Bebelusi de iunie-iulie 2003 (23)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

BIBI te contrazic: noi am facut la trei cocosi si botezul, si sarbatorirea cununiei civile, si a fost excelent... Doar ca sunt 2 bucatari si unul e f. bun, iar celalalt mediocru. Probabil ati avut ghinion . Eu trimit pe toata lumea la Trei Cocosi, e misto ca e parcul aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Hop si noi in viteza mare!

De sambata nu mai am bona si e bine tare. Stiu ce ziceti, ca o sa vad eu in curand cat de bine e, insa prea imi statea pe creieri non-stop. Acum Tudor deja are un program destul de bine stabilit si mi-e mai usor sa ma descurc si cu el si cu Bodo (care e mare vanator de pisici)...

Tudor de vreo saptamana a inceput sa tipe. Cand il duc pe Bodo afara (in spatele blocului) se aud din casa tipetele lui Tudor. Bolboroseste pe limba lui si mi se pare ca seamana cu ratoiul Donald. Merge non-stop (uneori si singur) dar se vede ca ii e frica. a mai luat ceva cazaturi si probabil de-aia... Cred ca ii da un dintisor.

Romana, cred ca tot ce face Alin iti vine sa compari cu Cristi. Si eu uneori ma intreb daca voi mai avea un bebe o sa fie oare mai cuminte sau mai nebunatic decat Tudor. Vom vedea... Intre timp ii tin pumnii lui Cristi sa nu o incaseze de la Alin. Cred ca o sa ai vreun an de respiro daca se poate numi asa.

Cornelia, v-a bagat in ceata Maria cu ce a ales. Si ce de cadouri a primit. O sa-i fac si eu pana la urma ziua cu inca trei copii (atat am gasit acasa in perioada asta). Sper sa fie prea matait ca miercuri ii fac vaccinul. Doamne ajuta!

Pojo, Bine ca nu a patit Flaviu nimic. Si mie mi-e frica de cazaturi. E imposibil sa stai non-stop cu ochii pe ei (si vorba ta, nu numai cu ochii, trebuie sa fii chiar langa ei). Tudor sa stii ca se cam perpeleste in somn. Acum nici nu-l mai invelesc ca e munca in zadar. azi noapte a inceput sa planga usor in somn (cum face el de mai multe ori pe noapte) si nu a mers nici cu ceai (de fpt eu nu ii dau noaptea dar am incercat), nici cu suzy, nici cu leganat. Nu stiam ce are. L-am luat in brate si l-am dus la geam si s-a potolit ca prin farmec. Cred ca se speriae in somn.

Irina, iarta-ne cu scosul de pe lista. La cat de ametite suntem nu-i de neiertat, nu???

Maria, naspa ca nu ati putut pleca. Cel mai nasol e ca iti faci planuri si fel de fel de ganduri, si e greu apoi sa le 'desumfli'. Las ca va duceti voi la mare!!!

Elena, eu ma gandeam din toamna sa-l trec pe lapte de vaca. Voi incerca oricum sa vad cu e.

Ma duc la aeroport sa astept prietena care vine din Spania si care are o fetita mai mare cu o luna ca Tudor. De cand nu ne-am vazut am 'produs' fiecare cate ceva.

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

La multi anisori Mihai, sa fi sanatos si sa-ti iubesti parintii!!!!!

Alex a inceput sa mearga singurel prin casa, iar afara cred ca-i este putin teama. Asa de mult ma bucur si nu-mi vine sa cred ca a crescut asa de repede!

Mihaela: Doamne ce patanie! Pe mine ma ingrozeste gandul cazaturilor. Bine ca nu a fost mai rau. Dar tu il lasi singurel prin curte?

Carmenutza: cred ca terase ar trebui sa cauti in zona parcurilor, daca vrei verdeata. Este frumos si la Monte Carlo, in Cismigiu, dar nu stiu cum este mancarea.

Maria: cea mai mare bucurie a unei mame este atunci cand copilasul este sanatos si fericit.

Romana: cred ca este mare veselie la voi, dar si oboseala si munca pe masura. Cum se comporta Cristi in preajma bebelusului?





Magda si bb Alex puisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

libera la soare as putea zice, ca ieri l-am exilat in sfirsit pe bb + bunicii la Breaza. Am avut un week-end plin de alergatura, parca nici nu mai stiu ce-am facut zilele-astea. Vineri l-am tuns pe Luca, nici acum nu-mi vine sa cred ca baietelul asta mare e fi-miu, are acum o fata de bb de 3 ani, nu tu zulufi, nu tu plete - dar e bine ca macar nu mai transpira bietul pui. O sa pun cit de repede poze pe site-ul lui, sa-l vedeti ca merita!
Simbata ne-a prins ploaia aia mare pe drum, ne intorceam de la piata si a trebuit sa ne adapostim intr-o scara de bloc pina s-a mai domolit, Luca a si adormit (iar eu l-am invidiat, ca tare bine mai e sa dormi pe ploaie). I-am gatit dupa o lunga perioada de borcanase simbata pui la cuptor, n-a fost prea incintat, in schimb seara i-am facut dovlecel la cuptor cu almette - delicios (ca l-am gustat), a ras tot, eram la terasa si se uita in stinga si-n dreapta dupa baloane, copii, catei, si s-a dus un dovlecel imediat. Ieri am fost invitati la seful lui Dani care are o casa superba, o gradina de poza, piscina etc. o sa pun poza si cu gradina ca e de vise. Luca n-a fost fr. incintat conform obiceiului sau a stat atirnat de fusta mea, pina s-a obisnuit cu locul si agitatia, apoi a trebaluit cu galetusa lui, lopatica, catelul gazdelor, a mincat din nou ca la carte, inclusiv pui la gratar, n-a fost chip sa intre in piscina, daca il tinea taica-su in brate statea, daca ii baga pina si virful picioarelor in apa se punea pe urlat ca din gura de sarpe. Ieri cind l-am lasat la Breaza i-am dat tema bunicului sa-i puna piscinuta in curte si sa-l bage in ea zilele-astea sa se obisnuiasca si el cu apa, ca de cind am inceput sa facem incercari de a-l baga in piscinele cunoscutilor urla pina si seara la baie.
Ieri a dormit tot drumul in scaunel, iar cind am ajuns s-a trezit si s-a pus pe umblat prin curte de parca atipise 5 minute dupa ce nu facuse altceva toata ziua. L-am dat si pe toboganul primit de ziua lui si e fr. incintat - pe post de exercitii ptr brate: sus-jos 11 kile

carmenutza - noi am facut petrecerea la Karmis, pe strada Plantelor 40, e o terasa draguta in spatele cladirii, zona e ok, case vechi, mincare buna, specific italienesc, si nu e scumpa. Dar: nu poti da muzica tare ptr ca e zona rezidentiala, ambasada aproape -> la noi nu s-a dansat din acest motiv; seful de sala cu care am tratat e cam snapan, e bine sa negociezi totul cu el, noua ne-a pus piine de 500,000 pe nota (au fost vreo 50 de persoane). Poti veni cu bautura ta de-acasa, de la ei n-am luat decit apa plata si minerala si ceva suc. Asta oricum daca e vorba de petrecere mare. Chelnerii amabili, pitici in curte cu care sa se joace Maya, nu e de mari fite, dar e bun, de noi a fost si destul de aproape si ne-a convenit. Du-te eventual intr-o seara si vezi cum arata, noi asa am facut, si ptr ca era si timpul destul de strins, ne-am decis repede.

pup u,
Andra

http://www.geocities.com/luca_obejdeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna mamici,
La multi ani pt Mihai, Matei si Cindy, urmatorii sarbatoriti, si cu intarzierea de rigoare, pt Mariuta! Sa cresteti mari si sanatosi, si cumnintei...!!!!
Elena, noi am fost la Herculane cu Taisia si inainte, in Grecia fara...Intreba cineva cum am facut cu copii in vacanta - eu i-am dat numai borcanase, asta pt ca de vreo doua ori am intrebat chelnerii: e proaspata supa, merge pt bb si raspunsul a fost " nu v-as recomanda!!!" deci ganditi-va si la asta, ca s-ar putea sa nu fie peste tot chelneri asa "de treaba". Asa nu am riscat sa se imbolnaveasca, ca noi eram patite cu diareea. Imi pare rau Lya pt ce a patit Ruth, saracuta! Pacat ca s-a intamplat asa, ca uite, noua ne-a placut la Herculane...Am mers zilnic la strand, bb a facut baie in bazinul ei, bineinteles, apoi am facut vreo 3 trasee pe munte, am fost la Timisoara...am vazut o multime de rauri dupa care Taisia e disperata! Cand vede apa zice:"papa" si vrea sa se arunce in ea! La strand era mortala: dadea din maini si din picioare si dupa se lingea pe bot. Cred ca a baut la apa...In rest, a primit la pupaturi de la toti mosii si babele din statiun pe care pana sa-i opresti tu iti "stampilau" copilul pe manuta: CEL MAI URAT OBICEI POSIBIL!!!! (parerea mea)...
Taisia are 9,200 kg si 77 cm, zice mama, tata, papa (apa), pa si ..tataia (asta e achizitie de cand a stat cu ai mei), da drumul singura la o jucarie si danseaza si bate din palme, incearca sa pocneasca din degete..ce mai, e mortala, si o iubim tare mult. Ne-am simtit bine cu ea in concediu si cred ca e super sociabila si din cauza ca am tot fost cu ea plecati de cand era micuta...si n-a ratat prea multe partide de "shopping" prin Carrefour.
Carmenutza, din pacate habar n-am de nici o terasa prin Bucuresti, in afara de Dr Taberei, deci nu va pot ajuta, in schimb va dorim distractie placuta!!
Despre lapte: in Grecia aveau un rand intreg de formule de lapte de continuare, la noi sunt 2-3 ...oricum, ma mai gandesc, dar am vazut in Mega un lapte frantuzesc cu mult calciu: France au lait. Voi stiti ceva despre el? Dr mi-a recomandat lapte de vaca pasteurizat, in nici un caz de la sursa !
Despre alimentele interzise pana la un an: eu am inceput deja, i-am dat putina miere, capsuni de vreo 2 zile, incet -incet ca acusi facem anul si trebuie sa mancam mai multe...
Despre mot: eu sunt de fel mai "tiganca" asa ca i-am luat Taisiei o rochita din Grecia + cateva hainute misto si cu alea o s-o imbracam. O sa-l facem duminica si sambata o sa fim la mare..daca e cineva pe acolo, tel meu e 0721338153. Oricum, suntem singuri, fara bb, ca am inceput sa prindem gustul
Romana, ma bucur ca ai laptic pt Alin, asta e oful meu cel mai mare, ca nu am insistat cu alaptatul...De-abia asteptam sa vedem poze cu bb!!
Va pupam dulce pe toate,
Gio si Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:


[quote][carmenutza - noi am facut petrecerea la Karmis, pe strada Plantelor 40, e o terasa draguta in spatele cladirii, zona e ok, case vechi, mincare buna, specific italienesc, si nu e scumpa. Dar: nu poti da muzica tare ptr ca e zona rezidentiala, ambasada aproape -> la noi nu s-a dansat din acest motiv; seful de sala cu care am tratat e cam snapan, e bine sa negociezi totul cu el, noua ne-a pus piine de 500,000 pe nota (au fost vreo 50 de persoane). Poti veni cu bautura ta de-acasa, de la ei n-am luat decit apa plata si minerala si ceva suc. Asta oricum daca e vorba de petrecere mare. Chelnerii amabili, pitici in curte cu care sa se joace Maya, nu e de mari fite, dar e bun, de noi a fost si destul de aproape si ne-a convenit. Du-te eventual intr-o seara si vezi cum arata, noi asa am facut, si ptr ca era si timpul destul de strins, ne-am decis repede./quote]

Stiu locul...chiar am fost acolo sa mancam, dar tocmai deschisesera localul si nu cred ca amenajasera terasa.....si noua ne-a placut, mancare ok, este la doi pasi de casa...super idee. O sa trec pe acolo sa vad terasa... Voi cum ati facut?? Meniu impus sau a comandat fiecare ce a vrut?

Mi-a mai recomandat cineva CASA PACHE...la intersectia Pache cu Traian, stiti ceva???


Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Claudya, amik, Anamaria, v-am vazut pozele - super!sunt haiosi tare copiii astia!
Avem si noi album nou:
http://community.webshots.com/album/158439361ojwnOU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani Cindy si Daniel (mami Mica)!

Gio, am vazut pozele de la Herculane si asa mi s-a facut un dor de duca (la munte) Noi nu reusim de loc sa ne organizam. Inca nu stim unde si cand vom pleca. Chiar as vrea idei de plecat la munte cu Maria, ca tare imprastiati mai suntem. Azi ne hotaram ca plecam cu fata la munte, maine ne razgandim si plecam in grecia, cu sau fara Maria. Parca vad ca trece vara si noi tot acasa suntem. Gio, voi la ce hotel ati stat in Herculane?

Eu o ladam pe Maria ca e innebunita dupa apa si mi-a facut un circ duminica la plaja... Nu vrea decat sa stea in fundulet (nu se clinteste) sa se joace cu lopatelele. Tati ii aduce apa in galetusa si se balaceste acolo. Nu vrea sa calce pe nisip si plange disperata daca ne apropiem de apa. De departe arata cu degetelul spre mare si rade, dar atat. Mai incecam. Vroiam sa probam si colacul special de bb pe care i l-am luat, sper sa isi mai revina. In schimb, in piscinuta s-ar balaci non-stop.

I-am tuns si noi bretonul Mariei (cam scurtut ) si este si ea foarte schimbata. Pare mult mai mare.

Crisa, tinem pumnii la vaccin. Chiar cum s-au comportat bb-ii la vaccinul de un an. Ca pana acum Maria era f. cuminte la dr. si nu a plans niciodata, dar tare mi-e frica de ce o sa urmeze.

Va pupam,
Cornelia si Mariuta

http://community.webshots.com/user/cornelianis
http://community.webshots.com/user/cornelianis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Uitasem sa "povestesc" performantele noastre la 1 an. Deocamdata ne laudam cu dimensiunile: 11 kg si 81 cm. Nu merge singura, doar de manuta sau tinandu-se de mobila, merge in 4 labe si urca scari in patru labe. Nu vorbeste cu adresa, dar parca a inceput sa isi dea seama cand spune tata ca are un moment de liniste dupa care se rusineaza. Arata in poze foarte multe animale, stie partile corpului: nas, gura, ochi, par, manuta, degetele, picioare, burtica, danseaza, canta, face "vvvv" ca masina si stie cum face calul (dar nu pot eu sa redau), arata cu degetelul cine este Maria, arata ca are un an, intelege o groaza de lucruri. Mai pe scurt, e isteata foc, dar nu isi arata adevaratul potential.

Pa!
Cornelia si Mariuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

LA MULTI ANI bebita Cindy! . Sa te faci mare si frumoasa si sa ai mult noroc!

CARMENUTZA Casa Pache e placuta ca atmosfera, dar mancarea e destul de slaba, mediocra chiar.

CORNELIA felicitari pentru alegerile Mariutei . Eu si sora ta probabil ca am accesat "subconstientul colectiv" al lui Freud simultan si de-acolo ne-au venit ideile cu harti etc. Organizati-va concediul din timp sa nu ramaneti fara... Eu sunt deja pe numaratoare inversa, mai am 5 saptamani si plecam in Gretzia

GIO si eu urasc sa ii pupe cineva degetelele, sau mai rau, sa o lase sa i le bage in gura... ca ea si asa isi baga degetul in gura tot timpul, si ia toti microbii altora. Din fericire pana acum nu am avut prea multe probleme de acest gen. Trasee pe munte cu Taisia? Sunteti viteji . Cum o duceti, in rucsac din acela special?

ANDRA bucura-te de perioada de libertate . Si noi o parcam pe Stefania sambata noaptea la socrii mei, care abia o asteapta, vrem sa mergem la concertul cu Gary Moore.

CRISA -- eu chiar ma intrebam cum de te-ai obisnuit sa stai in casa cu un om strain nonstop, dar pentru ca tu erai asa multumita de ea nu mi-am dat cu parerea . Mai ales ca te ajuta. O sa va descurcati voi si fara ea -- te ajuta Bodo . Si Stefania tipa mai nou, dar atat de tare ca daca esti langa ea iti pleznesc timpanele.

Noi nu ne laudam inca de mers singurica, dar am inceput sa dam obiectele la cerere, dezasamblam jucarii, ma-ma, ta-ta, pa-pa, na-na (cred ca e de la dadaca Nina) si radem in hohote cand fuge mami dupa noi sau cand ne pupa catzelul (care e plasat temporar la noi cat sunt ai mei in concediu).

Va salutam si numai bine,
Dana si Stefania

Mergi la inceput