Bebelusi de iunie-iulie 2003 (24)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

quote:
A si Bibi mortala faza . am ris de era sa fac apnee....


Mai usurel caci la etatea si masa dumneavoastra nu prea vad cine poate sa va duca in bratze in dreptul unei ferestre deschise si sa va scuture usor!
quote:
Ieri am facut o lectie, experimentand pe tati. L-a luat Maria la palmuit, eu ii ziceam ca il doare si ca trebuie sa-l mangaie, ii luam manuta si-l mangaiam. Dupa cateva momente de tandrete, Maria o lua de la capat cu palmuitul.


Asta am vazut si eu. Cred ca de fapt dezvoltarea lor motrica este inca intr-o faza incipienta si nu au cum sa faca inca gesturi lente, tandre. Apoi nu au nici rabdare suficienta sa se exprime asa, alene. asta cred ca este si motivul pentru acre totio bebelusii adora reclamele: imaginile se succed cu repeziciune si mesajul e condensat la maxim.

Am putina treaba si as fi zis mai multe daca n-as fi pierdut mai bine de juma de ora punand cateva poze de la cununie pe album
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Va salutam si pe ziua de azi!
Carmenutza, pune, mai, poze cu gargarita tunsa ca as vrea s-o vad. Modelul nu-l luam ca Mihai o sa se tunda periuta, probabil la Ciufoliciul de la Obor, am vazut ca si acolo lucrurile se desfasoara cam la fel.
Cred cu toata taria ca Maya e un copil tare bun si fara rasfaturi, repet ce ziceam mai demult, ti se lipeste realmente de suflet, dar te-am vazut si pe tine extraordinar de calma si concesiva cu ea. Pana la urma, se vede treaba ca tot noi ramanem modelele de baza.
Alinuta, sunt sigura ca putem vorbi de educatie inca de acum, eu personal cred ca de si mai devreme, in fine. Sunt perfect de acord ca nu inteleg absolut toate mesajele, motiv pentru care exact ce ziceai tu cu restrangerea ariei de cotrobaiala e necesara. Dar pe cele simple, insotite de tonul adecvat si repetate deja, sigur le-au invatat. Ca nu vor sa coopereze de multe ori, tatonandu-ne la nesfarsit limitele de toleranta e altceva. Si probabil ne au la mana cu vreun precedent in care am cedat. In definitiv ei chiar se afirma ca viitoare persoane autonome. Cred ca trebuie sa perseveram noi in metoda pe care o consideram cea mai potrivita.
Cornelia, exact ca Maria reactioneaza si Mihai. La faza cu palmuitul si smotocitul, cred ca toti fac asa, pana mai capata acuratetea miscarilor si mai invata ceva norme sociale.
Ovidiu, pai am scris intr-un mesaj anterior ca am experimentat deja faza cu manuta pe aragaz. Dar sa stii tu ca ideea cu mimatul din cand in cand ca ma ard cand e el de fata o s-o pun in practica.
Cand am citit faza cu apneea, dicolo de faptul ca la mine are rezonante brrr, zau ca m-am gandit si eu ca Bibi. Asa ca nu ti-o doresc.
Bibi, frumoase poze, iar alea cu David la oglinda sunt dementiale.

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Hai sa va zic de fii-miu, care desi se incurca in picioare, stapaneste si imbunatateste manierele elegante.
Cand mancam noi, i-am dat si lui cartofi pe o farfurioara. I-a scos de-acolo, i-a imprastiat pe masuta lui, dar de fiecare data inainte sa bage in gurita, punea cartoful pentru cateva secunde pe farfurie. Ei? Stie copilul!
Si daca n-ati stiut, miezul unei paini se mananca elegant... scobindu-l cu lingurita!
Va pupam

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Salutare fetelor dupa o lunga absenta!Scuze ca nu am scris, dar am avut netul stricat, atunci cand ajungeam la unu mai bine va citeam ... si uite asa! Stiu ca nu am scuze, dar voi ma intelegeti ca sunteti bune...!Oricum stiu cam ce ati mai facut, voi si bb-ii si cred ca e cel mai frumos an din viata noastra de mame! Felicitari Romana, cred ca e greu dar in acelasi timp frumos! Multa putere si fericire alaturi de familia ta minunata! Am vazut ca au venit si alte fete noi care nu erau in clubul nostru cand eram burticoase, le pup si sper sa se simta bine la noi...cred ca sunt mai active decat mine...rusine sa-mi fie! Noi facem bine, pe 4 iulie am implinit 1 an suntem mari si banditi facem ce ne taie capul cu buni si ce trebiue cu mami si tati... eu lucrez de cand Matei avea 7 luni! Alte amanunte mai scriem luni cand vin la munca! Va pupacesc si numai bine si LA MULTI ANI BB-ILORcare si-au serbat ziua de nastere!

ROMANA&BB MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Salutare dragi mamici!

Am vazut un subiect depre care imi place sa vorbesc si repede am sarit sa ma bag si eu in vorba. (Daca tot ziceati ca va e dor de mine... doar, doar va fac sa va treaca :) ).

Asadar parerile mele cu privire la educatia (de fapt stabilirea limitelor) piticilor plimbareti (in 2 sau 4 picioare):

1. Trateaza-l ca pe un egal.
Daca tu ai vrea sa deschizi o usa si o huiduma ar veni in fuga, ti-ar lua mainile de pe usa si ti-ar spune "Nu. Nu e voie. I mana..." ai fi frustrat si ai incepe sa injuri, sa urli la el sau poate chiar sa-i tragi o poseta-n cap. Daca, insa, huiduma ar veni la tine si ti-ar spune "Doamna(Dle), Imi pare rau dar nu puteti intra aici pentru ca..." s-ar schimba situatia.
Morala: explica-i intotdeauna de ce nu are voie ceva, chiar daca ti se pare (sau esti sigura) ca nu intelege nimic. Chiar daca la varsta de un an probabilitatea ca discursul sau sa il convinga sa renunte la actiunea sa e aproape nula, obisnuinta de a da (respctiv asculta)explicatii logice va va face cooperarea mai usoara la 2-3 ani. Pe langa faptul ca un mic discurs despre "de ce nu e voie sa.." poate oricand sa continue cu o poveste aiuristica despre "ratza care face mac" sau alti aliati de prin casa si cu un "ia sa vedem ce mai face ratza care face mac", tactici de invaluire cu mai mult succes la proaspetii bipezi.

2. Limiteaza limitele.
Pastreaza un numar rezonabil de interdictii. Atunci cand esti tentata sa spui NU, gandeste-te daca e intr-adevar important acest NU, sau il spui doar din inertie. (Eu recunosc ca ma trezesc adesea spunand NU la cate ceva, mai ales Anei, fara sa am nici o justificare.) Da-i voie sa faca orice nu il pune pe el sau pe cei din jur in pericol. Gandeste-te ca fiecare NU pe care il spui va fi repetat inmultit cu 10 (numai?).

3. Fii coerent.
Stabileste limite clare si nu le incalca tu insuti.
Daca ai hotarat ca are sau nu are voie sa faca ceva, nu trebuie sa cedezi sub nici o forma. Adesea e mai greu sa cedezi la presiunile din interior si esti tentat sa calci o regula, dar e mult mai bine sa nu o faci: de exemplu - ai hotarat ora de culcare e la 8 seara, dar intarzii pentru ca vrei sa vezi stirile. Daca o faci, piticul va invata ca ora de culcare e flexibila si va urla din toate puterile atunci cand va vrea sa se joace mai mult.

4. Anticipeaza.
Nu astepta sa apara o situatie conflictuala - anticipeaza si evit-o.
Daca nu vrei sa te certi cu pruncul pentru ca ti-a luat telefonul mobil, nu-l mai lasa la indemana lui. Daca stii sigur ca o sa urle pentru ca vrea sa puna mana pe cuptor distrage-i atentia inainte sa ajunga in zona cuptorului, sau pune-i un obstacol in drum.

5. Da-i de lucru.
Un copil plictisit e candidatul ideal la facut prostii, asa ca, pe cat posibil, nu-l lasa sa se plictiseasca.

6. Culca-l la timp.
Oricare din noi face urat la oboseala. Copilasii fac cu atat mai urat si, pe deasupra, obosesc repede. Degeaba te chinui sa negociezi cu un copil obosit, e un razboi de mult pierdut.

7. Nu te enerva.
(Asta intra la categoria: fa ce zice popa, eu insami cedand usor si facand urat.)
Daca te enervezi ai pierdut. Ii transmiti starea ta si copilului si oricum nu esti in stare sa ii explici ce vrei de la el. Asa ca numara oile si ia-o de la capat.

8. Improvizeaza.
Fiecare copil e diferit. Unii asculta de comenzi instinctiv, altii asculta pe moment dar se intorc peste 5 minute si fac acelasi lucru iar altii nu se lasa dusi cu nici o tactica, urla si se dau cu fundul/capul de pamant.
Ana era relativ ascultatoare - o data stabilte niste limite nu incerca sa le incalce, spunea singura "Nu, nu" si se indeparta. Greu era sa le stabilim pentru ca era (este inca) genul isteric si daca vroiai sa ii impui ceva se arunca pe spate, se dadea cu capul de pamant si chiar dadea in "spasmul hohotului de plans"(parca asa ii zice). Matei e cu totul altceva - daca ii interzici ceva maraie un pic si, in cel mai rau caz, se asaza pe burta si bate pamantul cu mainile si picioarele dar ii trece repede. Mai prost e ca peste cinci minute incearca sa faca acelasi lucru.

Si dupa asta trebuie sa ma ascund pentru ca altfel, Doamne fereste, daca ma vedeti tarand o Ana urlatoare prin parc, o sa va dati seama ca tot discursul meu e, mai mult sau mai putin, teoretic si nu am gasit Sf Graal al parintilor - copilul cuminte si cooperant.

pe curand,
madishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

bibi - vin miine sa va vad motati, te sun pe mobil sa-mi explici cum ajung sau in caz de nu mai ajung.

Interesanta discutia cu educatia, desi eu am mai mult senzatia de dresaj la momentul asta , ca la explicatii ride si fi-miu ca si restul colegilor de generatie, bine ca-mi povestiti si voi, ca eu mai citeam pe alte topicuri inteligente cum trebuie sa-i explici plodului de un an ce si cum, si ma gindeam ca doar al meu e prostovan si nu pricepe. Da' m-am linistit, e foarte inteligent si se mai face! Pe mine ma chinuie problema cu educatul, ca eu stau fr. putin timp cu el, timp in care uneori vrea numai in brate cu obrazul lipit de mine ca sa fie sigur ca sint acolo, asa ca ma topeste si il rasfat in continuare. Deocamdata fac fata la dresaj, nu stiu ce ma voi face cind va trebui educatie-educatie, raspuns la intrebari si crize de plins prin magazine. Oricum sint convinsa ca acum ne testeaza permanent, cauta sa vada care sint limitele si pina unde poate sa se intinda, asa ca incerc sa fiu ferma pe pozitii cu ce e si cu ce nu e voie.

Lui Luca ii place masina teribil, cind gaseste portiera deschisa imediat se cocoata la volan, azi cind am plecat dimineata il tineam de minuta, am deschis usa si i-am dat drumul ca sa-mi las geanta in fata, si el deja se chinuia sa escaladeze scaunelul sa se urce la locul lui. Ocupat tare baiatu'!

Carmenutza - mersic de informarea cu Zet, acum am o mare dilema: haine de vara nu i-as mai lua ca am tone si eu, poate daca gasesc ceva ptr la anul si e ieftin acum, haine de toamna nu i-as lua ca daca abia le-au bagat sint scumpe, greu Dar musai o sa dau si eu pe-acolo sa vad ce si cum.

Elena - daca nu reusesti la Ciufolici, te invit pe la noi, ca ne pricepem, noi l-am tuns pe Luca in-house, pe principiul "mama-mpunge si eu trag", adica eu l-am tinut in brate si tat-su la tuns, si a mers repede si fara prea mare mitiiala, cu masina de tuns, iar rezultatul il poti vedea pe site: e baietel!
Aaa! ca mi-am adus aminte de tat-su: aseara erau 2 prietene la noi, l-am culcat pe Luca si ne hlizeam in bucatarie, eu spalam vase mai exact, cind incepe bb sa plinga. A stat vreo 30 de secunde sa vada daca nu ma duc eu, apoi a aparut din sufragerie si m-a intrebat: "ce-i fac?" si orice altceva, mi-a venit sa-l string de gat/bag cu capul in perete/inec/ transform in broasca etc. - si i-am zis si eu "du-te si pune-i o perna pe fata!" Da' educatia la barbati cum o faceti? ca pe mine mai curind asta ma oboseste...

pup u,
Andra

http://www.geocities.com/luca_obejdeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

quote:
"du-te si pune-i o perna pe fata!"

Madisor si Romana 74 bine ati revenit.
Mi-aduc aminte ca Matei al Romanei era etalonul dupa care ma ghidam. Tin minte ca in primele lui luni de viata statea foarte mult timp afara si crestea intr-un ritm ametitor. Asa am ajuns sa stau si eu cu David la Breaza pana la mijlocul lui septembrie si rezultatele se vad. Acum are 81 cm si 12,8 kg.

quote:
Hai sa va zic de fii-miu, care desi se incurca in picioare, stapaneste si imbunatateste manierele elegante.
Cand mancam noi, i-am dat si lui cartofi pe o farfurioara. I-a scos de-acolo, i-a imprastiat pe masuta lui, dar de fiecare data inainte sa bage in gurita, punea cartoful pentru cateva secunde pe farfurie. Ei? Stie copilul!
Si daca n-ati stiut, miezul unei paini se mananca elegant... scobindu-l cu lingurita!

Stie, stie!!! Noi lingurita nici o sansa sa o bagam in gura, ca de altfel si cu telefonul pe care il ducem oriunde, la ceafa, in crestetul capului, numai la ureche nu


vorbim luni
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Doarme plodul si nu pot sa ma abtin.
Andra esti totala!!!!
Educatia sotului las-o in seama lui Luca. O sa aiba grija piticul cu varf si indesat de asta peste un timp. Bai, pe mine cine ma salveaza de la apnee ca acuma-s io pe sub birou de ras. Am o curiozitate totusi, ce-a facut pana la urma sotul tau?
Ca tot ai aparut, vezi ca ai de povestit de la intalnirea cu colegii. Si nu revendic numai eu chestia asta, mai vazusem o solicitare. Cat priveste tunsul, daca asa ne mai vedem si noi, merge ca solutie.
Romana_74, bine ai revenit si sa nu mai dispari! Noi te banuiam prin Moldova.
Madishor M-au uns la suflet punctele alea 8.

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

elena- repede ca dup-aia fug si eu de la serviciu, ca plecam in seara asta la Breaza, si n-avem nici unul bagajele facute, trebuie sa trecem prin Cora dupa cumparaturi ca nici de-astea n-am facut, in drum trebuie sa trec sa iau copilul... cam asta-i! Deci: la intilnire a fost mai intii uluitor, ca au trecut 10 ani si parca noi tot acolo ne vedem, la 18 ani cu capul in nori. Dar daca ne iei la bani marunti, fiecare e marcat de realizarile si nerealizarile lui, unii au albit, altii s-a ingrasat (nu doar eu ), si totusi nimeni nu s-a schimbat esential. Am trait cumva si o mare tristete, ca dupa 10 ani am ramas la fel de putin uniti si neseriosi, ptr ca din vreo 27 de colegi, ne-am strins doar 12, e drept ca aceeasi 12 de viata, care ne-am distrat si in liceu. Restul... departare (am aflat ca am colege prin Brazilia, prin Anglia...), bani, temeri, orgolii ... cine sa-i mai stie?!? Am fost singura care avea copil, si toata lumea a picat in admiratia realizarii mele , mai ales diriga care nu se astepta tocmai la mine care eram o nebuna (i-am dovedit eu c-am ramas asa). Ne-am amintit de profi, am avut printr-a zecea un tip la geografie bestial, care ne cara in excursii, arata beton, iar acum la intilnire vorbeam: "care, ala cu cur misto, care venea in blugi?", iar diriga: "aoleu, eu va credeam copii, si voi..." Eu am dus caietul de amintiri dint-a 12-a, cred ca eram singura care am facut asa ceva, si nu regret ca e super acum sa-l citesc, am dus si poze din ultimele zile de liceu, ne-am amintit cite-n luna si-n stele si ne-am promis ca ne mai intilnim cind se mai racoreste. Diriga ne-a invitat la ea la curte, s-a mutat undeva la Popesti-Leordeni, sa mai depanam amintiri la o cana de vorba. Vedem... c-acum m-a luat melancolia blegoasa. Cel mai realizat (material) dintre noi e un coleg care dupa liceu a plecat pe vas, si de-atunci tot pleaca, acum a venit la intilnire cu un BMW decapotabil bengos si un prieten portughez ... ma gindesc ca din toamna ca o sa stea mai bine pe picioare sa-i dau lui Luca sa plimbe tava, sa-l antrenez din timp ptr o cariera de succes, ca vad eu ca nu prea am facut nimic noi astialalti cu scoala , ca sa nu mai vorbim de faptul ca a vazut toata lumea, avea 3 albume de poze cu el, din Alaska pina-n Asia.
cam asta-i procesul verbal, ma duc sa recuperez odorul.

pup,
Andra

http://www.geocities.com/luca_obejdeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

OVIDIU: O sa facem si o sectiune cu poze virsta peste un an, dar sa se mai linisteasca treburile la noi in casa ca e o nebunie acum.

ELENA_LTD: Domane ce sperietura cu Miahita. Sa dea Dumnezeu sa nu mai pateasca asa ceva niciodata.
Pediatra de la salvare a zis ca are rosu in git…..Am ramas mirata ca eu ma gindeam la orice altceva, de la insolatie pina la o intoxicatie. A zis ca are ganglionii inflamati si de aceea a vomat..
Pina azi Cristi a mincat foarte putin, mai mult biscuiti , piine si a baut multe lichide. Azi a inceput sa manince mai bine, dar nu ca in zilele lui de glorie. Sper sa fim pe drumul cel bun. Nu i-am dat medicamentele prescrise de doctorita de la salvare ca mi s-au parut cam dubioase. Nu am inteles de ce i-a prescris Peritol.
S-a uitat si la putulica si a zis ca are fimoza si sa mergem sa-l opereze. Nu stiu ce o sa facem ca mi-e mila de el. In plus a zis ca e rahitic si sa-i dau 5 picaturi de vigantol pin al 2 ani.

Oricum se pare ca circula o viroza printre copii si se manifesta cu febra si diaree. Daca se mai imbolnaveste un puiut sa aveti grija sa se hidrateze bine.

Vad ca s-a inceput aici o discutie foarte interesanta despre cum educi copilul, dar din pacate nu am timp sa citesc cu atentie si sa aprofundez. Acum cind va scriu, eu ca de obicei maninca si in plus ii mai vir lui Alin suzeta in gura cind o scapa ca sa nu mai tipe.

CORNELIA: Si Cristi ride cind ii spun ca nu are voie si mai fac si un gest cu degetul . El face in continuare ce vrea si eu ii tot spun nu e voie. Il iau si ii distrag atentia sau ii iau din mina obiectul cu care nu are voie si ii dau altceva. Nu tine intotdeauna si mai plinge


Despre Alin ce sa va spun am reusit alaltaieri zi sa-i dau lapte doar de la sin, dar ieri am fost cam suparat si i-am mai dat si lapte praf. Azi vreau sa-l tin doar cu laptic de la sin. E un mare mincacios. Uneori se inneaca cu laptele care ii vine si atunci tipa nervos. Are personalitate micutul. Ii place sa adoarma cu suzeta in gura si daca o scapa tipa.

Va pup pe toate si aveti grija de puiuti.


http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput