Bebelusi de iunie-iulie 2003 (24)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

Buna,

Am venit joi seara de la mare. A fost foarte frumos. Primele 9 zile vremea a fost superba, apa calda. In ultimele 3 zile ploaie, vant.. nici vorba de plaja. Simona s-a comportat bine. A mancat si a dormit extraordinar de bine, nu a avut frica de apa, de nisip. Cand o duceam la malul marii ma tragea spre apa si intra cam pana la fundulet, iar cand o scoteam incepea sa planga. A fost incantata de barcuta cu care o plimba tati in apa, radea in hohote cand "sareau" impreuna valurile. Am avut si o minipiscina, dar nu prea statea in ea. In gradina hotelului erau cativa pitici( ca aceia din reclama cu americanu) de care era indragostita. De fiecare data cand ieseam trebuia sa ne oprim si sa "vorbeasca" cu ei. Pe plaja erau foarte multi copilasi,unii aveau 3-4 luni.Am avut noroc ca a venit soacra-mea si o matusa cu noi. Initial nu am fost prea incantata( credeam ca or sa stea toata ziua sa ne cicaleasca) insa ne-au fost de mare ajutor.Dupa 10 jumate o luau pe fata, mergeau in camera si o culcau; iar seara cand vroiam sa stam mai mult pe afara tot ele o culcau.Asa am avut si noi momente de respiro.
Cu mancarea ne-am descurcat bine.... mancare la borcanele de la Hipp, iaurturi, cereale si fructe. Acasa i-am dat mancare la borcanele doar de vreo 3 ori si nu stiam sigur daca ii plac ... am luat doar pentru vreo 5 zile. Am gasit la o farmacie insa la pret dublu. Asa ca daca vreti sa le dati borcanele luati-le de acasa.

Astazi mare surpriza... A facut primii pasi singurica. Mi-au dat lacrimile de bucurie!

Cornelia, am asteptat un semn de la tine. Poate data viitoare ne vedem.

Pupici!

gianina si bebe Simona Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Romana, multa sanatate lui Cristi! Tot e bine ca nu e gastroenterita! Eu as lua cu precautii recomandarile doctoritei de la Salvare, prea i-a depistat copilului o gramada de chestii dupa un examen superficial. Rahitismul poate fi vazut asa, cu ochiul liber sau e nevoie de niscaiva examene suplimentare?

Elena_ltd, multumim pentru sfaturile si informatiile privind apneea. Imi dau seama ca a fost foarte foarte dificil pentru voi, ca parinti, sa treceti prin asa ceva, sa vezi copilul cum isi pierde cunostinta si i se invinetzesc buzele.

Hmmm, metodele de educatie...bun subiect. Eu cred ca nu exista o metoda universala, fiecare parinte face cum simte. Ce "tzine" la un copil, la altul nu va avea nici un efect.

Da, si Alex face crize de plins cind ii luam ceva din mina. In functie de obiect adoptam o alta atitudine: daca ii luam coltul de piine pt ca devenise prea mic si ne era frica sa nu-l bage odata in gura si sa se innece- ii dam altul si inceteaza plinsul;
- daca e un obiect pe care il estimam periculos: il lasam sa plinga sau ii atragem atentia cu altceva

Dar recunosc ca nici eu nici sotul nu prea dam explicatii: e "NU" sau "NON" si atita. Alex n-are voie in bucatarie, un punct si gata. Cum trece pragul, cum il impingem usurel s-o ia inapoi. Daca chiar nu intelege si persista in hotarirea de a intra, ii inchidem usa in nas si-l lasam sa urle.

Apoi, in functie de obiectele periculoase care-l atrag, actionam prin a le pune la adapost: am pus aparatori la prize, am fixat firele electrice pe pereti la inaltime.

In general facem in asa masura sa aiba acces peste tot (sau aproape, exceptie facind toaletele si bucataria) insa facem inaccesibile obiectele pe care vrem sa nu le atinga: telefonul, mobilul, fierul de calcat (cald sau rece), telecomanda, ceasul desteptator, etc.

Daca vrea sa experimenteze ceva, ca acum 4 zile urcatul scarilor, stam linga el, fara sa-l impiedicam, dar nici nu-l ajutam. In schimb, dupa ce ne-am convins ca e in stare sa urce scarile si pt ca nu mai puteam sta linga el, am pus o grila la capatul scarilor si asa am fost linistiti ca n-o sa incerce sa urce fara noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Mi-a fost tare dor de voi!
la multi ani pt toti copilasii pe care "i-am ratat" cat am lipsit si care intre timp au facut un anisor: Maya, Tudor, Teodora si toti care au implinit un an pana acum: un pupic dulce de la Taisia...
Noi intre timp i-am luat motul, am racit..peripetii...ne-am tuns 1..suntem tare haioase asa!
Romana, imi pare tare rau ca a fost Cristi bolnavior, si da, asa e, viroza care circula se manifesta si cu diaree (suntem patite). Sa va faceti bine cat mai repede!
Mai citesc si revin,
Gio si (inca) bebe Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

La multi ani pentru Taisia si David !!!! Sa fiti sanatosi si viata sa va aduca numai bucurii.
Sunt foarte fericita din doua motive:
1. ne-am luat Solenza (noua)
2. marti plecam la Calimanesti. Abia astept sa ne relaxam putin, mai ales ca o sa plec si cu mama ca sa ne mai ajute cu bb, sa putem si noi sa ne miscam un pic mai liberi.
Noi am facut vaccinul de 1 an si am avut putina febra (38,2), dar a trecut repede. I-a dat asistentei peste mana si din cauza asta a trebuit sa-l mai intepe o data si a fost un chin. A urlat ca din gura de sarpe. Cred ca a prins frica de dr.
Luna viitoare facem Priorix-ul. Copilasii vostri ce reactie au avut la acest vaccin ? Sau nu au avut nici una ?

Magda si bb Alex puisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

HAI CA REVENIM...
Uite, Bibi, eu nu m-am gandit la faza cu nasii..la noi e si o situatie mai naspa...Nasa e o buna prietena de-a mea, si eram insarcinate amandoua, ea cu 2 sapt dupa mine, apoi , la 13 sapt a pierdut sarcina...Au fost daramati..Asa ca nu le pot cere decat ce sunt ei capabili sa dea, pt ca banuiesc ca vad in Taisia ce nu au putut avea...Copilasul ar fi fost de-o seama cu ea...Acum ea e insarcinata iar, dar are probleme deja si nu se stie cum va fi...In esenta, nu astept mare lucru de la ei.
Sa va spunem cum a fost la mot. Am facut la o cabana, in padure, a fost bestial! Evident, altcineva s-a ocupat de prepararea mancarii si de servit ca eu nu as fi miscat vreun deget. Acasa n-as fi facut nici in ruptul capului. Am avut o vreme super, spre seara am iesit si afara, Taisia a avut vreo 4 copii cu care sa se joace, si un caine si o pisica...A facut un show cu bunicul, a dansat si a batut din palme si a cantat nevoie mare..si arata cu degetul spre el si zicea in gura mare "tataia!!!" E disperat taica-miu dupa ea, si cand ma gandesc cat de mult isi dorea un nepotel...!Imbracata a fost ca o printesa, ca nu degeaba s-a dus ma-sa cu trenul in Salonic la Jumbo sa-i ia costumatie pt petrecere...A ales in ordine: un lantisor de aur, oglinda, si pixul si in final ne-a fluturat pe la nas banii (dar nu cred ca se pune) Concluzia generala: se face fotomodel, sa aiba ce face cu lantisorul si oglinda aia..despre pix mai reflectam. Cu tortul s-a manjit pe maini si ne-a manjit si pe noi, intr-un extaz total..si faza cea mai nasoala e ca o nesimtita a venit cu fi-sa racita si nu ne-a spus, si am vazut dupa vreo 2 ore cand facea bolboci de mucisori la nas...si a luat si Taisia, si eu, si nasa, care pe deasupra mai e si insarcinata, asa ca , numai de bine pt individa nesimitita
De ziua ei cred ca vom sarbatori solo,( in trei), ca bunicii au plecat in concediu, frate-miu la fel...bebelusii din parc sunt care cu petrecere pe acasa, care mai de care mai motat...I-am luat mai multe cadouri, dar le-a primit pe parcurs...asa ca maine vom manca tortul (ii facem personalizat, de-abia astept sa-l iau) si ne vom filma, poza...
Alinuta, imi pare tare rau pt ce ati patit...unora ar trebui sa li se interzica sa conduca..era sa mi se intample si mie ceva asemanator pe zebra..un meserias nu vroia sa opreasca, a oprit la un metru, si m-am pus si eu pe injuraturi ca romanu' si am trecut mai departe injurandu-l in gand in continurare..si acum cand iti scriu ii injur pe toti meseriasii ca el, iresponsabili...
Bibi, muuuuuulte felicitari si viata lunga impreuna!!!As fi vrut sa te vad la starea civila insa e "too late". Luna de miere, ceva? Despre lapte: eu, mama denaturata recunosc ca ii dau Bebelac(laptele gratis) de la 10 luni si ii merge f bine, nu e romanesc, e polonez, si m-am interesat, Nutricia e firma serioasa. In Grecia aveau fff multe sortimente, inclusiv Bebelac 3. Era cea mai bine reprezentata firma.Asa ca mi-am facut stoc si am pana la 1 an jumatate, si dupa sper sa fac rost din afara de Bebelac 3, deja i-am pus pe ai mei sa-mi cumpere daca gasesc.
Elena, stai linistita, ca stiu multe mamici care au patiit asa cu bbii si sunt bine mersi acum, oricum in momentul respectv trebuie sa fie groaznic.. Felictari pt primii pasi!Aoleu, arzator subiectul deschis de tine, eu inca sunt in dilema...Incerc sa nu-i zic prea multe nu-uri, dar cateodata ma trezesc spunand, mai ales cand face cate o dracie (cam des in ziua de azi!!!).Si cand zic nu, ma duc si o si iau de unde nu are voie, ca daca stau si ma uit la ea se hlizeste si continua. In alta ordine de idei, am cam lasat-o sa aiba acces la tot ce se poate in casa, in afara prizelor..lucrurilor fff periculoase..si sa vedeti ce am patit. Fi-mea are o fixatie cu masina de spalat, pot spune ca are o relatie speciala cu eaIdeea e ca s-a dus si a tras cu dintii de garnitura huboului pana a rupt=o!!M-am trezit ca bag masina, o las si gasesc apa pe hol de doua degete. Cand am deschis usa, era rupta garnitura aia in forma gurii lu' fi'mea. Sa fac infarct!!! Noroc ca nu inghitise cauciucul, ci il lasase, darnica, in masina!!! Toata distractia sa nu va spun cat m-a costat (cadoul ei de un an) plus hotararea ca independenta ei trebuie sa aiba totusi, niste limite mai ferme si mai bine stabilite!
Gianina, Romana 74, Madishor, bine ati revenit!
Va pupam,
Gio si Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Buna,mamici!

Sara,Taisia&David=>La multi ani!Multa sanatate,bucurie,ericire si succes!

Noi am hotarat ca ziua Paulei o vom tine sambata viitoare.Pe 24 m-i se pare o seara numa' buna de chefuit .Azi am iesit la plimbarica si i-am dat fetitei o rochita foarte draguta primita de la niste prieteni de Sf, Petru&Pavel.Din pacate a trebuit sa o imbrac in altceva deoarece rochita are niste floricele care o deranjau pe pitica.M-am gandit sa tai cumva floricelele deoarece rochita e de vis,e prea frumoasa ca sa nu o poarte.
Azi piticuta mea a mancat pilaj cu piept de pui,cu legume si cu salata verde.
Apica din pacate nu prea bea.....dar atata o bat la cap incat bea vreo 150 ml........in zilele bune 200.....dar mai mult nu prea.
Voi ce le mai gatiti la bb-ei?Am putea sa mai facem cate un schimb de retete ca pe mine ma cam lasa ideiile.

Vineri seara Paula a facut vreo 20 de pasi singurica(eu ii numar ca sa am cu ce ma lauda .
Sambata la fel.Sunt foarte mandra de piscoata mea!
Azi Paula a vrut sa pape singura pilaful care inevitabil a ajuns pe jos.faza faina a fost faptul ca Paula era plina de pilaf,inclusiv in par

Afara e canicula.In momentul de fata sunt 33 de grade.

Gianina-ma bucur ca ati avut un concediu reusit.
Asta e,la mare trebuie sa ai timp frumos ca daca nu.......nu prea ai ce face.
Si ffelicitari pentru primii pasi facuti singurica!

Gio-deci cu astea se ocupa fica-ta,cu lantisorul de aur,oglinda si pixul!Eu cred ca se pun si banii.....i-a ales pana la urma,nu.Stie fata ce vrea.Ma gandesc cum va fii la botezul Paulei....sper ca stie ce sa aleaga.

Magda-fericito!sa stapaniti sanatosi masina si sa aveti timp placut la Calimanesti.

Romana-saracul Cristi.Multa sanatate!E bine ca il tii pe Alinut doar cu san...dragul mancacios!Sa creasca mare.Mai asteptam poze cu el!

Madishor,Romana_74-bine ati revenit.

Bibi-Cunoastem si noi manierele elegante de care dispun puii nostrii in momentul de fata.Tot la capitolul maniere elegante ar trebui sa va aducem la cunostiinta ca pilaful din farfurie se toarna in poala de unde cateva boabe norocoase ajung in gura,altele pe gresie .

piupici!


maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Carmenutza-ce cuminte a fost Maya la coafor......sper ca si Paula se va comporta la fel de bine.Ati tunso la zero?

Eu am uitat sa va spun ca i-am luat Paulei niste jucarii de baie superbe......ii plac la nebunie.

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata!
In primul rand, La multi ani Taisia si David!

Gianina, scuza-ma ca nu te-am sunat, dar am avut doua saptamani proaste. Abia de sambata asta am avut timp si am mai iesit si noi cu Maria la plimbare.

Va pupa Crisa! Am vorbit ieri cu ea, va transmite salutari, felicitari pt. sarbatoriti si pt. Bibi! Nu a mai intrat pe forum inainte sa plece la Breaza pt. ca i-au intrerupt Internetul mai devreme. Era cam obosita pt. ca Tudor doarme foarte prost noaptea. Se agita, se trezeste des si adoarme leganat pe picioare. Mihaela, acum intelege Crisa , ce inseamna nopti nedormite. Mi-a zis ca Tudor o "recunoaste in sfarsit, de mama" si ca se tine numai dupa ea. In rest, a fost cam frig, mai ales noaptea.

Revin mai tarziu, daca am timp.

Va pupam,
Cornelia si Mariuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet spune:

Mara nicicum nu vrea sa mearga singurica, trebuie neaparat sa se tina de un deget de al meu altfel se pune imediat in fundulet.
Romana- multa sanatate lui Cristi.
Mihaela –pune-l pe Flaviu pe olita imediat ce se trezeste si sigur vei avea succes in umplerea ei.
Carmen- si Mara vorbeste in somn pe limba ei.
Ama si bb Mara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:


Elena chiar de curand ma confruntam cu ceea ce spuneai tu.
Personal cred ca este bine sa-l faci sa inteleaga de ce nu are voie sa fac acel lucru, insa acum varsta lor nu ne permite aceasta. Amobservat la Flaviu ca dandu-I prea multa incredere si libertate, cuvantul NU, nu mai are valoare. Daca vrea sa faca ceva il face uitandu-se pana in ultimul moment la mine sa vada daca actionez sa-l impiedic.
Daca raman ferma pe pozitie am castig de cauza. Nu mai incerc sa-I abat atentia pt ca nu reusesc si apoi de ex a invatat chiar el sa faca asta: ne ia de mana si ne duce mai in colo aratand cu degetul ceva; in timp ce tu te uiti el fuge repede sa faca acel lucru nepermis. Deci diversiunea practic invatata tot de la noi.
Bineinteles ca plange si uneori se aseaza jos (asta de la atata alintat cred) dar gasesc o modalitate sa-l linistesc.
Trebui sa recunosc ca l-am mai altoit uneori cand mi-a rupt carti sau a spart ceva. De atunci insa cartile le rasfoieste si stie ca ia bataita.

Vad ca ati scris nu gluma. Eu am ramas in urma tare sicu raspunsurile, dar vad ca al meu sot e destul de consecvent.
Am sa va scriu un banca care tocmai l-am primit.
Un ateu se plimba prin padure minunandu-se de frumusetile naturii: „Ce copaci impresionanti! Ce rauri cristaline! Ce animale frumoase!”
La un moment dat, in timp ce se relaxa, omul aude in spatele lui zgomote ciudate. Cand se intoarce vede un urs ca-n povesti: mare, frumos, sanatos si cu pofta de mancare. Ingrozit, ateul o ia la fuga, insa ursul avea conditie fizica asa ca il urmeaza constiincios... Tipul era atat de ingrozit incat la un moment dat se impiedica si cade. Ursul il apucase deja de un picior asa ca omul, paralizat de frica, racneste: „Doamneeee!!!”. In secunda urmatoare, timpul se opri, ursul ingheta in pozitia in care se afla, padurea ramase neclintita si o lumina se revarsa din cer. Tipul, socat, auzi o voce: „Mi-ai negat existenta toata viata, le-ai explicat si altora ca sunt un mit, ai pus toata creatia Mea pe seama intamplarii cosmice... vrei acum sa te salvez? Pot eu sa te consider credincios cu adevarat?”
Ateul se uita fix in lumina si raspunse: „As fi ipocrit sa Iti cer brusc sa ma consideri credincios, dar poate ai reusi intr-un fel sa devina ursul crestin?”
„Foarte bine” raspunse vocea. Lumina disparu, zgomotul padurii reveni. Ursul il elibera din ghearele sale, isi impreuna labele din fata si spuse: „ Doamne, binecuvinteaza aceste bucate. Amin”.

dar am uitat sa va spun ce amdescoperit la Flaviu in gurita...
II ies 3 dintisori de odata si 2 maselute. ce ziceti suntem primii la maselute?!.. nu cred dar ma doare capul ca o sa mergem la mare cu maselele in "evolutie".
am pus poze noi cu Flaviu. In urma tuturor balacelilor Fl;aviu e ragusit rau si pe tati il doare gatul iar mami trateaza ...


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput