Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Madutza, deci fetita ta nu dormea ziua tot pentru ca nu era satula? Ca al meu nu pare sa aiba problema asta. Ma bucur din suflet ca ai laptic suficient. Stiu prin ce ai trecut ca am trecut si eu in primele saptamani ale lui bebe si nu eram deloc sigura ca voi reusi sa alaptez exclusiv, si cand am reusit am fost fericita. Pupici si tie si fetitei scumpe.

Nally , ce romantic, v-a udat ploaia :-) Doamne, dac-as sti cum l-ai invatat tu asa cumintel pe Sebi...Ca al meu mananca tot la 2 ore ca la inceput si de dormit ziua, daca prinde 2 ore, 2 ore jumate toata ziua,e bine.

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Irinel, nu stiu daca de la foame era nesomnul ei, dar banuiesc pt. ca doarme mai bine de 2 zile de cand imi ajunge laptele. Nu pot sa spun ca am din abundenta, dar macar se satura si ii ajunge. A dormit de la 16 la 18:30 si apoi a mancat si acum doarme iar de 20 de minute. Asa ceva nu s-a mai intamplat de 2-3 saptamani, de cand cu lapticul. Poate ma simtea pe mine stresata si ma mai stresam si cu pregatirile de botez, acum m-am mai linistit. Sa vedem ce ne rezerva maine. Puiul tau probabil ca nu are nici o problema, ci doar e mai activ.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Fetele, scuze,, fiecare cu obsesiile lui...
1.Spuneti-mi si mie va rog, voi cum ii adormiti pe bebeii vostri, poate n-am eu tehnica buna de nu adoarme ziua, iar seara adoarme ca e obosit, sau e el mai activ? Da uneori e asa obosit, se vede pe fetisoara lui si e si marait si totusi nu adoarme decat daca stau cu el in brate, cum il pun jos, se trezeste si maraie iar.
Voi ii adormiti in brate sau ii puneti jos? Ii leganati? Eu am incercat si asa si tot nu merge.
MAdutza, parca si tu aveai problema asta, acum cum ai adormit-o pe cea mica?
Si alta intrebare, 2.cat tineti voi copiii la ragait? Un sfert de ora sau mai putin? Ca noaptea, aproape ca dureaza mai mult asta decat alaptatul propriu-zis, si uneori tot nu prea iese aerul.
3.Si ce pozitie de ragait vi se pare cea mai eficienta?
PUpici

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Madutza, mersic de raspuns. Da ma gandesc, daca bebe e doar mai activ si de-aia nu doarme, de ce cand in tin in brate adoarme si ar mai dormi daca n-as incerca sa il pun in patut? Seamana a rasfat da cica nu sunt rasfatati pana la 3 luni...Pupici

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Irinel, practic si eu am problema asta. A mea nu adoarme pur si simplu, niciodata nu a facut-o. Adoarme cel mai des la san, sau dupa ce mananca, tot in brate. Daca adoarme in brate tb. sa mai stau cu ea cam 20-30 min apoi sa o pu jos si atunci zic merci daca doarme in continuare. Saptamanile trecute o si leganam, dar tot repede se trezea. Si cand ii dau san lungita in pat tot la fel se intampla. Cica somnul profund incepe dupa 20-30min, si atunci ai mai multe sanse (dar nu mereu). Deci si noi suntem la fel, numai ca ne-am mai revenit de fro 2 zile. Multa rabdare!

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

da' sinteti active azi, nu glumiti!:)

sa va spun si eu ca aseara am pus-o pe lia in patutu' ei dupa baitza si mincare si a stat acolo, treaza, pret de vreo ora, doar 'vorobaind' de una singura, mai cu chiuieli de fericire, mai cu chitaieli de rasfat (care aproape dau in plins), dar nu a plins serios chiar deloc si apoi a adormit. cred ca e important ca bebe sa se simta multumit din toate punctele lui de vedere: mincare, scutec, temperatura in camera/felul in care e imbracat. vreau sa spun ca noi ne uitam la televizor in cealalta camera si usa spre camera noastra (cu patutul ei) era deschisa (pe acelasi nivel, jos), deci liniste de mormint nu era nici vorba. asta nu e ceva nou la lia, ea adoarme tare bine de una singura, dar a fost prima oara sa stea asa mult treaza inainte de a adormi.ooo, si fara tzucu (suzi:), noi ii spunem 'tzucu'); dar de multe ori i-l dau cind e gata de culcare seara.

lauraa, sa stii ca eu cred ca nici lia nu a avut colici niciodata! cred ca e posibil, de ce nu? bravo pentru lara, mai ales ca la voi depinde mult de ce maninci tu, alaptind-o exclusiv. eu in mod special ii dau formula lu' lia la masa de seara; oricum nu am decit 3 mese de lapte de mama pentru ea, pe 24 de ore. stiti, citind rindurile voastre si vazind cum reusiti sa alaptati pruncii, daca as fi acasa si nu la servici, as incerca si eu - dar asa, in situatia mea, ce rost are?! sint plecata de acasa in fiecare zi, 4 sau 5 zile pe saptamina cite 8-10-12 ore!! de pompat, eu oricum pompez si de inghitit de la supt, lia nici acuma nu.......... sincer insa, daca nu as lucra, as mai incerca! asa ca, fetelor, nu va dati batute cind va poticniti in lipsa de lapte - urmati sfaturile laurei!!

....in alta ordine de idei, am o sedinta in mai putin de-o ora (de groaza...!), sper sa nu dureze pina dupa ora 4pm, ca sa pot si eu pleca. de testul PAP, mi-au spus din nou ca nu s-a putut citi din cauza ca eu inca singeram si e de-ajuns o picatura de singe ca sa nu se mai poata vedea celulele alea recoltate - asa ca e intr-adevar doar repetare din greseala doctoritei: ea cind a vazut ca eu singerez inca, trebuia sa-mi amine testul (ala de-acu' aproape 6 saptamini!). of-of..... parca toate mi se intimpla mie:) (glumesc, stiu ca asa pare in toate cazurile, "toate ti se intimpla numai tie", plingoieli de genul asta.....:):))

am citit tot ce-ati scris si ma bucur pentru fiecare din voi. sinteti mame minunate si aveti grija de bebicii vostri cu tot sufletul!

ooo, irinel... lia rigiie in fund - o tin de spatic si de barbie, comod, si ii trebuie cam 10-30 SECUNDE ca sa scoata o rigiiala de toata frumusetea. apoi mai astept cam un minut si mai scoate una mai mica. cam asa. rar de tot, ii trebuie cam 5 minute ca sa se elibereze, dar rar! atunci o urc pe umarul meu, dar ei nu-i place asa:). e drept ca am citit ca stomacelul trebuie sa fie mai jos, ca nivel, decit gurita, atunci cind maninca - na, cu biberonul asta e usor de facut, dar la sin, eu cind o pun, ea e in linie gurita-stomacel, sta asa, catre mine, stiti voi. dar lia NU MANINCA mai nimic DIRECT de la sin (of, ce necaz vechi de-al meu...), asa ca poate de-aia rigiie asa usor ca toate mesele i-s din biberon (3 cu lapte de-al meu/ 4 cu praf) si eu o tin cu capsorul mai ridicat (dar nu foarte).

na, va las, am ciorovait o gramada, aiurea, asa....


mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Irinel, uite de asta eu am zis ca fata mea nu se satura, pt ca in brate dormea, da' jos, nu si pace. Acum de cand cu laptele praf, doarme singura, cate 4 ceasuri.
ma duc, ca ma cheama :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna fetelor,
La multi ani sarbatoritilor!
in ultima saptamana se intampla ceva ciudat,
in timpul noptii doarme foarte bine, se trezeste de 3 ori, il schimb,mananca bine si se culca la loc , fara sa planga; se trezeste dimineata cu chef de joaca, ras si gangurit, in timpul zilei mananca mai des, uneori si la o ora, dar mai putin; partea ciudata este ca de aprox. o saptamana intre 7 si 8 seara are crize de plans: tipa de nu stiu ce sa ii mai fac, nu il pot linisti in nici un fel.Se opreste din plans doar daca adoarme (ii fac baita sa adoarma mai repede); cand se scoala nici urma de suparare. De obicei cand ii dau tziti se linisteste, nu refuza nici o data; cand ajunge la crizele astea incerca sa suga dar dupa cateva secunde scoate tzata si tipa si mai tare. Mi se pare foarte, foarte ciudat. In primele zile mi s-a parut o coincidenta, dar chiar o saptamana acelasi lucru?!? Precizez ca asta s-a intamplat si daca inainte l-am scos afara, si daca nu l-am scos, si daca cu putin timp inainte i-am dat laptic de la mine/ formula/ceai sau nu i-am dat nimic.



Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004)
http://community.webshots.com/user/anacami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna spune:

Buna seara fetelor!

mai, mai da ce active mai sunteti! sa o luam cu incetisorul: eu inca ii mai dau vitamina D, sub forma de picaturi, vigantol se cheama, cate doua pe zi si am inteles ca o sa ia de astea mult si bine, la nasi noi nu am luat nimic, am intrebat si cica nu se ia, la biserica am dus niste prajituri si o sticla de vin, Codrut mai are colici din cand in cand si atunci ii tratam cu Gripe Water pe care il consider bun, constipat nu e chiar daca papa doar lapte praf, poate si pentru ca ca ii dau ceai Babycalm si de musetel amestecat, de ragait nu vrea chiar mereu dar atunci cand o face trage cate unul zdravan ca un barbat adevarat ce e(il tin pe umar), la noi problema e sughitul: dupa ce ragaie incepe sa sughite si o tine asa cateva minute bune. De obicei, mai ales seara adoarme singur dupa ce termina de mancat, insa ziua trebuie sa il legan putin. Astazi dimineata a papat pe la 5, apoi a dormit pana la 6,30 cand a inceput sa maraie. L+am luat in pat langa mine (pentru prima data) si am dormit amandoi pana la 8,30. Dragut! Sper sa nu il invat asa dar tare bine a fost!
Apropo de facut nebunii: saptamana asta am facut si noi, chiar daca inca nu am fost la ginecolog (promit ca ajung joi) si a fost fain tare (are si cezariana avantajul ei). Codrut a fost tare cuminte si nici macar nu tras cu ochiul, ci a dormit bustean!
Ieri a fost sotul meu liber si am mers toti trei la tara la bunici iar Codrut a dormit aproape toata ziua in gradina la aer curat. Pacat ca nu are ocazia asta in fiecare zi, ca acasa nu vrea in fiecare zi sa doarma, uneori nu doarme decat 2 ore ziua si atunci e foarte mofturos.
A, mi+am facut si eu album pe webshots, iata adresa daca vreti sa ne vedeti: http://community.webshots.com/user/afloarei

Pupici,

oanna si bb codrin (n.24.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Irinel, nici fata mea nu adoarme singura ziua decat foarte rar. de obicei adoarme in brate iar cand o punem in pat trebiu sa fim atenti ca daca se trezeste se pune pe urlat si trebuie sa o luam din nou in brate . Si doarme tare bine in brate dar nu mai pot face nimic. In timpul noptii insa adoarme dupa ce mananca si doar daca o schimb se trezeste si mai trebuie sa o plimb putin. De ragait ragiei relativ repede, de multe ori o ridic sa ragaie si apoi continuam sa mancam. Alexandra se ineaca de multe ori cu lapte, cand vine prea tare si ea este flamanda.
Atunci se si enerveaza si incepe sa planga de se face rosie la fata.


Claudia si micuta Alexandra

Mergi la inceput