Bebelusi de Aug - Sept 2003 (28)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Roxana, si noi ii dam gustare Oanei, pe la ora 11:00, fie un fruct, fie un iaurtel, fie covrigei, pufuleti cu lapte...

Ai scris... "Am ales sa-i organizez nunta la restaurant"
Ce dulce-ai fost ! Nunta ?!

M-am uitat la pozele voastre, frumoaselor ! Asa fata scumpa cu asa mamica frumoasa . Dar ai pozat-o si cand plange..., iubirea mica !

Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana77 spune:

FETELOR!!!!! SALVATI-MA!!!!! nu cred ca ma mai fac bine!!
Cred ca ati inteles ca ma refeream la " sa organizez turta" - o trece timpul repede, dar nici chiar asa de repede incat sa organizez nunta Mariei acum -

Ma bucur ca am distret fetele care au apucat sa citeasca ce am scris pana acum.

Sunt convinsa ca ati inteles ce trebuie sa organizez,
Asa este cand scrii de la munca!!!!!

dana-ene- multumim pentru aprecieri si pentru intelegere fata de mine si greseala mea!!!!
de la noi pentru voi

Roxana si Maria ( ns. 8 septembrie 2003 )

http://community.webshots.com/user/roxana77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Anny, uite de-asta nu vreau eu sa dormim cu Raducu nici macar in camera in concediu...asa mi-e de teama de faze din astea cu urlat la pus in patutz si de-asta ma tot foiesc sa gasesc un apartament in care sa stam cateva zile, macar mai putine daca costa mult, dar stiu ca nu-i stric bunul obicei de-a dormi in camera separata. Si-asa m-am gandit ca asta implica muuulte lucruri de carat in plus, inclusiv majoritatea jucarelelor preferate, ca sa le aiba in vizor , casetofonul care-i canta toata noaptea (deh, cu toate ca sa vedem de unde gasesc eu Radio Romantic la Predeal) patul cu salteauaaaaa nu mai zic....cred ca mutam juma de casa!

Mai fetelor, va citesc despre gustarea nu stiu care...apai eu nu i-am dat lui Radu gustare niciodata!!! Si, dupa cum stiti, nu arata a nehranit bine Acum, pe bune, e o chestie obligatorie pt bunul mers al dezvoltarii?! Ca nu pare sa-i fie foame intre mese, ci la 4-5 ore cand maninca mesele obisnuite, maninca cu foame dar nu ca lupul. Eu dupa asta m-am ghidat. Ma puneti pe ganduri, ca saptamina trecuta asa m-a intrebat o mamica in parc, ce maninca copilu' la 10 la 12...etc si ramasesem blocata! Da' zau ca nu i-as introduce gustari acum, dupa ce s-a obisnuit sa pape la ore aprox. fixe...

Raducu se simte mai bine cu burtikosu', adica azi dimineatza a prestat kk ca la carte, asa ca i-am dat si brinzica favorita la masa urmatoare. Acum o sa incep sa-i reintroduc alimentele obisnuite, gradual.
In schimb de maraiala cunoscuta nu scapam seara, ne tine cam 2 ore, offff, cand s-o "maturiza" baiatul meu?!??!!! Acum macaro dau pe seama aparitiei dintosilor, numai ca de cand il cunosc eu pe fii-miu tot asa face seara (am postat si subekt pe forum la Parintii intreaba, ca nu mai stiu pe un' sa scot camasa).
Eu inca mai sterilizez bibe din comoditate, adica le spal bine-bine, si apoi tzushti in sterilizator pt o dezinfectare mai buna. Ce sa inteleg de la voi, ca e rau?! Stiu copii ai caror mamici le-au sterilizat bibe pina pe la 2 ani, din acelasi considerent ca aveau sterilizatorul.... Acum si eu dupa ceai doar spal bibe si i-l dau data urmatoare.
Iar la munte sau mare chiar ma gandesc ca-i util, acolo e apa cam ciudata la robinet asa ca, mai ales in concediu, nu cred ca are nimeni chef de vreo boroboatza!

hai ca fug ca am varza la cuptor si se arde ....


Dana mama lu' bb Radu Stefan

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigresa spune:

Buna, buna!!!

Cristina : e Ok ptr. Horia portocaliu....asa cum am zis.

Iuliana: Felicitari ptr. Emma!!! La multi ani ii dorim si sa fie sanatoasa. Intr-adevar cred ca petrecerea a fost de nota 10 , ca si bucatele.

Si Horia mananca o gustarica pe la ora 10- 10:30, care consta intr-o combinatie intre mar, portocala, biscuiti si branza de vaci. Apoi, pe la 14-15 supica/ciorbita.
Danat, eu zic ca nu are rost sa-ti faci griji ca nu-i dai lui Raducu gustare...cred ca felul in care mananca el e mai apropiat de cel al unui copil mare.Pe masura ce trece timpul ideea e sa raresti mesele si sa le faci cat mai consistente.La 1 an, citeam undeva parca, tb. sa ajunga cam la 3 mese pe zi....asa ca eu cred ca sunteti pe drumul cel bun.

Multi pupici!!!!

Tigresa si tigrisorul Horia
http://horia.photoart.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Nici eu nu-i dau gustari, pitica are 4 mese pe zi si intre ele primeste numa' vreo doi pufuleti, un biscuite sau cate o bucata de fruct. Si asa face mofturi uneori, daca ii mai dau si gustari intre mese nu ma mai inteleg cu ea.
Teoretic, cred ca e mai bine sa aiba mai multe mese si sa manance cate putin (asa e recomandabil si pentru noi, astia batranii), dar depinde si de programul fiecarei familii. Eu ma gandesc ca in curand vom manca cu totii la masa (ori noi abia mancam de doua ori pe zi), ca sa nu mai spun in calatorii cred ca e mult mai incomod cu 5-6 mese pe zi. In sfarsit, fiecare cu obiceiurile lui...

Si noi sterilizam inca biberoane, asta pentru ca mi se intampla des sa le uit nespalate cateva ore si parca stau cu indima indoita, oricat le-as freca cu buretele... pe urma e tare comod cu sterilizatorul ala, vorba lu' danateu, le bagi acolo si apesi pe boton.
Cu anticorpii nu-i asa, nu stiu ai vostri cum sunt, da' a mea umbla peste tot, baga mainile in pamantul de la flori, in cana de cafea, pe jos nu mai spun, si linge tot felul de prostii. Anticorpii nu se formeaza de la resturile de lapte din biberon, de la alea poti face cel mult o infectie bacteriana. Atata vreme cat mananca suficiente chestii nesterile nu cred ca e vreo problema cu anticorpii. Drept este ca noi cam exageram cu sterilizatu' pana la majorat, da' io cu piticii mei de pe creier nu ma pot intelege...

Io fiica-mii i-am gasit chichirezul anti-miorlaiala: somn la 3 ore! Ieri mi-a dormit pitica beton, de doua ori cate doua ore, azi la fel o data. E drept ca o "ajuta" si vremea, ea e puturoasa ca ma-sa, daca ploua ar dormi non-stop, dar cu cat intarziem mai mult cu somnul, cu atat adoarme mai greu si doarme mai prost. Ca sa nu mai spun ca se matzaie de-mi scoate peri albi. Apropo, mai nou cand e ofuscata nu mai vrea nici sertare, nici pe jos, vrea la ma-sa in brate. Vine la scaunu' meu, se agata de maner si miauna: "mamma, mammma". Bai, si face o moaca de-ti vine s-o lingi pe toate partile, nu alta!
Azi a mai descoperit o smecherie, si-a deschis un sertar de jos de la o comoda micuta si s-a urcat pe el! In pat se cocoata pe jucariile mai mari, mi-e si frica sa nu sara in cap!

Carmen, cand ai povestit de "asistenta" cea viteaza, mi-am amintit instant de bunica-mea (ma rog, una din cele doua bunice) care a fost sora medicala si nu rateaza nici o ocazie de a-mi impuia capul cu prostii. Mie, sau oricui se arata interesat vreo fractiune de secunda. Offf, batranete haine grele!
Petrecere frumoasa maine, dar sa stiti ca puteti face bairam si la un an jumate!

Freia, lucrusoare pentru bebe pot sa adun si eu, pana in noiembrie gasim noi o metoda sa ti le dau. Cu ocazia asta poate fac si ordine prin lucrurile fiica-mii, ca unele hainute intentionez sa le pastrez pentru bebe 2.

Ma duc sa manac ceva ca-s lesinata... apropo de asta, ieri tati mi-a facut bucuria, dupa ce am gatit cu mult drag sarmalute in foi de vitza si ciorbita de perisoare si ma gandeam in sinea mea "sa vezi ce surpriza ii fac!" ma trezesc ca-mi spune ca a fost la restaurant la pranz si va merge si seara ca a convocat sefu' al mare o intalnire. M-am consolat singura cu vreo 7 sarmale!

PS Am pus si eu niste poze de dupa 9 luni: http://community.webshots.com/album/163039437TduYyO
Constat ca la fiecare luna facem tot mai putine fotografii si tot mai multe filmulete. Din pacate, alea ies cam prost cu aparatul nostru.

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

A inceput Emma de vreo 3 zile sa il strige "tata" pe ta-su. Bineinteles ca eu strig toata ziua si o intreb unde e ta-su si ea se uita prin casa dupa el. Intr-o zi, cind a auzit cheile in usa, ea repede a zis "tata", iar ta-su parca are un bat in fund asa de mindru e:)). Ieri i l-am dat pe Tweety de pe tort si tot ii ziceam ca e Tweety si ea zice (am ramas blocata:)) "Titi". L-am chemat si pe ta-su sa ii arat ca zice 'titi' si cind i-l arat pe Tweety pe veioza din camera ei, asta in timpul prestarii mmuncii "stergere la fund a copilului in pozitie de drepti".

O maseluta i-a iesit complet, cealalta numai un coltisor si cred ca de asta ne-a trezit as-noapte de vreo 2 ori. A adormit la 24 (pe la 22.30 ajunsesem acasa ca am fost sa ne cumparam luminite pentru surte si pond ca vrem s ane facem un fel de iaz cu fintinita) de am zis ca nu mai rezist, dar oricum cred ca adormisem noi inaintea ei, ca pe la 24.45 cind m-am dus sa o pun in patul ei inca mai miriia.

Fetele, cit la % tre' sa aiba laptele? 1 sau 2%? Vad ca ii place laptele de vaca si nu face mofturi.

Eu nu i-am dat niciodata gustari intre mese. Nici cind avea 5 mese si nici acum cind are 4 mese. Si apoi daca ii mai dau si gustarele, chiar ca nu mai maninca la masa, asta dupa ce are un program de masa destul de frumusel. Emma maninca la fiecare masa solida in jur de 350g, dintre care 110g sint iaurt.

Vroiam sa va intreb daca stiti cind putem sa le dam carne de porc. Banuiesc ca nu asa de devreme, dar eu fiersesem niste carne de porc si am zis sa ii dau si ei sa guste si ce i-a mai placut. Si ii place din ce in ce mai mult mincare cu sare si condimentata. Ieri i-am dat pe deget sa linga niste sos de la friptura (sosul avea si condimente cu piper si alte minuni) si nu s-a strimbat deloc, ba chiar isi baga labutele sa mai ia.

Eu azi merg sa o tund pe Emma ca nu se mai poate. Are niste avioane de par la ureche si parul e pe o mie de dimensiuni si de abia astept sa ii fac bretonel si sa ii aranjez parul, ca nu se mai poate.

Tot azi merg sa ii mai dau comanda de un tort chiar pe 16 ca ne-a venit hirtiuta acasa ca aia care ne-au facut tortuletul la 6 luni ne fac unul gratis la 1 an si nu are nici un rost sa il las acolo, chiar daca il dau la altii, ca eu NU MAI VREAU SA MANINC TORT. Inca mai am din cel de la petrecere si imi face cu ochiul de fiecare data cind deschid frigiderul; chiar daca e invelit, ochiul si creierul meu stie ca acolo e ceva buuuun si tare ma ispiteste. Mi-am propus sa termin o data toata mincarea ramasa, sa pun pe mine kilele corespunzatoare o data si apoi sa fac foamete, ca nu se mai poate. Atita mincare nu e bine:)).

Pupam fetele frumoasele pe care le-am vazut in poze. Aaaa, roisin, nu ti-ai denumit bine poza aia cu "cornul si cafeaua". Trebuia "cornul si laptele".

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

fetelor, ma bucur a sunteti bine, noi nu suntem chiar prea bine...
erik are la ochiul stang o mie de zgarieturi ca toanta de ma-sa nu i-a taiat unghiile la timp, pe la gat e plin de bubulitze de la transpiratie desi nu pot sa imi dau seama de ce, ca doar nu l-am imbracat gros, are 2 cucuie sanatoase in frunte si o ditamai vanataia pe picior! a dat de vreo 3 ori cu bostanelu' de parchet, ii tot tremura mainile si poc! ce mai, s-a jigarit rau copilu'! noi plecam la mare vineri si eu nu am reusit sa pregatesc mai nimic, imi tot dau cu dreptul in stangul si vice versa si ma invart aiurea prin casa si nu rezolv nimic si nu mai stiu de unde sa le apuc! bashka si batalionu' rus pe cap! si imi tot tuna si fulgera!
eee, dar avem si vesti bune: l-am testat pe erik cu milumil 3 si papa baiatu' cate 400ml de lapte pe zi. nu e tocmai ieftin, dar ce nu face o mama pentru gogoshica ei!

Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

mesaj de la cristina: "am dat tricourile la imprimat. Roxana nu am stiut daca iti place inscriptia pe spate la tricou si nu am gasit tricou decat cu un imprimeu pe fatza. Daca vrei sa fie imprimat pe spate poate gasesti tu tricou care sa iti placa .. ne intalnim si il duc la inscriptionat. Lilach... nu ai dat nici un semn... si nu am stiut ce sa fac cu tricoul."

Si mai era suparata ca pe Magheru parcheaza lumea bara la bara si nu avea loc sa treaca cu carutzul. Binentzeles ca Andrei a dormit in timpul maratonului Universitate - Romana / Romana - Universitate.



Freia si Alexa


http://community.webshots.com/user/freia_ro
http://community.webshots.com/user/freia_ro_capsunika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Oana-noemi, tu stii cat de bine te-nteleg, mai ales la capitolul ca eu nu mai scap de-astea....macar bravo ca Erik-ben-Laden a inceput sa mai pape! Cat despre mare, eu iti doresc sa simti macar pe ici colo si tu ca vei fi in concediu, si Erik sa pape si sa fie cat de cumintel se poate!

Tigresa, da, sa stii ca nici nu aveam de gand sa-i bag gustari Raducului...nici nu maninca cine stie ce cantitate la masa, adica aprox 250 gr din papica de fructe sau legume, si cate un biberon dimin. si seara cu 230 ml laptic si putin cereale. Eu zic ca el maninca chiar mai putin decat alti bebei de varsta lui, dar la el se vede, deh are cu cine semana, nu?!

Roisin, ti-am admirat (a cata oara?!?! ) papusa scumpa si mi-a placut la nebunie poza "dansatoarea" e o dulceatza, chiar iti vine s-o "lingi" cum spui. Din cate vaz eu, merge bine in piciorusele ei, singurica fara ajutor. Fata mare, dom'le ce mai! ....Cat despre tratamentul anti-maraiala, ce sa zic....Radu doarme bine ziua, cam la 2 ore si juma-trei, dar se pare uneori, ca spre seara, nu-i suficient. Adica devine marait si dupa o ora de la trezirea din somnicul de dupa-amiaza. Am zis ca ce-o vrea Dumnezeu, sper ca in destul de putin timp sa se calmeze si el cu maraielile astea si sa ne jucam frumos.
Asa o admiram pe Miruna in poze, ce frumos isi gaseste ea cumintica de joaca, Raducu face cum ziceai si tu, vine in 4 labe la mine, se sprijina ca un mosulica de genunchii mei, si ridica un capusor mirat si rugator ca nu-i poti rezista, daca mai zice si-un "mammma" ma ud toata Ce sa mai nene, smecheriile astea eu le-am uitat! Ei, in schimb, sunt doctori docenti ! Fac ce doresc cu noi, covorase de hol!

Azi Raducu si-a revenit, si al doilea kk a fost bun (ce mai studiem fetelor la kk, nu as fi crezut vreodata ) si plimbandu-se el prin casa si-a prins degetele la un sertar preferat din bucatarie, si pe urma a tras un plins din ala alintat, caci si le-a prins usurel, dar sperietura a fost mai mare, si dupa ce l-am luat in bratze si alintat si pupat, se apleca peste umarul meu sa se uite la sertarul-cel-rau Sper sa-i fie invatatura de minte! Ca deja se agatza de sertar sa-l traga jos si atita ii trebuia!
Aseara a fost nasa lui Radu la noi (sa ne epilam amindoua, ca avem o tipa care vine acasa) si dupa aceea il giugiuleam la coum pe Radu si il invatzam sa-l strige "cristi" pe taica-su care baga un joculetz pe calculator. SI noi tot o dadeam cu "cristi" cristi",si sta radu ce sta, noi nu speram sa zica, ca nu stem nebune sa-l credem academician, da' il auzi deodata "cheche" tot e ceva...
In schimb eu sunt vai de mine, toate belelele la k... babei mele, stit vorba ceea...azi dimineatza m-am trezit cu buza de jos pe jumatate umflata ca de boxeur care-a luat-o-n bot, imi aparuse un cos sub piele simi deformase barbia cu tot cu buza . M-am programat urjent la CMU si noroc ca am prins ultimul loc la dermatologie; ca atare de maine am 10 zile de antibiotic si mixturi si porcarii, da' macar sa stiu ca nu mai aud de cosuri ...nu va mai zic ca mi-a spus dr-itza ca ea crede ca sunt pe fond nervos....ufff, si eu ce sa fac?!?!?! Cica, concediu prelungit, odihna, stare relaxanta, ohohooo, oare pe ce lume traia ea?!

Haide ca mec pe ciat, va pupppp!

Dana mama lu' bb Radu Stefan

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Azi a fost o vreme de sa nu scoti un catel afara, insa copilul meu a vrut cu inversunare sa iasa afara indiferrent de vreme, mi se pare normal, ca doar daca ploua, altcineva il duce in brate – desi cred ca i-ar fi placut mult sa usuce baltile. De acum merge binisor, ca o ratza, e adevarat, dar a invatat sa ia curbele si chiar ii mai ies si opririle in doua picioruse sau eventual in fundulet, nu neaparat in nasuc.
Noi asteptam al 6-lea dintisor si ne luptam cu dureri de dintisori, diaree, lipsa de poftei de mancare, cu caldura … Ultimii trei dinti au iesit toti odata intr-o noapte,dar al 6-lea e mai mofturos. Se vede in gingie dar nu iese inca…

Alex a invatat sa dea pupici adevarati si pupa tot ce i se pare interesant, de la fetitele din carucioare, la imaginea lui in oglinda, la mutzunachii lui si la poze… E in faza in care cateii si pisoii sunt dati in urmarire generala si unde ii vede intinde manuta la ei si ii striga.
La noi de un timp in fiecare zi apare cate o "chestie" noua si povestibila! Acum cateva saptamani am avut probleme cu PC-ul. Dupa ce am terminat de formatat si reinstalat tot eram f. vesela ca scapasem, cand s-a trezit copilul si l-am pus langa mine, jos pe covor, langa PC. Si brusc PC-ul meu a luat-o razna… nu mai raspundea la comenzi si se inchidea. Sa mor nu alta… Stiam de virusul ala scarbos care reseta PC-ul la nu’s cate secunde si ma gandeam de unde il voi fi luat, caci nu mai intrasem pe internet de 3 zile si curatasem tot… Cand colo, virusul era langa PC nu in PC. Copilul meu apasa butonul Power si se uita la mine sa vada ce zic… L-am lasat o vreme sa apese ce vrea si s-a plictisit dar de ieri a inceput iar cu butonul Power… Cred ca intelege ca nu e bine ce face dar ii place la nebunie sa apese butoanele. Mai devreme pupa butoanele de la un calculator de buzunar.
Acum doarme -in sfarsit - la mine in brate si parca e un ingeras, cuminte si scump… e atat de relaxat si relaxant sa te uiti la el cum doarme…

PA
Carmen si Alex
http://community.webshots.com/user/la_carmen

Mergi la inceput