Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Fetele, am avut o zi grea cu bebe, da incerc sa ma adun sa va raspund un pic.

Iuliana, mie mi-au dat de la spital un unguent ratio-Proctosone, pe baza de hidrocortizon si incet-incet au dat inapoi. Da cred ca si unguentul tau e tot pe baza de Hidrocortizon, nu? Ai rabdare, o sa treaca, usor-usor. Bafta, stiu ca e greu.

Gabitza, si pe mine m-a mirat treaba cu menta. Eu ii dau Babycalm de ceva timp, caca face tot mult da face mai rar si se screme rau cand face, insa nu stiu daca e de la ceai, ca nu bea prea mult. Cica oricum ei reduc numarul scaunelor cand mai cresc si ar fi normal ca si-a redus numarul. Tu ai 40 ml seara inainte sau dupa ce ii dai lui bebe? Eu ii dadeam lui bebe supliment la inceput si aveam ca si tine senzatia ca nu se satura seara, chiar si cand imi venise lapte bine, pentru ca el mai cerea dupa ce termina cu sanii. Eu cred ca el s-a obisnuit sa primeasca si sticluta cu lapte dupa sani si de-asta mai cere chiar daca i-a ajuns de la sani, probabil e un bebe mai mancacios ca al meu care n-ar refuza niciodata mancarea. Iar treaba cu ceaiul s-ar putea sa mearga, caci el stie ca primeste ceva dupa sani, e un reflex, daca nu e intr-adevar infometat, o sa mearga, daca totusi ii e foame n-o sa mearga. Daca tu chiar ai 40 de ml (trasi cu pompita fara ca bebe sa fi supt la masa aia) mie mi se pare putin, atunci inseamna ca ii trebuie supliment, dar trebuie sa reduci treptat suplimentul si datorita suptului lui bebelica o sa iti creasca tie usor cantitatea de lapte de seara. Succes, sa ne spui ce-ai facut!

Madutza, esti sigura ca nu ai lapte suficient? Sunt anumite saptamani cand bebeii cresc mai mult si lapticul devine insuficient pentru ei, atunci trebuie pusi mai des la san si incet creste cantitatea de lapte la sani in functie de nevoile lui bebe. Asa am citit. Cred ca si eu sunt intr-o astfel de perioada ca bebe pare cam flamand mereu.
Am fugit, va pup, sper sa mai am timp sa intru zilele astea.

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Data nasterii: 28 Mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christina spune:

Buna mamicilor,

Nici n-am apucat sa va spun ca luni am fost si eu la controlul de 6 saptamani - mult asteptat. Din pacate mai trebuie sa asteptam pentru alte activitati caci inca nu mi s-a vindecat cusatura pe motiv ca alaptez si ca organismul meu nu produce destul estrogen, asa ca dr. mi-a recomdat o crema (Premarin) pe baza de estrogeni conjugati. In fine, deci mai trebuie sa asteptam inca 2 saptamini spre dezamagirea lui tati. Dr. a fost asa grabit, il scosesera din operatie ca sa vina la control (dr. care trebuia sa ma vada era de negasit) si-am uitat sa-l intreb cand as putea sa ma apuc de gimnastica. Voi aveti idee? Posed o bicicleta de apartament (eliptical) si as vrea sa reincep s-o folosesc.Am dat jos vreo 12 kg din cele 15-16 puse in sarcina dar as vrea sa slabesc mai mult ca eram cam plinuta dinainte.

Irinel, si Victor face cacuta doar de 2 ori pe zi, desi in urma cu vreo luna avea si 5 scaune pe zi. Si el se screme si mi-e mila de el ca din pacate cateodata ii ia si cateva ore pana se usureaza chiar daca folosesc si termometrul, dar nu e constipat. Si, apropo, vroiam sa-ti multumesc ca ai mentionat pe forum de Ovol, ca multumita tie m-am interesat si eu si il folosesc din cand in cand, mi se pare foarte bun.

