Mamici de septembrie-octombrie 2004 (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici matinali (?) pe toate burticile.

Fetelor, vad ca ati avut activitate in we. Noi am fost cam lenesi in privinta internetului. Suntem tot cu adunatul pe aici. Ne mutam vineri

Bun revenit Anei_a, Pufy si Danyce.

Sambata am fost la un curs de informare privind nasterea... brrr mi s-a facut o teama... V-am zis ca initial voiam sa fac cezariana (cum e si cazul Anei_a: miopie), dar vorbind cu dr. ginecolog am concluzionat ca vom incerca natural intai... sper sa nu se intample ceva cu ochii Spun asta ca m-a speriat o tanti cu peridurala (a inceput pledoaria cu toate "sechelele")... Ma mai gandesc

Am dormit asa prost azi-noapte. Am incercat tot ce se putea (perne, lapte, masaj); abia am adormit si plus ca m-am trezit la 5 de dimineata cu un bebic in burta care sarea ca o broscuta.

Va pupacim si mai scriem mai tarziu, sa ne revenim si noi...

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Mihaela am reusit sa vad si tale. Foarte frumoase! Si burtica e marisoara! Bravo!
Raluca si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Salutare !

Am fost cam lenesa in week-end si nu am intrat pe internet! Noi suntem bine, bebe este intr-o continua activitate si imi place la nebunie. La ecografia de vineri si-a bagat si degetul in gura! Deja exerseaza...
La baie nu ma duc inca foarte des. In schimb se mai intampla sa se miste bebe asa de tare in partea de jos, ca am impresia cateodata ca o sa fac pe mine. Contractiinu am avut pana acum, de altfel ma si intreb cat de mult ar putea sa mai mi se intareasca burta, ca si doctorul s-a mirat ca am burta asa se tare mereu.

Mihaela, am fost sambata la dr. de la Cantacuzino si mi-a placut foarte mult de el, asa ca o sa ma duc la el in continuare. Mi-a explicat multe chestii despre toxoplasma (pt ca mie mi-a iesit IgG pozitiv si IgM negativ) si mi-a spus sa nu-mi fac probleme, pt ca totul este in ordine.
Mi-a spus sa repet niste analize la sange, iar maine ma duc iar la el sa repet si examenul de secretie si sa-mi dea un tratament pentru asta.

Naty, asteptam pozele de la cununia civila. Sa ne anunti cand le pui. Eu am incaput in rochia aia cu corset pentru ca nu am burta asa de mare, insa daca aveam nunta peste o saptamana nu cred ca mai incapeam in ea.

Pufy, am reusit sa vad doar doua poze (pt. ca merge prost internetul azi). Ai o burtica asa de mare si frumoasa! Cel putin mie mi se pare pare, pentru ca burta mea este mai mica.

Raportez si eu: la 24 de saptamani si 5 zile am 7 kg. in plus.

Aveti grija de voi!

Eliana, Dr. Ciulcu Alexandru, Spitalul Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

salutare, fetelor,

Multumesc pentru primirea calduroasa! Eu sunt cam lenesa azi si cred ca asta se datoreaza vremii ploioase de aici. Imediat trebuie sa vina socrul meu simpatic in vizita pt. a ma ajuta cu evaluarea dotarilor din birou pt. a informa Fiscul ca asa e pe aici. Singura nu ma incumet sa o fac ca nu cumva sa debitez vreo magarie
Bebelusa mea s-a trezit de dimineata si nu conteneste cu sutuletele. Si la voi danseaza bebelusii cand e muzica? La mine se intampla mereu. La nunta din Ro era un adevarat ring de dans in burtica mea. Atat eu cat si mireasa ne distram de miscarile burticii mele.
Mihaela, ai fost o mireasa tare frumoasa! Pacat de toate problemele tale din ultima vreme. Sper ca totul sa revina pe fagasul normal. Ai grija mare de tine!
Pufymic, sper sa mai aud in curand de tine.Ma bucur ca esti bine. Sper ca data viitoare sa fiu pe faza cand esti on-line.
Adela, si eu vreau sa merg in curand la mare pt. cateva zile. Atata doar ca Marea Nordului e mult mai rece decat Marea Neagra si nici plaja nu e asa de frumoasa. Dar e mult mai aproape.
Ma duc sa mai fac cate ceva, dar revin mai tarziu. O zi frumoasa tuturor burticilor,


Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Liniste mare azi pe forum...

Adela, ai grija cu apa si cu contractiile. Stiam si eu ca nu se "pupa" una cu alta.

Eu am facut testul pentru glicemie acum o luna, deci mult inainte de a intra in trim. III... dar asa mi-a zis doctorul, nu l-am facut de capul meu. Naiba mai intelege...

Danyce, ce m-ai amuzat cu dansatul... Bebita ta o sa fie o mare dansatoare, sa intelegem. Asteptam poze, ca te-ai laudat

Eu am uitat sa va zic, dar la ultimul control nu mai luasem nici un kg fata de data trecuta. Asa ca ma mentin la 5 kg in plus la 25 de sapt. Dar mai am tot timpul sa iau in greutate, nu?

Va pupacim.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna fetelor!...am reusit si eu sa vad in sfarsit pozele MIHAELEI...foarte frumoase,si mi-a placut ce burtica mare ai!....a mea nu e asa de mare,poate creste in viitor....hahaha...ah,dar Mihaela,nu ne-ai mai zis nimic despre analize,cum au fost a doua oara cand le-ai refacut,ce a zis doctorul?.....fetelor,maine merg la doctor si am sa va scriu dupa aia sa va zic ce mi-a mai zis nou,sper ca totul sa fie bine....va doresc la toate sanatate si la bebeii!..... Va pupam,Mirela si bebele Robert Cristian(25 sapt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Am pus poze cu mine nasica, asa cum am promis. Sa nu va speriati de de mine. Sunt in album.
Pupici,

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Eliana si Mihaela ati fost mirese superbe !
Felicitari, Casa de piatra, bebei sanatosi si tot ce va doriti !

Eu pot sa va impartasesc din experienta mea de la prima nastere, acum 4 ani daca doriti, intrebati-ma orice. Am nascut in NZ cu epidurala si a fost perfect. Am fost overdue cu 1 saptamina, eram programata la inducere dar prin diverse metode ( plimbat mult, mincat picant si sex, he he) nu am mai ajuns la inducere m-au apucat contractiile la 5 dimineata, nu mi s-a rupt apa, a venit moasa acasa sa mi-o rupa pe la prinz dupa care dupa masa. Am stat acasa toata ziua, am gatit, m-au uitat la televizor, am facut baie in cada, a fost OK. Dupa masa la 6 am ajuns la spital, am cerut epidurala caci contractiile erau deja puternice si in 20 de minute n-am mai simtit nimic. Am ascultat muzica, tati admira interesat aparatura din camera, am povestit cu moasa, am glumit.... am mai primit o portie de epidural si tot asa pina cind pe la 12 noaptea am inceput sa imping. Asta a fost partea cea mai dura, dar eram odihnita , a fost totusi greu caci copilul a fost mare, 4,650 kg. Am impins aproape 2 ore !!!!!!!!!! Eram epuizata dar la sfirsit , cind a iesit si mi l-au pus in brate, am uitat de tot ! Tati a taiat cordonul ombilical, foarte foarte mindru.
Sotul mi-a fost de mare ajutor, a participat activ cu mine, a fost linga mine pina la sfirsit, ma sprijineam de el si moasa in timp ce impingeam.
Apoi moasa m-a cusut, m-a trimis la dus unde m-am dus sprijinita de sot ca nu puteam sa-mi simt picioarele si tremuram.
Pot sa spun ca un asemeanea efort nu am facut in viata mea, nu degeaba se spune ca e comparabil unui maraton !
Asta a fost !
Daca mai aveti intrebari, oricind. Eu va recomand epidurala !

29 sapt si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Marimar, aici nu se face epidurala. Se face anestezie doar in caz de cezariana si de cezariana ai parte doar daca ai trecut prin toate durerile facerii si nicicum nu ai reusit sa nasti in 24 de ore.Cam asa e in Olanda. Ei, din cate m-am informat eu pana acum. O sa va zic cum va fi la mine la momentul potrivit.
Eu am fost azi la controlul lunar si se pare ca totul e in ordine, la 27 de saptamani si 6 zile, burtica mea are o circumferinta de 26 cm si mi s-a spus ca e super bine.In rest, tensiune normala, bataile inimii regulate si ritmice, etc. Bebelusa e deja cu capul in jos, sta pe pozitii, dar de dansat tot danseaza ea ca ii simt funduletul ba in stanga, ba in dreapta. Aiurea e doar cand imi da sutulete in stomac si imi vine sa . Noroc ca nu se intampla prea des.
O zi buna si pupici la burtici,

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_oona spune:

buna fetelor

DENYCE ti-am vazut pezele, ai fost superba.Apropo imi place mult rochita ta
PUFYMIC de asemea ,ce burtici frumoase aveti voi si ce mamici grozave.
MARIMAR parca citind povestea ta cu nasterea, m-am mai imbarbatat si eu,ca mare frica mai sta si pe capul meu.multa sanatate bebeilor!!!!!

eu sunt cam supi,,ieri si azi am niste dureri de spate de mor.Noaptea nu stiu cum sa dorm, ma tot invart si ma tot sucesc.Azi cand m-am trezit, perna sotului era pe jos si eu cu a mea in brate .Parca as vrea sa fac atatea lucruri, dar nu am puterea necesara.Cand ma apuc de ceva ma iau durerile de cap si ametelile ,si iar ma pun in pat.La baie non-stop.
Si ce-i mai rau ca parca nu mai am nici apetit pt , si sotul ma tot incita.La voi cum e??
Si raportez pana acum 24 sapt+4 zile am pus 6 kg.
va pupacesc dulce !
sarcina usoara!!

Elena&baby girl(DPN 24oct.2004)

Mergi la inceput