Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

Asa fac si eu Monet,dar chiar daca ii dau sa pape cu o ora inainte de baitza,dupa baitza evident trebuie sa-i mai dau ca ii e foame si apoi varsa.Credeam ca ai tu o tehnica aparte de aceea te-am intrebat.
Pupici,Ioana si Patricia Maria(15 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

E mare,asa zice toata lumea(s-a nascut cu 53 cm./3450 kg).Eu nu-mi dau seama exact, mi se pare mica acum cand vad copiii prietenelor care au cca.1 an-1,3 ani si nu mi se pareau atat de mari pana s-a nascut Patricia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

ioana, eu nu o schimb pe lia dupa fiecare papat - desi, cind ma gindesc, prin primele saptamini fac pipi/caca bebeii dupa fiecare masa, mda.... lasa ca vezi tu cind mai creste putin, nu mai face chiar asa de des:). oricum, noaptea, rareori o schimb, doar daca o miros, altfel, o las si dupa ce maninca precis adoarme la loc pentru inca vreo 2-3 ceasuri. mie imi maninca fata la 2.5-3 ore distanta in timpul zilei, iar noaptea vad ca doarme dusa cite 5-6-7-chiar 8!! ore. deocamdata o las, ca vad ca merge. oricum maninca cam 800-850ml pe 24 ore. ai vostri cit maninca?
ma duc sa-mi mai fac niste treburi. sotioru' spala de zor jacuzzi-ul (pe care nu l-am folosit deloc cit am fost cu burtica, desigur), iar diseara o sa ne balacim de numa' - e afara, sub cerul liber, iar bebe ne va privi de pe margine:). sper sa plece musafirii repede, ca sa ma pot bucura de o seara linistita, cu un paharel de vin, in hot tub! yum-yum:).

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Mona, ii pun ser fiziologic in nas/lapte de mama (dar nu stiu daca o sa am directie, ca nu am incercat inca), dupa catva timp ii scot cu pompita si eventual cu betisor. Asa mi-a spus si dr. Ce e q-tip?

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

madutza, cit ser ii pui si cu ce i-l administrezi? cu pipeta? nu se ineaca uca? q-tip e betisor din ala cu vata la virf:). m-am uitat chiar acum la pozele ucai si e o scumpa de-o tot scuip sa n-o deochi de la distanta - ce par cirliontat are fata si ce scumpici fatzuci face!!:) s-aveti grija de ea, sa v-ajute dumnezeu, o comoara!!... si io zic ca tare seamana cu tine:), ceea ce e un compliment, desigur! pentru amindoua!:)

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

va rog sa-mi iertati intrebarea de mai sus: normal ca voi, fericitele mamicute care alaptati, nu stiti EXACT cit baga la stomacel puiul vostru. eu vad clar pe sticluta citi ml inghite lia. doar ma gindeam, o fi mult, o fi putin.... n-am idee si nici in carti nu scrie despre asta.....
va puuuuuuuuuuuuuuuuuuuup!

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Mai fetele voi ii desfundati in nas la fiecare baita?
Eu de ex. nu l-am mai tratat cu pompita de mult pe Sebi! Pentru ca nu a mai fost nevoie! Acum ii mai iau mucusorii cu betigasul... dar ii iau numai ce are pe peretii narilor! Betigasu inmuiat in prealabil in ser fiziologic!
Mona mie imi aratase asistenta sa pun cam 10 ml de ser in fiecare nara (incalzit un pic)!!! Dar mi s-a parut mult mai ales ca il inghitea!!!! La mine nu a functionat cu pompita! Si l-am lasat sa se regleze el! Mai sunt probleme de la gradul umiditate din camera in care sta! Deci nu prea stiu eu ce sa va zic, decat sa verificati si chestia asta!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Fetele la noi au fost 2 zile grele, a plans bebe aproape non-stop. Azi e parca mai bine, incepuse iar sa planga si ii dadui niste picaturele si adormi in sfarsit. Mi se rupea sufletul ca ii era somn, atipea si se trezea de durere, se rosea si plangea.
I-am dat si eu Gripe Water si Ovol, parca Ovolul e mai puternic, da ii dau si din ambele cand are cate o zi urata rau.
Mona, chiar ca ai o fetita cumintica. De fapt, cred ca si Strumful meu ar fi cumintel, da are dureri saracutul. Da nu stiu daca ar fi chiar asa de cumintel ca Lia ta. Sa stii ca e complet uluit si fericit pentru pupicul Liei, cred ca de-aia reusi sa adoarma :-) Ii trimite si el un pupic colicos :-)LAsa ca crestem noi si ne trece pana la urma.
in rest, bebe creste, deja ne cam rupe mainile si mie si lui tati, ceea ce ne bucura evident.
Sa ma scuzati ca nu mai stiu cine ce a intrebat, sunt cam nauca, am citit val-vartej ce ati scris.
Nally promit sa fiu mai activa cand isi revine bebe. Sa stii ca eu cred ca tu si Monet sunteti niste supra-mamici, nu stiu cand faceti atatea, ca eu fara sotior as fi moarta.
Al meu nu mai face caca noaptea si nu il mai schimb, Intr-adevar, cand il schimbam dupa fiecare masa, se trezea cam bine si adormea mai greu. Acum, ii dau sa suga pe intuneric sa nu il trezesc si pe urma il tin in brate sa ragaie, tot asa pe intuneric si adoarme repede, daca n-are colici. Cand are colici doarme pe burtica mea sau intre mine si sotior.

Va pupic acum ca bebe da semne de trezire si mai am cate ceva de facut fuga pana se scoala.



Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Am avut si eu o dupa-amiaza si o seara.....Pisi iar m-a golit pe la ora 16 si tot mai vroia, a plescait la tzitzile mele goale toata seara si plangea ca nu curge. L-am pus pe tati sa ia laptic si m-am chinuit sa ii dau, dar pur si simplu nu accepta biberonul. Eu nici ceai nu pot sa-i dau din cauza asta, nu il suporta pe nenea cu tetina. La baita a mai stat linistita, dar cand ..........

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christina spune:

Buna mamicilor,

Intru cam rar pe aici si nici n-am apucat sa citesc ce-ati mai discutat voi in ultimele zile.

Victorasul meu imi cam creeaza probleme. La sanul drept imi sunt desfundate vreo 4 canale si cand e plin, laptele curge cu usurinta, motiv pt. care bb se ineaca si se trage de la piept si plange. Dar in ultimele cateva zile, Victor suge circa 1 minut - indiferent de san si dupa aia se pune pe urlat. Toate sedintele astea de urlat m-au pus pe ganduri: initial am crezut ca suvoiul de lapte e de vina, m-am muls si am pus din nou copilul la piept nici o schimbare. Pe urma mi-am zis ca poate nu e bun laptele, o avea vreun gist mai special de la ceva ce-am mancat, pe urma am crezut ca poate nu e lapte suficient tot timpul. dupa ce am cumparat o pompa manuala si-am vazut ca pot sa scot cam 75 ml dintr-un san m-am lamurit ca e lapte. Atunci va intrb pe voi ce-o fi?In clipele alea de desnadejde daca-i ofer suzeta se calmeaza... sa inteleg ca nu-i e foame? cate mese trebuie sa aiba un bb de 6 saptamini? si cam ce cantitate ar trebui sa manance la o masa? Ce sa va spun? de luat in greutate ia ( s-a nascut cu 3745 g si azi aveam 5 kg, deci am luat cam un kg jumate considerand ca a pirdit vreo 200 grame), dar mi-e teama ca sare mese si cateodata ma intreb la care masa a mancat cat trebuie. In fine, sunt putin debusolata... In rest, nu pot sa ma plang am un copil bun care nu plange excesiv sau fara motiv.

acum va las ca abia am reusit sa fur cateva clipe si si-asa scriu cu Victor in brate.
Pupici la mamici si bebici.

Mergi la inceput