Bebelusi de Aug - Sept 2003 (28)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Buna seara,bine v-am gasit...
Sa va spun ce am patit.
Luni am fost cu Alex la dr. sa imi dea o reteta pt ca face diaree - se pare ca dintisorii - al 6-lea - il innebunesc. Si surpriza, dl. dr. are o asistenta noua - batrana - care m-a luat in primire de la usa, cu tot felul de intrebari despre baiat... Intai m-am uitat urat la ea ca prea devenise familiara cu mine - ma seaca ca in "locurile publice" sa vina asa cineva si sa ma ia la per tu si sa se bage peste aerul meu... Apoi m-a enervat de-a dreptul cand m-a intrebat daca ii mai sterilizez inca biberoanele. DA. S-a luat de mine ca cica de la 8 luni nu mai trebuia, ca de aia copilul nu are anticorpi si face diaree. Eu credeam ca de la dintisori, nu de la lipsa anticorpilor! I-am spus asta si s-a ratoit la mine ca stia ea mai bine. I-am spus ca am venit sa vorbesc cu dr. si ca ma lipsesc de sfaturile ei si atunci mi-a spus ca "stie ea mai bine decat dr," ca are experienta, ce "dr. a nascut copii?" . La faza asta i-am spus ca bine si am vrut sa plec, ca nu merita sa imi pun mintea cu ea, cand a aparut dl. dr. si m-a invitat inauntru. I-am spus ce vreau si asistenta s-a bagat peste mine, sa explice ea ce vreau, ca eu adica nu stiu sa vorbesc. Bai tata, mie faze de astea nu mi s-au mai intamplat, am mai vazut la TV, dar pe viu!!! si cu mine in distributie! I-am explicat dr., ca daca nu ma lasa madam sa vorbesc renunt la serviciile lor si am dat sa plec. Atunci asistenta a fost poftita afara si ce credeti ca am aflat? Nu era asistenta dl. dr., el a crezut ce venise cu mine!!!!!!!
Ca la Stan si Bran, nu?
Asa zisa asistenta era "cineva" cu probleme mintale care se imbraca in asistenta medicala si isi dadea cu parerea. Dar interpreta bine rolul, nu alta. Cei care au venit sa o ridice spuneau ca nu e primul cabinet unde intra si se da cadru medical.
Sotul meu a zis ca sunt prea stressata si de asta m-am ambalat si am intrat in jocul ei, si cred ca are dreptate...
Doamne ce faza!
Eu ca o membra de baza a HB ma ocup in continuare de aceleasi analize fara sfarsit care se platesc toate din buzunarul meu personal si cu nimic din ce am platit de 13 ani la Casa de Asigurari... si tot nu stiu ce am... si tot la fel ma simt, ba in plus am si niste nervi clasa mare.

Asadar, totusi, pana cand sterilizez bieroanele?
Va sarut si numai bine,

Carmen si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Carmen, eu am sterilizat pina la 8 luni jumate si gata....mi se pare destul...mie dr. imi spusese la 6 luni ca pot numai sa le bag la masina de spalat si e de ajuns. Eu am o vara, le-am mai spus la fete, care mai sterilizeaza inca biberoanele si fi-su are 2 ani....dar ea e obsedata de microbi:)).


http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Aici ne puteti admira in continuare:

http://community.webshots.com/user/mihaelas_20






Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Carmen, dura de tot faza cu baba aia . Doamne, cred ca si eu as fi fost la fel de enervata. Mai, ce ti-e si cu nebunii astia ! Doamne, Doamne, nu stiu daca sa rad sau sa ma minunez ...
De sterilizat biberoane eu nu ma mai ocup de cand Oana a implinit 6 luni. Le spal f.f.f. bine cu apa si detergent de vase, apoi le clatesc cu apa fierbinte cateva minute, pana consider ca sunt perfect curate .

Iuliana, care va sa zica domnisoara Emma va trai pe picior mare. Dupa semnificatiile obiectelor pe care le-a ales, eu prevad ca va fi o mare afacerista (celularul), va avea timp de sport in timpul liber, pentru intretinere macar (mingea) si va avea maaare succes, fiindca painea inseamna bogatie, zici, nu ?

Multam si pentru sfaturile cu masa. Cred ca eu o sa scap nitelus, ca am de gand sa fac petrecerea la casa de la tara a socrilor mei si o s-o las pe soacra-mea sa se streseze, ca altminteri nu a stiut ca are nepoata .
Ca sa nu mai spun ca la petrecerea de la botez, pe care am facut-o acasa, s-a asezat ca o cucoana mare in capul mesei si nu m-a intrebat si pe mine daca ma poate ajuta cu ceva . A muncit mama mea, saraca.
Asa ca pentru motz i-am "pus gand rau" .

Sisi, distractie placuta si multe succese !

Mihaela, m-am uitat la pozele voastre. Ce fete frumoase in ele, toate trei !

Freia, Simona a spus ca reintra in CIC si acasa nu are calculator, asa ca o sa intre rar pe net. Si mie mi-e dor de ea si sper sa fie bine toti.

Cristina, e superba culoarea portocalie aleasa pentru tricoul Oanei. Mersi mult ! De acord si cu inscriptionarea pe spate, cum sa nu ?!
Poate rezolvi cu calculatorul cand vine tati al vostru.

Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Hei ! Am uitat sa va spun de Oana ca are un nou hobby: leagana papusa.
Ii spunem s-o legene si incepe s-o ameteasca, o impinge in fata si-n spate...


Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Buna ziua, la noi ploua si e "urat-oribil" afara, singura parte buna fiind doar aceea ca nu mai e asa de cald... Insa ploua si e intunecat.
Maine sarbatorim 11 luni si deja i-am luat jucarii lui Alex. Imi e groaza ca deja ii cumparam prea multe jucarii si nu e prea bine.
Am doua finute ale caror parinti le-au luat cam tot ce au gasit de cumparat in materie de jucarii. NU exagerez, fiecare are camera plina de jucarii, cu saci de jucarii pe la colturi si in pod... Ei bine, deja copilele nu mai apreciaza jucariile, cadourile, lucrurile... Si au una 3 ani iar cealalta 5 ani...
Nu as vrea sa devina si Alex asa, insa si eu si taica-sau parca capiem cand intram la jucarele... Taica-sau isi ia jucarii ca sa se joace cu Alex, iar eu nu rezist cand vad ca ii place ceva... Cred ca ne-a cam lovit caldura pe amandoi taman la creier.
In fine, cum la noi in cercul nostru toata lumea navaleste pe noi cum e rost de sarbautoare, maine avem iar bairam. Vorba sotului meu: "bucurati-va cat mai puteti lunar, caci din august abia anul viitor in august ne mai sarbautorim... Trecem la sarbatoriri anuale, s-a zis cu cele lunare". Asa ca maine avem invitati. Cum e mijloc de saptamana, sper sa rezolvam totul pana pe la ora 22,00 si sa ne ocupam si de Alex!...


Dana-Ene, Oana e o dulce! a invatat sa se joace deja cu papusa! Sa o mananci nu alta! Asta inseamna ca deja e domnisoara nu mai e BB.

Iuliana, fetita ta a ales bine, si ii dorim mult noroc! Si tie de altfel!

Mihaela ce poze frumoase!

Sisi concediu placut! si vreme minunata!

Oana- Noemi, Eric e tare, ce mai... Si Alex are idei tot la pe la 5 dimineata, nu urla si nu tipa, doar ca ne striga sa venim la el. In cele din urma il luam in pat langa noi si atunci e tare satisacut si doarme. Daca nu cedam si il lasam sa ne cheme dar nu venim, doarme in continuare.. dar ii poti rezista sa nu te duci la el?

Numai bine, va las caci Mutzunachi a inceput sa miste si trebuie sa se trezeasca - asta fiind somnul de frumusete, nu cel de aseara.

Alex si Carmen


http://community.webshots.com/user/la_carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Noi avem alta problema: fi-miu nu mai vrea sa doarma in patul lui . Nu stiu ce sa mai fac, cum ma apropii cu el de pat incepe sa urle ca din gura de sarpe.

O fi de la faptul ca la mare a dormit cu noi in camera (dar in patutul lui) si sa se fi obisnuit cu prezenta noastra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana77 spune:

Iuliana - te felicit pentru petrecerea Emei si mai ales pentru gatite de tine. Esti o adevarata. Eu o sa organizez turta Mariei la restaurantul la care am facut nunta, nu o sa avem multi invitati ( doar rudele apropiate si cativa prieteni). Am ales sa-i organizez nunta la restaurant pentru ca nu sunt talentata cu gatitul ( mai ales cand am vazut ce pregatiri ai facut tu, si acum dupa merindele tale. Felicitari pentru primii pasi facuti de Ema. de la noi pentru Ema.

carmen - eu nu-i mai sterilizez biberoanele Mariei de la 6 luni si nu a patit nimic. Pentru constiinta mea totusi i le mai sterilizez cam 1 data pe luni iar tetinele si suzetele saptamanal. Nu am cerut parerea dr.pediatru, asa am crezut eu de cuvinta si nu a patit nimic. Acum chestia cu sterilizare tine de la copil la copil, dar totusi consider ca trebuie sa renunti la sterilizare zilnica a biberoanelor.

freia - sa stii ca am citit mesajul tau cu botezarea fratelui fetitei botezate de tine. In principiu as putea sa-l botez, dar nu acum, pana in iarna, nu avem timp sa organizam un botez ( chiar si unul fara tamtam) pentru ca avem nunti, botezuri si mai ales turta Mariei.
cat despre simona subliniez si eu informatia data da dana ene - eu am vorbit cu ea acum aproape 2 saptamani, cand se pregatea sa plece cu sora ei si cu gemenii la mare si nu stia daca se mai intoarce la servici. In cazul in care nu gaseste o bona pentru bb-ii ramana in CIC.

cristina - ti-am retrimis poza Mariei la 10 luni la dimensiunile normale. Sper ca ai primit-o si pe cea pentru 9 luni.
Cred ca pe Andrei trebuie sa-l luam cu randul pentru ca o seara nu cred ca va ajunge
ca sa recuperati timpul in care nu v-ati vazut -

anny - si Maria mai are tentative de crize de personalitate, dar asa cat de repede ii vin tot asa de repede ii si trec pentru ca eu nu o bag in seama, o las sa-si consume crizele la ea in patut, iar ea daca vade ca nu o i-a nimeni in serios incepe sa ne certe dupa care renunta si revine la jucariile ei din patut. Nu ii bag in seama crizele atunci cand stiu ca este odohnita, mancata si schimbata. Am rugat-o si pe soacra mea sa nu o ia repede in brate, dar sunt convinsa ca Maria reuseste sa o pacaleasca, pentru ca stii si tu cum este cu bunicile. Eu nu sunt de acord cu ea dar nu am cum sa o controlez sau sa o verific, mai ales ca intr-o zi cand am venit mai devreme de la servcici am gasit-o cu Maria dormin in bratele ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana77 spune:

am uitat sa va spun ca am incercat sa-i schimb laptele Mariei - in loc de Humana 3 sa-i dau Bebelact, doua zile i-am dat Bebelact, Maria l-a mancat ( oricum mananca orice) numai ca nu i-a priit pentru ca a facut kk moale ( chiar apa aproape) si am revenit iar la Humana 3, pe care il dam pana la 1 an, dupa care incepem sa bem laptic Dorna.

Despre Maria:
- ii place foarte mult sa danseze, mai ales pe melodiile cantate de HI-Q, chiar da din palme cand ii vede;
- de 3 zile sta singurica in picioare - fara sa se tina de nimic - cca cateva secunde. Chiar incearca sa faca cativa pasi dar ii este frica si renunta, iar eu nu vreau sa o fortez.
- la capitolul dintisori - nimic nou, avem tot 6 dinti, ultimii patru sunt cei care au aparut la 8 luni.
- inca nu am renuntat la gustarea de la ora 10,30 - mar + biscuiti + banana + piersica. Gustare pe care Maria o mananca cu foarte mare placere. La or 14,30 ii dam masa de pranz.

Voi mai dati bb-ilor gustarica de la 10,00 sau treceti direct la masa de pranz???

In incheiere va anuntam ca avem noi la 10 luni.
Asteptam impresii

Roxana si Maria ( ns. 8 septembrie 2003)

http://community.webshots.com/user/roxana77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

sterlizatul l-am intrerupt de la 4 luni

gustarea de la ora 10 a cam disparut, a ramas doar suculetul de fructe. mai sunt insa zle cand papa si piure de fructe / lapte cu biscuiti / branza cu rosii. dar pranzul consta in ciorbita + felul 2 + desert

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput