Bebelusi de iunie-iulie 2003 (24)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Liniste si pace aici. Vremea e urata afara sa ca ar trebui sa aveti mai mult spor la scris.

Incep cu o intrebare.
S-a discutat si tot discutat problema laptelui. Ieri am auzit o chestie noua si ma gandeam sa va intreb si pe voi. Dr. Culcer i-a recomandat unei prietene sa treaca coplilul de la un an incolo pe lapte praf romanesc gen Vitalac sau bebelac. Spune ea ca e mai bun decat orice lapte pasteurizat. Ati mai auzit pareri pro lapte romanesc?

Marta - multzumesc pentru sustinere la subiectul controversat si multumesc pentru sfaturi. O sa incerc sa aplic tactica ta poate da rezultate.
Cu olita si pe mine ma batea gandul sa inceop sa o folosesc ca la cate prostii stie David sa faca ma gandesc ca un semnal de alarma poate sa traga cand vine momentul
Cu culcatul noi nu suntem tocmai de laudat pentru ca David adoarme la noi in pat de cand era mic.

Andra- merci pentru oferta[flo. Chiar ma gandem zilele trecute : Nu mai bine de Andra ca n-are nasi Luca?!? Ete ca nasii pot fi si un motiv de stres suplimentar. Veniti la Breaza in we?

Cornelia - Bai, tu chiar esti intr-o bucla temporala? In ultima vreme numai belele ati avut! Bine macar ca cele rele stau departe de Maria. Da si tu un acatist, poate tine!

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Ca si cind doi cpoii mici nu ar fi suficienti pentru a fi incontinuu obosita luni s-a imbolnavit Cristi urit de tot.
Dupa ce s-a trezit de la somnul de prinz a vomat tot ce a mincat si apoi nu a mai putut minca nimic timp de 24 de ore, in plus era ca drogat. Am chemat si salvarea luni seara. Acum e mai bine dar are diaree nu prea maninca si ar bea numai lichide. Mi se rupea inima cind il vedeam cum sufera, iar eu trebuia sa stau cu Alin la sin si Cristi vroia in brate. In noaptea aia am dormit 3 ore.

MARIA M M: Cristi vrea sa-l atinga pe Alin dar nu-l lasam ca nu stim cind are intenti
a sa-l mingiie sau cind vrea sa-l loveasca “prieteneste”.



http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Buna ziua dragi mamici!
La multi ani tuturor piticilor care au facut sau fac 1 an.

Mi-e tare dor de voi, dar nu mai am deloc timp de net.
De cand n-am mai dat pe aici Matei a facut 1 an (multumesc tuturor de urari), s-a facut un vlajgan incredibil de mare (11kg/81cm - cam cat sora-sa la 1.5 ani), simpatic si poznas. Tocmai trece printr-o perioada in care nu mai poate fi scapat din ochi nici o secunda pentru ca face cu siguranta o prostie. Are o pasiune pentru catarat si daca il lasi se suie pana pe biblioteca in cateva secunde.
Sambata ii taiem motul. Sper sa revin cu poze saptaman viitoare.

pe curand,
madishor mult prea ocupatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Romana, draga, mult, mult curaj! Ce au zis doctorii de Cristi? Mie imi pare a fi o gastroenterita, dupa cum ai descris simptomele. Nu e grav, dar sa n-o ia si Alin, sper sa nu cobesc!

Gata, Alex a trecut la urcat scari! Am fost destul de impresionati, eram in jurul lui sa-l tinem in caz de cazatura, dar nu l-am impiedicat. S-a descurcat destul de bine, cu genunchi, coate si oftaturi a ajuns sus! Era asa de incintat de parca-ar fi escaladat Everestul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Buna fetelor,

Azi am recitit cu placere subiectele mai vechi de bb de iunie-iulie 2003.
Romana,tu ai zis ca vei avea DNP 25 iunie si iata ca atunci ai si nascut!

Romana,saracul de Cristi!Doamne ajuta sa se termine cu bine.Cred ca gestul care vrea sa-l faca Cristi lui Alin e prietenesc.Sti ce zic eu?Ia-i manuta lui Cristi in mana ta si atingeti-l impreuna pe fratiorul Alinut,o sa le placa la amandoi!Multa sanatate!

Marox,bravo puiutului pentru reusita cu scarile!

Bibi,eu stiu ca e bun laptele de care vb.Eu i-am dat intr-un timp Paulei....dar putin


maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata!

Romana, multa sanatate lui Cristi! Ai grija si de bb mic!

Madishor, bine ca mai dai si tu cate un semn din cand in cand. Nu prea ne mai delectezi cu povestirile tale. Petrecere frumoasa la mot!

Marox, felicitari pt. urcatul scarilor!

Despre patutul pliant m-am lamurit acum si eu ca are o salteluta, dar mamica nu este multumita de ea. O sa ia o salteluta pe ca re probabil o sa o puna pe primul nivel.

Ieri am chiulit si azi nu am chef de vorba. Bibi, ai dreptate, cred ca ar trebui sa mai ajung si la biserica. Si ieri am avut o zi groaznica. Dar important e ca Mariuta e bine.

Va pup
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogao spune:

Am observat ca Flaviu (78cm si 10,5Kg la 1 an) ca, probabil majoritatea copiilor este un animalut profund teritorial. Cind a descoperit ca in loc sa stea in casa, poate colinda curtea cu noile atractii a facut-o. Dar a constat ca este din nou o lume limitata. Si de o bucata de vreme principala preocupare este sa iasa din curte, trage de poarta, incearca sa o descuie. A umplut deja spatiul care-l avea la dispozitie. Ieri o noua evadare: am intrat la Metro cu el. A tras de toate bicicletele, a urcat pe canapelele expuse, a baut esantioanele de Prigat oferite si a ramas profund impresionat de elevatoarele de materiale. Cred ca pe 5 ani tb organizata o excursie pe Luna ca restul vor fi cam fumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogao spune:

Romana sunt sigur ca nu este momentul dar poate faci o noua rubrica "Poze la 1 an"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Bine v-am regasit fete dragi si tati de Flaviu!
Am avut netul busit aproape o saptamana si mi-ati lipsit muuuult. Am recuperat la citit, n-am retinut tot, dar am de zis asa:
Romana, multa sanatate lui Cristi si tie putere! Ce a zis medicul de la salvare ca are puiul?
Marox, ma bucur mult ca ai revenit. Imi lipseau mesajele tale si nazdravanul de Alex.
Cornelia, chiar daca mesajul meu nu e tocmai suportiv, iti zic ca te inteleg perfect si iti propun un tratament intensiv de optimism. Uite-asa, ca si gaurile negre au iesire.
Ovidiu, citesc mai nou mesajele tale cu cea mai mare incantare, iar Mihaela completeaza (sau tu pe ea? ) splendid tabloul familiei voastre. Sa va traiasca nazdravanul scump!
Bibi, n-am apucat sa te felicit in postura de nevestica, asa ca o fac acum. Sa fiti sanatosi si fericiti toti trei toata viata si sa aveti o casnicie plina de surprize placute si pace in suflete!
Referitor la nasii lui David, eu zic sa ii inviti la voi cat de des e posibil sau sa organizati plimbari impreuna in parc. Cand nu ai copii, te raportezi diferit la ei, ii placi si chiar ii iubesti oarecum de la distanta. Ajungi sa-i iubesti si sa te implici asa cum ti-ai dori tu, abia cand ii cunosti mai bine. De-aia zic, fa in asa fel incat nasii lui sa-l cunoasca, sa-i vada dragalaseniile, poznele, bolboroselile, plansul etc. Si ca mama, bun, iti iubesti copilul instinctiv, il protejezi, dar tot iti trebuie o perioada de adaptare cu copilul si abia dupa ce te dumiresti, pe zi ce trece, pe fiecare secunda, tot mai mult il iubesti. Daramite ca om din afara care nu ai copii. Ai rabare, inteleg ca aveti relatii bune cu nasii, David sigur ii va cuceri cu timpul.

M-am intins cat o zi de post. Hai sa va zic faza saptamanii ca sa fiti in tema pentru orice eventualitate (de dorit sa nu fie cazul).
Vineri, dupa baita de seara, nemultumit ca e scos din cadita, unde mai pui ca de taica-su si nu de mine, obosit, Miki a acut o criza de plans. Nu a apucat sa planga mult, ca a dat-o in spasmul hohotului de plans. Apnee adica. Oprirea temporara a respiratiei, pierderea cunostientei pentru cateva secunde, invinetirea buzelor. Fara nici o exagerare, in clipele alea, tinandu-l in brate, am crezut sincer ca moare. N-am trait in viata mea asemenea sentiment si nu-l doresc nimanui. A fost cumplit, dar norocul a fost ca nu a durat mult. Asa zice Alex, mie mi s-a parut o vesnicie. Tampenia tampeniilor a fost ca nu ne-am dus imediat cu el la spital petru un EKG si ce o mmai fi, iar luni era deja tardiv pentru analizele respective.
La control, copilul a fost in ordine, nu-i vorba, dupa spasm si-a revenit complet, dar ma tem sa nu se repete. Nu are origini neurologice sau astmatice, pur si simplu vine din nemultumire, sesibilitate, e mamos si rasfatat. Astea au fost concluziile.
Fug ca s-a trezit. Sper sa revin.
Va pup

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Am uitat sa va spun ca alaltaieri a facut singur primii pasi. Nu se numeste ca merge deja singurel, dar e un inceput promitator si sunt tare fericita de performanta.
I-au iesit si dintisorii de sus, minusculi, minusculi, dar mi se par tare latareti.

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput