Mamici din Constanta (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Prajitura cu visine (de fapt se poate face si cu piersici, si cu caise)
4 oua, 4 linguri faina, 4 linguri zahar, o lingurita praf de copt, 2 pliculete zahar vanilat, 4 linguri apa fierbinte, coaja de lamiie
se separa ouale. galbenusurile se bat spuma cu cele 4 linguri de zahar. cind si-au dublat volumul se incorporeaza pe rind cele 4 linguri de faina si praful de copt si cele 4 linguri de apa clocotita (alternativ), apoi coaja de lamiie. cind sunt toate omogenizate se incorporeaza usor albusurile batute spuma cu un praf de sare si cele 2 pliculete de zahar vanilat. se toarna in tava unsa si tapetata, se pun deasupra fructele (vsinele fara simburi, caisele si piersicile taiate cubulete) si se da 35 de minute la cuptorul incins. e gata cind scobitoarea introdusa in mijloc iese curata. se raceste si se taie cuburi, se presara daca aveti chef cu zahar pudra.
Supa de rosii (super rapida)
un kilogram de rosii se cojesc, se scot cotoarele si se taie cubulete. se pun pe foc mic sa se inmoaie si sa lase apa. cind incep sa fiarba incet se strecoara ca sa se elimine semintele si se pun inapoi in oala. se adauga supa de zarzavat, supa de carne sau pur si simplu apa si vegeta/cuburi de concentrat. se lasa sa dea citeva clocote si se pune orez, sau zdrente de ou, sau ce va place. se ajusteaza de sare si piper si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Eu mi le-am listat ca poate ma apuca gatitul ..:0)

Ma da la supa aia de rosii, ma gandeam oare nu s-a inventat un robot de curatat rosii ca mi-e mie o lene la chestia asta.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hihihi Oana inca nu, dar le poti da prin masina aia antica (daca ai) care separa cojile sau le faci direct suc, sau folosesti piure din ala gata conservat, daca ti-e lene. si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Vreau si eu ciorbita cu crutoane (da la pachet!!!) ca si eu sunt un antitalent la bucaratie. noroc ca al meu barbat e pe mari si pt bibic exista boranele si o strabunica!!! ca altfel ...
azi am cumparat danao ma gandeam ca daca david nu bea lapte poate bea chestie din asta...e interesanta la gust...daca bea o sa ajung in sapa de lemn ca e 50.000 cutia si ii place si lu mami!!!
sinzi si david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Salutari!
Ce mai faceti dragelor pe o caldura ca asta? Sa nu iesiti pe-afara ca arde.
Roxi, inca sunt bine, aseara am fost la nunta unui coleg, si a trebuit sa stau ca o paparuda (toata lumea dansa, io ma zgaiam). A fost bine ca au avut aer conditionat. Am rezistat bine, pana pe la 2.
Am si eu o problema. Sa ma linisteasca si pe mine careva. Deci noi suntem in 38 saptamani, si avem niste dureri ciudate spre iesire(asa ascutite). N-am rezistat sa nu facem un autocontrol cu un degetel si am dat foarte aproape de iesire, prin peretele colului(cred ca zic bine) de capsorul bb-lui. Deci este uimitor de aproape de iesire...E ceva normal sau ma duc azi la medic? In rest contractii nedureroase la intervale mari, nimic ciudat. Astept ceva pareri...
Merci

Roxi, arati super draga mamii, nu-ti zic babele cand aud ca ai 8 luni si ceva de sarcina - vaiiii, pai io aratam asa la 5 luni?- ca eu deja m-am saturat de replicile astea...

Gala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gala mama potoleste-te. tu singurica, cu degetul, in orice pozitie ai sta, NU ajungi la col (asta doar daca nu ai degete luni de vreo 9-10cm, cit tine vaginul tau). asa ca "ala" nu era precis capsorul lui bebe ci probabil orificiul intern al colului....probabil. (hai ca m-ai distrat, stii fazele alea cu barbatii carora le e frica ca datorita lungimii lor "impresionante" nu mai vor sa faca sex cu nevestele gravide ca nu cumva sa le "dea in cap" copiilor...cam asa ai facut si tu, numai ca....cu altceva). loviturile alea ascutite sunt reverberatiile miscarilor piticului, din alea am si eu la greu...parca e un cutit care se misca aiurea....dar e normal sa le simti asa. cind te mai duci la control? vii la intilneala?
vreau sa va zic ca de vreo citeva zile maninc dulciuri in disperare...nu stiu ce m-a apucat dar ......asta e. sper sa nu ma tina mult...totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Deci tu zici ca nu e motiv de ingrijorare...MA gandeam ca daca medicul poate ajunge la col de zice el ca s-a inmuiat...bla bla bla...de ce sa nu ajung si eu?...
Miercuri ar trebui sa merg la medic.
Cred ca vin si la intalnire.
Gala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pai mama el ajunge ca tu stai intr-o anumita pozitie, daca iti aduci aminte.....
hai ca ma duc si eu la contorl sa vedem ce mai face piticu'....
gagici ce liniste azi....ce faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Roxa,venim si noi!

July

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

bine Julyici, s-a marcat. te luam noi la intrebari vineri atunci...ce-i cu absentele astea din catalog...
deci, sa dam raportul: individus prezinta 3 kg (cu estimare pe plus de 300g), colul deschis la exterior si scurtat...asa ca doctorita m-a amenintat ca piticus vine in 2 saptamini....eu zic ca in 3, sa vedem cine cistiga, nu? in orice caz am fost avertizata sa fac bagajul, lucru la care ma voi conforma....de miine.
va pupam pe toate si va uram o seara linistita!!!

Mergi la inceput