Mamici de septembrie-octombrie 2004 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Fetelor, ce de poze frumoase aveti...
Eu am noroc cu vremea ca e innorat si placut afara, nu ma mai topesc.
In schimb am alte probleme, lucreaza la izolarea casei in care stau si fac un zgomot infernal si au de lucrat vreo 2 sapt.
Voi cum stati cu fierul? Mie mi-a scazut putin si acuma stiu de ce ma simt obosita, oare in ce alimente il gasesc, ca mi-a dat dr. numai un ceai.
Cristia, cu mersul la baie sunt in rand cu voi, e tare aiurea, dar fac miscare.
Marlen, si pe mine ma doare spatele, chiar mi s-a blocat la inceputul sarcinii si a trebuit sa merg la masaj; ca remediu e recomandat mersul pe jos, pozitia corecta, dreapta.
Voi reusiti sa dormiti bine? eu asa amortesc de rau ca incerc sa dorm numai pe parti, dar abia ma ridic din pat si ma dor toate oasele



26 sapt. (papusica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici burtici.

Mihaela, ce de poze ai pus... multumim Ai fost tare frumoasa si burtica nici nu s-a observat prea tare. Si iti faceai probleme...

Sa stiti ca si eu am dureri de spate... amortesc in orice pozitie as sta... Am fost ieri la cinema (reportajul despre Bush) si credeti-ma abia am suportat cele 2 ore... . Dar, vorba Adelei, ma ridic, stau un pic si trece...

Babirusa, mie mi-a dat doctorul supliment de Fe cu acid folic. Dar stiu ca se gaseste in alimente ca: ficat de vita, nuci, arahide, mazare, fasole, spanac, cacao, cereale. Mi-a zis doctorul ca sa nu prea beau ceai sau cafea in perioada asta ca impiedica absortia Fe... Ceaiul l-am suprimat total (si la noi inca mai permite vremea... v-am zis sunt cam 13 grade) si cafea nu am baut de cand cu bebe decat de vreo 3 ori si asta ca eram constipata si e destul de laxativa pentru mine

Am dormit pe zi ca nu mai puteam... abia m-am trezit si iar m-as baga in pat. M-am linistit vazand ca si voi sunteti obosite... asa ca, e normal

Va pupacim pe toate, week-end placut si sa va odihniti (voi nu bebeii, ei sa se joace tare prin burtici)

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Elyanne,ma bucur ca a fost OK la Iosup.Bine ca macar tu ai avut bafta sa-l prinzi intr-o dispozitie mai buna.La mine a fost taciturn si morocanos,n-am scos mare lucru de la el.

Jasmine
20 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Salut fetelor

am fost si noi la doctor...m-a laudat ca nu am mai pus kg. ci chiar am pierdut unul asa ca ufff am scapat .
La- laudat pe bebe ca e cumintel si se afla deja in pozitie de nastere.E ciudat ca chiar nu l-am simtit cand s-a intors cu capul in jos!
Si in sfarsit mi-a dat si mie fier! acum mi-e cam teama ca nu voi mai iesi la toileta in fiecare zi dar sa speram ca nu e asa.

Am incercat sa ma uit si eu pe poze si de cate ori incerc link-ul se blocheaza tot calculatorul...il arunc pe geam pana la urma.

Va pupic si un week end placut !

Cristina 30 sapt.
Dr. Texier ,Clinique des Franciscaines

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Lorena, mersi de alimente
Weekend placut fetelor.


26 sapt. (papusica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

salut, fetelor,

Am revenit si eu din vacanta. Drumul a fost cam obositor, dar am supravietuit si ma bucur sa fiu in sfarsit acasa, sa ma odihnesc cateva zile. Imi cer scuze ca nu am mai scris pe forum cata vreme am fost in Ro, dar si asa mi s-a parut vacanta prea scurta. N-am avut vreme nici sa ma uit la Tv in Ro.
Bebelusa e supert bine, am revazut-o in Cluj la eco 3D si parea maricica si sanatoasa. Sarea coarda, sau cel putin asa parea.E scumpica foc si l-a impresionat foarte tare pe tati. Singurul meu regret e ca nu ni s-au dat poze.
Promit sa citesc tot ce s-a scris pana acum si sa scriu mai multe. Acum ma duc si eu sa ma odihnesc. Pupici multi la burtici,

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

salutare fetelor!....nu stiu ce are internetul meu azi,dar ma calca pe nervi ca nu pot sa vad si eu pozele Mihaelei...uffffffff....dar am sa mai incerc....weekend placut la toata lumea !... Va pup ,Mirela si Robert Cristian(25 sapt)

mirela Stoia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Neata burtici!

Danyce bine ai revenit din concediu! Sa ne povestesti cum a fost in tara si mai ales ca nasa.

Cristina (Blue77)excelent ca nu ai mai luat in greutate ca noi 2 ream cele mai "grele", sper sa nu gresesc. Mie mi-a interzis clar sa ma iau mai mult de 2 kg bine ar fi mi-a zis sa slabesc 1,2 kg.

Cristia cum a zis si Marlen nu-i nimic daca iei antibiotic totul e spre bine, gandeste-te ca vindeci infectia, atata tot.

Mihaela am reusit sa vad 2 poze nu stiu ca si la mine cand incerc sa deschid albumul ma scoate din toate programele, imi inchide tot. Dar ce am reusit sa vad este ca ai fost o mireasca frumoasa, cu o burtica pe masura! Inca odata va urez Casa de Piatra! si multa fericire si o fetita cuminte si sanatoasa!

Eu ma simt bine, tot asa ma doare sub sanul stang probabil ca nu s-a miscat de loc de acolo, eu simt miscari doar sub buric, probabil da din picioruse. Oricum cam de o palma sub san mi-a amortit tot daca pun degetul nu simt nimic, s-a asezat pe vreun nerv. Nu stiu ce am avut in cap ca nu i-am spus dr de asta.
Saptamana viitoare o sa ma duc sa-mi fac testul de glicemie fortata, pt ca sora mea a facut diabet gestational, mama are diabet si vrea sa exclud complicatia asta.

Va pup si va urez we placut



Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca de 28
sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut voios fetelor!
...sper din tot sufletul sa nu ma fi uitat ca eu nu am mai intrat de multa vreme pe aici pentru ca eu sunt in concediu de muuulta vreme, cam din mai, si nu mai am acces la internet....

Sa va dau si eu ultimele vesti...Baietelul meu scumpic e in pozitie de nastere cu caputul in jos din luna a 6 dar eu voi naste prin cezariana datorita miopiei care o am si mai ales ca am o diferetnta mare intre dioptriile de la ochi, dar deja m-am obijnuit cu ideea. La inceput am fost un pic speriata, dar acum e ok, asta este, prefer sa fac asta decat sa ma trezesc cu o dezlipire de retina cum mi-a zis doctorul oftalmolog!
In rest noi crestem pe zi ce trece, eu cam am greatza de la fierul asta care mi l-a prescris medicul, iau si calciu, si Materna si fier, si de la fier si de la calciu mi se face o greazta de numa.... dar e suportabila ca doar e pentru binele meu si a lui Stefan.

Imi pare rau ca nu mai pot citi toate mesajele voastre care le scrieti, am pierdut multe din ele, dar oricum de cate ori pot intru si mai citesc si mai si scriu cate ceva!

Cu somnul asa sunt si eu, cu mersul la toaleta la fel... cum ies din baie nu ajung in camera si iara simt nevoia sa ma intorc...
Dar voi aveti o durere ciudata chiar sub sanul drept, nici nu stiu exact ce ma doare, coastele sau pielea.... foarte aiurea!mai ales cand stau mult pe scaun.
Cam asta a fost, sper ca nu v-am plictisit am sa pun si eu niste poze pe aici dar nu stiu cand... acuma nu am discheta cu poze la mine...
Va pup pe toate si sa auzim numai de bine!!!


Ana si BAIETELUL scumpic din burtica!DNP 30 august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Mada, am citit ca te duci saptamana viitoare sa-ti faci testul de glicemie. Nu-i oligatoriu in Ro? Aici viitoarea mamica este testata intre 24-28 saptamani. Si eu astept rezultatul saptamana viitorea. Nu am avut probleme la prima sarcina, si sper si acum sa fie ok.

Iti urez bafta si sa fie rezultatul ok.

In alta ordine de idei, fetele va citesc in fiecare zi, dar sunt mai lenesa la scris, am fost la doctor, am tensiunea ridicata si din cauza asta trebuie sa merge din nou la doctor, apoi o sa am inca o ecografie, sa vedem daca s-a ridicat placenta. Si uite asa, sunt suparata. Baietelul din burtica mea e jucaus, dar eu imi fac tot felul de probleme, si-mi este frica sa plec si pana la paine. Va doresc un WE placut si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput