Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piciulica spune:

La Multi Ani LARA si totutor puiutilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

La Multi Ani, Lara, ca maine nu stiu daca avem timp sa intram! suntem aproape de o seama

Daniela, m-ai mai linistit, ca aici am intrebat 3 doctori si toti zic sa o fortez sa-i dau biberon, sa-i dau mai mult de mincare, si eu nu vreau s-o fortez, am mai zis de ce, am avut caz in familie cu inapetenta la mincare...mai ales ca in greutate a luat, 800 de grame, mai putin ca in primele 2 luni, dar a luat binisor zic eu.

Corina, mie mi-a zis doctorita sa o sterg cu o compresa inmuiata in apa fiarta si racita sau ceai. O vecina mi-a zis ca ea nu o sterge deloc, dar eu nu cred ca e bine. Mai ales ca daca te uiti cu atentie acolo intre cele 2 buzite, se stringe un fel de chestie alba, mucoasa asa un pic, nu stiu cum sa zic, eu asa gasesc si in pampersi, mai ales la kk. Eu am tot timpul ceai de galbenele, o mai sterg pe fata si la pisicuta -inmoi compresa si o scurg deasupra pisicutei ca sa intre acolo intre buzite si apoi o sterg cu compresa iarasi. Nu stiu daca din cauza asta sau e coincidenta, Ana a avut o singura data irirtatie, atunci cind a avut pe tot corpul, la o luna, cred ca din cauza uleiului de corp. Si cu formula, cum faceam eu in prima luna - fierbeam apa intr-un ibric si o lasam sa se raceasca, cam 3 portii erau. Cind trebuia sa ii dau bibe, cit o puneam pe foc marisor, la incalzit, in acelasi timp puneam masurile in bibe. Atit imi lua ca durata, 1 minut- dar Ana bea un pic mai rece, chiar cind m-am mai chinuit sa-i dau biberon si nu vroia, dupa o ora, doua, am mai incercat si a baut, n-are fitze ca nu bea rece. M-am scos cred, e bine daca s-a obisnuit asa.Dar acum nu mai vrea deloc, asa ca...

Multumim pentru urari pentru bunicul, ca vrem sa ne duca de mina la gradinita si la scoala, sa dea Dumnezeu sa fie bine!

Flaviana, nici mie nu mi-a zis nimeni ca as avea vreun copil senzational, si eu am postat poze...dar nu m-am suparat pe nimeni, ca pentru mine e oricum cel mai frumos copil din lume!!! (sic)



aveam si eu o intrebare- BB vostri vor suzeta? Ana nu, o scuipa de zici ca i-am dat cu cine stie ce... si am vazut pe strada BB in carucior mai mici cu suzeta in gurita...sau sa nu ma grabesc?

Miri si Ana (08.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Mai fetelor,de ce sa ne suparam?Soleil scumpa,fii sigura ca nu ai fost singura care vorbea singura,mi s-a intimplat si mie,si altora,sint convinsa.Am observat ca uneori fiecare vorbeste in legea ei,de propriul bebelus,si nu mai dam atentie celorlalti..dar eu cred ca e normal,cum spunea si Mirinda..stim in inima ca avem bebelusii cei mai frumosi din lume!!De aceea am si facut pagina cu bebelusii nostri la comun,sa ne laudam ,nu?
Pucku draga,eu o sterg pe Amelie cu un servetel un pic inmuiat in apa calduta,desi am fost sfatuita sa nu o fac,dar am observat ca incepuse sa miroasa chiar urit,asa ca eu o spal!!
LA MULTI ANI!!tuturor bebeilor care sarbatoresc ziua de nastere!!Pupici multi!!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Hop si eu...o vizita scurta ca sa mai pun niste pozici de la 3 luni pe pagina lu' malina....din pacate yahoo-ul merge groaznic de prost, da' poate maine reusesc sa trimit cateva si pentru pagina de bebelusi.

Si noi avem botezul tot sambata asta...si deja am intrat pe ultima suta de metrii cu pregatirile....nu prea mari, ce-i drept, ca nu-l facem acasa!

Moata mea e putin racita si tare smiorcaita in ultima vreme , s-a cam invatat in brate si ma chinui sa o dezvat!
Hai ca recuperez maine la povestit, ca acum am o gramada de treburi....pupici si-o seara placuta tuturor!

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Darius Gabriel
George Cosmin
Lara-Diane

Claudia si Raul(01.04.2004)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
http://reclamaxxxx/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Dadada,Flaviana!Rele fetele astea!De-aia nici io nu mai postez nica'!(Ehhh,de-as avea timp,numai calare pe voi as sta!)Ti-am vazut albumul;ai un fititz scumpel de tot!Ca mami a ei!
Claudica,am tacut io chitic vreo luna de zile,poate-poate ma mai dai disparuta odat',da' tu nica!... la puiut!
Miri,mersi frumos...de dor!Imi pare rau pentru tatal tau si pentru toate cate le ai pe cap.Iti doresc soare mult si liniste pe straduta ta!
Elena,s-a facut!Intind covoru rosu la aeroport?
Fetele care va chinuiti cu apa pt.formula,in vremurile bune,cand croko inca nu se jmecherise si accepta formula/biberon,eu incalzeam apa la temperatura optima si-o pastram in termos;seara luam cutia cu formula,termos si biberoane-n dormitor si nici nu trebuia sa ma ridic din pat ca s-o prepar
O noapte buna si linistita tuturor!



Irina,veve & croko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Darius Gabriel
George Cosmin
Lara Diane

sa va traiasca cuminti ,sanatosi si toate cele....

Fetelor am gasit soc si am pus de socata. va invit la un pahar de socata pe la mine, ce ziceti? Ce dor imi era de socata, nu am mai baut de ani.....

sa vedeti ce o sa-mi maresc productia de lapte....am gasit bomboane de chimen si anise, facute de nemti.....Doamne ajuta

Veve, si eu tin apa in termos dar se mai raceste, nu e prea profi termosul asta al meu.....dar daca plec la cineva sau am de alergat, in special duminica cumpar formula concentrata, si atuci am sticlutele la frigider, tre sa le incalzesc nu? ca nu-mi vine sa plec cu toate dupa mine, termos , cutia de formula ...

voiam sa va mai povestesc .....voua v-a zis ceva pediatrul de ochelari de soare? ii dati pe Bb cu crema de soare? eu pana ajung la pediatru mai am un pic si nu stiu ce sa fac

Elena si eu am observat ca mai miroase, si eu o sterg de fiecare data cand o schimb, poate ca am nasul prea fin...a inceput sa ma obsedeze ca e murdara, mai ales ca v-am zis cand face KK nuni e plina si ea...

Va las....Stephanie tot incearca sa se ridice in funduletz si pt ca nu reuseste se enerveaza la culme.... e o dulcica

Pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Lara Diane, Darius Gabriel, George Cosmin!!

Io's tare suparata in dimineata asta....moatza mea a racit . Am fost ieri cu ea la pediatra si a descoperit ca are putin rosu in gat, asa ca saracutza a inceput sa ia tot felul de siropele (inclusiv unul cu antibiotice), plus picaturele de nas. Ea zambeste si gangureste ca si pana acum, dar cand o vad ca o apuca un acces de tuse sau nu poate sa respire din cauza nasucului infundat ma simt atat de neputincioasa . Sper sa-i treaca pana sambata totusi, ca altfel nu prea o sa ne arda de botez.

Si moatza mea a papat mai putin ca de obicei in ultima vreme, ba chiar in ultima saptamana a slabit 100g (saracutza o durea in gat si nu putea sa inghita bine si normal ca nici nu-i mai ardea de supt). Dar cum eu ii dau doar san, n-am nici o idee cat de mult papa la o masa. Oricum, sunt incantata ca mi-a revenit lapticul, incepusem sa ma panichez ca o sa trebuiasca sa o trec pe formula, dar dupa 2 zile de pus la san din ora-n ora (chiar daca se vedea ca nu-i ajunge si scancea de foame cateodata), plus putin ceai, vad ca totul a reintrat in normal.
Spic de grau mi se pare o tampenie sa ii impui unui bebelus un numar de mese si o anumita cantitate de mancare la masa, chiar daca-i dai formula. Si 4 mese pe zi ar insemna o masa la 6 ore....pai daca as incerca eu cu fie-mea asa ceva cred ca ar trezi tot palierul cu tipetele ei....cel mai mult a rezistat 4 ore nemancata (si asta s-a intamplat o singura data), in rest la 2 maxim 3 ore e program de papa, ba chiar si mai des. Si pe masura ce creste, ia din ce in ce mai putin in greutate. Parerea mea: da-i sa manance de cate ori vezi ca ii e foame, si atat cat are nevoie, chiar daca e putin mai greu sa-i prepari lapticul fara un program fix. Poate ca intr-o luna ia mai mult in greutate dar nu creste in lungime pe cand in alta se lungeste 3-4 cm si ia mai putine kg. Plus ca acum fiind vara si foarte cald se deshidrateaza foarte repede si nici nu se mai ingrasa la fel de mult ca inainte. Malina a luat in ultima luna doar 600g, dupa ce in primele 2 luase cumulat 2400g, dar pediatra mea a fost foarte multumita, chiar daca eu maraiam acolo ca nu a luat atat de mult cat eram eu obisnuita. Asa ca parerea mea e sa stai calma si eventual sa-tzi schimbi pediatra, nu de alta, dar un doctor care-i spune mamei ca tot ce face ea nu-i bine poate sa iti creeze un sentiment de nesiguranta foarte mare si in loc sa-tzi urmezi instinctele, sa incepi sa te agiti in stanga si-n dreapta si sa-l compari pe David cu ceilalti bebelusi. Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa, sunt tare ametita in dimineata asta.

Mirinda, multa sanatate tatalui tau! Si daca poti, nu te reapuca de fumat....eu am facut-o si imi pare rau....parca sunt drogata...ma trezesc si direct la tigare imi zboara gandul.....si cand ma gandesc ca 9 luni nu le-am dus lipsa.....

Si legat de kg...ieri am avut un mare soc....am intrat in magazin, am probat o gramada de haine pentru botez si nici una mi-a venit bine . De unde inainte puteam sa port aproape orice si nu aveam niciodata probleme cu marimea (gaseam intotdeauna una care sa mi se potriveasca), ieri chiar daca reuseam sa incap in multe din ele, stateau atat de naspa pe mine ca-mi venea sa sparg oglinda de la cabina de proba. Si am vazut costumase atat de faine pentru botez .....si ce naspa imi aratau suncile......e cazul sa iau urgent masuri....ca nu se mai poate.....
Claudelu, felicitari , eu n-am mai dat jos nimic de mai bine de-o luna !!

Flaviana si mie mi s-a intamplat acum o luna jumate cam acelasi lucru...am avut vreo 2 saptamani de pauza din cauza soacrei care a fost in vizita, iar cand am intrat fiecare isi vedea de povestile lui.....parca devenisem invizibila....aparusera o gramade de fete noi....mai mai ca-mi venea sa cred ca am gresit subiectul. Dar mi-am vazut linistita de treaba....eu cu ale mele, ele cu ale lor...si in timp am reusit sa le prind din urma! Si in plus, toti avem zile mai bune si zile mai proaste, de mult ori intru pe forum doar ca sa ma plang de ce mi se intampla mie peste zi chiar daca stiu ca de multe ori pot sa-i plictisesc pe cei din jur si chiar daca stiu ca n-o sa ma bage nimeni in seama. Si la fel de bine de multe ori simt nevoia sa raspund altor fete...uneori o fac, alteori n-am timp din cauza moatzei, sau pur si simplu uit ce si cui am vrut sa-i raspund.

Uite ca si acum mai voiam sa zic cate ceva, da' plange Malina de mama focului...asa ca o las pe alta data.
si-o zi buna tuturor.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simone spune:

Buna ziua dragi mamici si bebici!

Moatza mea da semne ca isi va suge degetelul. Si intre mese, si inainte, si dupa; incearca sa si-l bage in gurita si sa-l suga, dar nu reuseste decat sa-si linga pumnisorul. Si dupa cateva limbute o apuca nervii si incepe sa tipe, asa ca mami fuga-fuga da suzeta la fetita si sta perplexa in fata ei, pt ca nu stie cum sa procedeze! Sa o las sa se chinuie sa-si apuce degetul nu pot ca prea tipa cu foc, iar cu suzi e chin mare, ca o arunca cat colo si iar o vrea inapoi, pt ca n-are ce molfai! Noroc ca adoarme repede de cele mai multe ori dupa ce ii dau suzeta!


Mai, dar de ce polemica asta pe tema cine ma baga sau nu in seama? Nu avem un catalog de mamici si bebici de martie-aprilie care ne uneste? Hai sa-l transformam in condicuta si cine poate sa o semneze zilnic bine, cine nu, sa o semneze mai tarziu, dar sa nu ne uite!!! si sa ne povesteasca tot ce s-a mai intamplat cu puiul ei si cu ea.
Mie tare mult imi place sa citesc ce scrieti voi fetelor si ma regasesc in multe dintre problemele si bucuriile voastre, chiar ma incurajeaza unele situatii descrise de voi sa merg mai departe, sa nu ma las prada disperarii ca ceva nu-i in regula cu tzucurica mea.
Eu cred ca de-asta ne-am strans aici pe site, ca sa povestim despre copii nostri minunati, sa ne incurajam una pe alta si sa ne impartasim picul de experienta pe care o dobandim din mers pe langa bebelusii nostri. Si poate da Dumnezeu si ne si intalnim odata, sa ne strangem mainile, sa ne imbratisam si sa ne admiram copilasii!


Micky, sa se insanatosesca repede Malinuta ta si sa ai un botez pe cinste! Haioasa rau poza cu ochelarii de soare! Si ce bine sta in portbebeu!

Corina, eu o spal normal, cu apa calda si sapun si apoi pe un betisor de urechi pun ser fiziologic si o sterg usor intre aripioare. Inainte infasuram o compresa sterila pe betisor, dar o cam zgaria si se zbatea, asa ca am lasat doar bucatica aia de vata.
Cu formula, eu pun apa fiarta si racita la incalzit in microunde, la 300 grade + 40 secunde si apoi pudra. Iese o temperatura de aprox 37-38 grade. Daca agiti bine dupa preparare nu se intampla nimic, laptele e incalzit uniform. Asa fac de cand am inceput sa-i dau formula. Am vrut si eu sa-i dau la temp camerei dar nu m-a lasat pediatra, mi-a zis ca e prea mica si poate raci!!!???!!! N-am inteles, dar am ascultat-o.

Flaviana, ai o fetita mare si frumoasa! Sa fie sanatoasa!

Miri, sanatate multa tatalui tau si curaj!

Lara-Diane, George-Cosmin si Darius Gabriel!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

In primul rand, La multi ani! pentru Darius-Gabriel, Lara-Diane si George-Cosmin!

Multumesc pentru urarile pentru Cosminelu' - zic eu, ca e ca si baiatul meu
Si multumim pentru aprecierile la adresa Tianei . Nu ca ma intereseaza, da' vreau sa zic

Mirinda, nu era problema ca nu-mi lauda nimeni fata, ci ca eu vorbesc pe-aci de una singura!
Multa sanatate tatalui tau si fruntea sus - sanse exista, crede-ma, am vazut cu ochii mei om bolnav, ajuns ca o umbra (o prietena a mamei mele bolnava de cancer uterin), caruia i se mai dadusera maxim 2 luni dupa nu stiu cate operatii si care a luptat si s-a ridicat din pat - avea mai multa energie la 50 de ani decat mine la 25!! Totul cu o vointa de fier si cu nu stiu ce regimuri naturiste. Draconice, e drept, dar uite ca a dat rezultate!
Iar cu suzi - zi mersi ca nu o vrea! Ca eu am innebunit cat alerg dupa suzeta aia care tot cade din gurita!

Simone, nu-i nici o polemica! Doar ca uneori doare cand vezi ca tot vorbesti si nimeni nu-ti raspunde. Ca si cum nimanui nu i-ar pasa. Cel putin mie asa mi s-a intamplat. Dar asta e, asa-s eu mai pretentioasa... !

Vevelica, a naibii pielishica pe tine...!

Corina, eu o sterg cu o bucata de vata inmuiata in apa simpla sau in ceai de galbenele cu musetel. Ii desfac usor labiile mari si o sterg de sus in jos, de fiecare data cu alta parte a bucatii de vata. Trebuie curatat, pentru ca altfel se poate infecta.

Micky, multa sanatate puiului!
Si spor la pregatiri! Sa vezi ce usurata o sa te simti dupa ce se termina totul. Si parca esti picat din luna ca brusc nu mai ai nimic de facut. Eu asa am patit dupa botez

Asa!
Cu papa - 5 mese pe zi, la 3.5-4 ore (rar cere la 3 ore), mananca 120-170 ml la o masa, depinde de cheful ei. Uneori numai 100. Pe o zi, papa cam 650-700 ml. Si mie mi se pare putin, dar asta e, nu-i pot da cu forta!! Eu mai mult de 170 nu-i fac, ca si-asa arunc litri intregi de lapte cu ce imi lasa ea in "farfurie". Ii dau la temp camerei - e ok, il papa, n-are nici o treaba. Noaptea doarme de pe la 22.30-23.00 pana dimineata la 7.00-7.30.

La botez a fost ok - slujba frumoasa, Tiana a fost destul de cuminte, a plans foarte putin. La inceput un pic si apoi cand a scos-o din apa - de sperietura cred.
L-a refuzat pe popa cu vinul, cred ca nu i-a placut ce i-a dat . Da' el a insistat pana a inghitit
Apoi am mers la restaurant - noroc ca le cerusem sa faca masa pe terasa, ca altfel muream de cald! - unde a stat tare cuminte in carucior. A dormit, dar nu foarte mult.
Seara i-a facut nasa baie, de fapt nasa cu nasul (n-am mai stat pana a doua zi), papa si nani ca lemnul pana dimineata.

In schimb, de atunci incoace avem un circ cumplit la baie in fiecare seara! Urla de zici ca o injunghie careva! Nu mai ce sa-i mai fac. Rayuela, tu ziceai ca ai patit la fel. Cum ati scos-o la capat??

Nu mai am vreme de povesti acum, trebe sa plec la aeroport ca-mi vine o matusa din Suedia si ma duc sa o astept.

Pupici de la noi!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
http://community.webshots.com/user/flaviana17

Mergi la inceput