Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Buna mamici!
Noi suntem tare de vreo 2 zile parca il doare burtica mai rau si se inroseste si se inconvoaie de mai mare mila imi este.Nici nu stiu ce sa ii mai dau in afara de ceai.Suntem acum pe tratament cu Debridat,dar imi lasa impresia ca il cam constipa...nici nu stiu ce sa cred.Ieri dimineata a facut singur fufu,dar apoi toata ziua a dat numai parturi si se schimonosea rau de tot si azi i-am pus un supozitor cu glicerina si in cateva minute sufletelul s-a si usurat.
Cam asta face Rares al meu...a mai pus ceva pe el,a facut falcute si are doua pernute de manute ca imi vine sa le pap asa de dulci sunt.
Eu am incercat sa citesc ce ati mai scris voi,dar de raspuns ...
promit sa fiu mai activa cand o sa fiu mai odihnita ca acum sunt tare
Va pe toate !

Iuliana & Rares(12 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Buna fetelor,

Am si eu timp sa mai intru pe aici sa vad ce faceti. Al meu pui doarme dus pe burtica. Sunt tare fericita ca a acceptat pozitia pe burta. E cea mai buna pentru durerile de colici.

Irinel, Piatra Lunii, legat de somnul de noapte, el singur s-a format asa. Eu doar l-am lasat sa vad cat doarme si cand am vazut ca doarme toata noaptea i-am multumit lui Dumnezeu. Ii facem baita pe la ora 22, dupa aceea tati ii face un masaj care ii place la nebunie, apoi pe la 22.30 mancam si cam pe la 23 e deja in pat pe burta si doarme. Se mai trezeste dimineata la 6. Oricum daca nu se trezeste singur, cel tarziu la 6.30 il scol sa manance pentru ca ziua avem program de mancat din 3 in 3 ore. De dormit doarme si ziua. Dupa ce mananca sta treaz cam 10-15 minute in care, de obicei, plange pentru ca nu-i convine ca l-am pus in pat, dupa care adoarme.
Legat de colici eu ii dau Bonnnisan pentru ca e natural si nu e medicament. Doactorul mi-a prescris pentru el Espumisan, un sirop cu gust de banana si asa de urat s-a srambat puiul meu cand i l-am dat ca am renuntat de tot si tot la Bonnisan am ramas. Asa de tare plescaie cand il dau ca zici ca ar vrea toata sticluta.

Madutza, dar lingurita o accepta. Al meu e innebunti dupa ea. A trebuit sa ii iau una de silicon ca mi-era teama ca isi rupa gingiile in aia de metal.

Nally, sa sti ca eu ii pun ser in nas doar daca vad ca are ceva mucisori prin el, altfel il las in pace. Iar pompa de nas o folosesc doar in cazuri extreme cand chiar nu se mai poate. Mi se pare foarte mult 10 ml, eu ii pun cam 1,5 ml in ambele nari.

Maine facem si noi 6 saptamani, suntem si noi mari.

Pupici la toata lumea de la noi doi,

Cady si Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Am uitat sa va spun patania mea de ieri. Acum 2 seri nu stiu ce mi-a venit si am zis sa beau si eu ceai de chimen si anason ca poate il scutesc pe puiul meu de dureri. Zis si facut. Si cum el doarme toata noaptea, s-a intamplat ca dimineta cand m-am trezit sa am 2 sani de piatra, iar pe sanul stang nici nu puteam sa pun mana asa de tare ma durea. Si de la chestia asta mi-a fost rau toata ziua si am facut si temperatura peste 38. Doctorita pediatru mi-a recomandat sa iau un paracetamol si mai ales sa imi golesc sanul foarte bine. Acum ma simt mai bine, dar sanul stang tot mai are cate ceva. Eu lapte am din belsug, mai ales dimineata. Acum 2 sau 3 dimineti mi-a mancat piticul 300 ml lapte. Asa ca fete care nu aveti lapte beti cat mai mult ceai de anason, produce lactatie.

Cady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cady spune:

Iuliana pentru ce e Dedridatul de care ziceai? Tratament petnru ce?

Cady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Buna mamicilor si pupici bbicilor!

Suntem din nou acasa, ieri am fost la vaccinat si sa ma dau si eu putin mare: am un pui tare viteaz. Nici "car" nu a zis. S-a crispat putin cand i-a bagat serul si atat ... a tipat putin cand l-am imbracat, ca nu-i place sa-i bagi bluzita pe cap, iar dupa i-ar mi-a zambit fericit. I-a zambit si doctoritei, care era incantata de el ... are acum 5070gr si 61 cm, dupa diagramele nemtesti e un lungan usurel. Insa nu-mi fac griji ptr. ca-l vad cat de compact e ... si-i mai bine sa fie slab decat gras - asta spun eu, care am suferit toata copilaria de grasimioara si vorbe urate de la copii. Pana acum nici o schimbare cu copilul meu ... deja ma vedeam cum imi linistesc "uraltorul", dar vad ca-i tot ca inainte ... nici macar febra nu a facut de la vaccin. Doamne ajuta! Insa si ieri si azi e mai cu somnul dupa el ... dar poate sa fie si de la vreme, ca-i ploios si nasol aici.
Eu sunt mai putin bine ... duminca mi-au trecut "pistruii", dar au aparut durerile de incheieturi ... intai un aratatorul de la mana dreapta, dupa degetul de la piciorul drept, acum sunt incheieturile de la maini umflate si dor la orice miscare, ieri de abia am mers ca nu mai puteam indrepta piciorul drept de la genunchi ... si tot asa. Am sunat pe dr. chiar acum si mi-a spus sa iau aspirina, altceva nu merge ... si sa vin la luat de sange. Poate maine, ca azi ploua si nu pot iesi cu Cris. Asa suparata sunt ... fac tot felul de prostii, de nici nu-mi vine sa cred! Ieri imi spunea pediatra (tot romanca) ca in Ro. nu se face vaccinul de rubeola, de aceea nu aveam eu anticorpi ... si ca si ea e tot in aceeasi situatie, dar nu si-l face ca-i e frica de urmari ... ei, daca stiam eu asta inaite ... dar deh, da-mi Doamne mintea de dupa ... O sa-mi treaca, dar pana atunci...

Mona, saru'mana ptr. felicitare ... tare cumintica e Lia! Esti de invidiat! Si Cris tot asa mananca, la 3 ore ca. 100 ml, noaptea doarme si mai mult ... cateodata mananca si 120 ml ... deci tot pe acolo. Dar de adormit singur mai rar ... tot pe mama, sau la mama in brate e mai bine!

Fetelor, in numele lui Cris, mii de multumiri ptr. urari!!!! Eu am fost asa prinsa cu "pistruii" mei ca nici macar nu i-am luat ceva puiului ... dar lasa ca o facem si fara ocazie!

Nu mai stiu cine ce intreba ... sper ca nu va suparati!
Va pupic ca se pare ca se scoala Cris ... si mai am si un orezel sarbesc pe foc. Sper sa mai intru!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Salut fetelor!

Astazi LARA a cazut din pat!!!!!!!!!
A atipit in camera de zi si am luat-o usurel si am pus-o pe pat in camera ei.Parca nu dormea ea convinsa asa ca am fugit repede pana la baie sa ma spal si eu pe fata-etc. Cand am revenit am vazut din usa ca nu era pe pat.Era sa mor.Noroc ca patul e din doua trepte asa ca nu a cazut jos pe parchet si pe a doua treapta. Statea acolo sucita si nu zicea nimic. Am ridicat-o repede si am controlat-o sa nu aiba ceva (tare-s prostana,ce sa aiba ca doar cazuse pe moale ,10 cm inaltime) si m-a bufnit plansul. Ea a inceput sa rada :))). Nu-mi explic cum s-a rostogolit atata drum,doar o pusesem in mijloc.. In fine, a crescut fata,o ia la sanatoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaleone spune:

fetelor...sa va povestesc ceva: am fost sapt trecuta la controlul de 40 de zile, la o doctorita oarecare ptr ca doctorul meu era plecat. O intreb pe femeie ce pastile sa iau sau ce mai e pe piata ( anticonceptionale) si ea imi spune zambind sa nu iau nimik ca face rau la silueta, dar in schimb sa vin la un control din doua in doua luni, sau sa-mi fac test de sarcina. M-am blocat, m-am uitat bine la ea, am vrut sa-i spun si eu ca tocmai acolo nu vroiam sa ajung, si ptr asta aveam nevoie de ceva... M-am carat totusi. Oare cum masa poti sa incurajezi femeile sa avorteze numai ca sa iti umpli tu buzunarele?

Elena tot infasata doarme si se simte bine asa. Daca nu mai are chef sa stea se munceste putin si imediat isi scoate toate cele pe afara.
Cu colicii stam mai bine,ptiu-ptiu , de cand cu Debridatu asta si vad ca n-o constipa.

IoanaC vroiam sa te intreb la ce maternitate ai nascut ca te-am auzit si pe tine ca vomita aia mica. Cica poate fi clepsiela( un bacil) luat de prin maternitate ca si a mea face chestia asta invariabil. Cred ca o sa-i duc niste kk spre a fi analizat sa vedem care e treaba... ca nici doctoru meu nu ma ia in serios fiindca ia bine in greutate. Sa peram ca nu e nimic.

Irinusha felicitari lui Cris ca e asa viteaz. Si poate mai scapi si tu de belele. Apropode astea mi-a iesit si mie un ulcior neneorocit ( n-am mai avut in viata mea) si doare... si am un ochi meserias...de mi-e frica sa nu sperii copiii prin parc.

Madutza bine de voi ca ati mai iesit pe la Breaza, vreau si eu, eu daca scap de aici ma car la Sinia. Bine ca a scapt si Uca de dureri.

Lauraa felicitari ptr mica sportiva in devenire, vad ca e f precoce.

Sunt de parere cu Cadi in leg cu ceaiurile astea de anason, chimen... ca am patit-o si eu intr-o noapte, m-am udat cu lapte pana la chiloti( din cauza ca stateam in picioare mey, ca nu-mi atarna chiar asa) asa ca beti ceaiuri de coliiiici!

IulianaC va urez sa va simtiti mai bine si sa aiba si efect urarea mea!

Christina pai daca se ingrasa Victoras, se ingrasa cu lapticul de la tine. Poate tu il pui la san cand nu ii este foame si de-aia face banditu asa, poate il mai incearca si niste colici daca tot asta e moda...Eu zic ca e bine.

Nally cred ca ai scris 10 ml in loc de 1ml, ca inneci copilu, ma innec si eu cu atata. Eu i-am mai pus la al meu cand era mai infundat si ser efedrinat.

HAi ca v-am innebunit cu scrisu meu

Laura, mamika lu Anghel si Elena (21 mai}.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

trec si io rapid sa va pupic pe toate inisa are colici si am mai

rezolvat cu sab si cu baby drink suntem foarte aproape sa iubim o

suzeta sper sa nu i fie obicei

avem si poze noi va pup

http://community.webshots.com/album/158720934oVrdsi

laureta si inisa(10 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Imi cer scuze, dar nu am mai avut timp sa raspund. Ana nu doarme in timpul zilei si acum se scoala la 3 ore noaptea. Lapticul dupa-amiaza se duce si fac tot posibilul sa nu il pierd. Beau 2 l de ceai de chimen si anason pe zi, plus alte lichide, plus galactogilul. O tin la san si trage din eu goi. E clar ca e pe cale de disparitie lapticul. Si dimineatza nu ma mai trezesc cu sanii plini ca altadataBiberon nu vrea sa vada, cred ca o sa ajung sa ii dau lapte cu lingurita. Cred ca d-aia se si trezeste asa des noapte (ea se trezea la 6-7 ore), ca nu se satura seara. Voi ce ziceti?

Ma duc sa vad daca mai prind un pic de somn. Pupici!



Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Fetele, si Ingrid si-a descoperit manutele- de fapt am avut eu impresia asta acu cateva zile,da' am crezut ca mi se pare, ca nu se uita prea mult la ele.
acu maraie- e constipata iara,of.
Madutza, trebe odihna multa- iti zic si io ce-mi zic si mie doctorii, de parca daca ea nu doarme ziua, eu pot dormi :((
hai ca tipa- am plecat!

Mergi la inceput