Bebelusi de Aug - Sept 2003 (28)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Danat, si noi am folosit Milupa HN dar vad ca piticul meu l-a baut fara probleme. Din fericire, si orez manaca baiatu` de n-are treaba. E adevarat ca eu pun si un pic de sare sau vegeta ca sa-i dea gust.

Fetelor, copiii vostri fac crize de nervi? Al meu face din ce in ce mai des si cand nu ii convine ceva urla si da din picioare . ca sa nu mai vorbesc ca nu mai sta deloc in pat. Numai cand ma apropii cu el de pat si simte ca vreau sa il pun acolo incepe sa urle ca apucatul. Nu stiu ce sa mai fac.....

Asa zisul concediu la mare intr-adevar a fost o experienta destul de neplacuta, iar anul viitor nu stiu ce o sa facem.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Danateu bafta, soro, cu dintosii si cu burtica lui Raducu'! Fii-mea s-a mai calmat ieri, cred ca era si cam nedormita si dupa ce si-a tras cadita de baie in cap si a dat cu nasu' de podea a atins apogeul maraielilor. Da' pe la 3 am reusit s-o conving sa pape si s-a calmat dup-aia, ba mi-a dormit vreo doua ore jumate dupa-masa, si cred ca mai dormea daca nu ma duceam eu s-o trezesc. Vorba lu' tati: ce face un plans bun!
Aseara a mai tras o tranta in nas, de data asta mai rau ca i s-a inrosit si parca e si putin umflat. Ce sa-i fac, o dau cu vesnicul Venoton (pe care il folosim la traume d-astea ) si sper sa nu se mai repete. Parca e cam baleguta, si in pat se tot rastoarna, nu pricep ce-i cu ea.
Cu Nurofenul m-am lamurit, i-am mai dat aseara un pic si a dormit bustean (dar ea oricum doarme bine noaptea). Ma rog, o mieuneala scurta la 7 jumate, suzi si nana pana la 9.

Anny, ca sa fiu sincera asa ma astept si eu sa patesc cu fiica-mea, d-aia i-am cerut lui tati sa-si ia concediu 3 saptamani si dupa ce venim de unde om pleca mergem la refacere la bunca-miu in Moldova. Acolo poa' sa urle copilu' si sa se plimbe de-a busilea cat o vrea, mai mult decat niste gainati n-are ce sa manance... ori aia sunt 100% naturali si ecologici.

Iuliana felicitari pentru reusita! Vrem poze, poze, pozeeee!!! Asa tare m-a impresionat meniul tau, ca azi-noapte am visat ca ma apucasem de gatit pentru petrecerea fiica-mii.
Acuma, ce n-am inteles eu este semnificatia obiectelor alese de Emma... in plus, sunt atat de diverse, ca nu pot sa fac nici o legatura intre ele. Te rog sa ne explici.

Mihaela, saru-mana de o mie de ori, tare bune vesti mi-ai dat! Sper sa reusim sa ne organizam, ca tare mult imi doresc o vacanta afara...

Oana Noemi, bey, da' chiar asa, vedeta la stiri si nu ne spui nimica? M-am cra-ca-nat de ras aseara cand v-am citit inainte de culcare (deh, nu ma pot culca fara sa ma pun la curent cu ultimele vesti ). Si zi, dai banii de vacanta pe prostii, ai? Pampersi, servetele umede... hmmm...

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Chiar asa, Iuliana, ce semnificatie au obiectele alese de Emma ? Si ce anume ai avut tu pe tava ? Asta asa, ca sa-mi fac si eu niste idei !
Presupun ca daca punem telecomanda sau mobilul pe tava atunci sigur sunt atractia bebeilor, nu ?

Anny, crize de personalitate face si Oana grupa-mare. De vreo 2 luni, as putea spune .
Cum ? Pai face niste rasturnari bruste pe spate, parca ar face podul, sau tremurat insotit de incordarea mainilor si tipat ! Ehe-he-he ! Ce sa spun, are, cica, nervi don'sorica !
---------------

Azi e ziua lui Cosmin, deseara ii pregatesc o surpriza ...
Asa ca nici deseara nu intru pe net......

Daniela si puiul Oana Maria
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:


Buna fetelor imi pare rau ca nu am reusit sa va mai scriu in ultimul timp dar am fost foarte ocupata cu serviciul. Dar chiar si asa incerc macar sa va citesc zilnic.

Oana-Noemi M-a amuzat povestea cu Erik teroristul. Osama auzi!!

Anny Mi-ai confirmat parerea pe care o aveam cu dusul la mare impreuna cu copilul. Oricum hotarisem sa plecam fara Stefan dar inca mai aveam mustrari ca nu iau si copilu'.

Iuliana felicitari pentru petrecerea Emmei. Asteptam si noi sfaturi si impresii asa ca ca dupa razboi!

Dana_ene petrecere frumoasa si la multi ani!

Noi am inceput sa facem cite 4-5 pasi odata dupa care repede in brate la mama sau la mamaie.
De mincat maninca bine dar parca mai putin si oricum sa fie cu carne in schimb bea foarte multa apa si suc.
Avem si crize de personalitate, daca indraznim cumva sa nu sarim la primul chiot ne aude tot cartierul sau daca i-am luat din mina ceva ce nu are voie nu mai vorbesc. Dar cel mai rau face daca il pun in patut cind el ar vrea sa mearga desi e obosit de nu se mai tine pe picioare.
Raportam si noi al saptelea dintisor si aproape opt pe drum.
Gata si s-auzim de bine!

Rodica si Stefan Daniel
http://community.webshots.com/user/stefandaniel10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

salut salut!
noi avem probleme cu hardul... partitia aia ca aia, dar face acum si figuri la boot...iar tati nu e acasa.... eu am reusit sa dau un scandisk, si am gasit bad-uri, ceea ce inseamna, din cat ma pricep eu, probleme...daca o sa trebuieasca sa inlocuim hardul sunt un om mort. caci nu cred ca se poate urmatoarele 2-3 luni.... asta e, o sa ma resemnewz sa intru pe net o data pe sapt, de la tati de la servici... mai prost o sa fie cu lucrul la pagina... am vazut pe mail ca au mai sosit poze... acum ca sunt 10Mb la yahoo e loc berechet sa trimiteti. o poza in schimb n-am nici o sansa sa o deschid... o poza cu maria... are 4Mb... asa ca roxana pls micsoreaz-o si trimite-o iar ca o s-o sterg.
am citit povestirile de la mare... hi hi.... o sa plecam si noi.... si noi o sa fim pe plaja de la 6am, ca mergem cu cortul. si andrei n-are decat sa doarma si sa faca ce vrea el, ca ta-su s-a angajat sa vegheze el plodu' ca sa recupereze luna pierduta. eu am insistat pt cort tocmai ptr ceea ce zicea anny, ca sa nu ajungem pe plaja la 11. eu sper ca aerul sa-i faca lui andrei o pofta nebuna de somn... ca, daca o luam la cercetat plaja de la 6 dimineata innebunesc!
oricum, in jurul cortului nostru o sa fie mult spatiu liber... ca , daca andrei se trezeste noaptea si urla cum face uneori, n-o sa avem "vecini"... dar eu zic ca o sa doarma... chiar, am intins cortul.... e imens... e de 5 persoane. sa vedeti ce radea andrei cand l-am bagat inauntru. se pare ca n-o sa faca soc la mare!

acum de tricouri. am fost azi, dar din pacate a inceput ploaia si n-am apucat sa mai caut bine. nu am gasit pt mamici. o sa vad daca gasesc in titan, dar nu stiu la ce pret... roxanica mamica, daca vrei, poti sa-ti iei tu tricourile si mi le aduci sa le imprim. nu am gasit nici lila nici verde praz, si cum nu aveam alte dorinte de la tine....
pt bebei a fost si mai dificil, ca masura 30 nu aveau simple. asa ca am luat cu un imprimeu mic in piept. partea e ca in mod sigur dupa cateva spalari o sa cada. unul l-am laut eu, si l-am calcat, deja s-a dus juma' de imprimeu. la celelalte nu ma bag. in schimb am reusit cat de cat sa respect preferintele de culori.
cand le-am luat am vb cu freia. putem pune textul pe spate, mai ales ca avem deja cu textul pe fata. eu una asa il fac, ca oricum pe piept se citeste greu textul, iar pe spate, acum ca merg in picioare, se va vedea perfect. eu m-am chinuit sa fie un animalut cat mai mic si mai simpatic cand le-am luat... apropo, au fost 45.000 astea cu imprimeu.
daca nu vreti asa, spuneti. eu oricum nu i-am luat lui andrei tricouri mai mari si le opresc eu, fara sa le mai imprim. si cum pe net nu stiu cand mai pot sa intru (acum am trimis mesajul sa-l posteze o prietena), daca sunteti dragute, se poate un sms la 0722955103??? si va spun i ce culori am gasit, ca sa stiti daca refuzati sau nu.
reby - un fel de verde-turcoaz
dana_ene - portocaliu
mihaela_s - roz
nicoletaF - galben
tigresa - portocaliu

liliac1, poate de data asta vezi la timp mesajul. la voi nu am stiut ce sa fac, tinand cont ca voi nu aveti cu imprimeu pe piept, nu stiam daca acceptati pe spate... si cum nu am gasit nici tricou de mamica... poate imi dati de stire ce sa fac...

irinuca, mei, am vazut ca m-ai sunat, dar in tampenia din capul meu, cand am citit numele (DC:irinuca), am fost convinsa ca e cumnata-mea, ca ea e trecuta doar irinuca... am vb cu ea, am intrebat-o de ce m-a sunat, imi spune ca tf ei a fost la frate-miu... si am lasat-o moarta... abia azi cand ma uitam mai bine am vazut ca de fapt erai tu . era ceva imp??

noi abia asteptam sa treaca saptamana asta. luni seara vine tati, si abia asteptam. sper doar ca andrei sa aiba bunul-simt si dupa o ora de joaca sa se culce , si daca se poate sa si intarzie rusii un pic... o zi doua macar. dupa care sa ia si tati o pauza sa-mi repare pc-ul, daca se mai poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

cristina, daca vreti, ma ofer sa-l iau pe Andreiut la mine o seara, poate chiar doua! Da' ramai datoare, mama!

Noi avem dintisorul nr.5 si primii 3 pasi singurica!


Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisi spune:

Dragele mele

Intentionez sa citesc ce e ati mai scris, pana una alta buletinul meu de stiri suna cam asa:

- nu am vazut bebe de duminica la pranz cand am lasat-o la ai mei in drum spre birou
- nici nu il vad pana joi seara cand plecam din Bucuresti la Oradea (ura)
- fericirea cu Oradea dureaza doar pana duminica seara cand ne intoarcem in Bucuresti
- a trebuit sa aman concediile la toata lumea cu o saptamana, mai renunt si eu la o zi la mare, plecam deabia joia viitoare
- lucrez lucrez lucrez
- sper macar sa nu mai apara nimic si sa putem pleca, poa sa fie ploaie, poa sa fie frig, numai sa ma odihnesc

Bebe e bine, se taraste in continuare ca omida ca alternativa la mersul in picioare pe care e din ce in ce mai stapana (merge putin si tinuta de o mana doar)

Nu ma dati disparuta, in cel mai rau caz ne auzim dupa 6 august, totusi s-ar putea sa imi iau laptopul la mine si la mare (of) doar ca nu stiu cum ma voi conecta pe acolo pe la 2 mai...

http://community.webshots.com/user/sisi03

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

mei fetelor, mai stiti ceva de simona?

cristina, pai nu ai net mama la mine? si poti sa-l lasi o seara si la mine pe Andrei.

Freia si Alexa


http://community.webshots.com/user/freia_ro
http://community.webshots.com/user/freia_ro_capsunika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Bei, semnificatia obectelor:): minge (sportiva), telefonul tzelular (fata o sa fie tare ocupata, sau poate va lucra undeva cu poblicu') si piine... o pusese nana-sa ca semn al bogatiei.
A mai avut pe tava: chitara, credit card, bani, bijuterii (ta-su se ruga sa nu le ia, ca cica l-ar fi rupt la buzunare:)), creion, farduri, penson si culori de pictat, foarfece, pieptan, bricheta si nu imi mai aduc aminte. A fost plina tava.


Sfaturi...faceti masa tip bufet si puneti de toate, de la antreuri pina la sarmale si prajituri ca apoi ramineti cu mincarea asa cum am facut eu:((. E f. bine tip bufet si folositi tacimuri si farfurii de unica folosinta sa nu stati sa spalati dupa aia. Eu tavi de gatit tot de aluminiu de unica folosinta am avut, dupa care le-am aruncat la gunoi urgent.

Se intimpla o minune...dupa aproape un an avem si noi 2-3 nopti dormite linistit fara sa ne mai trezeasca Emma. Aaaa, si azi dimineata a baut 220 ml de lapte, ceea ce nu s-a intimplat niciodata pina acum. I-o fi placind laptele de vaca.

Mai avem un pic si o trecem pe Emma pe lapte integral in totalitate. A invatat sa ridice cite o minuta (fara sa ii mai spun eu:)) cind o imbrac si eu am invatat cum sa o schimb si sa o sterg de kk fara sa se mai mozoleasca (intr-o zi pusese mina exact in kk si il framinta intre degete) si fara sa ma mai chinui sa o intorc pe spate (ceea ce era un chin si se lasa cu urlete de fiecare data) sa o sterg cum trebuie. Solutia: sta fata in picere cu minutele pe patut si priveste afara pe geam, timp in care eu imi vad de treaba. Acum mai trebuie sa o mai invat sa ridice din picior la comanda ca acum sta si nu face scandal cind i-l ridic sa o sterg la pasarica si fundulet.

Fetele, faceti bine daca o ajutati pe Cristina cu netul, mai ales cele care aveti cablu sau abonamente cu (,) conectie nelimitata.

Dupa ce o pozam pe Emma pe 16 o tundem periuta, ca oricum mot lung de prins in clamita nu mai e, dar tot va avea la poza, macar asa de forma, ca e don'soara mare. Eu as fi vrut sa o tund cheala, dar parca mi-e mila de ea sa o las fara par.

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Anny, sa vezi ce crize de nervi face Emma..se trinteste pe jos si tipa si se arcuieste. Eh, avem copii mari cu personalitate:)).

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput