Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

Scuza-ma Nally te rog, dar pe semne inca sunt destul de zapacita.
Va multumesc tuturor ca ma sustineti.
Am citit in fuga ce-ati scris si promit sa incerc sa si raspund mai tarziu.
Monet iti tin pumnii!
La multi ani Rares! Se accepta si azi,nu?
Si Patricia e constipata si la fel si eu am crezut ca de la laptele praf dar vad ca sunt si bbei alaptati care fac cachita tare.
Pt.colici am inceput si eu cu ceai de fenicul de la Milupa.Multumesc pentru sfat.Macar pe asta-l bea,ca nu prea ne place in general ceiucul.
Cu icterul cred ca am terminat dar din pacate nu prea am mai iesit pe afara ca a cam suflat vantul.Am iesit duminica in curte,Patri a adormit, am dus-o in casa unde a mai dormit 45 min.dupa care a urlat 2 ore ca din gura de sarpe.N-am stiut ce are si nu stiu nici acum ce-a avut.Seara a refuzat si mancarea.Mi-a spus apoi bunica ca nu e voie sa scoti copilul cand e vant deloc cat timp are colici ca "vantul face vanturi".Asa o fi.
Super toate pozele!!!
Va pupicesc si incerc sa intru mai tarziu.Ioana si Patricia Maria (azi sarbatorim-Patri a implinit 4 saptamani la ora 8.40)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Buna fetelor!
Multumim pt urari.De la sarbatorit multe si
Azi a venit doc. su l-a consultat pe Rares.Are 3,600 gr si 54 cm .Despre colici ne-a spus ca asta este situatia si ca o sa avem parte de chitaiala cam pana la 3 luni.Rares este acum in curte cu bunica si doarme in miros de ploaie.
Madutza sa va fie de bine si la mai multe asa seri Sa iti traiasca mica crestina!
Mona,Lia este o scumpete !Stai linistita ca este totul bine!
Irina asa am sa incerc sa ii dau lui Rares,alternativ,multumesc de sfat
Irinusha are Cris niste poze super
Piatra lunii poate se linisteste fetita dupa botez,asa se spune pe aici,cel putin.Si eu vreau sa il botez pe Rares cam intr-o luna si sa vad daca asa este intr-adevar,se linisteste.
Candy asa este, lichidele multe maresc cantitatea de laptic.
Nally hai la apel!!!



Iuliana & Rares(12 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by ioana c
Si Patricia e constipata si la fel si eu am crezut ca de la laptele praf dar vad ca sunt si bbei alaptati care fac cachita tare.



Ioana,ce bebei alaptati fac kk tare????? Aici la noi ai citit? Nu se poate sa fie de la laptele de mama,ala nu constipa,,Poate mai primesc si alte trebuir,ceaiuri care contin menta,etc..De la laptele de mama nu se constipa bebeii,nu fac kaki tare mai! Sunt doua subiecte la "Parintii intreaba si rezultatul e unanim!!! Ca face kaki mai rar nu inseamna ca e constipat. Doar atunci cand e tare,atunci e constipatie!

LA MULTI ANI PATRICIA!!!


Pe aici e parca tot mai frig,vine iarna :) ! Am datr drumul la calorifere :)))! Mai tarziu o iau pe Lara si mergem in oras sa-i cumpar niste hainute mai groase ca n-are..Cine s-o gandit ca vine iarna in iulie??? LA cca. 200 km de noi ninge!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

La multi ani, Patricia!
IRINUSHA, ce faine poze aveti, cu Cris! ce veselie de baietel!

noi cica am luat scaun din ala ca un chaise-longue pt Ingrid, da' ce, ii place?! Sta nitel si tipa, of, ca nu mai stiu ce sa mai fac sa ii mai placa si ei altceva decat la mine in brate, cand va aud pe voi ca va stau bebeii in scaunel si ganguresc si se uita la una, alta, si ce mai fac... initial voiam sa luam un balansoar din ala,ca un leagan pt copii pe care il pui in gradina, da' desi cica e de la 0+, e cam ca un scaunel,sta copilul tot cumva in fund, si nu-i bine, asa ca ne-am lasat pagubasi.... si-mi pusesem sperantele in ala, cand mergeam la cumparaturi....
oricum, de cand cu laptele praf mai doarme nitel, ieri mi-a dormit 4 ore ziua in carucior afara, fara sa se trezeasca!!! pai unde se intampla asta, doar cu sanul meu?
eu nu stiu de ce se insista pe baut lichide si ceaiuri pt a produce lapte, da' de ce nu se zice nimic de concentratia de lapte,poate si asta conteaza, sau nu? ca eu desi aveam lapte,ca faceam tot posibilul,si-l vedeam cum curge si pe haine, tot nu se satura fata mea.
mai, eu iar sangerez :(( de data asta cred insa ca-i ciclu, si nu data trecuta, desi doctorul asa a zis. Noi nu mai apucam sa facem si noi ceva ca Madutza :)) , cand vrem, nu avem pace cu Ingrid- si cand ne lasa ea, nu pot eu, m-am saturat, numa' in tampoane stau, ce Dumnezeu!

mda, ma duc sa vad ce mai fac acu, cat doarme ea- ori dorm si eu, ori mai fac cate ceva prin casa.

pupici.

ps voi le-ati dat bebeilor vitamina D? le mai dati? eu i-am dat o luna, ca asa zise pediatra, da' inca mai am vitamina D, adica pe reteta scrie pt o luna,da' sunt 2 sticlute, si ma intreb daca sa-i mai dau in continuare...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

bravo, madutza, asa da!! si multumesc de incurajare:).

pietricico, nu dispera, aseaz-o pe ingrid cu finete in sezlong, stai linga ea si vorbeste-i, cinta-i, pune-i muzica de la scaunel (daca are) si mingiie-o pe spate pe dedesubtul scaunelului. petrece mult timp cu ea asa si-o sa vezi c-o sa se obisnuiasca. si schimba-i pozitia in casa sau afara ca sa aiba varietate de peisaj. cu laptele nu te stresa, da-i formula daca vezi ca asa se satura si e multumita, dar da-i si tzitzi, mai ales ca zici ca ai lapte din belsug! pupici!

lauraa, eu una nu cred sa tina 'iarna' aia acuma in iulie.... dar spor la cumparaturi de hainute mai grosute! ai dreptate, copiii nu sint constipati daca fac caca mai rar, doar daca il fac tare. plus, de la unele feluri de lapte praf, caca poate fi uneori mai spre verde sau maro, in loc de mustariu. si nici eu nu stiu de bebei constipati de la lapte de mama; or fi ceaiurile...

iuliana, sa-ti traiasca feciorul si poate nu tre' s-astepti 3 luni sa se duca colicile! multumesc de incurajari.

ioana c., sa va traiasca patricia la 4 saptamini, scumpa de ea! e inca micuta si dac-o scoti afara si e vint, fii sigura ca are o caciulita buna! multmesc si tie ca-mi tii pumnii pentru test, sper sa fie bine, zau!

va pup, ca plec la servici, nici nu stiti voi ce norocoase sinteti ca stati cu pruncii vostri acasa!!


mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Off,oare fac bine? Azi a fost cam nelinistita si nu a dormit decat cate o ora furata,azi -noapte s-a trezit tot la 2 ore (nu ii era foame,se trezea urland si apoi adormea cu suzeta...) isi baga mainile in gura si roade cu gingiile pumnisorii si suzeta ca si cum ar deranja-o..In plus face balutze la gura,si balonase,saliveaza ca un catelus ... Oare am facut bine ca am pus-o pe burta sa doarma? Doarme cam de o ora jumate asa..oare sa o mai las? Oare "actioneaza" dintisorii deja?
Nici la cumparaturi n-am fost cu ritmul asta de somn si mai si ploo....
PiatraLunii,Lara sta in "sezlong" destul de mult dar cam trebuie sa stau pe langa ea,mai mult de 10-15 minute nu se ocup de Max,se plictiseste si ma "striga" :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

buna fete cucuiete

Dennisucu doarme cumintzel(a adormit singur asha era de obosit) si am deschis si eu computerul sa mai citesc una alta...

ce sa va zic, de citit eu va citesc mereu dar mai greu cu raspunsul(deh avem doar 5 saptamani, suntem piticutzi)...poate mai tarziu cand ne facem mai mari o sa aiba mami timp mai mult de scris pe forum.
Azi am fost iar la cantarit si am reusit performanta de 5,100g(suntem mari si voinici) si asistenta ne-a laudat tare.Si ceea ce e e minunat este ca piticul mananca doar la san(am renuntzat total la supliment), am urmat sfatul asistentei de saptamana trecuta si am pus copilul la san tot timpul.
Nu stiu ce sa zic, apropo de alaptat, eu personal pot sa zic doar atat:indiferent daca un copil mananca lapte praf sau san, ceea ce este important este ca copilul sa fie multumit si satul.Personal recunosc ca am fost in pragul desnadejdii de N ori, am plans cu lacrimi amare zile intregi cand credea ca nu voi putea alapta, si traiam cu frica in san ca laptele dispare.Ca sa nu spun ca daca cineva facea doar o aluzie tip''Poate ca nu ai lapte suficient, de aia plange copilul'', imi venea sa sar la gatul persoanei respective.
Doare enorm cand altii fac afirmatii la capacitatea ta de mama de ati alapta puiul.Nu credeam ca pot simti asha dar uite ca atunci cand eshti mamica simti altfel.

Piatra Lunii, incearca sa pui o pernutza in sezlong si s-o pui pe Ingrid pe ea.Eu asha procedez cu Dennis si sta in sezlong destul de mult(ce-i drept tre sa fii prin preajma caci se plicti repede si tipa).Si apropo de vitamina D, aici in suedia tre sa dam vitamina AD la copliashi de la 1 luna la 5 ani, din pricina ca suntem mai la nord si soarele nu prea ishi face aparitia pe aici

Mona, iti tin pumnii cu testul acela!

Altfel Dennisucu a inceput sa doarma si el cate trei noaptea, ce-i drept nu fiecare noaptea(mai face greva cam 1 noapte pe saptamana), si ce pot vede ca progres la el este ca inceput sa zambeasca cu gingiile si a ainceput sa ne urmareasca cu privirea prin casa!

O sa incerc sa pun un filmuletz cu piti pe pagina mea, sa vad daca pot!

Pupici la toate!



Gabitza si baietzelul Dennis, data nashterii 9 iunie 2004

http://community.webshots.com/user/gabitza_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laurina spune:

[center]Buna fetelor si nu numai,
Eu sunt Marian, sotul Laurei si fericitul posesor al unui baietel pe nume Mihnea. .

Laura este bine in general, si foarte bine uneori, iar Mihnea este o minune.

La inceput dormea toata ziua si toata noaptea, o bijuterie ce sa mai, dar acum a inceput sa-i treaca. Si trece si linistea noastra.
Dar asta nu e grav, ca doar ne asteptam spunem adio somnului, televizorului, relaxarii, stiti si voi.

Astazi implineste 2 saptamani si noua ni se pare ca Mihnea nu mai e chiar asa de fragil ca la inceput. E adevarat ca la nastere a avut 2,700 kg, iar acum avem vreo 3 kg, dar putem spune deja ca am crescut mare.

Vom reveni cu amanunte.
La revedere, si va dorim multa liniste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Gabitza, si Lauraa, ce inseamna sa pui copilul la san cat mai des? Adica cat de des, sa nu faca colici? Eu o puneam pe Ingrid la 2 ore, 21ora jumate, ca mai devreme de asta urla de colici apoi, in loc sa urle de foame,adica din una in alta.
Si inca ceva, Denis si Lara, cat timp papa, si papa continuu, sau adorm in timpul ala? eu tot am zis ca voi pune si lapte in pompa, sa fac o sticla sa i-o dau, da' tot nu -mi vine sa ma apuc de pompat- asa ca Monet, din nou, toata admiratia! :))
mersi de sfaturile cu sezlongul, o sa incerc, desigur, nu ma dau batuta. Oricum, am reusit aseara, cat a stat ea calma acolo,vreo 10 min, sa mancam si noi impreuna-ceea ce nu s-a mai intamplat de mult, adica tot mai bine acolo decat in patut sau in landou, clar. Deci, perseveram.
a, inca ceva ce nu stiu- Ingrid se trezeste noaptea pe la 3, 4 si papa(numa san) apoi iar imi trebe ceva s-o adorm, da' o adorm pana la urma, insa peste max vreo ora se trezeste- adica cand incepe sa se lumineze nitel de ziua- si inca nu stiu, e din cauza ca-i e foame, sau ca se lumineaza afara(si inca nu ne-am pus perdele....), sau ca i se face nitel racoare(ca de obicei, dimineata). Am pus patura in plus pe ea, si la un moment dat, dupa atata foiala, a mai dormit, da' inca nu stiu cam care-i motivul. Ai vostri nu fac asa,niciunul?
a, si cand stau cu manutele in gura, inseamna ca e le foame, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Of! Grea e viata de artist! Ha! De-abia am reusit sa citesc tot ce s-a scris de cand nu am mai intrat iar! Va pup pe toate si ma bucur ca ma mai tine cineva minte! Fetelorbubulina mea are o luna si trei saptamani si se prezinta asa: 1. Are colici de la o saptamana. Ii dau cand Sab, cand Debri, cand Bonissan, ca m-am saturat de toate, parca nimic nu mai are efect!Am ajuns sa le tot schimb, doar-doar! Si ceai de la Hipp albastru, de fenicul.
2. E constipata. Face cacuta doar cu supozitor. Cu termometru nu. Si stati asa! Chiar si cu supozitor se chinuie de mi se rupe inima!
3. Are nasucul infundat. Dar nu jos, in nari, pe undeva pe sus, in nas, fornaie, mai ales noaptea, si eu ma scol si o tot pazesc, mi-e frica ca nu mai poate respira...
4.Week-end-ul asta, de caldura, a facut febra, asa ca a facut cunostinta si cu Efferalganul.
In rest e bine, eu san ii mai dau doar de forma, ca sta 5 minute la amandoi,papa biberon - Bebelac - 120 ml pe masa, avem 58 cm si 4.300 kg. Radem la mami si la tati,dam cu mana in jucarii colorate,gangurim,ne place la baita si la masajel... Pe 24 ne botezam. A- propos, se ia cadou la nasi? Ce? Ce iau parintii pt biserica?

Mergi la inceput