Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

De ziua ta,o stea straluceste in inalt,un trandafir s-a deschis in splendoarea-i de jar...Fie ca aceasta stea sa-ti aduca norocul si fericirea in palma,fie ca soarele sa-ti sarute vesnic ochii,
fie,fie,fie...
La multi ani Patricia,puiutza noastra draga!
Mama si tata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

[size=6La multi ani Sebi,La multi ani Cristian][/size=6]
Sa va facetzi parintii fericiti, iar voi sa va bucuratzi alaturi de ei!
Ioana si Patricia Maria (1 luna)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

La multi ani Sebi,Patricia si Cristian ,multa sanatate si numai bucurii sa aduceti parintilor!!!
Mona numai realizari frumoase sa ai si de acum incolo !
Nally fugi cat mai departe de Bucurestul asta imbacsit!Stai linistita ca o sa fi o nasa tare frumoasa iar Sebi o sa fie cumintel.
Candy, ma alatur si eu tie cu intrebarile legate de botez...
Tutus bine ai revenit in


Iuliana & Rares(12 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Iar s-a scris la greu de candnu am mai intrat... La multi ani bbeilor care au sarbatorit, pupici la mamici, mersi la toate pt raspunsuri! Bai fetelor, a mea are colici de la o saptamana,dar acum , de vreo cateva zile e ceva de groaza! O chinuie in continuu ! Tace doar cand doarme, cand manaca si cand bea ceai ! In rest tipa mereu de durere! Am chemat-o pe doctora sa o vada ca m-am speriat, dar zice ca copilul e sanatos, nu are nimicinafara de colici. Bai dar in halul asta? Nu stiu daca sa am incredere one hundred procent in ea sau sa mai merg la un doctor sa o vada/ Asta e doctorita ei de familie, e pediatra, o urmereste de le cateva zile, dar nu stiu ce sa mai cred... Voi ce ziceti ? Mi-e sa nu fie ceva mai serios la sistemul digestiv si sa stau linistita in vorbele asteia... hai mamici, dati-va cu parerea ! Astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaiuta spune:

Buna,

acum doua zile am citit tot subiectul, dar n-am mai avut timp sa raspund. Acum scriu direct, ca nu mai am timp sa citesc.

Piatra lunii, nu mai stiu cum ai facut cu laptele praf. Vroiam sa-ti spun ca nici eu nu am avut lapte suficient. Dupa doua saptamani, doctora mi-a zis ca "atarna pielea pe el", pentru ca luase ceva in lungime si in greutate mai nimic. Atunci am introdus prima masa de lapte praf. Pana la o luna am mai adaugat o masa de lapte praf. Acum bebe se apropie de 2 luni si merge tot cu cele doua mese de lapte praf. Acum ia 300g/saptamana, insa este asa de fomist incat tot plange de foame toata ziua, asa ca nu vreau sa renunt la laptele praf. In plus, a ramas si cu anemie dupa perioada proasta de la inceput si eu ii dau Similac cu fier si ma gandesc ca mai mult fier ia de acolo decat de la mine.Si sa stii ca nu am plans ca ii dau biberon, pentru ca am considerat ca ii fac un bine. Atata timp cat nu renunt la alaptat (si nu am de gand) macar asa partial, eu zic ca e bine. Iar bebe este foarte fericit cand o vede pe tzitzi. Intai o pupa un pic si si se gudura pe langa ea si apoi incepe sa pape. E un scump.

O intrebare: voi stiti de un obicei ca dupa botez sa vina nasa sa ii fac baita copilului? Am inteles ca trebuie sa fie numai femei si nasa ii face baie si in cadita i se pune petale de flori si banuti. Voi stiti ceva despre asta? Mi s-a parut dragut si asa face, dar nu stiu mai mult de atat.

Horia face bine. Este un mancacios si jumatate. Nu facem fata nici eu nici biberonul. De crescut creste foarte bine. O sa mai pun si niste poze mai noi in albumul de aici.

Pupici din partea noastra tuturor bebelusilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Mihaiuta,
nasa vine a doua zi dupa botez sa ii faca baita (mir). In cadita se pun flori, bani, aur, argint,...Se unge cu mirul dat de la botez.

Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004)
http://community.webshots.com/user/anacami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Mihaiuta, da,e baita de mir.Nasa ii face baita, se foloseste panza de mir de la botez, se pun in cadita cam toate simbolurile pe care le pretuiesti tu si de care vrei sa aiba parte copilasul - aur, argint,bani, flori, etc... Intr-adevar, in camera in care se face baita stau doar femei, barbatii stau in alta incapere la masa si beau in cinstea copilasului ! Ha!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Ancami,ai observat ca Sebi al tau si Maria Carolina a mea sunt nascuti in aceeasi zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

buna
dau si eu o fuga pana nu se trezeste Alexut
La cat mai multe luni tuturor bebicilor!!!! (nu-i asa ca trece vremea? parca mai ieri ne incurcam in numarul saptamanilor de sarcina si uite acum ce comori mari avem la case!!!)
noi am tot fost ocupati, plus ca pe caldurile de sapt trecuta numa' de deschis calc nu mi-a ars. v-am citit cam in fiecare seara cu ochii abia mijiti dar nu mai gaseam putere sa mai si scriu ceva desi aveam de fiecare data ceva de spus...asta e. Plus ca am mai cautat pe aici pe forum si sfaturi ot sora mea al carui baietel nu prea vrea sa doarma si ii munceste zdravan pe toti 3 (e si mama la ei)
Alex a fost cuminte la vaccinul de la 2 luni si n-a avut nici o reactie naspa. A facut 60 cm si 4.800 kg - creste ca din apa!!! Ii place grozav muzica gangureste de mama focului cand aude rock'n'roll. Ne zambeste in fiecare dimineata si cred ca a renuntat sa se mai trezeasca noaptea ca sa manance (se trezeste abia pe la 5) dar poate ma grabesc ...e drept cain ultima vreme eu nu asteptam sa ceara de mancare ci il luam din patut de cum deschidea ochisori noaptea (ca sa nu se trezeasca prea tare) si ma chinuiam sa-l tin treaz sa manace ca dupa doua-trei gurite de lapte pica de somn.
Irinel: suntem aproximativ bine. Luni si marti am mai avut niste crize de colici (si de foame cred eu ca eram asa de obosita si aveam asa niste sani de moi ca nu cred ca ii ajungea) da' de ieri ne-am revenit si e un zambaret din nou)
Alex are zile cand poate dormi doar pe burta altfel maraie rau de tot si zile in care nu suporta sa stea pe burta ci doar pe spate, dar de atata vreme de cand il tot culc pe burta (abia implinise o luna) m-am linistit si nu mai stau cu ochii pe el mai ales ca isi tine/ridica usor capsorul.
de adormit seara adoarme singur in camera dupa ce isi serveste baia si mancarea si ragaiala, la fel era si noaptea pana acum ii dadeam tata, manca, il bateam pe spatic, il puneam in patut se uita lung la mine da' pana ma intorceam eu de la baie dormea dus ptiu-ptiu
ziua a inceput sa adoarma singur in fotoliul din sufragerie dupa ce vorbeste cu toate hainele colorate ce stau pe spatarul fotoliului: avem niste fotolii ca niste s-uri si il pun cu spatele pe partea pe care stam noi cu fundul ca e inclinata spre spatarul fotoliului si asa sta si el pe plan inclinat cu spatele drept si se uita la lumea din jurul lui, asculta radioul, se mai uita dupa mine si la un moment dat il vezi cum doarme ca un ingeras. asta daca nu e un marait si atunci ne culcam amandoi in pat el pe mine si dorm si eu asa... si mai doarme cam primele 30-40 de minute cand il scot afara dimineata si seara dupa care se uita dupa tot ce misca (greu m-am prins, ca eu mergeam repede si nu stiam de ce plange asa copilul si cand am iesit cu tati care impingea caruciorul incet-incet asa ca la plimbare era baiatul meu vesel tare)
de leganat - niciodata ca ametesc eu si nici nu am rabdare
Am vazut polemicile cu fotoliul copilului - eu mi-as lua ca sa pot sa iau copilul cu mine in bucatarie cand vreau sa mai fac ceva si sa ma aiba in raza vizuala da' nu stiu de unde. Nu cred ca ii strica coloana pentru ca nu cred ca sta mai stramb decat atunci cand ii tinem noi in brate.... al meu are momente cand e somnoros si il pun pe umar sa-l bat pe spatic ca isi aduce genunchii sub burta si se face cam ca o minge - care spate drept????
Tutuselu'
va pup pe toate - sper sa va mai scriu desi maine pleaca tati la Predeal la nu-stiu-ce sedinta (ar fi trebuit sa mergem si noi cu el ca platea firma da' imi sunt asa de nesuferiti oamenii aia ca nu vreau sa-i vad) si raman iar singura cuc pana sambata seara (probabil noaptea)


Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

La multi ani Patricia si Cristian, sa traiti si sa va bucurati parintii mereu!
Mihaiuta, eu inca nu stiu daca nu aveam lapte suficient sau si Ingrid e lenesa la supt, ca ea si sticla o da gata in vreo ora,deci iti dai seama, aceeasi cantitate la san... ar trebui sa nu stau cu tziti numa' in gura ei. Da' asa ii dau si eu, san intai, apoi biberon, nu mereu, cum are chef, sau cum ii e foame, si in general nu termina sticla. Acum m-am obisnuit si eu iu ideea, si ce-i drept is mai relaxata, am mai mult timp tinand cont ca mai si doarme, si nu ma mai stresez mereu ca daca plange iar de foame...

am vrea sa plecam pana la mare in we, duminica, da' nu stiu cum sa facem, ca ia 3 ore pana acolo, numa un drum, si am ajunge acolo fix pe caldura mare, si trebe sa ne protejam bebele,nu? :))
MARIA, ptiu, ptiu, ce baiat cuminte ai, Doamne! auzi, sa doarma el singurel!
si a mea mai plangea cand o scoteam in carut afara, la plimbare, da' eu mereu am considerat ca ea de foame tipa, poate n-o fi fost mereu asa, da' cand vedeam ca nu se mai oprea din plans...
ma duc la ea, ca acu chiuie :)) , da' nu stiu cand da in plans.
in scaunelul ala, tot nu-i place, ce sa mai zic...
MONET, aniversare frumoasa! Si noi imliniseram ieri, de ziua Frantei, 4 ani, eu si tati, de cand ne-am cunoscut, si la fel ma intrebam, cand a trecut timpul asa, uite acum avem si bebe :))
NaLLY, petrecere frumoasa, ce bine ca esti nasa, mi.-as dori si eu intr-o buna zi sa fiu nasa de cununie sau de botez, sper sa pot, cu al meu sot protestant.
ANCULINA, nu stiu ce sa zic, a mea mai tipa cand nu face kk, da' asta se intampla de la laptele praf. Apropo, fetele care dau si lapte praf la bebici, si nu fac kk in fiecare zi si se screm, ce metode folositi? Si ceiut, cum le dati ,cu lingurita, cu biberonul, cat? ca poate mai multe lichide ajuta contra constipatiei,hm? mie aici mi-a zis doctorul sa-i dau apa, voi le dati apa?
CADY, dragalas puiutul tau, cu capul sub paturica :)) eu m-as stresa insa, sa stiu ca doarme pe burtica, ma stresez deja gandindu-ma ca la un moment dat se va intoarce pe burtica,of, asa is eu, o mama mai panicoasa :((
pupici.

Mergi la inceput