Mamici de septembrie-octombrie 2004 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Neata!
Se vede ca e we ca e tare liniste pe aici...
Ana chiar m-am gandit zilele trecute la tine. Ma bucur ca sunteti bine tu si bebe. Bine ca deja stii cum nasti!
data viitoare asteptam si pozicile!
Da Garo, la noi nu e obligatoriu testul pentru viitoarele mame desi este foarte important.
Cat ai avut tensiunea? Eu stiu, dar mai intrebi si dr deci nu lua ca un sfat pana nu verifici, ca nu ai voie sa bei prea multe lichide daca ai tensiunea mare.

Va pup

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca de 28
sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Chiar ca e liniste mare in Week end!Eu ma gandesc ca si caldura e de vina.

Eu ieri am tras o sperietura sora cu moartea dar azi (multumesc lui Dumnezeu) sunt mai bine, mult mai bine. Ieri m-a durut foarte tare burtica, mai mult pe partea dreapta (s-o fi asezat BB pe ceva acolo) si am avut-o tare mai toata ziua. Cred ca sufera si mititelul de caldura , nu stiu. Ce stiu sigur este ca ieri m-am speriat rau de contractiile pe care le-am avut, mi se tuguia burta non stop si se intarea in diverse locuri, am si plans de teama. Acum a mai trecut, probabil pentru ca s-a mai racorit si am reusit si eu sa dorm mai bine.
Intr-o alta ordine de idei, ieri am vorbit cu Patrice (Nature) si se simte foarte bine dar inca sta acasa.

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Am gasit definitia contractiilor (mi-a dat moasa o carte buna)
Se arata prin contractia si intarirea musculaturii burtii, normal apar de 10 ori pe zi si dureaza cel putin 40 secunde. Doar daca apar mai mult de 20 de contractii pe zi trebuie anuntat doctorul pt. ca exista cazuri in care se exerseaza prea mult(contractia e exercitiu), pt. ca atunci orificiul uterin nu rezista si se inmoaie si se deschide. Puteti sa va dati seama ca aveti aceste contractii daca simtiti ca burta se rotunjeste si devine tare si apare senzatia de tragere in jos. Contractiile sunt asociate cu unele dureri care sunt normale. Sunt indicate exercitii de respiratie pt. relaxarea uterului.
Eu mi-am facut o lista cu ora si cam cat dureaza fiecare contractie ca sa nu ma mai speriu degeaba.


26 sapt. (papusica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Buna, fetelor,

Era sa scriu "Buna dimineata" ca eu nu de multa vreme m-am trezit. Vad ca mai toate sunteti absente, dar se intelege. Doar e weekend.
Giorgiana, ai grija de tine. Sa stii ca si eu am avut simptome asemanatoare cu ale tale ieri, dar am incercat sa nu ma ingrijorez prea tare si sa ma odihnesc/menajez atat cat mi-a permis timpul. Eu pun starea mea de ieri pe oboseala acumulata cu drumul spre casa.
Cand am fost in Ro, mai bine zis pe data 1 iulie, m-am intalnit cu Pufymic in Cluj, la o terasa. E o scumpa de graviduta. La masuratoare, burtica mea a iesit mai mare (poate si pt. ca eu port tricouri elastice mulate deoarece aici e la moda sa-ti arati burtica), chiar daca bebita mea e putin mai tinerica decat Alesio.
Ana, si fetita mea era in pozitie de nastere la ecograf, dar dupa cat s-a invartit de atunci prin burtica nu mai stiu daca e asa. Dar ma duc marti la control si probabil voi afla mai multe.
Mada, in tara a fost bine, in general, desi mai am avut si peripetii, una dintre ele fiind pierderea cardului de catre sotul meu.Noroc ca l-a blocat la timp si aveam eu bani destui pe cardul meu. La nunta a fost super fain, mirii au fost incantati de cadouri si ne-am distrat pe masura. Am dansat mult, desi trebuia sa merg la toaleta dupa fiecare dans. O sa pun zilele astea pozele sa ma vedeti si voi. Eu eram cel mai pitic nuntas cred si cel mai elefantel.Dar aveam totusi o scuza:burtica.
La kg-le luate nici nu vreau sa ma mai gandesc. O sa slabesc eu dupa nastere.
Ma duc acum sa fac altceva si sa ma mai si odihnesc. Pupici la toate burticile,

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Salutare fetelor!....BABIRUSA,multumim de lamuririle cu contractiile,stiu ca si alte fete au mai explicat fenomenul,dar eu pa tine ,abia acuma(mai toanta,ce sa-i faci?!....heheheh) te-am inteles exact...adica cred ca motivul este ca pana acum nici nu am avut asa ceva....nu stiu exact dar,pe mine ma doar cateodata,in special seara,burta foarte jos,si atunci simt si bebele foarte jos ca se misca,pt ca in general el se misca mai sus...iar burta mi se intareste si ma simt mai balonata decat de obicei...am vazut eu ca ceva nu este in regula,dar doar saptamana viitoare merg la doctor si am sa-l intreb exact...din ce ziceti voi cred ca sunt contractii,pt ca daca stau linistita in pat cateva minute,ma lasa si incet incet burta isi revine la normal.....acum,ce sa zic,nu sunt sigura daca sunt contractii sau nu?!....pt ca v-am zis, sunt doar seara....hmmmm,sunt foarte curioasa!....sa vad ce va zice doctorul....uneori asa de jos simt copilul ca ma speriu,dar in timpul zilei se misca in zone normale,adica mai sus,doar seara il simt jos jos!....ce o fi?.....marti voi merge la doctor sa-mi faca din nou analizele la urina,sa vedem daca s-a indreptat ceva(ca am luat 7 zile de antibiotice) si glicemia....ca asa cum spunea si GAROFIZTA,aici ti le fac obligatoriu,si vreau sa-l mai intreb pe doctor de mai multe chestii,ca in ultimul timp am avut divese experiente....hehehe....de exemplu ,am avut si eu dureri in partea dreapta sus,cam in zona ficatului,aproape o saptamana,si cred ca bebicul meu s-a asezat acolo,de aia m-a durut,ca acuma nu mai am nimic...s-o fi mutat dragutul!....Va pupicesc pe toate si va doresc sanatate,voua si la bebeii!.... Mirela si bebele,Robert Cristian(25 saptam)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Ah,nu am reusit sa vad pozele Mihaelei nici pana acuma....mor de nervi,ca nu stiu ce se intampla dar nu mai pot sa mut paginile?!....poate careva sa ma ajute?...adica,nu stiu ce are dobitocul asta de calculator,ca s-a blocat de vreo 3 zile si nu pot sa vad decat pagina care se deschide daca vreau sa mut nu face nimic...a,si nu pot sa folosesc nici una din fetele zambitoare,ce o fi patit?.....uffffff...si culmea e ca numai aici pe forum patesc asta,ca in rest merge....multumesc de intelegere si ajutor!....Va pup!Mirela

mirela Stoia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna burtici!!!
Am ajuns in sfarsit la un calc cu net, asa ca am pus cateva poze noi de la banchetul lui Ovi si de la festivitatea de absolvire.
Nu am avut timp sa va citesc pe toate, insa sper ca sunteti bine si voi si bebicii.
Eu am fost la control nu demult, (in 8 iulie) si mi-a dat sa iau o gramada de medicamente: fier cu acid folic, calciu lactic, Vigantol, magneziu si No-Spa....deci tot cu pumnul demedicamente sunt dupa mine(deja mi-e greata de ele).
M-am si cantarit si aveam 11 kg in plus la 27 sapt.....
In rest sunt bine si eu si bb mic, care e un scumpic si jumatate, misca din ce in ce mai mult.....il adoram si eu si Ovi....
Mai intru cand ajung iar la un calc cu net, acum iar plecam la tara
Pupici la toate burticile si la bb-eii din ele, Ioana si Alesio mic(28 sapt si 5 zile)

http://photos.yahoo.com/pufymic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Buna fete cu burtici!
Mihaela (Roandre) ai fost o mireasa superba!! Inca o data casa de piatra si bebe(i) sanatos(i)!
Ana-a: cum sa te uitam!! Eu una m-am tot gandit la tine! Ma bucur ca si tu si bebe sunteti bine! Nu cumva durerea de sub san e data de piciorusele lui bebe? Si Mada zicea ca simte ceva asemenator dar la ea era de la capsorul bebelinei ei. E firesc deci...Pupici si sa mai scrii!
Danyce: bine ai revenit din vacanta! Incepusem sa-ti ducem dorul! Astept pozele de la nunta!Pufy e intr-adevar o fata pe cinste -zic asta numai din ce am vorbit cu ea la telefon!
Garofitza: sunt multe gravidutze cu placenta mai jos inserata...Nu te nelinisti ca eu cel putin cred ca nu e grav daca ai colul OK.Medicul tau ce mai zice pe tema asta?
Georgiana: imi pare rau ca te-au suparat durerile de burtica!E bine ca au trecut! Si eu mai am momente de panica cand ma doare cate ceva...e normal! Capu' sus ca nu mai e mult si cu ajutorul lui Dumenezu ne vom tine bebeii in brate si vom uita de toate spaimele!
Crismir: bafta la analize!
Mai fetelor v-am mai auzit si pe voi ca suntei balonate: ce simtiti atunci? Ca eu de vreo cateva zile (cu unele pauze) cam tot balonata sunt. Daca stau nemiscata (pe scaun sau culcata) nu ma doare nimic. Cum incerc sa merg ma tine in partea dreapta - o durere cam ca atunci cand sunt balonata - oi fi intr-adevar balonata nici nu stiu.Cert e ca senzatiile astea de tinere+durere au aparut dupa ce am bagat in mine aproape un kg de zmeura - am mancat-o seara si a doua zi ma simteam balonata rau! La inceput n-am stiu ce ma doare si de ce si am luat Nospa, am stat in pat.Apoi, vazand ca daca stau cuminte nu ma doare nimic m-am mai linistit.Si daca tot m-am linistit am mai sarit odata calul peste doua zile - am mancat un lighean de floricele - si s-au reintors senzatiile de balonare. Dar de cateva zile sunt cuminte - ma jur - si parca tot ma mai tine cateodata in partea dreapta sus. Nu e bebe acolo ca-l simt fix in partea opusa (stanga sus).Daca nu ma lasa nici azi ma enervez! Tare de tot!Ziceti-mi va rog voi ati patit de-astea?
Va doresc o zi si o saptamana frumoasa, cu burtici relaxate si bebei jucausi!
Cristiana si bebe din burtica (29 saptamani si 1 zi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Pufy ce ma bucur ca ai aparut!!Am postat fix dupa tine si nu am vazut mesajul tau!
Ma bucur tare ca sunteti bine tu si bebe! Nu te necaji ca iei multe pastile - gandestete la minunea din burtica si o sa uiti tot!
Te pup de multe ori pe tine si bebe si vorbim!
Cristiana si bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Buna, fetele!
Pufy ma bucur ca aflam vesti de la tine.
Elyanne foarte frumoase poze! Dar cum ai reusit sa incapi intr-o astfel de rochie cu corsaj? Unde ti-e burtica?

Am si eu o multime de poze frumoase de la cununie, dar sunt numai pe hartie si nu am cum sa vi le trimit. Zilele astea sper sa fac rost de un CD cu poze pe care ni l-a facut un prieten si le pun si eu.
Crismir s-ar putea sa fie bebe mai jos asezat. Si eu al fel simt miscarile foarte jos, mai ales seara si asta se intampla fiindca bebelusa mea e foarte jos.

Cu drumurile la baie si eu stau la fel - dese de tot. Bebelusei ii place mult sa stea pe vezica mea, imi da niste suturi cateodata ca simt ca fac pe mine. Parca joaca fotbal acolo.
Ce bine de cele care pot dormi! Mie mi-e din ce in ce mai greu, nu pot sa respir ca lumea, amortesc, ma scol sa ma duc la baie de cateva ori pe noapte.
Mi-a mai trecut spaima de contractii cand vad ca avem mai toate. In plus, m-am obisnuit cu ele si ma gandesc ca daca nu mi-au deschis colul pana acum, poate n-or s-o faca nici in continuare.
Cu kg. cum mai stati?
Eu raportez 13 kg. la 27 saptamani si o zi. Sunt foarte multe, dar toata lumea imi spune ca nu se vad prea tare. Ieri ma uitam peste niste poze de vara trecuta si ma gandeam cu nostalgie daca o sa mai fiu vreodata ca atunci (aveam 46 kg.)
Pupici
Raluca si Ana
Municipal, Dr. Horhoianu

Mergi la inceput