Bebelusi de iunie-iulie 2003 (24)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:



Am uitat ca aveam o intrebare, din partea prietenei mele. A venit ieri cu bb acasa si a descoperit ca patutului portabil de panza ii trebuie si salteluta. Eu am relaxa si nu am idee daca ar merge si la tipul asta de patut.

Va multumesc.
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Fetelor incep sa va intreb ce sa fac sa faca si Flaviu la olita..
La el problema nu e de stat, ca sta insa nu prind momentul. Cand am inceput cu olita se scremea si el si stiam cand tb , ins adupa o vreme nu s-a mai scremut si nici nu se vede cand isi da drumul… si nu ajung sa-l pun pe oala … si uite e pacat , ca trece timpul
Romana cand am citi ce ai scris m-am gandit ca sunt episoade din trecute si din viata mea cu Flaviu. Sa stii ca si elplangea cand il luam dde la san sau il puneam in patut. Insa el a avut colici. Ca sa-ti dai seama daca are, ar tb sa te uit daca isi strange piciorusele spre burta sau se chirceste in vre un fel… . Daca nu atunci asa e el si tb sa-l asezi cat mai linistit jos ca si cum bratele tale sunt inca acolo. Stiu ca e cam greu.
Despre alaptat pot sa-ti spun ca mi se facea o foame cumplita daupa ce alaptam si o sete mare.de aceea permanent cand am alaptat am avut langa mine o cana cu lapte sau un ceai de marar, chiar uneori si bere fara alcol. Cu mancatul, mancam serios pt ca stiam ca stfel e un lapte hranitor. Pe la vreo 6 luni m-am mai reglat si eu cu toate cerintele…
Corinaelena [/b]“La multi anisori! ” pentru Sara a carei zi va fi maine. Stai sa vezi ce petrecere. Cum mai doarme Sara?
Maria m-am uita sa vad cadn e ziua Paulei si mi-am dat seama ca e aproape de concediul nostru. Bine ca e sanatoasa micuta si vei vedea mare linistita.
Carmenutza minunata petrecere… ce repede a trecut, nu? Ma gandesc ca esti o rasfatata cu toate plimbarile astea.. sa stii ca nu te invidiez, ba chiar cred ca meriti.
Crisa tu ce mai spui?
Bibi esti cam suparata sau mi se pare?!
Cornelia lasa greutatile ca vin si bucurii. Am trecut nu de mult printr-o perioada , eu zic destul de grea si credeam ca nu se mai termina.Insa cred ca de lunea asta s-a sfarsit si voi fi si eu mai linistita. Deci capul sus si ochii la micuta.
Despre Flaviu nu va mai spun multe ca iar mi-a fost bolnavior asa scurt si de data asta cu varsaturi… dar asta nu l-a impiedicat decat o zi sa fie mai bleg ca apoi sa-si ia revansa… dupa cum stit iam primit o piscina tare fainuta si ne place si noua tare mult. [b]Am facut ceva poze, asa ca va invitam sa vedeti

va sarut cu drag

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

CORNELIA nu cred ca este posibil sa fi cumparat patut pliant si sa ii trebuiasca salteluta separata... Nu prea are sens, ca si cum i-ar fi vandut patul incomplet. Patul meu pliant are salteluta incorporata, adica este o chestie subtire (1-2 cm) care se pliaza in patru si se infasoara in jurul patutului cand il bagi in geanta de voiaj (paralelipipedica). Iar daca are din cel tip tarc, care se face ca o placinta (adica se lasa numai lateralele in jos), nu are nevoie de saltea...

ANDRA nu ne-ai povestit cum a fost petrecerea de liceu... nu a fost acum in w/end?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Buna fetelor,

Mai ce spor la scris aveti in timpul saptamani ca in w-end cam bate vantu pe aici

Scriu si eu putin mai tarziu ca acuma culc fetita!

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

quote:
Bibi esti cam suparata sau mi se pare?!


Asa e. Am draci pe mine. M-a pus necuratu sa postez un subiect in unul sau doi relativ la relatia nasi fini. Asteptam sa gasesc o solutie pentru a imbunatatii relatia lui David cu nasii lui. Speram sa gesesc ceva sfaturi concrete gen: lasa-l pe nepusa masa la nasa sub un pretext oarecare sau solicita-i sfatul sau ajutorul mai des in problemele legate de copil. Nimic din toate astea. Stiu ca exagerez dar numai putin. Mi se pare exagerat sa ai timp pentru toate prostiile din lume numai sa nu poti macar o data pe luna sa dai o fuga sau sa-l chemi pe la tine pe prostul ala mic dupa care de altfel declari ca esti topita. Ca ce frumos si mare e, ca ce bine face una sau alta... dar daca nu mi-as calca eu pe inima si nu l-as duce pe la ea nu l-ar vedea cu lunile, ba chiar cu anii.

Spumeg, nu alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Asa....a adormit repede!

Abia astept petrecerea de i an al Paulei(cred ca v-am batut acm mult la cap..nu?)Cred ca va fii pe 24....nu stiu sigur....sau pe 26 pt ca pica sambata....sau pe 25 ca e vineri(noi avem de gand sa petrecem pana dimineata si luni e servici...de aia nu vreau duminica,adica vreau.da' ce-i dupa mine )

Acuma am venit cu Miru din oras(cica stam jumate de ora...am plecat la 10 si acum am venit.... )
De dimineata cand sa ma duc sa-mi vad animalele....o pisica(din cele doua pe care le am) lipsea.M-a apucat un plans isteric,pe Miru idem...pe sotu,nu ca era la servici ....Miru a luat si cea de-a doua mata si s-a dus pe strada sa o caute(a luat matza 2 ca sa se "cheme" intre ele ca-s surori).Merge Miru de doua ori,o cauta......nu-i nicaieri.Ne pierdem speranta....sotul nu,nu ca va venii inapoi(in viata de apoi te pomeni... ).Cand Mirue era la baie...vine un baietel la usa .......cu MATZA in brate...am crezut ca-l iau la puapt .Cred ca tipam ca o nebuna ca Miru a iesit din baie sa-l pupe si ea:))

Romana,colicii sunt,bata-i vina...incearca cu ceai pt colici si produse...ca sa mai atenueze durerile,sa ai si tu liniste putin.Cum se mai inteleg puii?Ai sa vezi ca atunci cand vor creste vor fii cei mai buni prieteni!

Magda,Pojogam,nici Paula (era sa scriu Miru,ca le cam incurc })nu sta...efectiv nu sta pe olita.Cum o pun,cum se ridica.....

Andra_,ce lenese mey... ,ca eu in w/end vorbeam singura pe aici!

Cornelia,felicitari pt noile reusite ale Mariei!Si pt bb-il prietenei tale!

Marta,am sa o adaug pe Irina......chiar ca a fost o faza de cosmar .....

pupici!

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

sunt trista.singurul gand care ma face sa ma simt mai bine este acela ca ma linistesc un picut cu nervii...si ca alexandrei ii merge teribil de bine acolo.vorbesc de N ori cu mama si tata la ftelefon,sunt topiti si rastopiti dupa ea.alex doare cate 2h si ceva de doua ori pe zi,mananca foarte bine,face baie in piscina-cand permite timpul,ca azi ploua si acolo,sunt exilati pe verande-este innebunita dupa cai,vaci,pasari,etc si nu-i e frica de ele.

eu stau cu pozele ei in brate si nu imi vine sa cred ca e copilul meu asa de mare si de frumos.cum aud un planset de copil pe-afara tresar si mai,mai ca o zbughesc catre dormitor.

petrecerea de ziua ei/mot a fost absolut superba.v-am spus ca urma sa o facem la tara.am ramas masca cand am vazut casuta terminata,aranjata,curtea verde si plina de baloane...superb!toti au fost incantati.

cadourile au curs,hainute muuulte,spre incantarea mea,maniaca cu toalele cum sunt;jucarii multe,una super interesanta de la fisher price,care canta si vorbeste,leagan,masuta cu scaunel...vanata de la noi i-a placut foarte mult si are o fata atat de incantata cand se balangane pe ea!

a mancat de toate,si friptura,si cartofi,si masline,si cascaval...eu ii dau de toate,cu mici exceptii.

am lasat-o in piciorusele goale pe iarba si era asa de dulce cum le rdica cand o gadilau firele in talpa!

am schimbat-o de multe ori ca sa ne etalam bijuterii,haine,palarii...hihi!

la tort a fost iar adorabila!eu tineam copilul,razvan tortul si toti ceilalti cantau iar fata baga degetele in tort apoi le sugea de zor.

m-am vazut pe caseta cu ea in brate.parca nu imi venea sa cred.par atat de mica,de copil...parca sunt chiar caraghioasa cu ditamai bebeul in brate...chiar ca nu-ti vine-a crede ca-i a mea!

acum ma duc sa fac curat in casa ca m-am programat de-abia vineri la manichiura/pedichiura si pana atunci trebuie sa imi termin treaba!

va pupic pe toate.

bibi,si eu sunt plina de draci in privinta nasilor.
v-am mai spus,sunt de varsta noastra,fara copii,ca nu au timp/posibilitati,etc,nu isi gasesc 5 min libere nici sa dea un telefon sa intrebe de ea.deja nu mai am pretentii pentru noi,dar chiar mi-as fi dorit ca pentru copil sa fie intr-adevar parinti spirituali.se pare ca nu vor fi!


Alexandra mare si Alexandra mica...

www.jester.ro/alex/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Bibi, hai nu te mai stresa din caunza nasilor....daca se poarta asa inseamna ca nu-l merita pe David!

Magda, mie dr. mi-a spus sa o las linistita cu olita..si sa incepem antrenamentele dupa 1 an jumate....asa ca la noi in casa nici macar nu exista o olita...darmaite sa o mai si folosim.

Cornelia, noi avem patut pliant..din ala cu 2 etaje...cand bb este mic sta sus, si in mod normal toate patuturile astea pliante au salteluta de sus, una subtire....dar eu de cand Maya doarme jos i-am cumparat saltea separata...gen relaxa...caci mi se parea mult prea jos..

Si noi am mancat masline...ii plac, am mancat si omleta si cascaval..eu am inceput sa-i dau sa guste putin din ce mancam noi..mai ales daca pofteste..si se pare ca este mare pofticioasa, ii mai dau branza Fagaras (branza cu smantana)..fructe a mancat de toate..inclusiv zmeura dupa care este terminata.

Romana, Alin este un bebelus tare scump iar Cristi este frumusel rau.

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna, fetelor!

Pe mine ma dispera Vladut cu somnul. E foarte agitat(am pus-o pe seama caldurii, desi il culc intr-un body subtire, fara ciorapi, fara sa-l invelesc) si adoarme f. greu.Nu stiu cum sa fac, inainte il puneam in patut, lasam veioza aprinsa si ieseam din camera...Acum nu se mai poate, trebuie sa stau cu el pana adoarme, in patul nostrusi apoi sa-l pun la el in patut...Ma gandesc ca poate e doar o etapa...dar mi-e frica sa nu se obisnuiasca asa.
Copiii vostri se culca singuri?
Oricum, Vladut, nici in timpul zilei nu suporta sa stea singur in camera(in tarc), cu usa inchisa la camera. Daca e deschisa, se joaca, rade...
Sper sa-i treaca!

Bibi, la noi, din fericire, relatia cu nasii copilului e una extraordinara. Noi am ales un cuplu necasatorit, unul dintre ei - ortodox, celalalt - catolic,de varsta noastra, in ciuda sfaturilor...pentru ca ne intelegeam f.bine cu ei, iar nasii de cununie divortasera. Au stat la spital cat a durat travaliul,au fost f. emotionati si pana acum nu ne-au dezamagit asteptarile...In decembrie vor avea si ei un bb, iar la anul se vor casatori.
Ce am facut noi ca relatia asta sa "functioneze"?
I-am tot invitat sa mergem impreuna la plimbare, am sarbatorit in fiecare luna data de 13 impreuna,am organizat plecari din localitate comune, cu alte cuvinte, am incercat sa le oferim prilejul sa petreaca cat mai mult timp cu Vladut.Si a "functionat"...

Amik, nu ne-ai spus ce a ales Alexandra...

Magda, noi incercam sa ne obisnuim cu olita. Il pun pe olita dupa ce mananca, dar nu sunt exagerata. Sunt convinsa ca pana pe la 2 ani tot vom folosi si pampersi.

Calina, ce fotomodel de prima pagina avem!
Nu degeaba vreau eu sa o cunoasca Vladut pe Denisa



Marta






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Magda - nici eu nu l-am pus pe Luca pe olita decit imbracat, for fun, ca sa stea ca pe scaunel, si asta de vreo 2 ori cind am luat-o. Oricum mi-am propus sa nu incerc pina pe la vreo 2 ani, ca pina atunci tot nu pricepe despre ce e vorba (sau daca se dovedeste mai destept decit il crede ma-sa, il pun si miine!) si n-are rost sa ma chinui un an inainte de pomana. Si, poate ca reusesti sa convingi bb-le sa faca caca la olita, dar pipi... no way, deci tot la pampersi ramii pina la urma, si-atunci ce-am rezolvat? despre mine, traiasca pampersii (ma rog, liberii cred ca e pluralul de la Libero), ca am de gind sa-i folosesc in continuare.

Bibi - nasol, ca nu mai poti sa-i schimbi, sotul poate..., dar nasii - pas! La cit e de dulce fi-tu, ma ofer eu de nasa, macar asa, part-time, ca merita efortul. Eu mi-am dorit din liceu sa botez un copil, nu ptr partea religioasa evident, ci tocmai ptr ca mi se pare super sa fii parinte-spiritual ptr un copil, sa-l poti asculta si povesti cu el, avind in acelasi timp apropierea si departarea pe care o da statutul asta (adica nu esti la fel de apropiat ca si parintele, dar esti, teoretic, cel putin cel mai apropiat dupa parinti).

pup u,
Andra

http://www.geocities.com/luca_obejdeanu

Mergi la inceput