportul nostru preferat. Adica, sta el cit sta, dar nu are stare, se intinde dupa una alta si cade, evident.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Hai sa mai screu si io ca mi-s tareee lenesa!
Caldura asta are efect benefic asupra lui Adrian, mey! El adormea numai leganat sau tinut in brate si de cand cu caldura.....adoarme SINGUR!!!! Nici nu mai vrea sa-l tii in brate cand e obosit ca tipa de-ti sparge timpanele!
Asa ca sta in patutul lui si se joaca pana il fura somnul bine de tot, isi cauta suza si.....somn.
Mey, imi vine sa-l mananc cand il vad cat e de cuminte!
In rest ne chinuim si noi sa facem pasi fara sa ne tinem da e cam greu la inceput!
Am facut o achizitie noua! Am cumparat un carucior sport deoarece pe cel vechi l-a cam....vandalizat. Cred si io, doar are aproape 11 kile mey! Dr a zis ca-i mai mare ca un copil de 1 an? Da nu e gras deoarece e si lung!
Adrian nu mai bea lapte dimineata. Da l-am pacalit(de fapt l-a pacalit mama) ii dam cereale cu lapte. Hehehehe! Si alea ii plac la nebunie!
Mai fetelor, noi cand o sa putem sa le dam bbilor mancare de care mancam noi? Adik ciorbita, tocanita etc,?
Io cel putin nu i-am bagat inca sare in mancarica lui deoarece asa a spus dr. Ca io am pietricele la rinichi si e ereditar si sa nu faca si el daca-i bag asa repede sare!
Da ma intrebam cand o sa manance si al cot la cot cu noi.
O colega d-a mea imi spunea ca ea ii dadea fetitei ei ardei umplut si pulpite de pui sa roada ince de la 8 luni! Cica ii dadea tot ce mancau ei mah!!!
Ideea e ca nu pot pleca nicaieri mai mult de 2 zile deoarece nu ma pot cara cu tot echipamentul si nici n-am unde sa gatesc mancarica lui!(daca stam la hotel)
Asa ca va intreb pe voi: candddddd?????


http://photos.yahoo.com/lorelai182003
Adrian,Alinasi sotul Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Pai are dreptate Ven, sa stiti ... si eu ma mir cum nu mai scrie nimeni nimic .. a dat caldura si stati prin parcuri, nu? Bravo voua! . Si noi cam tot asta facem ....
Am mai pus poze noi (proaspete, facute azi ) in albumul de 8 luni ... in curand punem si in cel de 9 luni.

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Vad ca am scris odata cu Lorelai . Lorelei, sa stii ca eu ii mai dau mancare de a noastra, adica ciorbita de vaca, acrita cu zeama de lamaie, dar o fac mai "dietetica", adica fara prajeli sau chestii din astea.
pentru Stefan si Letitia Elena. Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi.

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davidutza spune:

BUNA!

Am scris un mesaj foarte mare si mi s-a sters!!

Mariana si DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

VEN draga ceea ce mancam noi nu-i dupa Atkins idem, asa ii zice sotul meu la ceea ce mananca acum... de fapt si Montignac ii tot o varianta de Atkins..., ceea ce facem noi ii ca nu mai mancam paine si paste si cartofi si dulciuri (prajituri), orez alb si cola. In rest mancam si fructe si legume pe langa carne si oua si si branza, asta e atkinsul lui sotu-mi-o... si bem si multe lichide (apa si cafea...) ca sa nu cumva sa facem "kidney failure"....asa ca nu-i nimeni in pericol





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davidutza spune:

BUNA!

Vroiam sa va spun mai multe dar acum o sa sintetizez!
DAVID a facut primii pasi singurel!

Deocamdata nu prea il las singurel,ii intind manuta deoarece este foarte repezit,se grabeste,isi ia avint si o sa aterizeze in nas,dupa care s-ar putea sa prinda frica sa mai faca pasi singur!

In rest va trimitem pupici!

Mariana si DAVID(11.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Carmen, m-am uitat la pozele cu Matei. Sa-ti traiasca si sa creasca mare, frumos si sanatos, ca e o scumpete de copil ! Dar la voi nici nu e asa de cald dupa cum e imbracat Matei. Cred si eu ca stati toata ziua in parc. La noi nu mai ai ce cauta afara dupa ora 10 dimineata. Codrin iese la plimbare dimineata, timp in care eu deschid toate geamurile sa se aeriseasca si sa se faca curent, iar peste zi inchid tot, ca sa nu intre caldura Este insuportabil de cald !

Lorelai, am auzit un dr bun de copii zicind la un moment dat ca la un an de zile sistemul digestiv al copilului e practic maturizat si poate minca tot ce mincam si noi.

Davidutza, felicitari pentru primii pasi !

Nah, ca am scris azi de doua ori, asa, ca sa mai salvez subiectul Dar unde o fi Ileana, ea care era lider de opinie pe aici, acum se pare ca a doborit-o caldura. Pe fetele care lucreaza le intelegem, ca sint ocupate, nu au timp, dar restul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Buna fetele,
Multumim de urarile primite in lipsa. Mai, dar ce de noutati, vad ca incepeti sa mergeti singurei, mancati ca oamenii mari, gata, nu mai vreti sa fiti bebelusi?
Aseara ne-am intors si noi din vacanta la mare, a fost superb,am pus si poze.In 12 zile am capatat 3 dinti noi, turcesti, acum avem 6. Apa marii era foarte calda, ciorba de-a dreptul, apa din piscine la fel, la soare nu puteai sta mai mult de 10-10,30. David cum deschidea ochii incepea cu "bu, bu, bu" care dupa el insemna ca vrea in apa, asa ca ne balaceam non stop. Intr-o zi a fost tare dragalas, eram cu el in mare, il tineam in brate si ne jucam si la un moment dat a pus capul pe pieptul meu si-a adormit, brusc si beton, l-am scos, l-am pus in carucior si si-a vazut mai departe de somn. A fost super pt. el, statea afara de la 8 dimineata la 12 noaptea, dormea in carucior, intram doar cate jumatate de ora sa manance pt. ca afara erau prea multe lucruri interesante care-i captivau atentia. De bronzat nu ne-am prea bronzat ca nu stateam la soare, doar ce ne-a prins din plimbarile pe malul marii sau in apa, doar Laura a spalat rusinea familiei, a capatat un bronz tare frumos. Turcii au un adevarat cult pt. copii asa ca nu toata lumea se oprea sa-i vorbeasca, sa-l mangaie, il luau in brate si-i tot spuneau in turceste iar el era foarte incantat, radea cu gura la urechi la toata lumea. A fost o faza cu un animator de culoare, din Senegal, a venit la noi, ii tot vorbea, il luase in brate, contrastul era maxim, iar David avea o fata total imobila, se uita la el fara sa schiteze nimic,il studia foarte intens, la un moment dat a intins doar manuta sa-i atinga fata, cred ca a fost singura persoana la care nu a reactionat cu un zambet macar desi omul a fost super dragut cu el. Si de cate ori ne vedeam si se oprea sa-i zica ceva, devenea brusc serios, banuiesc ca realiza ca e altfel decat ceilalti oameni pe care-i vede mereu in jurul lui. Cel mai incantat era cand vedea fotografii sau pe noi cu aparatul, era tot un zambet si o chiuiala, facea adevarate sedinte foto, numai ca ne-am limitat la pozele pe care le-am facut noi.
Dintii astia care s-au gasit sa iasa chiar acum ne-au dat putin de furca, s-a mai trezit noaptea maraind iar in primele zile a avut niste scaune moi care i-au facut o iritatie tare urata, am banuit eu ca de la dinti, mancarea era aceiasi ca ne-am carat cu un magazin de borcanele, dar la fel de bine puteau fi si de la apa marii ca sugea colacul, manutele si orice era ud si sarat.
Sambata mai plecam si pe Semenic o saptamana sa ne continuam vacanta.
In rest lucrurile nu s-au modificat radical, merge in 4 labe si uneori se ridica de fund si sta sprijinit in varfuri si manute,merge tinut de manute dar inca ii e frica sa paseasca tinut doar de una, e pasionat de cabluri si telefon, zice tata air pe mine ma striga "ama" cu mult foc atunci cand e suparat, vrea tot timpul cu mine si daca se poate si numai in brate ca l-a "stricat" vacanta dar se termina ea, mananca binisor, lapte nu bea mai mult de 400/zi, bea ceai, apa si suc vreo 3-400 si tot vazandu-ne pe noi la masa mesteca si el in gol, asa ca se mai alegea cu cate-o coaja de paine sau un cartof prajit, mananca biscuiti dar se ineaca in continuare cu bucatelele de legume daca n-are chef sa manance.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput