Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Voi aveti acum ciclu la fel ca inainte, ma refer la nr de zile? Ufff, si eu chiar aveam chef week-endul asta ca de lni o tot aman.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

buna fetelor,

andra si adelina va pupa, suntem la servici, si adelina asculta muzica la mami pe umar. o cam doare burtica, din cand in cand se agita.
ultima data a papat doar dintr-o tzitzi appi n-a vrut decat sticluta, cealalta e cam plina si cam doare, astept sa i se faca iar foame. dar slaba sanse ca ieri n-a vrut sa pape decat de 4 ori pe zi si asta ca am insistat eu. mama zice ca poate de la vaccin.

ah si la vaccin a plans 1 min in cabinetul doctoritei apoi gata, doar seare a facut febra 39, si i-am dat un supozitor nu mai stiu de care.

A adormit... Acum pot scrie cu 2 maini

Intrebare......... Cand pot s-o pun in marsupiu? Acum are 2 luni si 5 zile si 4.190.

Fug sa mai fac ceva din ce am pt. servici...

Pupici,

Andra si Adelina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Andra, eu stiu ca e bine dupa 5-6 luni, pt. ca e ca si cum ar sta in fundulet si se pot tasa vertebrele. Am vazut ca pe marsupiu scrie din prima luna, dar medicii nu recomanda.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Buna fetelor!

Eu sunt o mama fara bb si tare nasol e ... incerc din rasputeri sa nu ma apropi prea mult de el, ne uitam si ne zambim de la distanta. S-ar putea sa fie prea tarziu, dar barem incercam ... Noroc cu mama, ca-i o mamica mai buna decat mine :) si are grija de el ... si spre supararea mea nici nu baga de seama bulangiul mic ca mamica lui nu mai e prin apropiere ... si asa imi vine sa-i iau curisorul in palme si sa-l pup pana il innebunesc.... tare greu mai e!
Mi-am facut acum 2 saptamani vaccinul ptr. rubeola - ca nu am avut anticorpi in sarcina si e necesar ptr. urmatoarea - si asta e, se pare, reactia. Oricum, azi e mult mai bine ... dar tot ma mananca ... vai! Asa nasoala nu e boala, dar ptr. un bb nu stiu cum o fi ... nu exista nici un medicament, pur si simplu astepti sa treaca ... si eu se pare ca am facut toate simptomele ... ca de obicei, exceptia care confirma regula

Pietricico, Maria, mai, e adevarata chestia ca bble ne simte starea ... asa ca incercati sa va calmati si sa va odihniti! Ieri cand am venit de la doctor si aveam starea aceea nasoala a urlat Cris ca un disperat ... eu incercam sa-l adorm sa nu trebuiasca sa-l tin aproape si el tot pe pieptul meu se linistea. De abia cand a venit Boby acasa si m-a linistit putin s-a linistit si Cris.
Eu fac ca Lauraa, ma joc cu el, ii povestesc tot felul de tampenii, cand ii schimb pampers-ul e ora noastra de iubareala si o savuram amandoi din plin (mama, ce-mi lipseste!) si il plimbam. Si trebuie sa recunosc ca avem copil cuminte, sta linistit in scaunelul lui si vorbeste cu plantele, peretii ... si rade, rade de unul singur.
Cand se plictiseste si plange fara rost - se vaita de fapt - il iau pe picioare (spatele pe picioarele mele indoite si curisorul pe burta) incerc sa-i sustrag atentia ... si daca nu merge incep si eu sa ma vait mai tare decat el si se opreste sa ma studieze ... se gandeste sigur ca a innebunit mama-sa ;) ... am facut-o din greseala, incercand sa fac glume cu el si a functionat....

Andra, si pe al meu scrie ca-i de la 0 luni, dar lui Cris nu-i place ca sta cu coloana stramba ... si nici nu isi tine capul bine si tot asa ... mai astepta barem pana isi tine capul fara probleme.

Madutza, la mine a tinut ciclu doar 4 zile, fara dureri si scurgeri f. usoare. Hai ca poate trece repede si aveti timp si de nebuneli ... mai ce va mai invidiez, ca eu inca nu am curaj de alta incercare ... intr-o zi tot o sa-mi iau inima'n dinti!

Ioana, si Cris tot asa face ... dar isi revine singurel. Nu chinui copilul cu picaturi in nasuc, e chiar asa de rau? Chiar nu poate respira pe nas? Ce daca "sforaie" si ea putin, atat timp cat respira e bine ... parerea mea, tu faci cum vrei!

Nallysor, saracuta de tine. Sper ca ti-ai revenit si ca nu mai faci asa ceva! Ai mancat ceva nasol? Stiu ca-i tare nasol, asa ca ai si tu grija sa nu se mai intample!!! Te pupic dulce si iti doresc numai sanatate!!!