Gabitza eu ii dau puiului meu acelasi ceai de care pomenesti tu neindulcit, e drept ca foarte rar dar asta pentru ca am mentionat asistentelor de-aici ca-i dau ceai si s-au crucit. oricum, ar trebui sa te gandesti ca bebele nestiind senzatia de dulce sau amar nu se impotriveste si nici nu-i duce lipsa... poate doar la lamiie sa se strambe. Victor il bea fara probleme. incearca si tu, cine stie de unde sare iepurele... Si vezi sa nu iei drept foame ce sunt de fapt colici ca asa am crezut si eu o vreme.

Mamaleone mersi de incurajari. Si eu cred ca am de-a face cu colici si probabil ca durandu-l burtica n-are chef sa mai manance. Oricum de cand ma mulg si nu mai am debit asa mare mamanca mai linistit si cel putin nu se mai ineaca.

Fetele, care ma lamuriti si pe mine? cat lapte trebuie sa bea un bebe de 6 saptamani la o masa? imi dau seama ca e relativ, dar vreau macar sa-mi fac si eu o idee cam cat ar trebui sa mulg pentru o masa in oras.

Pupici la mamici si bebeci si sper ca sunteti cu totii bine.
Christina, mamica lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

Fetelor in legatura cu ceaiul,indiferent ca e Babycalm sau altele si spre stupoarea mea scrie si pe ele si la fel mi-a recomandat si doctora se pune 1 lingurita de zahar la 100 ml.Important e ca se fierbe zaharul bine in apa.Si mie mi s-a parut aiurea sa dai zahar unui bebe atat de mic dar cica il si energizeaza putin zahar.In legatura cu mierea stiu si eu ca nu e indicata pana la un an ca poate provoca botulism.
Va pupicesc,Ioana,mamica Patriciei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka_l spune:

Salut fetelor si bebicilor!

Vreau sa va cer si eu un sfat: Noi ne apropiem de 2 luni si deci de vaccinare. In Romania sint 2 scheme de vaccinare una gratuita si una cu plata. Eu personal am intrebat 2 medici pediatri (de spital) care mi-au recomandat sa fac vaccinul gratuit, cel de la stat. Recomandarea a fost nu pe rezoane financiare.
In schimb toate prietenele mele cu copii micuti l-au facut pe cel cu plata. Sint putin confuza nu stiu ce sa aleg. Si medicul de familie mi-a recomandat tot vaccinul asta cu plata.
Eu am mai citit si aici pe forumul DC parerile sint pro si contra, dar tot nu stiu ce sa fac.
Voi ce parere aveti? (fetele din romania)

Nally tu ai facut deja vaccinul, pe care l-ai facut si cum a reactionat micutul Sebastian?
Madutza unde faci petrecerea pt botezul Ucai?


Va pup

Anca si bebe Radu (14 mai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Of, of, fetele cu probleme cu lapticul, exact la fel simt si io,da' exact la fel. Cel putin Gabitza, parca as fi scris eu. Aseara am incercat si eu sa nu-i mai dau lapte praf lui Ingrid, si nu zic ca s-a trezit dupa o ora jumate- plus ca nu mai adormea,si plangea- iar cu laptele praf dormea instantaneu aproape- si apoi iar, dupa vreo 2 ore,deci n-a prea dormit azi noapte.Ma intreb si eu cum ,daca am lapte ziua, seara nu-i mai ajunge,mi-am luat si eu pompa ieri,sa vad si eu cat produc. Si e si constipata inca, si face urat, plange,se screme,stiti si voi- de la laptele praf, am tot sperat ca dandu-i numai san,face ceva.
Mda, si eu trag de laptele meu, si sper sa ma tina, desi de dormit n-apuc, ca ea nu doarme ziua.probabil daca i-as da biberon ar dormi, da' nu vreau (inca).
mda, iar incepe sa planga, ma duc sa mananc ceva repede, ca numai pe fuga fac totul :((
Christina, pe cutia mea de lapte scrie ca bebe trebe sa bea 150 ml intre sapt 4-8.
si eu ii dau ceai - Laricol- neindulcit, si aici la fel, se mira daca aud ca ii dau ceai,ca ei zic sa-i dau apa.
va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Si eu ii dau ceaiul indulcit, dar fierb zaharul 10-15minute, asa nu ii mai face rau.

Ieri i-am dau cu lingurita 20ml de lapte praf dupa-amiaza, iar seara i-am dat numai san, dupa ce m-a supt dintr-un san gol. Stiu si eu ca e bine sa o pun tot timpul la san, si asta fac. Ma lupt de 2 saptamani cu situatia asta, deci nu este o perioada de crestere. De ex. m-am trezit cu sanii plini, a mancat dupa care a regurgitat tot laptele si normal ca e ora 10 si i-a golit, pt. ca a trebuit sa-i mai dau iar sa suga. Sanii mei daca sunt goi nu produc in 3 ore atata lapte cat mananca ea la o masa, dar o mai las sa molfaie din ei goi, asta in cazul in care nu se enerveaza si incepe sa planga ca nu s-a saturat. Voi credeti ca asta inseamna ca am lapte indeajuns? Faptul ca incepand cu masa de la 13:00 ea nu se satura? Pe langa asta, Ucai nu ii pot da mai devreme de 2-3 ore pt. ca vomita daca amesteca laptele vechi cu cel nou.

Aseara am venit de afara si i-a dat tati bibe cu ceai si l-a luat f. bine si a papat 25ml in 3 min!!! Nu imi venea sa cred! L-a apucat bine si nu i-a mai fost scarba, cred ca o sa se obisnuiasca in timp.

Anka, fac botezul la Breaza, am inchiriat o vila.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sperantza nu moare spune:

salutare mamicilor si bebicilor,

imi permit un sfat: iuliana c - incearca bai locale cu ceai de ceapa, di cea uscata cu foi cu tot, am inteles ca face minuni si ca ia durerea "cu mana"

Sperantza nu moare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

Anacami, eu sunt o mamica de august - septembrie si ti-am raspuns la subiectul tau referitor la hidrocel. Baietzelul meu a avut aceeasi problema. Am vazut ca l-ati operat deja... Imi pare rau pentru scumpul Sebastian....Mititelul de el... Noi am avut noroc si am scapat de operatie. Am fost de doua ori la spital dar i se retrasese la timp. Sebastian a facut complicatii sau cum? De ce l-au operat asa mititel? Scuza-ma dar si eu am trecut prin aceeasi problema si stiu cum e... Dar ti-am spus, noua ni s-a retras la 4 luni jumate si nu a mai trebuit sa-l operez. Medicul chirurg care l-a operat de fimoza ne-a spus ca el asteapta si pana la 3 ani sa se retraga hidrocelul si apoi opereaza. Asta e! Multa, multa sanatate puiului mic si sa se faca cat mai repede bine. Si tie multa, multa putere ca asta e dabia inceputul!
de la Matei si de la mamica lui pentru scumpul Sebastian.




Mih si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Buna fetelor,

Referitor la cantitatea de lapte pe care trebuie sa o manance:
Doar in cartile vechi scrie... O sa aduc maine la servici cartea din 1974 de cand eram eu bebe...
Acum se considera ca daca creste 25-30 g/zi mananca suficient. asta facand media dupa cateva zile.
Adelina mea, care e o mofturoasa, mananca doar 60-70 ml in medie ( acum la 2 luni si 1 sapt) la 1 masa din san+biberon si creste conform normelor. Sunt altii care mananca mai mult de dublu.

Fetelor, nu tineti bebeii flamanzi, pe ei ii doare foamea. Vomita si regurgiteaza chiar daca manaca putin.

Chestia cu peste 500g intr-o saptamana ched ca e o gresala de cantarire sau un kk mare la mijloc


Va pupam,

Andra si Adelina (26.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Adelina daca vomita foarte mult primeste ceai cu glucoza ( 10ml glucoza la 100ml de Baby Calm), in doze de 20-30ml sau mai putin si sare masa urmatoare. Adica daca papa la 9 si la ragaiala da afara pana la 3 primeste doar biberon cu ceai cu glucoza dar fara zahar.Asa a zis tanti doctor.
Eu nu indulcesc ceaiul decat eventual cu glucoza.

Mergi la inceput