Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Salutare mamici frumoase,

Ma gandeam eu ca o sa dispareti de la mamici de mai iunie si sa va ascundeti la bebelusi de mai iunie 2004.

In primul rand vreau sa felicit toate mamicile pentru reusitele lor si sa va traiasca si sa fie sanatosi toti copii.

Nu am mai avut timp de intrat pe net, si sincera sa fiu de multe ori prefer sa stau intinsa pe canapea si sa ma odihnesc. Dar v-am simtit mult lipsa. Nu am reusit sa citesc tot ce ati scris, dar din cat am apucat observ ca toate avem aceleasi probleme.

Eu pot spune ca sunt o mama fericita. Avem deja un program bine conturat, iar noaptea dormim 6-7 ore neintorsi.
Rares Andrei a ajuns la 4.200 kg la 5 saptamani. Sotul meu este cel care se ocupa de cantaritul copilului, tot el ii face proba suptului. Cu laptele stau bine, mie imi curg sanii intr-o veselie, mai ales noaptea. Iar dimineata, la prima masa, puiul meu se balaceste in lapte, are laptic pe toata fata.
Primele saptamani au fost mai grele in sensul ca noaptea se mai trezea sa manance, mai statea cate 2 ore la san, ceea ce era foarte obositor. Dar am vorbit cu doctorita si mi-a spus ca mai mult de 40 de minute sa nu il tin la san, cate 20 de minute la fiecare. Ceea ce am si facut, iar acum a ajuns sa manance in 30-35 de minute.

Se pare ca puiul meu s-a trezit si dupa cum ma "cearta" se pare ca ii este foame, asa ca trebuie sa ma duc sa il schimb si sa ii dau sa manance.

Va pupic mult pe toate,

Cady si Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna fetele!!!!
Nu pot scrie prea mult ca sunt in fuga! Tati a iesit un pic cu puiul afara ca sa pot si eu sa mai misc ceva prin casa asta ca arata ca dupa chefff!!!! si mai vreau sa si triez hainutele ce nu-i maisunt bune lui Sebi ca sa am mai mult loc in dulapior!!! S-a marit smecherul, ca tare am ras de el aseara dupa baita cand am vrut sa-l imbrac cu o pijama pe care o pastram pentru cand va mai creste, cand i-am pus-o pe el tipa de mica ce era!!!!
Nu stiu ce are ca ieri mi-a urlat pur si simplu!!!! Chiar si in brate daca il tineam urla de nu stiam ce sa-i mai fac!!!nu mi-a facut niciodata asa ceva si chiar m-a speriat serios!!!! Acum am sunat-o pe asistenta care se ocupa de el si mi-a spus sa-i scot chimenul si anasonul din ceai, si sa-i fac ceaiul numai din musetel! iar in legatura cu manifestarile de aseara mi-a spus ca e posibil sa fi fost colici! Dumnezeu sa fie cu noi ca trecem noi si de astea! Si ce mi-a mai spus... colicile cica tin pana pe la 6!!!! luni!!! Mi-a mai recomandat sa-i dau suc de morcov, pe urma de mar, de portocala... mi-a facut un program de indroducere aa cestor sucuri!!! asta pentru a-l ajuta sa iasa afara singurel.. caci si acum ne chinuim cu kk!!!
Eu ma simt bine, daca nu iau in considerare oboseala acumulata de cateva zile!!!
Va pup si poate reusesc sa mai intru si dupa ce termin traba prin casa!!
Cady bine ai revenit printre noi iubitaaaa!!!
Si.... pentru toate mamicile de aprilie-mai-iunie!!!!!!!!

Nally si Sebastian
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

Maria am auzit si eu ca nu le place orice formula drept urmare m-am conformat.Prima data i-am dat Bebelac(pt.ca doctora mi-a spus ca e la fel de bun ca si celelalte,atata doar ca altele sunt mai scumpe),nu l-a baut,iar apoi i-a cumparat sotul meu Nestle-Beba dar nici pe asta nu-l vrea.Stiu oricum ca nu e voie sa schimbi nu stiu cate tipuri pentru ca nu le face bine.Azi am avut lapte cat de cat,dar vom vedea spre seara.Mi-am propus sa-i dau cat am si cand n-o sa mai am ce face ma gandesc ca va bea si lapte praf, de foame.

Madutza sper asa sa fie.
Va pupic,Ioana si Patri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Fetele, noi tot cu colicile...
Anacami, saracutul Sebastian, sanatate multa. Nu imi vine sa cred cate problemute pot avea niste bebelusi asa mici.... Pupici.

Irinusha, tu ai facut vaccinul contra rubeolei mi se pare. deci ar putea fi o reactie la vaccin. Sper din tot sufletul asa sa fie. Oricum copiii fac bolile astea mult mai usor, da nu stiu cum e la o varsta chiar asa de mica. Sper sa nu ia si Cris. Pupici.

Monet, Andra, hai ca vine weekendul...

Andra, eu ma gandeam cam de la 3 luni sa il folosesc, cred ca atunci isi tin deja capul bine, nu? Daca nu, nu prea vad la ce l-as mai folosi ca o sa fie asa de greu incat probabil nu va mai fi comod sa il port in marsupiu.

Monet, nu ne-am mutat inca, speram sa devansam termenul da era posibil doar cu o saptamana nu am vrut sa refacem actele doar pentru o saptamana. Asa ca ne mutam la sfarsitul lui august. Practic in ziua cand face bebe 3 luni :-) Asa s-a nimerit. de fapt data de mutare ar fi fost 26 august da noi o sa ne mutam pe 28 ca e intr-o sambata si e mai comod.

Fetele eu am o propunere, m-am gandit de mai demult da n-am apucat sa v-o spun. Ma gandesc ca e bine sa punem la semnatura si data nasterii copilului, ca atunci ca sa ne ghidam mai usor cand e vorba de vaccine, boli (feri Doamne!), colici. De ex, mie mi-a prins bine ca Madutza a pus data nasterii fetitei ei, stiu cu cat e mai mare decat Strumfuletul meu si sper ca intr-o saptamana sa scapam si noi de colici (evident ca difera de la copil la copil, da oricum)

Pupici la toate mamicile si bebicii lor (deja suntem toate mamici, va vine sa credeti?)

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

GAbitza, multumim de povestioara. Intr-adevar, se merita cu toata durerea.

Irinusha, sa iti treaca repede bubitele si sa il poti tine pe Cris in brate din nou. Imi imaginez ce greu iti e. La multi ani Cris!

Eryka, la multi ani pentru Ayumi!

Cady, cum ai reusit sa il convingi sa doarma noaptea asa mult fara sa se trezeasca? Ziua mai doarme?

Pupici fetite dragi.

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

buna fete dragi

uite acum am reushit si eu sa postez ceva poze cu copilashul meu...
revin zilele urmatoare cu veshti despre noi!

pupici!

http://community.webshots.com/user/gabitza_ro

Gabitza si baietzelul Dennis, data nashterii 9 iunie 2004

http://community.webshots.com/user/gabitza_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Buna fetele,

Ca de obicei liniste pe-aiciin week-end, va bucurati de sotiorii vostri care sunt acasa?

Cady
, sa-ti traiasca puiul cuminte!!! Asa ca-i bine? Si la mine e la fel Ana, cu cateva mici exceptii cand se mai trezeste si la 3 ore noaptea. Pupici lui Rares!

Gabitza
, este foarte scump Dennis, sa-ti traiasca!

Irinel, hai mey ca trec colicii astia. Eu am fost mai nororcoasa ca am avut doar fro saptamana mai grea, in rest e suportabil, adica doar scanceste, nu plange tare. Si ma gandesc ca atunci cand eu credeam ca are colici, o dureau urechiusele.

Nally, sper ca e mai bine Sebi si nu a mai plans tare-tare.

Eu ce sa va spu? Am scos-o ieri pe printesa la aer tare, am fost la Breaza sa mai aranjam cu botezul si i-a placut. I-a prins bine aerul ala tare, ca dupa aia a dormit dusa. Din cate am mai apasat-o eu pe urechiuse, nu o mai doare dar ii mai dau antibiotic pana maine cand mergem la dr. Am citit ca otita se poate face si de la necuratarea nasului, de la vomitat...Cine stie care a fost cauza reala?

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Buna,fetele,

uite Ingrid a mea gangureste acolo in legea ei, prin urmare sa scriu si io vreo 2 randuri :)) pana nu s-apuca de plans.
ma laudam ca doarme acu noaptea vreo 5-6 ore, de cand ii completez cu lapte praf, da' in ultimele nopti tot dupa vreo 3 ore s-a sculat (mai,mai, o aud, si tocmai scoate sunete noi, ce-mi place!)- asa ca iar is nedormita in general.
Ma tot gandesc - sau sper- ca e din cauza lunii pline, si e tare lumina in camera- iar azi noapte,cand ne-am gandit si noi sa punem obloanele (asa au frantujii aici)- s-a trezit iara, ca facuse kk. Deci tot mai sper ca a avut motive pana acu, ca ea oricum cand se trezeste noaptea nu adoarme la loc imediat (azi noapte ne-a mai luat vreo ora jumate,de ex.)- la fel ca Rares al tau face, Iuliana! Da' macar Rares sta cumintel la aer zici, cum reusesti, ca a mea nu mai vrea,tipa si acolo.

Gabitza, tare dragalas e Denis, sa-ti traiasca!

Cady, intreb si eu, cum reusesti sa-l adormi pe rares atata timp?

na c-as mai fi scris,da' gata, tipa.

sper sa revin,pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaleone spune:

Fetelor...saluatre! Scriu si eu cand mai ma lasa banditii astia mici ai mei. Elenuska mea vaz ca s-a linistit: doarme si mananca. Solutia: am infasat-o fetelor, ca se trezea din cauza mainilor. Asa cred ca se simte in siguranta si e f. linistita. Ce mai eram eu anti infasat , da uite ca face bine.

MARIA, dupa cum spunea si Irinusha, chiar sunt agitati bebeii cand sunte, la ciclu, asta o stiu pe pielea mea si am gasit si in carte pe undeva ca daca pui o muscata in laptele de mama la ciclu se ofileste si daca o pui in lapte fara ciclu se simte bine.

ANDRA eu l-am pus pe fi-miu in marsupiu de la 2 luni si n-a avut nici o problema cu spinarea, chiar era mereu in extaz acolo. Pe Elena cred ca o s-o pun mai repede.

IRINUSHA pana acum cred ca ai scapat de "pistrui" hihihi, las ca Chrisuletu tau e rezistent si scapa.

GABITZA e super meserias Dennisu tau- sa-ti traiasca! Si eu m-am chinuit tot atat la nastere, si tot in acelasi interval, numai ca eu am nascut cu 5 min inainte. Las ca va povestesc si eu experianta mea cat de curand.

Stati ca ma solicita gogosica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaleone spune:

Mi-am mai pus vreo doua poze cu fecioru, ca cele cu Elena se lasa asteptate.
Irinusha nu stiu ce are poza aia de nu se vede, da bine ca mi-ai apus, acu poti sa-l vezi mai bine pe Anghel.

Mergi la inceput