Va pupic, ma duc sa-mi privesc flacaul de departe :(

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

buna fetelor

incetishor se ashaza lucrurile si pentru noi in sensul ca ne-am mai facut cat de cat un program cu somnul si orele de masa.Prima perioada manca Dennis al meu din ora in ora, apoi s-a rarit din 2 in 2 iar in prezent ma declar fericita ca mananca la 3 ore.Noptile sunt mai speciale in sensul ca se trezeshte des, am avut nopti cand s-a trezit din ora in ora insa mergem spre bine acum.
am si eu aceeasi problema ca si Piatra lunii, de ceva zile am fost nevoita sa introduc supliment la masa de seara, intrucat copilul era tot infometat iar la san parea sa nu se sature.Aseara de exemplu mi-a mancat 70ml la bibe dupa ce i-am oferit amandoi sanii.M-am sfatuit cu asistenta noastra iar ea mi-a zis ca atata timp cat eu il pun intai la san iar apoi ii dau completare nu are nimika, ce conteaza e ca copilul sa fie satul.Sper totushi sa elimin rapid suplimentul de seara.(am inceput si eu sa beau faimoasele ceaiuri de fenicul si anason, care cica ar stimula lactatia)
Ce sa va mai zicem, cu greutatea stam bine avem 4,200 deja(aveam marti) si de ceva zile ne-a durut si pe noi un pic burtika insa vad ca il ia 2-3 zile si apoi il lasa.

O sa incerc sa postez si eu ceva poze cu Dennisucu, caci inca nu am facut-o si sa relatez scurt povestea nashterii caci nici de asta nu am avut timp.

Deci, sa reiau am fost programata pentru inducere in data de 9 iunie pe motiv ca aveam acea nesuferita de complicatie, cu imunizarea.
In fine, cu o seara inainte aveam o frica in san ca voi fi indusa caci auzisem numai story-suri de groaza si nu reuseam sa imi gasesc linishtea.In fine mergem noi la culcare si cand era vreo 2 noaptea ma trezesc cu o durere puternica in burta, iar burta imi era tare ca piatra, la care eu imi zic in gand ca ceva nu e in regula si ca la zori de zi ceva se intampla.La ora 5 dimineatza punct sar ca arsa din pat simtind apa cum curgea siroaie, fug repede la baie unde apuc doar sa ma pun pe buda si simt cum curgea ca la robinet, insa nu era pishu. Ma intorc apoi la al meu ii spun minunea si incerc sa ma culc putin in pat, dar realizez ca trebe sa sun la spital.sun eu acolo si mi se spune sa mai stau putin acasa, pana pe la 8 dimineatza si sa sun din nou.Contractiile au inceput imediat dupa ce mi s-a rupt apa, la 10 minute interval si erau acceptabil de dureroase.
Se face in final ora 8 suna la spital si mi se spune sa ma duc imediat intrucat eram oricum programata ziua aceea.
Plecam noi la spital cu catel si purcel, ajungem intr-un final, eu cu contractii tot la 10 minute tot suportabile.Ni se da o camera, sunt inregistrata de o asistenta care imi ia analizele de rigoare si intrun final vine o moasa si o doctora sa vada care este situatia.Ma controleaza si eram dilatata 1 cm jumate si colul uterin partial sters.La care eu zic ''Doar atata, dupa 5-6 ore de contractii?''...la care ele stau se sfatuiesc si se decid sa lase natura sa isi faca treaba, adica sa nu intervina cu absolut nimik.In fine, ora 12 aceeasi zi, contractiile mi se intetesc la 5 minute si putin mai dureroase.Eu in continuare mai faceam si cu glume cu al meu, saracu care se tot minuna de ce nu fac urat cum am vazut prin filme la nashteri la care eu ii zic ''Stai linishtit ca vine si partea aia''.Asta in timp ce doar in camera alaturata o alta femeie avea expulzie si urla ca din gura de sarpe. La un moment dat am simtit ca nu mai rezist de durere si am apasat pe buton sa vina asistenta.Vine ea si imi zice ''Pai deocamdata ce poti sa faci este sa stai in picioare,sa te mishti, sa faci dus cald, sa iti pui comprese calde pe spate si cam atata.''Am incercat eu toate astea dar fara rezultat.Apoi mi-au dat sa probez un aparat cu nishte electrozi care se pun pe spate si care trimite impulsuri electronice in corp la o apasare de buton, pe care il manevrai singura.Mie sincer mi s-a parut mai groaznic aparatul decat durerile propriu zise, adica nu am putut sa il folosesc decat un pic.Zis si facut eu incepusem deja sa plang, al meu imi tot facea masaje pe spate, vine iar asistenta si ma intreaba daca vreau sa incerc acupunctura, eu zic''incerc orice numai sa nu mai simt asha durerea.Trece un timp, vine o alta moasa si imi explica ce si cum si prin urmare imi baga un ac in cap, care bineinteles ca nu a avut nici un rezultat.
Intre timp s-a facut schimb de tura, vine o alta moasa care ma ia in primire si o alta doctora care ma controleaza si da verdictul''2 cm jumate''; eu sa pic jos si alta nu, mi se parea ridicol de putin la ce dureri aveam.mi se explica ca pana la 4cm nu mi se poate face epidural dar ca pot folosi masca de oxigen.Eeeee, acea masca a fost salvarea mea caci m-a facut semi-constienta pana in momentul in care am nascut, caci daca eram lucida cred ca innebuneam.
Dar s-a luat si decizia in acelashi timp sa mi administreze oxitocina caci ma dilatam cam greu.Si uite asha de la ora 15.00 pana la ora 17.30, cu ajutorul oxitocinei m-am dilatat rapid pana la 10 cm, dar tot ce imi amintesc sunt vocile din jurul meu, pe al meu care imi tinea masca pe gura si tot spunea sa respir in masca,imi amintesc cum imi tremura tot corpul ca o piftie si nu ma puteam controla si multe persoane care se tot perindau prin camera si se prezentau, si momentul fericit cand la ora 17.00 moasa m-a anuntat ca sunt dilatata 6 cm si ca pot primi epidurala, care mi s-a administrat in momentul in care eram dilatata complet.Cand medicul anestezist a venit in camera si mi-a introdus furtunul in spate eu aveam deja dureri de expulzie, dar totushi mi-au facut si epidurala.La 17.50 am inceput sa imping iar la 18.20 a avenit pe lume Tzucu nostru mic.

A fost o experientza , cum spuneam intr-un mesaj anterior, unica in felul ei si desi durerea este mare, cel putin eu asha am perceput-o, rasplata este pe masura.
Ce pot sa adaug este ca fara al meu sotz nu stiu ce ash fi facut, a fost alaturi de mine din prima secunda pana in ultima, si dragu de el a si filmat nashterea, bineinteles ca eu am vazut asta acasa caci atunci eu nu vedeam nimik.

Dar asta a trecut iar acum avem comoara mica care sapt viitoare implineshte o luna!Trece timpul, fetelor asha ca sa ne bucuram de acest timp minunat cu bebei nostri!

Pupici la fete si bebici!

Gabitza cu baietzelul scump Dennis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Buna fetelor!Multumesc pt raspunsurile voastre
Noi nu prea mai avem timp de nimic decat de Rares,care parca nu mai are asa dureri de burtica,dar este acum cam rasfatat si ii cam place in brate.Mancam si dormim in curte toata ziua.Ieri la ora 21 l-am bagat in casa direc la baita.Ne gandeam ca o sa inceapa flacaul nostru sa planga cand o sa il bagam in casa,ca tare linistit sta la aer .Noaptea se trezeste la ora 12 si apoi la 3-4 sa manance,mai greu cu adormitul.Inchide ochisorii si pare asa de obosit ca zici ca o sa doarma 3 ore neintors,dar cum il pun in patut incepe sa planga,de parca are spini patutul.Il i-au in brate si se linisteste si mai si zambeste de imi da impresia ca rade de mine ca si cum ar zice "vezi ca tot in brate am ajuns,sac!"
Am vorbit cu Laurina la ieri.Este acasa impreuna cu pe care il cheama Mihnea.Ea spune ca seamana cu tati si doar la gurita cu ea .Nu am putut vorbi prea mult cu ea pt ca nu ne-am potrivit,cand plangea Mihnea ,cand plangea Rares,asa ca...dar o sa prindem noi un moment prielnic si atunci o sa o pun sa imi povesteasca tot.
Gabitza multumim pt poveste (eu nu stiu cand o sa apuc sa va impartasesc experienta mea )si pt Dennis.
Irinusha, imi pare rau pt. bubite.
Nally cum te mai simti?
Madutza pe urechiusele Mariucai.
Andra ma bucur ca ai intrebat, si pe al meu scrie de la 0 luni,dar parca asi m-ai astepta...
Fetelor nu mai stiu ce ati mai zis...dar va trimit la toate multi si rabdare cu micile voastre comori.


Iuliana & Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

Multumim pentru poveste Gabitza.A fost greu pentru fiecare, dar nu-i asa ca merita orice efort?
Fetele,nu pot sa stau prea mult, v-as intreba doar daca bbeii vostri au refuzat laptele praf.Ieri am ramas si noi in pana de laptic si aseara am incercat sa-i dau completare.Nu vrea nici cum sa-l bea.Isi face scarba si-l arunca pe tot afara.Mi-a spus doctora ca s-ar putea sa-l refuze si in cazul acesta trebuie sa insist.Ce-o fi insemnand asta?Sa tot incerc sa-i dau?Tare m-as bucura daca ati avea careva un raspuns.
Va pupam,Ioana si Patricia (15 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Ioana, noi nu am trecut prin experienta asta da prin carti scrie ca bb-ilor nu le place orice fel dec formula , poti incerca cu alta?

Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Ioana, asa am patit si eu saptamana asta si nu a vrut completarea. Trage cat poti de mult sa pastrezi laptele, ca va reveni. Bea 3-4 l de ceai de chimen si anason, mananca bine, si ODIHNESTE-TE!!! Eu am luat si galactogil si acum stau iar bine cu laptele, dupa ce am bocit 2 zile ca il pierd.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

LA MULTI ANI PT. CRIS SI AYUMI!!!!!

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput