Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Piatra Lunii,cand aveam mari probleme cu lactatia o puneam la cca. 1,5 ore la san ca sa-i stimuleze. Asta e sfatul lui dr. SPock. Cam in doua zile se regleaza.Cele 48 de ore sunt groaznice,copilul pare ca nu e satul niciodata,tu te simti goala si stoarsa dar dupa aceea isi mareste pauza intre mese incet-incet si totul revine la normal. La noi asa a fost,asa scrie si in carti dar nu stiu ce sa mai zic...
Gabitza,ai dreptate,nu exista nimic mai rau decat sa ti se spuna ca nu ai laptic suficient.Asa a zis si mama cand a fost aici,sa-i dau formula ca eu nu am lapte si e "copila flamanda moarta".Tare rau mi-a picat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

marian,multumim pentru vestile despre Laura! Transmite-i ca ne e dor de ea! Pupici lui Mihnea!!


Fetelor,mai stiti ceva de Eryka? N-.a mai fost cam demult pe aici,nu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna fetele!
Mona simt eu ca e doar fals alarm!!! daca era ceva serios cred ca te sunau ei mult mai devreme! Stai linistita iubita si o sa vezi ca totul e OK!
Ioana c fi linistita tu, ca nu ma suparai pe tine!!! Tu cum ii tii evidenta lui patri la varsta? Pe saptamani incheiate nu pe zile? Ca asa ar fi fost joi ziua ei!!! Pe 15, nu? Oricum ,si pentru azi si pentru 15 iulie...
La multi ani, printeso!!! Sa cresti mare si frumoasa!!!!
Iuliana se accepta apelul asa de tarziu pe ziua de azi???
Lauraa bafta la cumparaturi, poate maine e mai linistita Lara! Mai, mai stii? Lara o fi prima dintre bebei care isi arata dintisorii!!!!! Asta si eu stiu ca sunt semnele de dintisori ... cu pumnisorii in guritza, balute, maraieli, saliva... o fi!!! Incepe sa-si arate !!!!
Gabitza felicitari pentru evolutia lui Dennis!!!!
Marian sa va traiasca micul printz!!! Si si pe mami cea viteaza care ti-a facut un asa falcau de toata mandretea!!! Te mai asteptem cu amanunte sa stii!!! Asa ca nu ne uita!!!
Pietricico tu in ce pozitie ii dai noaptea sa pape la printesuca? Incearca sa ii dai in pozitia culcat, al meu asa papa si dupa ce se satura adoarme ca un ingeras! Cateodata ne trezim toti trei in pat dimineata , ca adorm si eu inaintea lui!!! eu zic ca se trezeste de fomica! Nu se satura la ultima masa si i se face fomica! Iar ca sa elimini chestia cu frigul mai pune-i o bluzita pe ea in plus de cum o imbraci de obicei!
Anculina sa va traisca printesuca si lasa mai ca trec ei colicii astia! Eu una as scoate Sab-ul! cel mai bun mi s-a parut Gripe Water Baby!!! Si eu le-am incercat pe toate! In legatura cu botezul voi nu trebuie sa luati nimik la biserica! Nasii iau tot! De cadou nu stiu ce sa-ti zic! Poate ceva util in casa nasilor... dar cel mai bine intrebati direct!!! Eu asa am facut! Ca valoare s-a ridicat la 2 milioane si asta ca am vrut eu sa ii iau ceva de calitate! Ca ea nu a avut pretentii speciale!

De noi ce sa va zic! Pana pe la 3 am fost prin oras si am mai cheltuit niste bani!!! I-am luat material lui Sebi sa ii fac sac de dormit mai suptirel ca ce am gasit prin comert nu mi-a placut! I-am luat lu tati o crevata faina din matase care ii place la nebunie!!....Le-am luat finilor mei un set de farfurii de 12 persoane, care imi place mie la nebunie si am zis ca dupa nunta imi iau si eu! si nu stiu ce sa le mai iau pentru cadoul de la cununie. Poate imi mai dati si voi idei! Am luat mai multe maruntisuri .. in orice caz am cheltuit ceva bani azi!! De-am avea asa in fiecare zi sa cheltuim ce bine ar fi!!!
Eee si ne-a prins o ploaieeeee... ca voda al meu nu s-a mai lasat pacalit cu ceai sau suzi si a trebuit sa o luam spre casa! Noroc ca eram aproape! El nu a fost atins de nici o picatura in schimb noi am fost ciuciulete!!!! Acum doarme ca un ingeras scump si iubit de mami si tati!!!
Va pupic dulce pe toate

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Laura, iti multumesc din suflet ca m-ai batut la cap cu alaptatul. Cam de duminica o tin mai mult la san, ieri mai toata ziua si azi la fel si a crescut productia. Acum doarme si Uca in timpul zilei cate 1-2 ore (doarme de 1.5 ore acum) si nu ii mai e foame. Pietricico, de 2-3 saptamani ma chinuiam si daca ar fi acceptat biberonul cred ca era deja pe completare serios si a mea. Hai sa-ti spun cum procedez: dimineatza am 2 sani plini, ii dau 1 si jumatate. Dupa care o tin la sanul mai gol (stam amandoua lungite in pat, ca sa ma odihnesc si eu) si ea motaie sugand din asta gol, intre timp ala care era jumate apuca se se umple in 2-3 ore. Atunci schimb sanii si incep sa ii dau din asta plin si o tin la el cate 1-2 ore, chiar daca trage in gol ajuta organismul sa stie ca trebuie sa produca mai mult lapte. Acum imi ajunge lapticul toata ziua, cel putin ieri mi-a ajuns si azi da semne si mai bune. Aceasta realizare se datoreaza Laurei care m-a ajutat foarte, foarte mult! Nici ceai nu ii mai dau si pt. ca suge asa des nu mai e infometata, nu mai mananca cu mult aer si nu mai regurgiteaza in jet. Sper sa o tinem tot asa.

Singura noastra probleme sunt parturile care o trezesc din somn si o agita, am inteles ca tot despre colici e vorba si nu ii dau decat Bonnisan, ati mai avea voi alt leac?

Cum este chai-longul? Este cosulet d-ala care pote fi si scaun de masina? A mea sta in patut si se uita la carusel cate 15-20 min, dar altfel trebuie sa ma joc eu cu ea, si atunci se plictiseste in final.

Laura
, mai au cate o zi agitata mey. Daca va continua tot asa sa o duci la dr. Eu te invat din experienta mea, dar sper sa nu ai parte de ea: apasa-i pe urechiuse pe parte aia mai iesita in exterior de la ureche, din dreptul gaurii. Asta este unul din lucrurile pe care le verifica si dr, de care eu nu am stiut cand chiar era cazul. Oricum nu cred ca e cazul, se mai intampla sa fie agitati. Nu cred ca e de la dintisori, e prea devreme.

Marian, trimite toate gandurile noastre bune Laurinei si lui Mihnea!

Anculina: la pctul 3, incearca sa ii pui ser fiziologic in nas si dupa 1 0ra sa aspiri cu para. La baie poti sa ii pui o comprese calduta la baza nasucului. La biserica noi nu am dus nimic, doar am platit taxa. Nasii trebuie sa duca: prosop, sapun, fasa, panza alba, lumanarea, hainutzele copilului si sa plateasca pe acolo pe preot, dascal...

Gabitza, felicitari pt. alimentatul la san. 5.100kg, wooow, la 5 saptamani! E foarte bine!

Iuliana, multa rabdare cu colicii si pupici grasunului.



Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Monet, eu cred ca ti-ar fi spus daca ceva nu era in regula cu testul, da oricum tin pumnii pentru joi.

Piatra Lunii
, tu aprinzi lumina cand ii dai noaptea sa pape? Si eu pateam ca tine si de cand nu mai aprind lumina (eventual daca vreau sa ii dau Gripe Water, aprind o lanterna putin, si indreptata in alta parte ca sa vad cat pun), adoarme repede, problema e doar ca tot trebuie sa stau sa scaota gazutele si tare greu le scoate. Al meu doarme de pe la 10:30 sau 11:30 depinde cum adoarme, pana pe la 2:30-3:00, apoi masa, da cu scos aerul se cam duce o ora, se mai scoala [este vreo ora jumate doua, iar masa, si iar dupa vreo ora masa, si scularea de dimineata. Adica in afara de somnul ala de seara care e mai lungut, practic isi pastreaza programul de 2 ore la supt, din timpul zilei.

Lauraa, eu zic sa o lasi sa doarma pe burtica daca o supraveghezi. Eu l-am lasat ieri pana s-a trezit, o ora jumate si azi-dimineata, dupa ultima masa de noapte, de la 5 l-am pus tot pe burtica, ca se luminase afara si puteam sa il vad, si a dormit bine. De altfel nu cred ca se mai poate sufoca, ca deja misca binisor caputul si macar ca ar plange daca ar simti ca nu mai poate. Tu ai reusit sa ii maresti pauzele intre mese Larei? CUm ai facut? Brusc, sau cate 5-10 minute pe saptamana cum zicea Nally? Si cand ai inceput?

Anculina, nu iti face probleme cu sforaitul, cu zgomotul pe care il face, nu e neaparat infundata, asa mai scot bebelusii zgomote.

Madutza, sunt curioasa daca a mers trucul cu culcatul pe burtica. Eventual, daca nu sta din prima, pune-o pe genunchii tai pe burtica (ajuta si la scoaterea gazelor), acolo o sa ii placa mai mult.

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Fetele, stiu ca mai discutati voi si de cum se desfunda nasucul, Nally , parca tu ziceai, eu stiu ca si cu bucatica de vata muiata in ser fiziologic, o invarti intr.un sens si o pui in nasul lui bebe si invarti in sens opus,ca un tirbuson adica,nu? Merge, da' nu mereu, eu am reusit de vreo cateva ori, chiar azi am facut asa , si am scos o uriesenie de muculet :)) cand is mari si cat de cat aproape,asa ca sa-i poti scoate, si bb te lasa, cred ca-si da seama ca-i faci un bine, nu stiu. Incercati, tre sa fie si ei in pasa buna,da' ce satisfactie ai cand le eliberezi narile.
Lauraa, mai incerc, uite acum a papat, doar san, da' mi-e ca peste o ora (maxim?) iar ii e foame. Tu dormi ziua? Mananci bine?
Nally, eu ii dau sa pape noaptea, in pozitia clasica,adica o tin in brate la piept, n-am incercat culcat noaptea, da' chiar asa, insa mi-e ca daca o iau s-o pun in patutul ei, se trezeste, isi da seama. Da' o sa incerc si asta,asta inseamna mai curand numa' un san,hm, ca altfel,de ma rasucesc, dau peste tati :))
mai fetele, si iara vin eu c-o dilema, uf! Acu c-am cumparat scaunelul ala sezlong, cat de jos se poate sa fie ea cu capul,da' tot sta cam ca intr-o scoica, deci spatele nu e drept complet, acu imi zice maica-mea ca sa o tin sa stea cu spatele numa drept, ca ea l-a pus pe frate.miu in fundulet, incet-incet, din luna 5, cand la carte scrie din luna 6, si a avut mari probleme cu el, cu spatele lui, a umblat prin spitale gramada, noroc ca s-a rezolvat in final. Deci acu zau ca nu mai stiu ce sa zic, voi ce stiti? ca sa stea fata mea numa pe spate, nu sta, si numa la mine in brate, iar nu-i bine, ce sa facem cu scaunelele astea, de masina,de casa, etc?
Madutzo draga, da' intreb iara- nu face colici, mancand asa?
fug, ca-mi plange cupilu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Irinel, mi-a fost teama sa o pun pe burta ca sa nu se trezeasca din somn. Azi a dormit cate 1 ora si acum doarme de aproape 2 ore jumate!!! Nu imi vine sa cred!

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Pietricico, nu a facut mai mult ca inainte. Problema cu parturile o aveam si cand ii dadeam la 3 ore. Acum depinde si de copil ca noi in afara de 1 saptamana nu am avut asa rau.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Madutza,mi-au dat lacrimile de bucurie!!! Doamne ce bine ar fi sa se regleze treaba!!! Cat despre Lara, m-am gandit imediat la ce ai zis tu mai demult cu otita si am apasat-o dar nu reactioneaza nicicum..
PiatraLunii,am uitat de intrebarea cu colicile.Desi am zis ca nu dezvalui pana la trei luni... Lara nu a avut colici cred..niciodata.. Cand a avut vreo 3 sapt. am luat Lefax la indrumarea moasei si i-am dat de cateva ori dar apoi am uitat de el. Am stat tot cu inima cat un purice de frica sa nu o apuce mai tarziu.Pana acum Slava DOmnului nu a facut,sper ca pericolul a trecut. Partzuri trage si ea si se screme aiurea in tramvai dar astea nu sunt colici,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Pietricico nu iti face griji ca se trezeste cand o iei sa o pui in pat!!! Mai astepti un pic dupa ce a adormit si pe urma o iei incet si o duci in patut!!! Al meu atarna ca un pietroi cand il pun in patutz la el!!! nici nu simte miscarea de fortza pe care io fac!!!In legatura cu mucusorii nu trebuie sa fie de fiecare data!Incet incet ei se acomodeaza si nu mai produc in cantitati industriale! Sebi acum mai face niste cojite, ca la un om mare si am grija sa i le scot dupa baita cu un betigas de ureche inmuitat in ser fiziologic! Atat!
Eu il mai tin pe Sebi un pic ridicat, exact cum spui ca intr-o scoica! Si nu cred ca are ceva! De altfel nu se mai faceu nici port- bebe-urile daca le afecta lor coloana! Dar nu mai mult de o juma de ora! Il mai las pe spate, cand se plictiseste il mai ridic un pic... si tot asa!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput