Bebelusi de iunie-iulie 2003 (23)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Buna fetelor,

La multi ani Mihai,sa cresti mare si frumos si sa-i asculti pe parintii tai.

Cam pustiu pe aici azi...toate ati plecat in weekend de acasa.Si mie imi e o ciuda ca nu pot pleca de nu va puteti inchipui.Daca Miru nu avea varicela,acum eram in Austria(cred ca v-am mai zis asta)
Aseara au venit niste prieteni la noi si asa a trecut timpul de nici nu ne-am dat seama ca era 1 jumate si ei inca erau la noi(si noi care am spus ca bem o bere impreuna).Ne-am simtit foarte bine...da' tot mai bine ne era in Austria.Oricum,sanatatea pe primul loc.
Eu ma rog sa nu faca si pitica varicela......nu cred ca are sa-i prinda tare bine......of!

Nu stiu cine spunea ca azi merge la mare,sa aveti timp frumos si sa va distrati de minune.Aaaaa,si sa va odihniti bine,si voi,si puisorul(parca era o fetita).Imi amintesc io cine si atunci modific mesajul.

Sotul si-a luat concediu o saptamana deoarece era prea stresat.

Mirunei ii cad bubitele.Din 700(aproximativ)cate a avut a mai ramas cu vreo 70 (aproximativ).

Abia astept sa mergem si noi la mare.Miru e cea care deja nu mai are rabdare.....ea nu a mai plecat in "concediu" de acu' un an si nu mai poate de dorul plecarii.Ea este moarta dupa mare si nu mai are rabdare de loc.Noi plecam in 6 august dimineata,si venim pe 21.

pupici

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orzu irina spune:

La multi ani pentru copilasi! Ma bucur sa citesc numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orzu irina spune:

Fetelor de ce am fost scoasa de pe lista? Eu sunt prinsa cu curatenia apartamentului si nu am timp sa scriu dar de citit va citesc. Se poate sa ne treceti la loc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Ar trebui sa incep cu somn dulce...la ora asta cand va scriu.
A fost un w/end aglomerat tare pt noi. Am terminat si cu parastasul si acum suntem mai linistiti.
Am doua vesti nasoale; vineri am iesit sa vad unde e Flaviu prin curte si era pe scarile casei la intrarea din fata. Cand m-a vazut ca vreau sa plec a incercat sa coboare repede si s-a dus in cap si nas de sus (cam 6 trepte de beton) pana jos. Nu am avut timp decat sa tip ca mana mea nu l-a putut prinde… M-am speriat dar in acelasi timp m-am gandit sa dea Dumnezeu sa nu pateasca ceva… A plans tare de nici baia nu i-a mai priit. Are acum nasul julit tot (ia curs sange de am zis ca s-a rupt ceva pe acolo) si un benghi in frunte. O clipa de neatentie ce inseamna… Cred ca era mai sigur pe el daca nu veneam acolo, sa-l caut.Doamne, multumesc ca nu are nimic decat o sperietura zdravana. A doua veste e ca l-am pus in patul mare sa doarma cu mine si se agita ingrozitor in somn; ma uitam cu Ovidiu la un film si aud un “buf”, saracul era pe jos din pat desi avea paturi si perne la capete.
Copiii vostrii tot agitati dorm?
Si cand adorm , adrom asa linistiti sau se rotesc ca limbile la ceas. Va intreb ca sunt curioasa, nu stiu daca agitatia asta la Flaviu e normala.
In rest suntem bine. Azi am invartit un butoi prin curte, o sa vedeti ca avem si poza in curand. Si am fost cat de cat cuminte…
Va pup si va doresc numai bine.
La multi ani Matei ! Mami Madishor ce mai faci ?

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani Matei!

Fetelor, va pup pe toate si va multumesc din suflet pt. urari.

Am fetita de 1 anisor si de 4 zile plang, plang... Parca am intrat in depresia postnatala. Ma uit la Maria si plang, ma gandesc la ea si plang,a seara ma intreba si tati de ce plang si i-am zis "cred ca de fericire". Nu am reusit nici sa-i scriu scrisoarica (ideea Andrei), de atatea emotii ce au dat peste mine.

Pt. ca nu ne-a trecut raceala de tot am amanat petrecerea pt. copii, dar vineri am facut petrecere cu adulti si i-am luat motul. Maria a fost asa de cuminte, nu a plans deloc, nici cand i-a taiat motul. A suflat cumintica in lumanare (ca doar exerseaza de o luna). Inainte sa va spun ce i-am pus pe tava, Dana esti cumva sora cu sora mea ? M-a sunat (ea nu este in tara) sa-mi spuna sa pun pe tava ceva legat de limbi straine (dictionar) si de calatorii (harta). Pai eu deja le bifasem pe astea, dar am ramas cu gura cascata. Deci, fara pretentia de originalitate, i-am pus pe tava: dictionar, carte (Shakespeare - m-am gandit sa impusc mai multi iepuri dintr-o data ), harta, stilou, pensula (tati vrea sa o faca pictorita), mouse, calculator, inel, ruj, bani, minge de tenis (Bibi, cred ca si asta merge, si e mai micuta ), CD (ca e innebunita dupa muzica). Maria a ales: dictionarul, inelul si seringa. Asta ca se pun primele trei, ca ea a continuat si a luat si harta si pensula. In final, i-am dat si banii in mana, ca daca tot s-a imprastiat in atatea domenii, trebuie sa aiba si fonduri.

Cu rochita am cam luat teapa pt. ca a venit nasa cu o rochita si lumea a sarit pe mine sa o imbrac cu ea. Asa ca teoria mea ca o imbrac in rochita cumparata de mine, care bineinteles ca era cea mai frumoasa , a cazut. In afara de hainute (multe ) a primit jucarii: papusa-bebe, care vorbeste, bea ceai, isi misca falcutele, sforaie, rade de care e indragostita, un telefon (noi nu avem telefon fix, asa ca a fost incantat si si-a petrecut jumatate de ora vorbind la telefon), leagan (mai aveam unul), minge-broscuta, casuta cu Winnie the Pooh (na care initial nu a vrut sa intre, dar a doua zi s-a jucat in ea cu papusa), girafometru, doua goblene cu o fetita si un baietel (cusute de matusa mea).

Toata lumea a laudat-o cat de cumintica e. La un moment dat, lumea era la masa si ea statea in fundulet langa masa si se juca, vorbea cu papusa si telefonul. Nu baga in seama pe nimeni. In rest, a trecut prin bratele tuturor. Am avut mari emotii pt. ca in ultimul timp a devenit o rusinoasa, dar ne-am descurcat foarte bine.

Noi nu i-am luat cadou, pt. ca am facut 450 de poze, de la nastere pana in prezent. Pana acum nu le aveam decat pe calculator. Ne-am zis ca asta e cadoul nostru pt. ea, pt. ca dupa parerea mea tot pozele sunt cele mai frumoase amintiri.

Mihaela, cred ca ati tras o sperietura. Tare nazdravan mai e Flaviu. Nu puteti sa-l scapati de loc din ochi. In privinta somnului, sa stii cqa si Maria doarme si adoarme la fel. Se foieste si se intoarce pe toate partile.

Romana, m-am gandit la tine zilele astea. Pupici baietilor!

Bibi, tare aiurea faza cu nana. M-ai pus pe ganduri. Totusi, eu o las pe Maria cu mama. Daca ea isi pierde rabdarea cu Maria, ce fac o concediez? Mi-am amintit o faza din copilarie cand mama s-a enervat foarte tare pe sora mea (avea 1-2 ani) care tipa si nu vroia sa doarma si a trantit-o in pat, a tipat la ea si i-a tras si o palma. Cat am plans atunci si m-am gandit ca am o mama rea. Nu este de loc asa, dar nu cred ca as putea tolera sa se poarte asa cu copilul meu.

Crisa, intermediarul, are trecere la barza? Cred ca mai repede te-ar asculta pe tine, pt. ca iti este datoare.

Carmenutza, ma apuca si pe mine depresiile de genul asta, dar ma gandesc ca si daca nu mai citesc nici o carte, tot mai castigata sunt cu Maria. Nu vreau nici sa ma transform intr-o mamicuta gospodina, care nu stie nimic in afara de copil si casa, dar vrem sa acceptam sau nu, maternitatea ne transforma vietile.

Maria, bine ca ii trec bubitele Mirunei. Lasa ca se face ea bine si merge la mare!

Hai ca nu mai stiu ce sa va spun, ca am avut tare mult de citit.

Va pupam
Cornelia si Mariuta

http://community.webshots.com/user/cornelianis
http://community.webshots.com/user/cornelianis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

MIHAELA: Odihneste-te mai mult ca sa poti face fat anazdravaniilor lui Flaviu. Si Cristi se rasucea in toate directiile cind dormea, acum e mai linistit deoarece I-au iesit cei trei dintisori care il chinuiau. Acum are 5 dinti.

CORNELIA:
Si eu ma gindesc la voi toate de pe forum, tot mereu, dar nu prea am timp sa scriu.

Intre timp mi s-a marit productia de lapte. Sper sa evoluez sper bine cu alaptatul.

Ma tot mir de Alin cit de diferit e de Cristi:
Are deja gene – Cristi a avut doar la 1 luna.
Si-a intors capul de pe o parte pe alta cind era in patut.
E mai mincacios, mai miscaret, mai plingacios cind vrea ceva. Are o personalitate puternica. Cred ca o sa faca o multime de lucruri mai devreme. Ma gindesc si ca o sa-l bata pe Cristi cind or fi mai maricei. Dar pina atunci mai este.
Ii place sa adoarme cu tita in gurita si cind il pun in pat se trezeste si o iau de la inceput.

Astazi ii facem lui Cristi vaccinul de 1 an. Am emotii sa fie iar suparat ca al 6 luni ca in acest caz ma asteapta o noapte alba.

Am facut poze si o sa le pun nudeva sa le vedeti dar sa vad cum stau cu timpul.

Va doresc concedii placute celor care plecati si aveti grija de puiuti.



http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Buna

Si pe mine ma apuca depresiile cand ma gandesc ca imediat avem si noi un an.Va dati seama....un an.De multe ori imi e dor de un bb mic,fare sa stea linistit la mine in brate(atunci imi spune Miru ca sta ea la mine in brate numai sa nu ma mai plang)
Asta e...bb nostrii au crescut,sunt chiar mari acum.......of,Doamne da-le sanatate!!!!!!!
Azi Paula a mancat placinta(prajitura de fapt) de visine.Azi tanti a facut prajitura de visine.Si a mancat si puiul.Are 8.360 si nu stiu cati cm!E lunguta,totusi.Simti pe ea cum s-a ingrasat!
CAte kg au bb vostrii?Hai facem o listuta...casa ramana si pe forum cat cantareau si masurau bb nostrii la un an!

CORNELIA-ati muncit serios cu aparatu' foto....450 de poze.M-as apuca sa le numar si eu intr-o zi dar mi-e frica,ca nu mai gat.

ROMANA-multa putere cu cei doi nazdravani.ne-ai spus undeva cum a reactionat Cristi????Daca da,zi-mi unde ca eu am piersit faza,daca nu,povesteste-ne te rog!Multa sanatate la bb-ici si pofta de mancare lui ALin.De tine ii misto...cum e cu un bb mare si cu un bebicel mic langa.......ce frumos!Si DA,vrem sa vedem poze cat mai curand.....sa le pui undeva,punele la bb de iunie-iulie(la pagina noastra de net)....te rugam,ca doar Alin e juniorul echipei!....minunat

MIHAELA-vai,ce sperietura.Multa sanattae la bb.


AAa,Miru are tot mai putine bube!Am vb azi cu doctorita si a zis ca mai are putin.Asa ma bucur si eu ca se simte mai bine....de fapt se simte f. bine.Azi a primit de la tat'su o pereche de cercei,un lan ti o bratara.Cerceii si lantu' sunt set...in albastrii cu steluta de la Meli Melo.....is super faini,ce mai.
Eu i-am luat sambata la Miru o geanta roz...asa ca de sfarsit de boala.Geanta ii mortala...cum se poarta.E roz cu floricele de toate culorile pe ea:galbene,verzi,portocalii,albastre.E mortala,ce mai....minunata.Miru e super-incantata!

Tre sa ne vina azi doua sezlonguri si hamacu'....o sa fie super.Le-am comandat de departe si tre sa ajunga azi abia astept.
Ma gandesc si eu la petrecerea de un an a piticutei mele.Vreau sa fie ceva deosebit.Miru a spus ca pe langa cadou,ea ii ia 100 de baloane si impodobeste casa cu ele.

Noi ne-am gandit sa-i invitam pe prietenii noi la noi pt ca tot pe 27 iulie isi serbeaza ziua si fetita unor prieteni de-ai nostrii.Asa ca ma gandesc sa fie o petrecere comuna.
Noi suntem un grup de 4 familii care ne intelegem super-bine si plecam impreuna si in concediu,la mare(ne cunoastem de vreo 8 ani si facem totul impreuna.
Pe Paula o adora toti iar majoritatea copiilor lor sunt de varste apropriate.....de varsta Mirunei),asa ca va fii o petrecere comuna.Abia astept!
Nu va suparati pe mine dar am simtit nevoia sa fiu vesela(sunt foarte vesela acum) si a trebuit sa colorez la maxim mesajul acesta!

acuma,hai,chiar ca va las.

pt mamici&bebici:,multesi sanatosi!

A comandat careva dintre voi tricoul dependent de DC?

PUPICI!



maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

A, despre lapte vroiam si eu sa va intreb. Eu ii dau de o sapt. Parmalat prima crestere. Dar asta doar din comoditate. Se incalzeste putin laptele si gata. Nu i l-am combinat. Am trecut direct de la Milumil 3 la el. Totusi d-ra imi spusese ca as putea sa-i dau Milumil macar pana la toamna. Acum am ceva mustrari de constiinta si nu stiu ce sa fac. Oricum, de la toamna ma gandeam sa trec la Dorna (cu toate ca si eu am auzit pareri contradictorii despre el, dar e laptele care imi place mie).

Si inca ceva. A facut un an. Asta inseamna ca pot sa-i dau alimentele interzise pana la un an? De ex., pana joi nu puteam sa-i dau miere si de vineri, gata, e safe?

Zilele trecute a facut (pentru prima data) o iritatie pe solduri. Sa fi fost alergie? I-am dat vreo doua caise, ca noutate, dar nu stiam sa provoace alergii. A durat o zi iritatia (bubite mici, zona rosie si fierbinte) si a doua zi cand vroiam sa o duc la dr., ii trecuse.

Maria, multumim pt. optimismul insuflat prin culori. Pozele a trebuit sa le selectez din miile pe care le avem stocate pe calculator. Mi-a luat o zi intreaga si tare greu a mai fost...

Romana, tinem pumnii la vaccin. Fiind diferenta asa de mica intre bb-i, e mai usor sa vezi diferentele. Fiecare copil e diferit. Si eu ma gandesc oare daca o sa mai am o fetita, o sa semene cu Maria. Cred ca tocmai din cauza asta te miri de Alin, pt. ca involuntar ti-l imaginai ca pe Cristi.

Va pupam
Cornelia si Mariuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Buna mamici!

Cornelia, cred ca ai avut atatea emotzii....super piticutza..se pare ca o sa fie o doctorita cocheta, nu??

Mihaela, cred ca as fi lesinat de frica sa-l vad cum se duce in cap pe scari..Doamne, ce sperietura..groaznic.Ai grija! Tu il lasi deja singur in curte, nesupravegheat??

Am primit in pachet din State cu o groaza de hainutze ptr.piticutza, 3 rochite suberbe, 2 pantalonasi pesacaresti, o fustita care din spate este pantalon scurt si un maieutz demential...am probat-o aseara cu toate....este un ingeras atat de frumos...sunt nebuna dupa ea.

Ati auzit ca este epidemie de varicela si oreion...aveti grija cu bb.

Dati-mi si mie idei de o terasa draguta, evenutal cu ceva verdeata..si mai aerisita.....In WE asta sarbatorim si noi anisorul..vineri sau duminica, caci sambata nu pot nasii...si vreau sa mergem pe o terasa.....plizzzz..ajutati-ma cu idei, ca deja sunt in criza de timp.

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Acum am aterizat si eu la birou.
Pe scurt ca sunt chiar nesimtita cu programul asta de vacanta
Cu laptele aveam si eu aceeasi intrebare. nu ma lasa inima sa renunt la el. Eu si acum ii dau lui David Humana 2 si cred ca o mai tin asa pana cand se duc caldurile astea. Nu as risca tulburari digestive cauzate de schimbarea laptelui acum cand sunt peste 35 de grade afara.

Carmenutza cu terasa nu pot sa te ajut. D si tu o fuga prin Herastrau, acolo sunt mai multe terase. Noi am fost la un botez la restaurantul 3 cocosi, cu terasa si tot ce trebuie, mai putin mancare buna, asa ca nu-l recomand.

Noi in we am fost la tara in Moldova.

revin

Mergi la inceput