Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Pai da, cred ca eu as dormi mai mult ca ea daca ar fi dupa mine . Pana acum am scapat de com[letare, sa vedem ce ne rezerva ziua de azi....
O zi usoara tuturor!

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Madutza draga,
cu completarea nu se incepe asa oricum, oricand si oricat.Sau cel putin noua asa ne-a zis tanti doctor.
Apoi mai e in discutie si ce tetina, eu folosesc pt. lapte tetina ortodontica de la NUK, PENTRU LICHIDE SUBTIRI.
Am citit si eu ca daca vrei sa nu se obisnuiasca cu biberonul si sa
suga cu putere in continuare trebuie data completarea cu lingurita. Eu personal nu am avut rabdarea si nici nervii sa vad laptele meu muls cu lacrimi, dat cu lingurita pt ca pierderile sunt foarte mari. Dar am citit ca din biberon e de 7 ori mai usor decat suptul la san.

La inceput in biberon e laptele tau muls. La noi a fost asa 1 zi.
( incearca sa mulgi putin noaptea, dar asa ca sa mai ramana si ceva pt. supt). Apoi imediat dupa supt. Eu folosesc ( foloseam ) 2 pompe concomitent Una ieftina ( 200.000) de la Angel cu care la un san faceam doar vid si una buna ( eu am folosit una din aceea cu maner, Cicco, acum mai fosesc cea electica de la NUK, DAR NUMAI DIN MOTIVE DE COMODITATE, nu ca ar fi mai buna). Scenatriul era cam asa, sugea cat avea chef, dar nu mai mult de 20min, apoi la biberon dar nici acolo nu mai mult de 20 min.

In a doua zi in biberon e cand lapte muls, la 1 masa, la masa urmatoare e lapte praf ( sau lapte praf amestecat cu lapte muls), dar nu mai mult de 20-30ml lapte praf.
In urmatoarea zi cantitatea de lapte praf nu poate fi mai mare de dublu cat in ziua anterioara.
Abia in a treia zi i se poate da lapte praf cat doreste.
Biberonul se ofera dupa fiecare supt, indiferent cat suge din el. Adica a mea ca nu e mancacioasa este tinuta de fiecare data 20 min cu biberonul in gura.
Eu sunt multumita de laptele praf NAN, hipoalergenic cu fier. Am incercat si Humana dar am revenit la NAN.
Doctorita ne-a spus ca nu e bine s-o tin prea mult la san( mai mult de 40 min) pt. ca va lua sanul drept suzeta. Vezi daca nu cumva asta s-a intamplat la tine. Refuza orice fel de supliment, sau doar tetina?
Creste normal? Asta in 2 zile poti verifica.

La noi desi primeste biberon dupa fiecare masa de 2 luni, inca suge, dar niciodata nu a golit sanii, nici atunci cand manca doar san.

Succes..

Andra si Adelina ( 26.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Andra multumesc mult pt. sfaturi. Aa acum. Si eu tot biberon si tetina de la NUK i-am luat, exact cum ai zis tu. Lapte praf am luat tot NAN . Din cate am observat eu nu ii place tetina, nu suporta ideea asta. Am vorbit si eu cu dr. si stiu ca tre sa-i dau cate 30ml in prima zi, 60ml in a doua...Acum este ora 13:30 si am sanii goi, iar peste o ora este masa si nu stiu daca o sa imi ajunga. Deja la masa de la 11:30 m=a golit. Pana acum dimineatza mai aveam ceva....Imi pare enorm de rau, dar cred ca am facut tot ce e omeneste posibil sa ii dau numai san. Acum, daca ii dau biberonul dupa supt este posibil sa imi vomite tot ce a mancat, pt. ca ii este foarte scarba de tetina. Daca nu iti goleste sanii, de ce mai trebuie completare?
Ufff, sunt tare suparata cu lapticul asta, dar incerc sa nu ma supar mai tare sa nu imi scada si mai rau productia. Parca ma vad peste fro luna dandu-i 125ml cu lingurita.




Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Madutza, imi pare nespus de rau ca nu mai ai laptic ... dar si daca dispare total nu-ti face griji, cresc copiii si cu lapte praf, vad asta la Cris.
Insa nu inteleg cum nu-i place tetina?! Suzeta nu suge? E tot una, sau? Ai luat tetina de latex? Chiar daca miroase mai ciudat e mai moale pe cand cea de silicon e mai rigida si poate nu-i place asta?! Incearca sa fie linistita Uca cand incerci sa-i dai cu sticla, sa nu planga. Cand plange Cris imi refuza laptele, chiar daca plange de foame ... scoate tetina din gura cu limba, sau nu inghite si se inneaca cu laptele ... eu il linistesc (ma plimb cu el, vorbesc, il legan, ii sustrag atentia cu alte cuvinte) si ii dau sa bea cand e linistit. Succes! Ah, si uitam, e tetina ptr. varsta Ucai? Sa nu fie mai mare si sa o deranjeze ... imi dau si eu aici cu parerea ... dar zau ca inteleg, Cris a acceptat de cand era mic si sanul si tetina fara nici un fel de diferenta. Mai incearca!

Am si eu o intrebare : NAN de ce firma e? Ca eu ii dau Humana acum, nu mai are colici - barem nu rau - dar e constipat si nu vreau sa folosesc prea des supozitorul. Si parca nu am vazut pe aici NAN ... sau poate nu m-am uitat eu bine ...

Va pupic!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

Draga Mamaleone, la maternitatea din Oradea am nascut si nu stiu ce sa mai cred.
Sunt cu nervii la pamant si nu pot sa-mi revin nicicum.Lapte nu prea mai am si si la cat am, am sa renunt din pacate.Mi se pare frustrant dar asta e!Ieri mi-a vomitat in jeturi de 2 ori si o cantitate atat de mare ca am avut inpresia ca nici n-a mancat atat cat a varsat.Dupa aceea a dormit linistita.Nu pot sa-mi dau seama cum a putut dormi 4 ore cu stomacul gol.Doctora zice ca e prea mancacioasa si inghite prea mult aer si nu se satura cu laptele meu de aceea plange de foame din ora in ora.Completare nu pot sa-i dau pt.ca refuza laptele praf dupa ce papa de la mine,doar daca-i inlocuiesc complet cate o masa.Ideea e ca de la mine mananca in nestire si probabil nu se satura.Mai pun si colicile pe deasupra!Sunt tare suparata!Astept sa vina doctorita sa ma mai sfatuiesc cu ea ca nu mai suport s-o vad chinuindu-se + ca-i induc starea mea de isterica.Si vorba aceea,au crescut si alti copii cu lapte praf,ce sa-i fac.
Irinusha,NAN este produs de Nestle-eu am incercat si tot la Bebelac am ajuns.
Va pup si sper ca voua sa va mearga mai bine(Ioana si Patricia Maria 15 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Irinusha, si eu i-am luat tetina din latex, tot asa m-am gandit ca e mai moale. Nici suzeta nu a vrut pana acum...Azi a incercat soacra mea si i-a dat bibe in timp ce Ana motaia si a mai tras cate un pic (25ml in aproape 1 ora), macar sa se obisnuiasca cu tetina si apoi incerc cu lapte, ca ceaiul poate sa il vomite. Laptele e mai greu si cum ea e si scarboasa asa. Sper sa se obisnuiasca pana la urama.

Ioana, si a mea omita fix la fel si tot aceeasi e cauza: mananca foarte lacom. Eu o las sa suga 3min, o ridic in sus, iar 5 min, iar o ridic in sus si tot asa. Cand se acumuleaza mult aer in stomac il elimina cu tot cu lapte. Si cu branzica tot la fel. Ieri de ex mi-a vomitat de 2 ori branzica si 1 data lapte (a regurgitat). Dar m-am obisnuit cu ea si daca ia in greutate e ok. Nu iti face griji, asa avem noi bafta de bebelusi mai mancaciosi. Te inteleg perfect ca si eu la fel am o stare....

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna,
de sambata bebele meu este crestin!
a fost un botez foarte frumos, m-am simtit super, mi s-a umplut sufletul de bucurie! (am pus si cateva poze de la botez in album). De luni iesim si noi la plimbare zilnic, si dimineata si seara. Deja a crescut foarte mult, a luat vreo 2 kg in 6 saptamani (ce-i drept am recuperat- de la 2700 cu cat am iesit din spital, acum aveam 4800 g); rade cu gura pana la urechi si incerca sa gangureasca!Toata familia este topita dupa el, mai ales ca nu mai avem un alt bebe in familie.
Operatia a mers bine, mai mergem la pansat de 2 ori pe saptamana; din pacate trebuie sa ne operam si pe partea dreapta (hidrocel comunicant pe ambele parti), dar asta pe la sfarsitul lunii august cand se intoarce dr. din concediu.
Pe de alta parte, cred ca mi-a venit ciclul! Sper sa nu faca urat Sebastian, am inteles ca in aceasta perioada se schimba si gustul laptelui? Asa o fi?!?

Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

madutza scumpa,
eu cred ca lapticu' tau nu se duce nicaieri, ca doar ai avut din plin si nu este motiv sa nu mai ai. nu dispera, exista perioade cind mamicile intra 'in pana', dar nu e definitiv, nici vorba. eu am citit tare mult despre asta si, desi eu is aia FARA lapte (!!!of-of), te rog sa crezi ce spun:). serios.
despre tetina la biberon, daca poti, cumpara una mare si lata care vrea sa imite mamelonul mamicutei - vreau sa zic ca bebe isi aseaza gurita exact la fel pe asa o tetina ca si pe tzitzicu' naturel. eu numai din alea folosesc, har domnului lia trage bine la biberon si de-aia nu am nici o problema s-o pun la tzitza (desi ea nu trage suficient de bine la tziztzi, cum stiti, si deci n-o pot numi 'masa', statul la sin...) si nici nu-mi refuza sau musca sau mai stiu eu ce, tzitza. desi, cum bine stiti, lia bea din biberon de o gramada de vreme si doar asa se hraneste - apropo, am ajuns mai rau de fifty-fifty cu laptale meu-lapte praf..... ce-oi face?!

uitati-va pe site-ul nostru www.seansimon.com
ca a pus sean o bucatica din filmuletul de la botez!

anacami, sa-ti traiasca sebastian crestin! si mult, mult noroc, o sa ma rog pentru bebicu' mic, pentru operatia no. 2 din august!!!

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Fetite cucuiete uite ca am nitel timp...Rares este facut baita si papat si a adormit destul de repede .
Acum sa ma plang si eu voua am niste bubite(hemoroizi) in de toata frumusetea,de cand am nascut m-am pricopsit cu ei.Nu pot sa va descriu ce durere monstruoasa am cand dar ce este mai rau ca ma deranjeaza si ziua,fie ca stau in picioare ,fie ca stau jos.Sunt la stadiu de baita cu ceai de 3 ori pe zi si crema de galbenele.Daca stiti voi si alte remedii nu ma lasati!!!A,am cumparat supozitoare si unguient Hemorzon,dar pe prospect scrie ca nu sunt indicate cand alaptez asa ca nu le folosesc.
Am apucat sa vad si cateva poze.Laureta ai o scumpete de fetita!
Anacami sa iti traiasca micul crestin!
Lauraa ai grija de mica sportiva.
Cady pt colici ii dau Debridat.
Irinusha pupici pt Crisul viteaz
Mamaleone multumim pt urare
Madutza incearca sa nu te panichezi si fi optimista poate apare laptic.
la toata lumea!!!

Iuliana & Rares(12 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

buna fetuci scumpice

am citit ce ati mai scris si am gasit raspunsuri deja la unele din nedumiririle mele, insa tot tre sa va intreb de ceaiul Babycalm, pe care o amica mi l-a adus din romania zilele trecute.Ce ma nedumireshte este ca contine si menta, pe langa musetel, anason si fenicul, iar eu din cate stiu menta cam constipa, sau poate ma insel.
Oricum deocamdata nu l-am folosi, caci nu avem colici(sa ne fereasca cel de sus), insa eram curioasa.Apoi inca o chestiune, astia aici in suedia nu recomanda mierea pana copilul nu are 1 an iar zaharul nici atat.Cum naiba sa indulcim atunci ceiutzul, daca bebicul nu agreeaza gustul?

Iar peripetiile mele continua cu suplimentul de seara al lui Dennis, caci am tot continuat de o saptamana sa ii dau bibe cu lapte praf seara, dupa ce bineinteles a supt la san.Motivul pentru are am afacut asta este ca copilului ii este foame si tipa din motivul asta.Dupa ce goleshte bibele(pe care l-a acceptat fara probleme din prima) doarme ca un ingerash.
Azi am fost cu el la cantarit(are o luna) si asistenta mi-a zis ca aluat prea mult in greutate(intr-o saptamana a aluat mai exact 535g, acum avand 4715g(de la 3475g de la nashtere, si 3420g la iesirea din spital).Si m-a luat la intrebari ca ce ii dau copilului in afara de san, la care eu m-am simtit cam pusa la zid si i-am explicat femeii ca ii dau un bibe cu lapte pe zi seara, cand copilul nu se satura la san, la care ea mi-a sugerat sa gasesc alte metode sa linishtesc copilul:SA II DAU APA!!!!!!!!!! SAU CEAI....pai cum sa ii dau apa daca lui Dennis ii e foame?..
in fine, bine ca asistenta asta era alta, caci a mea e in concediu...
de ieri mi-am achizitionat si eu o pompa de san, una electrica din marea curiozitate sa vad cat lapte am eu seara...si stupoare:40 ml din ambii sanii....asta era aseara.E ceva ce eu nu pot intelege, adica cum se poate ca coplilul sa se sature noaptea, cand am lapte din belsug, apoi toata ziua e multumit, dar cand vine seara-incepe spectacolul.
Am tot intrebat in stanga in dreapta, am tot vorbit cu alte mamici si se pare ca fenomenul s-a mai intamplat si la alte case.
Acum puiutzul doarme, s-a saturat la masa de 9, si vom vedea daca peste 2-3 ore cand tre sa mancam din nou, daca ne saturam.

Astept raspunsuri de la voi fetelor!
Pupici!

Gabitza si baietzelul Dennis, data nashterii 9 iunie 2004

http://community.webshots.com/user/gabitza_ro

Mergi la inceput