Mamici din Constanta (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

rau obicei computerul asta, mi s-a facut foame de atata tastat, am chemat o pizza si jumate din ea s-a dus!!!
Roxa, am un audi a3 cu 3 usi...
sinzi si david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza si de la noi. ce noapte timpita...a fost ff cald (adica mie) si cind am reusit sa dorm m-am trezit intr-un circel din ala idiot care nici acum nu mi-a trecut...bleacks. ca lunea.
Sanzi, ai dus masina la service-ul audi? sau la unul din asta mic?
azi se pare ca va fi ploaie....ce faceti gagicutze?
Gala, cum esti?
Tatiana?
pupicei la toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Uf, tare cald a fost azinoapte! M-am trezit de caldura pe la 3:30 si am baut cred ca 1l de apa. Bibi se foia in somn si mi s-a facut mila de ea . Am trezit-o si i-am dat tzati ca doar e si ea omuletz si i-o fi sete. A papat mititica ca la o masa normala. Erau 29 de grade in camera cu geamul rabatat. Vreau sa gatesc azi si nu stiu ce. Roxi imi dai o idee? Am facut adunare generala ieri(ghiveci) si azi mi-a murit neuronul si nu-l pot resuscita. O ciorbita usoara de vara??? Cam cu ce si cum???Pleaaaaase!

http://community.webshots.com/user/dady1968

Tania= Anduta(14 sept'96)+ Bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Tania, ce zici de ciorbitza de legume? ardei, rosii, cartofi, pastirnac, morcovi, dovlecei, fasole pastai....fara carne? dreasa cu iaurt? sau supa de rosii, care se poate minca si rece?
eu am azi ciorba de vita (e facuta deja si mai e de mincat asa ca nu ma mai agit) si fac un papricas de pui si o prajitura cu visine.
dupa-amiaza la control....sa vedem ce mai face Ghindu' individu' grasunel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Mey spre rusinea mea nu stiu ce e ala papricas de pui!! Roxi baga reteta, poate fac si eu. Mi-ai cam facut pofta si sunt la servici unde... se stie... mananci ce apuci..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

miam, mi-ai dat o idee Roxana! Ciobita de rosii cu crutoane. Da,da,da...Demult n-am mai mancat. Ce-i ala papricas? Un fel de rantas?? Scuza ignoranta, dar cu bucatareala....mai usurel la mine, am o scuza!Pupici.


Tania= Anduta(14 sept'96)+ Bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Papricas de pui:
aveti nevoie de: pui taiat bucati, 2-3 cepe mijlocii, bulion sau rosii proaspete, foaie de dafin, ulei, patrunjel, 3 linguri faina, un ou.
se rumeneste puiul bucatit in ulei incins pina nu mai are singe. se scot bucatile si se pun deoparte, in uleiul ramas se micsoreaza focul si se pune cepele taiate marunt sa se caleasca. cind sunt sticloase se adauga rosiile cojite si taiate bucatele sau bulionul, o lingurita de faina, foaia de dafin, apa fierbinte, un strop de paprica si se lasa sa fiarba sosul pe foc domol (trebuie sa fie destul de lichid). intre timp se fac niste galuste de faina fiertre separat in apa clocotind cu sare. cind sosul a scazut ceva se pun bucatile de pui in cratita si galustele si se mai lasa sa dea citeva clocote sau se da 15 minute la cuptorul incins.
pofta buna...!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Roxi am mancat chestia asta de multe ori dar nu stiam ca se numeste asa !:)))
Am si facut-o numai ca fara galuste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

'neata la duduci. Noi mai rarutz p-aci, ca intram doar de la birou, iar de-acolo am chiulit cit am putut pe caldurile astea. Slava domnului ca azi se mai poate respira. Rox, baga mama si reteta de prajitura cu visine, daca tot te-ai apucat... Desi nu prea ma incumet sa dau drumul la cuptor vara, poate azi fac o exceptie, de pofta Si poate dati vreuna si reteta supei de rosii, da' una nu asa bibilita, ca pentru gospodine grabite.
Am vrut si eu sa le vad pe Tatiana cu bebelusha, da' m-am dus ca Pacala, taman dupa ce fusese externata (eram in spital cu mama, pe care am transferat-o din port pentru operatia la sold). Pe de alta parte, bine ca sunt acasa, sanatoase, fiindca in spital e jale (mizerie, caldura, aglomeratie, indolenta).
Acu' ma duc sa mai citesc din urma, sa ma pun la punct. Pupici.

gabi & alisia (22 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata!

Am revenit si eu dupa o mica absenta.

Crixia, iti ramasesem datoare cu un raspuns. Maria are aproape 4 dintisori. Aproape, pt. ca al 4-lea este de o sapt. gata sa iasa. La un mom. dat chiar mi se paruse ca a iesit. Nu trebuie sa-ti faci griji despre ordinea iesirii dintisorilor.

Roxana, cred ca o sa ajungem si noi, adica eu cu Mariuta, vineri. Oricum, te anunt daca apare vreo problema.

Va pupa
Cornelia

http://community.webshots.com/user/cornelianis
http://community.webshots.com/user/cornelianis2

Mergi la inceput