Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

HELP! Fata mea tipa incontinuu si are 37.6 grade, iar doctorita zice ca e sanatoasa doar ca are colici.A mai facut febra si in weekend si a zis ca s-a supraincalzit de la caldura, dar azi e racoare, de ce a mai facut febra. Ea de obicei are 37 fix. Vreau sa o duc sa o mai vada si un alt doctor. Dati-mi un cabinet al unui doctor bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

anculina, draga de tine, of. cum ii iei temperatura bebelusei tale? sub brat, in gura sau in fundulet? rectal, temperatura e cam cu jumate de grad celsius mai ridicata decit sub brat, de exemplu. chiar a vazut-o doctorita si i-ai zis ca facuse febra si a zis ca n-are nimic? eu zic sa mai vezi un alt doctor si daca zice la fel, atunci inseamna ca asa o fi: e fetita ta mai energica, 'arde' bine energia si se manifesta asa, cu un pic de supra-temperatura.
intii, oricum, linisteste-te, dar suna pe un alt medic si du fata sa o vada. multa sanatate si mult calm. toate se rezolva, vei vedea.

te pupic.

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:


pt sarbatoritii de azi si cei care au fost zi pe care i-am "ratat". Sa cresteti mari, sanatosi , destepti si frumosi . (al meu Cistiuta Mistiuta are 2 luni azi si 60.5cm)
uf, as vrea sa va spun cate in luna si in stele dar am povestit necenzurat cu sotul si acum ma cheama tatucile cu laptic acasa , intelegeti voi. Vorbeati de botez ... si si pe unul si pe altul i-am botezxat in graba. La R la botez au fost parintii mei, ai sotului si nasii, iar la botezul lui C doar parintii mei si nasii. Du[pa botez am fost la un restaurant doar noi parintii si nasii, am mancat am baut (ei, ca io nu puteam ca eram cu laptic) , aopi am venit acasa si Dumnezeu sa le ajute tuturor. Piate cam sec, dar asa a fost la noi. Pe C l-am botezat poate nici la o luna, dar f bine ca asa am putut sa-l tund fara sa aud comentarii. Insa no, poate de pe unde sunteti voi is traditii si poate vrei sa le respectati ... cel mai bine va interesati inainte de la popa ce si cum trebuie sa faceti.
Aculina ziceai ca fetita are temp mai mare, poate chiar e incalzita fetita. Nu te alarma. Sa nu o ti infofolita in casa daca e cald si nici cand doarme sa nu o superi acoperi, iar cand scoti afara sa o imbraci cu o hainuta nu prea groasa in plus fata de cum te imbraci tu (ex: afara e cald si io is intricou cu maneca scurta, pe beeb il imbrac in body si o camasuta subtire, sau salopeta de bumbac. L-am scos afara pe bebe si in pantalni scurti si tricou cu nmaneca scurta si nu aapatit nimic). C al meu are in general peste 37.3 si tot trebuie sa ma razbioesc cu maica-mea sa nu puna haine si prosopele pe el. Iar caciulita io i-am dat lui C doar in prima zi, apoi niciodata (drept e ca pleata ii tine cald ca are apar pe cap de poate da si imprumut).
Mona, poate ai avut viata tumultuoasa, dar macar esti fericita.
Nally draga, esti tare activa, adica asa ai fost dfe la bun inceput. Esti tare draguta.
Sa aveti cu toate grija de puiuti . Gramezi de pupici de la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Anculina,la bebei temp. normala e pana la 37.8-38. Poate s-a agitat un pic si s-a incaplzit,de la plans,etc..Eu stiu ca 37.6 nu e febra... Daca simti insa ca nu e in regula cu ea consulta inca un dr...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

maria scumpa, bine ca te mai vedem la 'fatza', ca te dadeau unele mamici pe-aici disparuta fara urma:). bebe alex e un meserias: auzi la el, sa doreasca sa vada peisajele pe-ndelete! asta artist devine:). si ce fain ca adoarme singur noaptea, e cuminte ca liuta mea:). si lia, la 2 luni a avut aceleasi dimensiuni ca alex! (60cm si 4800gr). acuma, la 2 luni si aproape 3 saptamini, are deja 5500grame! de centimetri n-am masurat-o, dar e o lungana:). zici ca-i place rock'n'rollul, pai vezi, are inclinatii catre aspectele umanistice ale vietii.... pictura (a se citi 'peisaje vazute din carut':)) si muzica!

piatra lunii, na, ce bine ca ingrid e mai linistita si nici tu nu mai esti stresi ca moare fata de foame... asta ii trebuie copilului: o mama calma si linistita, fericita si-atunci intreaga lume e minunata!! pai, mergeti la mare, de ce sa nu mergeti... si ce daca dureaza 3 ore? pun pariu ca lui ingrid ii place in masina si ar fi o iesire buna si pentru voi si pentru ea - plus, ca e destul de mare acum ca sa se plimbe pe faleza coastei de azur. sau la care mare mergeti voi?

sint inca la servici. mi-am cam terminat de intocmit dizertatia - va fi 45 de minute de vorbaraie non-stop cu imagini care sa-mi confirme vorbele. inca nu stiu cind va fi. cum azi trebuia sa-mi iau liber (initial trebuia sa merg azi la og/gyn) si nu mi-am luat, miine (vineri) o iau pe lia si ne ducem pe la plimbare si cumparaturi - v-am zis ca ziua mamei mele e in 21 si tin si o petrecere pentru ea (doar cu 7 invitati) simbata, in 24. deci, miine ma distrez! de-abia astept! simbata mergem (iara) la zoo cu nasii liei si cu victoria (copila lor de 5 luni), sper sa fie vreme buna. saptamina asta, desi cald si placut, a plouat o gramada.
va mai vizitez eu, acuma voi va duceti pe la culcare....un somn usor si visele minunate! voua, sotilor vostri si nu in ultimul rind bebilicilor!!!

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Fetele, noi iar suntem bolnavioare: otita again! Cauza: pozitia de alaptat. Eu ii dadeam sa pape culcata langa mine, mai ales noaptea. Canalul in tre gat si Trompa lui Eustache nu este inchis la varsta asta si intra laptic care se infecteaza acolo!!!

Acum nu mai pot scrie, va raspund maine. Pupici!

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Mona, spor la dizertatie!!!! Hai ca ii dai tu de cap. Frumos program v-ati facut pt. week-end!

Anculina, aia nu e febra la BB-lusi! Si bebelusii pana in 3 luni rar fac febra, pt ca nu au sistem imunitar propriu care sa produca anticorpi (mi-a spus si mie dr.). Apasa-i pe urechi (eu o tin una si buna!!!)

Fug ca plange!

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

BUNA FETELE mai trec si eu pe aici in fuga LA MULTI ANI LA BEBELUSI SA CRESTETI MARI SI FRUMOSI SI FARA COLICI

noi suntem bine bebelina e putin racita cu nasucu infundat luat de la mamica si taticu

am mai crescut un pic da mie tot mica mi se pare oare cand spune poezii

va pup laureta si bebelina inisa(10 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

am uitat pozele



LAURETA SI BEBELINA INISA
http://community.webshots.com/album/158720934oVrdsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Fetele, i-am dat Efferalgan sirop si a revenit la 37. Dar mie imi pare tot ciudatica. Aseara a fost supernasol, tipa in continuu, avea 37 cu 6, iar mainile si piciorusele le avea reci.Si mi-a facut program artistic toata noaptea, iar acum rade in hohote la mine! ( Sau DE mine ! ) A! Stati ca am deochiat-o ! A inceput din nou "programul " ! M-am crizat aseara ca n-am dat de doctorita ei. Dati-mi si mie un doctor( doctora) din Bucuresti, mai tanar(a), cu mobil, care sa raspunda la mobil si seara si in week-end, care sa mai faca si vizite acasa si eventual sa aiba si adresa de mail.Voi n-ati observat ca lucrurile in legatura cu astia mici se schimba cu o viteza uimitoare in bine sau in rau? Adica acum observi ceva si pana incepi sa te agiti, sa dai telefoane, sa citesti, deja bebe a adormit sau s-0a linistit, sau, din contra, situatia s-a agravat. Gata! Nu mai stau in vorbele doctorei ei ca e in regula, bai, pai tipa in continuu de durere, tace doar cand arte gurita ocupata cu ceiuc sau laptic. Mergem la un cabinet.

Mergi la inceput