Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Buna ziua mamici frumoase,

In primul rand sa ne laudam ca astazi facem 7 saptamani. Suntem asa mari...

Am vazut ca ieri ati avut spor la scris.

Am si eu o pauza acum pentru ca doarme puiul meu. Sper sa ma lase ceva ca sa apuc sa mai scriu si eu cate ceva. Al meu pui doarme numai pe burta si isi baga capul sub paturica. Am observat ca asa ii place cel mai mult si asa il las sa doarma. Pe burtica ne-au sfatuit inca din maternitate sa ii obisnuim sa doarma, iar medicul lui pediatru mi-a spus ca e pozitia cea mai buna pentru durerile de colici.
Apropo de colici, nu e obligatoriu ca toti copii sa aibe asemenea dureri, tot pediatrul spunea ca asta tine de calibrarea intestinelor lor. Eu ii dau numai Bonnisan si pot sa spun ca sunt multumita de el.

Irinel, incearca mai multe pozitii pentru ragait si vezi care are efect mai repede. Eu il tin pe al meu pe umar, dar cateodata e foarte agitat si atunci il pun in pat pe burta si ragaie el acolo. Noi i-am pus patul inclinat, adica cu capul mai sus decat picioarele, in felul acesta sa poata elimina usoar gazele. Ne-au invatat cei din maternitate. Noi i-am pus niste carti sub picioarele de la cap. Asa ca nu imi fac probleme foarte mari daca nu ragaie la mine in brate. In general o face destul de repede si de usor.

Anacami, si Rares Andrei al meu la fel face. Seara, dupa masa de la 7, il apuca criza de plans. Am inteles ca atunci este perioada lor de veghe. Noi incercam sa ii facem progeam artistic, adica tinut in brate, plimbat prin casa. Dar nu se linisteste prea mult si se plictiseste repede. Dar ii trece la baita. Dupa baita un masaj lung si bun facut de tati, masa de seara si apoi adorme puiul neintors. Trebuie avut in vedere ca poate sa faca crizele de plans fara nici un motiv real de ingrijoarare, poate avea o zi mai proasta sau poate doar vrea sa se auda facand galagie. Noi am incercat sa nu il invatam in brate si nici sa stea foarte mult la san. Eu mai mult de 40 de minute nu il tin la piept.

Legat de vitamina D, aceasta se da pana la varsta de 2 ani. Cel putin asa e in Romania. Voi le dati calciu? Mie mi-a dat sa ii dau o data la 2 zile.

Madutza, felicitari pentru ca ai avut vointa si ai reusit cu lapticul.

Nu mai stiu cine spunea pe aici ca s-ar putea sa fie de vina consistenta. Lucrul acesta am intrebat un medic pediatru si mi-a spus ca asa ceva nu exista, ca nu exista lapte diluat, fara constistenta.


Oanna, sughitul de dupa alaptat se datoreaza expansiunii intestinelor din cauza laptelui. Si noi avem asemenea probleme si am intrebat medicul si a spus ca e ceva normal. Si de asmenea, ei mai sughit si din cauza frigului.

Cady si Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Buna fetelor!Ati fost tare vorbarete si cum eu sunt cam adormita nu prea mai tin minte cam ce ati spus
Ioana sa fiti sanatosi si pupicuri mici comori!
Irinel cam asa face Rares: mananca cam 20-30 de minute la ambii sani si mai ales la stangul,preferatul lui,cu pauze,pt ca il ridic mai des pe spate sa scoata si aerul ca este cam lacom mancaciosul.Pana aici toate bune si frumoase,dar dupa urmeaza adormitul.In brate cu suzeta in gurita il adorm iar timpul variaza de cheful lui...cate odata este marait tocmai pt ca ii este somn,inchide ochisorii de somn pt putin timp si apoi ii deschide mari de tot de parca ar pierde ceva Il pun in patut cad pare asa de adormit ca juri ca o sa doarma pe putin 2 ore si imediat se "inteapa" in maracinii din patut,asa ca o luam de la capat...Toate astea ziua,pt ca noaptea parca este alt copil,adoarme relativ repede dar din pacate nu scoate aerul noaptea.
Mie doc mi-a spus de Nazomer (solutie marina),fara propolis pe care sa il pun in nasuc(cate 2 picaturi in fiecare nara) inainte de a manca pt. desfundatul nasucului.
Madutza sa fie intr-un ceas bun cu lapticul si sa nu mai ai probleme.
Oanna pt Codrut cel chipes !
...incer sa revin plange Rares

Iuliana & Rares(12 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

neatza, fetelor

mai intai tre sa urez La multi ani pentru primul nostru bebelush din grupa de de mai-iunie:SEBASTIAN!pentru cele trei luni implinite...Sanatate multa tie si parintilor tai!

s-a scris multisor ieri si sincer omu poate culege multe sfaturi bune din raspunsurile voastre.

deci, piatra lunii eu l-am pus pe dennis la san chiar din ora in ora sau la o ora jumate dar cred ca era intr-o perioada cand vroia mai mult lapte si corpul a primit ''mesajul'' cum s-ar spune si lactatia s-a reglat singura.Acum am dat in extrema cealata, am prea mult lapte, noaptea ud tot in jurul meu, asternuturi patul prosopelul care il am tot timpul cand alaptez , iar tampoaele pentru sani nici vorba sa tina surplusul de lapte..dar ai bine asha!asta noapte chiar nu am putut dormi prea bine din pricina faptului ca deshi bebitza a mancat normal, sanii au fost umflati de lapte.Asera am facut proba si am pompat eletric si am scos 110ml doar dintrun san(ce m-a umflat in pene e una singura, deh mama nebuna).
Cat despre intrebarea cat papa Dennis, e destul de greu de spus dar in general ii ia cam 45-50 de minute, la inceput e foarte activ iar pe masura ce se satura incepe sa inchida ochisorii si atipeshte pe la sfarsit.

Madutza, tine-o tot asha!Bravo tie!

Apropo de pozitia in care doarme bebe, Dennis prefera sa doarma pe o parte asha a dormit dintotdeauna iar eu tre sa recunosc ca il tin noapte cu noi in pat.La inceput manca des si imi era greu sa stau treaza ca sa il pot pune in patuztul lui si adormeam si eu cu el cand il alaptam, acum am inceput de ceva vreme sa il punem primele trei ore ale noptii la el in patuz ca sa pot si eu dormi linishtita, dar apoi pe la 2-3 dmineatza il luam cu noi in pat si sta lipit de mine ca un timbru pana dimineatza.Adevarul ca imi tot spun ca doar acum cat e mitittel, dar stiu ca asta poate mai tarziu poate fi greu de dezobisnuit.Vom vedea!

A inca ceva, Ana cami, si eu am cateodata aceeasi problema cu al meu bebel.Eu credeam ca doare burtica caci daca se intampla sa traga partzuletz sau sa faca cacutza se linishtea brusc.Dar intradevar se agita groaznic la san cand il apuca!

hai ca am stat mult la povesti!Revin in timpul zilei!Pupici!




Gabitza si baietzelul Dennis, data nashterii 9 iunie 2004

http://community.webshots.com/user/gabitza_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

La multi ani SEBI

Lara (10 mai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

La multi ani puiul meu scump si drag! Sa cresti mare si frumos!!!! Mami si tati te iubesc tare mult! Tu esti steluta vietii noastre care ne lumineaza si ne bucura viata in fiecare moment al vietii noastre de acum inainte!!!


Astazi Sebastian-Ionut face 3 luni de cand ne bucura pe noi parintii!!!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

fetele cu lapticu: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=29169

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna fetele!
Acum am putut intra pe net ca i-am avut pe parintii mei intr-o scurta vizita la mine sa-l vada pe gogonel la 3 luni!
Lauraa, Gabitza multumim!
Irinel eu nu am o tehnica anume de adormit puiul! Ii dau sa pape si cand s-a saturat il tin sa ragaie pe umarul meu, mai da si un pic de laptic, mai si sughite... si dupa 3-4 picaturi de lamaie puse pe buza de jos, il pun pe picioare si il legan! Leganatul asta dureaza cateodata si o ora, o ora si jumatate!!!Depinde de cat de obosit e strumfu! El e sefu! Dupa asta doarme garantat cel putin 2 ore! Pot face si eu o baie linistita, o mancarica, un somnic Ieri mi-a dormit de la 4 juma pm pana la 8 fara un sfert!!! De m-am saturat si eu in timpul asta de net
Acum doarme de vreo doua ore!!! Pe el il mai linistesc si cantecelele pentru copii! Le multumesc celor de la revista Mami pentru Cd pe care l-au avut acum 2 numere de fiecare data cand are crize mai maricele!! E superb! Cum aude cantecelele cum tace si se inveseleste!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Nally, LA MULTI ANI pentru Sebastian. Sa creasca mare, frumos, destept si sa va lumineze toata viata. Va doresc sa fiti niste parinti fericiti si mandri de copilul lor. Sa va dea Dumnezeu numai zile insorite.

Cady si Rares Andrei (26 mai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

SEbastian, la multi ani, sa fii sanatos si sa-ti bucuri parintii ca si acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

dragi mamici si bebelici,
gramezi de si pt voi.

Nu v-am uitat, nici pomeneala. Ati fost si inca sunteti in gandurile mele, pt ca alaturi de voi mi-am trait o bucatica din viata. (hm, am trecut de depresie si totusi uite ca mi se umezesc ochii).
Imi cer scuze ca n-am mai dat nici un semn de viata. I-am scris Irinusei cateva raduri si poate o sa rupa ea cateva franturi sa va spuna cam cum a fost cu noi.

Sper ca sunteti cu totii sanatosi, si bunici si tatici si mamici, dar mai ales sper ca buricuricii cei mici sunt sanatosi.
Sa aveti grija de voi. (ma enerveaza ca e o piesa lacrimogena aici la internet si imi vine sa dau apa la soricei)

Cu drag,
Raul, Cristian si Cristina.



Mergi la inceput