Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina33 spune:

Helo fetelor, vad ca si voi aveti aceeasi problema cu piticii.Era mai cumintel cind era mai mic.Acum nu mai vrea sa stea nicicum.Desi ma joc cu el foarte mult.Doarme destul de putin ziua si e cam miriit.Azi de exemplu n-a vrut deloc sa manince de la sin.Face niste crize de zici ca-i dau cafea nu lapte.Si trebuie sa ii dau lapte praf.Mi-e o ciuda de mor.Acum iar s-a trezit n-a dormit decit 20 de min.Tre sa vad daca ii este foame ca mai are el momente cind maisare peste mese...
VA pup!
La botez asa scandal a facut!!!!!Si nasa se ruga numa sa nu plinga.
Am sa va pun niste pozici.
Sanatate la bebici

Alina si bebe Dragos
http://www.inarad.ro/dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

HELP !

Mimicilor ajutati-ma si pe mine va rog.

Sunt o viitoare mamica de iulie , ceea ce ma ingrozeste pe de o parte , si in ca nu situ cum se procedeaza cu medicul pediatru . trebuie sa iti gasesti tu , ti-l recomanda medicul de familie sau cum ati procedat ???

Eu locuiesc in Crangasi asa ca daca poate cunoasteti imi recomandati si mie pe cineva mai aproape.

Merci anticipat


Oana Varsator 31 ani
Bebica 37 saptamani+
DPN 28 iulie - Cf 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Ce mai faceti fetele?
io nu mai zic nimik ca o sa fac ... ca o sa dreg...ca vad ca nu sunt in stare sa matin de promisiuni! Am zis ca mai intru sa mai scriu cate ceva si sa mai zic pe ici pe colo cate un sfat sau incurajare... si nu am facut nimik din cea am zis !!!! Sunt obosita rupta! Pe de o parte e Sebi care imi manaca din ce in ce mai mult timp ... si tinde sa mi-l acapareze de tot!!!!... pe de alta parte au fost musafirii pe care i-am avut azi! Pune mese... strange mese... da papa la copil... intretine si atmosfera... si cand au plecat am picat lata in pat cu Sebi langa mine! Nu zic ca m-a ajutat si tati la spalatul vaselor si l-a mai scos pe shtrumf la plimbare cand se incingea prea tare atmosfera la noi si era timpul de somnic al bebeului!!!!
Dar a trecut si acum doarme Sebi neintors iubitul de el!!!
Alina sa ii fie de bine botezul lui Dragos!!!! Sa va traiasca micul crestin!!!!
Gabitza l-am vazut pe Dennis!!! e un scump!!!!Si ce mare a crescut el mey!!!!
Mada ce face Uca printesuca? Ati terminat tratamentul?
Iuliana ce mai faci mamico? Rares e un cuminte, nu?
Irinusha pe unde mai umbli meyyy? Ca mi-e dor de tine!!! Nu mai zici nimik??? Crisuletz ce mai face??? tu cum te mai simti?
Irinel eu i-am luat lui Sebi acum pentru colici Gripe Baby Water si sunt foarte multumita! Numai zambete pe fata lui! Si doarme de numai poti de dragul lui! Imi pare rau ca nu am luat mai devreme chestia asta!!! Nu stiu daca se gaseste si la tine dar intereseaza-te daca e ceva asemanator! Contine : Ulei deterpenizat de marar si Bicarbonat de sodiu!
Kity2004 cu pediatru eu am rezolvat mai usor! Langa mine e o policlinica destul de mare si am gasit acolo vreo 5! Acum nu stiu ce e pe langa tine dar inainte de a alege stai de vb cu mamicile de acolo care asteapta sa intre la consultatii si vezi care e parerea despre doctorii in cauza! Nu dispera ca se va rezolva! Nastere usoara si un bebe sanatos si mancacios!!!!
Sper sa fie o saptamana mai buna din toate punctele de vedere si pentru ingerasii nostri cat si pentru noi!
Multa sanatate si sa auzim numa de bine!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

dragelor,
mesaju' asta l-am scris acu' vreo 5 ceasuri, dar site-ul era pur si simplu blocat. asa ca, uite-l aici, mesajul:

scumpe mamici,
nici nu mai stiu de cind n-am mai scris, v-am citit cind si cind da' de raspuns n-o fo' vreme...:). acuma pompez-pompez si ma tem ca, fiindc-am dat-o mai rar cu pompatu', lapticu' scade, scade....scade... bebe lia minca 3 mese de-ale mele si 4 formulate... eh, ce sa fac, asta a fost sa fie, cum am zis - sanatosi sa fim!
ce-am mai facut? pai e cald aici, asa ca, cum am timp liber, sint afara cu lia. ii place enorm afara si se gingureste la pasarele de-ti vine s-o maninci, nu alta!:):) ieri am fost la picnic la ai mei, azi am avut musafiri, miine (luni) avem liber de 4 iulie si avem alti musafiri. de-aia vreau sa fac o placinta cu brinza in seara asta, inainte de-a ma culca, sper s-apuc...

nally, ce bine ca sebi s-a comportat asa 'civilizat' cu musafiri cu tot:). si tu, odihneste-te cit poti, ii fain sa ai musafiri, dar nu simti cum ti se duce energia intretinindu-i.... sa dormi bine linga sebi!

alina33, sa va traiasca dragos, asa botezat acum!

mamaleone, cit e de mare deja gogosica ta, cum o mai infasezi, intr-o paturica mai mare? nu da din piciorute cu putere destula ca sa se desfaca toata?

pietricica, uite cum procedez eu cu lia seara: ii dau sa manince sa zicem pe la 9, ii fac baita pe la 9:45, pe la 10:15 o pun in pijama si sacu' ei de dormit (de cind merge aerul conditionat intr-una, temperatura e constanta 22 celsius) si o pun in patut asa treaza. uneori adoarme fara nici un plinset, alteori se alinta singura, iar rareori incepe sa scinceasca si sa plinga pina ma duc la ea, o iau in brate, ii vorbesc un minut si o pun iara jos; se mai suceste un pic, caz in care ii pun tzuca (suzeta) si tot adoarme. sincer, nu am avut nici o seara in care sa nu mearga rutina, cred ca am un copil tare bun si cumintel, avem tare mare noroc, sa bat in lemn...

madutzu, ce ma bucur ca n-o mai dor pe mariuca urechiusele. da doamne sa nu mai aiba probleme. sa fie fain la botez! sa aveti vreme buna!

gabitz, multumim de poveste; da' ce scumpos e dennisucu vostru! tare expresiv, sa va traiasca!

irinel, hai sa se termine cu colicile astea...of, of, doamne, pupa-l pe gilmitza de la liuca!

cady, bine-ai mai bagat nasucu pe la noi. ne bucuram ca lucrurile merg bine cu tine si cu bebe!!

iuliana, hai ca toti bebelucii sint rasfatati. si, de fapt, nu e rasfat, ci e dragoste sa-ti iei copilu-n brate si sa-l acoperi cu adoratie, nu? pupici catre laurina si mihnea cind apuci sa vorbesti cu ei!

intrerup ca-i baitza lu' lia si-o culcam, sa pot io sa coc placinta
va pup pe toate si mai incerc sa viiiiiiiin! si-o sa si pun poze poate pe imagestation ca vad ca sotioru e cam lenes cu update-ul site-ului:).

poze, aici:
http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna dimineata!!!!
Mona ce cuminte e Lia, scumpa de ea! Vreau si eu sa adoarma asa de frumos Sebi al meu fara sa-mi dea bataile de cap pe care le am, cand e vorba de culcare!
Acum el sta in patul nostru si vorbeste cu lustra!!!! Daca e sa-l pun la el in patut ar fi ca si cum l-as pune pe un morman de pietre-urzici-ace!!!! asa cum sta acum e cel mai fericit si mai pot face cate ceva cand e el treaz! Abia astept sa creasca mai mare sa il pot pune in scaunul de la masuta lui si sa-l pot lua dupa mine pe unde am treaba prin casa! Ca el daca nu ma vede ce fac e jale!!! Seamana cu taica'su la faza asta!!!
Mey fetelor poate vom putea intra mai des pe aici ca tare mi-e dor de zilele cand se scriau 2-3 pagini si nu mai stiai cui sa-i raspunzi mai repede si iti era si frica sa nu uiti pe careva!!!!
Va pup pe toate duuuuulllceeeee de tooooot!!!!!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Mona am vazut si pozele!!! Ai o scumpa de printesa! Ce expresiva e! Iti vine sa o manaci!!!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Mona, intr-adevar ai un ingeras de fata! Mi-as dori tare mult sa o invat si eu pe a mea sa adoarma asa frumos.

Nally
, incearca sa te odihnesti mey!!! Daca il pui pe Sebi pe picioare, fura si tu un pui de somn si nu mai te omora cu treaba in casa. Nu mai gati, comandat o pizza si gata. Ce bine ca s-a linistit Sebi, cu KK e la fel? Si mie mi-a recomandat doctorita Baby Water si ii iau azi. A mea se screme, scanceste si apoi trage parturi.

Kity, daca vrei iti pot recomanda in Dr. Taberei. Sau posteaza un subiect la "Parinitii intreaba" cu problema ta.

Alina, e un scump Dragoselul!

Mamaleone, sa stii ca si eu ii mai strang cateodata manutele Ucai, cand e mai agitata in somn si apoi doarme mai bine, ca nu isi mai da pumni in fata [:d]

Noi nu mai luam tratament, ne-am revenit. Trebuie sa ii scot mai des mucisorii, ca si asta poate fi o cauza pt. otita. In rest, azi facem 7 saptamani!!! Am vrut sa va mai scriu ceva, dar am uitat, bineinteles.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

Gabitza dare dragalas baietel mai ai!Sa va traiasca!

Mona e tare frumusica papusica.Sa va traiasca si voua si sa va bucurati de ea!Tu ii dai sa pape inainte de baita?
Chiar vroiam sa va intreb cum faceti cu schimbatul dupa papa.Patri a mea adoarme dupa mancare si mi-e atat de greu s-o schimb...Evident se trezeste si n-o mai culc in graba.
Tare scumpici sunt toti bebeii nostri,poate pentru ca sunt de mai -iunie :)).Hai ca ma mai mandresc si eu cu a mea;
photos.yahoo.com/ioanacovaci
Eu n-am mai intrat ieri pentru ca am fost tare speriata si plangacioasa.Patricia a vomat de doua ori asa, serios.Cred ca a mancat prea mult si a inghitit mult aer.Alta explicatie nu gasesc.
Folosesc si eu GRIPE cam de 2 saptamani deja dar sa stiti ca am fost multumita de el doar la inceput.Acum am trecut pe Bonissan.Sa vedem!
Va pupicesc,Ioana si Patricia Maria(care maine implineste 3 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

ioana c., uneori lia maninca inainte sa apuc s-o imbaiez - caz in care astept vreo 45-60 minute pina la baie, iar alteori facem baie si apoi mincam si de regula imediat adormim. scenariul pe care l-am scris mai sus a fost ca un exemplu - cum spun, uneori maninca dupa, alteori inainte de baita. vreau sa spun, n-o flaminzesc numai ca vreau io sa-i fac baie la o anumita ora; sint eu mai flexibila decit ea:).

madutza, cum ii scoti mucisorii lu' uca? cu q-tip? sau doar cu pompita? mie doctorita mi-a zis sa n-o scormonesc prea adinc sau prea mult in nasuc, sa pun pompita doar pe marginea narilor, iar de betisor sa nici nu auda.... asa ca eu nu prea stiu cum sa fac, o las pe lia sa se cam descurce singura, stranuta si atunci mai iese cite-un mucisor si i-l iau..... dar simt ca ar trebui sa fac mai mult.....

azi am liber ca-i in contul zilei de 4 iulie care anul asta a picat duminica. miine sta sotul meu toata ziua cu fi-sa, si-a luat liber ca lucreaza de acasa.... pe mine ma asteapta iara 4 zile fara ea, deja ma simt in stare de semi-tristete in loc sa ma bucur de ziua de azi!! ziceti si voi, ce proasta-s....
vad ca lia se 'intretine' de minune cu oglinjoara si stelutele de pe bouncer:). e o scumpa, asa cum ni-s toti bebelusii nostri! sa traiasca si si parintii lor cu tot!
ce se mai distreaza lia, ce mi-ar placea sa fiu in pielea ei!:):)

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

ioana, sa-ti traiasca patricia! e mare la 3 saptamini, nu?

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput