Bebelusi de iunie-iulie 2003 (23)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Cand vad mesajele Romanei ma intreb la modul cel mai serios daca eu chiar sunt facuta sa fiu mama. Pai sa ma fi sunat pe mine anul trecut cineva, asa oarecum aiurea, in primele doua luni de viatza ale lui David...jar manca asta daca nu dadem cu telefonul de pereti
Salata de vinete. Zau ca ma sacrific pe caldura asta si intru si eu in bucatarie.

La intalnire nu cred ca ajungem. Avem programata vizita de lucru la socriiIar ma oftic

Crisa - tare mi-e dor si mie de o .N-am mai trait starea aia aproape euforica ahat, tare demult!!! Da` la cate evenimente bat la usa cred ca ma risc si eu odata. Sper sa nu ajung sub masa, ca pe masa daca ma urc se spune ca fac atmosfera nu ca-s

Cununia am fixat-o pe 09.07 la ora 14.00 la Primaria Sector 3 pe o strada ceva cu X Voda. nu mai stiu. Daca aveti timp si nervi sa iesiti pe caldura aia din casa eu va astept cu draga inima. O sa ne recunosteti in multime (asta in cazul in care vor fi mai multzi sacrificatzi in ziua aia).
Noi suntem aia cei mai putini, fara lautari, fara costume de gala, cu un bebelush superb pe langa ei(iarasi sunt modesta) si "o mireasa" cu inima in gat si ochii plini de lacrimi( sper sa nu-mi pierd lentilele ).

Cornelia, iaca o dovada in plus

quote:
e mare cititoare de poze din carticelele ei. Se uita atenta la fiecare pagina, da pagina, imi arata diverse poze cu degetelul. Avem o carte cu o pisoi care pe o pagina este scafandru si este cu capul in jos. Cand ajunge la pag. aia, intoarce cartea si vede iar pisoiul cu capul in jos de pe cealalta pagina, asa ca o intoarce iar. Pana la urma se enerveaza, tipa si se lasa pagubasa, ceva de genul: e stricata
( asta daca mai era nevoie) ca fetele sunt mai destepte decat baieteii.

ROMANA - felicitari pentru numele ales. Ioan. Superb!!!(am eu motivele mele pentru slabiciunea fata de acest nume. Sa nu ma spuneti, plizzzzz)

MIRUNAA - Cu intarziere, scuze si regrete pentru omisiune LA MULTI ANI!. RARES. Alt nume superb!!! ( Ho, nu va repezitzi sa zambitzi printre mustazi. Motivul de data asta e unul curat ortodox. Asa-l cheama pe finul meu.)

Ma fac ca muncesc vreme de doua trei ceasuri si apoi revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Ce am uitat sa va zic azi noapte e ca atunci cind a iesit l-au tinut nu stiu cum de I-am vazut funduletul si putulica si testicolele. Si m-am gindit ca asta micu imi face in ciuda ca eu tare imi doream o fetita. Ei mi-a aratat el.

Apoi cind l-am vazut la fata am zis ca e mai urit decit Cristi, dar are niste falcute.... Lasa ca se face el dragut.

Fetelor daca nu ma organizez o sa innebunesc.

Eu as vrea sa-i dau sin lui Alin dar am si rani pe mameloane si parca nici nu se satura cu ce imi iese desi ma dor sinii de grei ce sint.

ELENA_LTD si MARTTA: Dar ieri am stat cu el la sin vreo 3 ore si nu s-a saturat. Ce sa ma fac? A trebuit sa-i dau lapte praf ca sa pot sa ma duc si eu la baie.
Oare o sa am lapte sa se sature? Deocamdata i-am dat si lapte praf ca altfel urla de se aude pina in Baneasa.
Oare sa-i bag si suzeta in gura ca sa iau si eu o pauza? Cristi nu a fost obisnuit cu suzeta.

Cind am ajuns acasa si l-am vazut pe Cristi mi s-a parut ca e asa de mare. Am plins. Mi-a fost dor de el. Chiar si acum cind scriu despre asta pling. Adevarul e ca nu cred ca a fost ingrijit prea bine in lipsa mea, dar asta e o alta poveste.


CRISOTEXA: Nu stiu daca am multa putere. Poate fizic, dar psihic acum ma simt cam la pamint. As vrea sa-l alaptez, dar trebuie sa-mi conving si sotul ca e mai bine sa stau cu el la sin ore intregi decit sa-i dau lapte praf. Sotu zice ca Alin e rupt de foame si eu nu-i dau lapte suficient din sin.

MAROX: Pe unde ai disparut in ultimul timp?

Mai fetelor nu prea am timp sa citesc ce scrieti voi , asa ca mai citesc pe diagonala, dar cind o sa ne facem un program va fi mai bine. Pina atunci mi-e si mila de Cristi ca el saracu s-ar juca cu mine dar ma vede cu ala mic in brate si se uita nedumerit. Acum stie ca el e Alin stie in ce patut doarme. Doamne ce copil bun e Cristi.

MARIA M M: Cind o sa avem aparatu foto o sa-i fac poze si le pun undeva sa-l vedeti. E gras la fata dar e mai uritel decit era Cristi.
Cristi cind l-a vazut pe Alin cum plinge s-a cam speriat , era sa puna si el buzita si sa miorlaie. Apoi s-a uitat cu curiozitata cum il schimb si il spal pe fundulet de cacel. Sper sa se obisnuiasca repede cu el.
Draguta faza cu Miruna cu scutecelul. A patit si tata una cind am fost eu la un control. L-a schimbat pe Cristi si i-a pus scutecul cu fata in spate, desi i-am explicat ca banda desenata e pe burta.

BIBI: Casa de piatra. Sint convinsa ca vei fi cea mai frumoasa mireasa din acea zi. Primaria e pe str. Mircea Voda.

In concluzie


sint zapacita

vreau sa-l alaptez

nu-mi ajunge timpul sa fac tot ce trebuie si mi-e ciuda din cauza asta (cred ca prea sint perfectionista in cap ca in realitate nu-mi ies toate cum vreau)

va iubesc pe toate si cred ca mi-au luat-o hormoni razna prin organism


Va sarutam in trio

Romana , Cristian si Alin


http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Romana, nu intra in panica, fata draga. Esti obosita si tocmai ai nascut, nu e putin lucru. Incet, incet o sa-ti intri intr-un ritm, piticii se vor face mai marisori si o sa-ti fie mult mai usor. stii si tu ca asta e o perioada grea.
Nu vreau sa-ti incarc sufletul si sa te stresez si eu cu alaptatul, doar mai ai putina rabdare, atat. Bineinteles ca nu e un capat de tara daca ii dai supliment, e foarte bine daca piticul vrea mai mult. Ce ziceam eu este sa nu te grabesti si sa nu iei decizia asta chiar acum, sa mai astepti putin chiar daca stiu si eu ca este infernal. Tu abia acuma incepi sa faci laptic pentru bebic si procesul asta dureaza vreo 2 zile la fiecare salt de cantitate pe care o cere el.
Sunt convinsa ca stii si tu, nu vreau sa te bat la cap, dar incearca sa te menajezi cat mai mult si daca poti, sa dormi. Sa mananci bine si sa nu lasi nici un gand mai tralala sa te supere. Nu te gandi ca-l sacrifici pe Cristi in perioada asta. Nu te gandi deloc asa. I-ai adus un fratior care o sa-i faca viata si mai fericita de-acum incolo. Pentru toti patru e acum o perioada de acomodare si implicit mai grea. Tu ai atata putere, dar nu-ti asuma prea multe responsabilitati acum in afara copiilor si a odihnei tale.
Sunt alaturi de tine, ca toate fetele de-aici, si va doresc tot binele din lume.

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

ROMANA

quote:
Eu as vrea sa-i dau sin lui Alin dar am si rani pe mameloane si parca nici nu se satura cu ce imi iese desi ma dor sinii de grei ce sint.



ai o pompa pe aproape? din ce spui tu: sani grei, copil care plange , tare mi-e ca ai canalele infundate. daca nu ai pompa merge si un muls manual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

Romana - felicitari, am corectat si numele lui Alin pe prima pagina, inca o data ma declar uimita de seriozitatea dovedita - doar a respectat fidel DNP-ul care i-a fost stabilit. Eu ma bucur ca s-a nascut in aceeasi zi cu Luca, e ca un fratior cu un an mai mic. Sper sa si semene, sa vezi ce baiat bun va fi !!!

Bibi - primaria sectorului 3 e pe strada Parfumului, eu acolo m-am cununat, au mutat-o prin alte parti? Ca s-o localizez in spatiu: cum vii pe Matei Basarab e la intersectia cu str. Parfumului, o casa veche, pe vizavi putin in diagonala sint blocurile Loto alb cu bleo, nu-i aia? Eu vin la cununie, la fix intre 1 si 2 am pauza! Si noi am avut cununia vineri (tot e mai bine decit joi, ca tiganii - asa zice mama mea care evident joi a avut-o!), mie mi-a convenit ca am mai lipsit o zi de la birou

Kehleyr - nu mai stiu alte magazine decit in Mall, Unirii, Mosilor. Dar mai gasesti incaltari bune, eventual tot in cutii pe care scrie Crido Kids la magazinele Piciul - unul e la Vatra luminoasa pe vizavi de Toy Zone, altul linga Mega Image-ul de la Titulescu. Bafta!

Crisa - bravos, doamna, da-i cu bere, da-i cu vin!!! E scuzabil daca te-ai binedispus, las ca e timp de cura oricind "de miine". De intilnit, nu stiu daca putem, ca simbata sintem invitati la seful lui Dani la gratar, iar duminica cica il ducem in sfirsit pe Luca la Breaza cu bunicii. Vedem, stabiliti voi si eu incerc sa ajung, ca tare mi-e dor de voi live.

Cornelia - eu am zis ca si daca am lapte, la al doilea nu ma mai stresez sa alaptez decit poate o luna, apoi formula. Desi toata lumea lauda beneficiile alaptatului, iar eu am facut o intreaga criza cind mi-a zis asistenta ca n-am lapte si sa-l trec pe Luca pe formula, m-am strofocat si l-am hranit mixt pina la 2 luni jumate cind n-a mai fost, dar acum privind retrospectiv si mai ales vazindu-le pe o serie de prietene si colege care se chinuie cu alaptatul (am destul lapte? a supt destul? de ce plinga dupa o ora? etc.), m-am gindit ca e mai simplu asa, iar problema cu sanatatea si anticorpii - Luca n-a avut decit o viroza luata de la mine la 8 luni, in schimb au fost chiar pe forum bebei (scuze, nu mai stiu cine) care desi erau alaptati au facut rujeola sau ceva de genul asta. Parerea mea, nu dati cu pietre, poate atunci sub ploaia hormonala ma apuca iar alaptatul, dar acum de la distanta zic ca nu prea cred.

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Pentru ca o sa lipsesc cateva zile de pe forum, ma grabesc sa fac niste urari:
"La multi ani" Paul (mami Alexa), Mihai (mami Kara) si Matei (mami Romana 74)!!!!!

Romana, inca o data toata admiratia mea. Incearca sa fii cat mai linistita. Iti doresc multa putere! Pupici pt. Cristi si Alin!

Andra, si eu mi-am facut aproximativ aceeasi impresie despre alaptat (chiar vorbeam zilel trecute cu o prietena), dar, pe de alta parte as vrea sa simt si eu bb-ul ca trage infometat de san, sa traiesc si eu acea experienta unica asa de frumos descrisa de unele dintre voi. Ca eu, doar pompita am experimentat-o si dezavantajele alaptatului.

Va pupam,
Cornelia si bb Mariuta (cred ca e ultima semnatura cu bb ...)


http://community.webshots.com/user/cornelianis
http://community.webshots.com/user/cornelianis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

LA MULTI ANI MARIA!

Cornelia sa-ti traiasca Mariuta!, iar voi parintii sa va bucurati de ea.
Chiar daca trece de la bb la copil noi iti acceptam in continuare termenul "bb" caci pana-l faci pe urmatorul, ramane bb-le tau iubit.

Iti spun de azi "La multi ani!" pentru ca am tras cu ochiul si am vazut ca esti ocupata si nu se stie daca te prindem pana pe 2 iulie.
Petrecere frumoasa! si te asteptam cu vesti bune

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

quote:
primaria sectorului 3 e pe strada Parfumului, eu acolo m-am cununat, au mutat-o prin alte parti? Ca s-o localizez in spatiu: cum vii pe Matei Basarab e la intersectia cu str. Parfumului, o casa veche, pe vizavi putin in diagonala sint blocurile Loto alb cu bleo, nu-i aia? Eu vin la cununie, la fix intre 1 si 2 am pauza! Si noi am avut cununia vineri (tot e mai bine decit joi, ca tiganii - asa zice mama mea care evident joi a avut-o!), mie mi-a convenit ca am mai lipsit o zi de la birou


BINGO

Eu cand aud de alaptat stau si ma intreb asa ca prostu` cu ce oi fi gresit pe lumea asta de n-am avut si eu parte de trairea aia care sa semene cat de cat cu imaginea idilica (cliseu Parol!)cu mama toata numai zambet si miere sezand calma in balansoar alaptand bebelusul, si el , la randul lui, tot un zambet si o fericire (nu tu colici, nu tu dermatite si alte alea alea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

frumos cu alaptatul...nu biberoane,nu bataie de cap 4 luni de zile...dar parca pot sa simt si acum jetul de lapte ce imi provoca usturimi si senzatii...mama!mama!...doar o paranteza!

i-am lau alexandrei si milumil 3 sia cum ii dau combinat!se pare ca ii place laptele asta nou care miroase delicios a banane si portocale...si tot apropo de mancarica,am stat aseara pana la 1 sa ii fac dovlecei umpluti-primii din viata mea!aveam niste emotii!dar a papat fata mea azi cu o poftaaaa!!!rar o vad intinzandu-se dupa lingurita!

nu stiu daca v-am spus dar i-am cumparat Libero de-aia chilot.sunt super incantata de ei!ii pun pampers normal numai dupa baita cand ma ajuta razvan sa o tin!e teribila fata asta a mea!de unde o avea atata forta nu stiu!

mai nou gatesc cu ea in brate.nu stiu de ce se atarna de mine prin bucatarie.cred ca e curioasa ca nu vede ce fac acolo sus.si proasta de mine joc dupa cum imi canta motzul asta de juma' de metru!

ma simt obosita si ma doare mijlocul-de fapt tot spatele-de mor!am ajuns sa imi fie tama de ora la care iesim afara!doar in primele maxim 15 min sta in carut.in restul timpului o car in brate,ba impinge crutul,ba urca scari-moartea ei!-si eu trag drisca dupa mine degeaba.am zis ca imi pun un rucsacel in spate si mi-o iau de mana ca nu se mai poate!insa cumparaturi&stuff unde naiba sa mai pun?

parintii mei sunt de maine in concediu si pleaca impreuna la casa de la tara.m-au rugat sa le dau si fata.eu nu si nu!de ofticoasa.mi-e teama sa fie departe de mine!sunt doar 45km dar totusi...mi-e teama!insa azi m-am decis sa o las.nu de alta dar de 1 an de zile de smotruit zilnic nu mai prea am nervi!si sunt convinsa ca ii va fi bine acolo,e aer curat, e...TZARA!

deja imi pare rau ca am decis asta.razvan nu poate decat sa ma sustina in ce vreau eu ca,saracul,la cat sta cu fata,isi da seama ca nu mi-e de apropae nici un ajutor in privinta asta...sunt convnsa ca imi va fi teribiil de greu...ma simt vinovata pe undeva...parca o dau sa scap de ea...

fetelor,voi care v-ati lasat copii la bunici mai mult de 2 zile,cum e?adica stiu cum e,insa cum fac sa nu imi fie chiar asa de greu???

eu de-abia astept sa ma duca sotul meu la mare!!!vreau sa inot,sa simt raceala marii pe piele...de-abia astept...

nu am mancat de doua zile decat kktisuri.am o pofta teribila de dulce-daca nu fac eu diabet mare minune-dar mancare ciu-ciu!deja ma doare stomacul.insa nici nu mi-e foame.i-am spus lui razvan sa imi cumpere
rulada cu caise si ciocolata-mananc una odata!!!

o intrebare:cum le taiati voi unghiutele???la maini reusesc cu greu sa i le tai in somn.dar la picioare nu-i hip ca o gadil...
cand e treaza nici nu se pune pb.si uite asa are fie-mea niste copite ca nici nu-mi vine sa o las fara ciorapei...

Alexandra mare si Alexandra mica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

LA MULTI ANI, MARIE!
SA AI NOROC IN VIATA, SA FI SANATOASA SI SA GASESTI UN BAIAT BUN CU CARE SA TRAIESTI FERICITA PANA LA ADANCI BATRANETI!

Mergi la inceput