Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Multumesc Mih,
am inteles ca sunt doua tipuri de hidrocel: comunicant si necomunicant. Daca in ambele cazuri in canalul dintre abdomen si scrot se acumuleaza apa, la cel comunicant canalul respectiv este deschis (comunica cu abdomenul), pe cand la cel necomunicant este inchis. La hidrocelul necomunicant (probabil cazul tau) apa stationeaza si se resoarbe in decurs de cateva luni; la hidrocelul comunicant (cazul nostru) apa fluctueaza, in unele momente ale zilei scrotul arata absolut normal. A trebuit sa-l opereze pentru a inchide canalul de comunicatie cu abdomenul- in caz contrar se putea face hernie destul de urata, etc. Am inteles ca la hidrocelul comunicant interventia chirurgicala este singura solutie, din pacate!!!

Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004)
http://community.webshots.com/user/anacami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Apropo Mih,
eu l-am operat la Sp. Grigore Alexandrescu, la dr. Tranca.


Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004)
http://community.webshots.com/user/anacami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

Anacami, si noi l-am avut comunicant. Si cand i s-a umflat atunci tare doctorul ne-a spus ca din cauza ca a plans prea mult s-a produs presiune in abdomen si lichidul tot a coborat in scrot. Ti-am spus ca am ajuns de urgenta cu el la spital dupa doua episoade de genul asta. Noi am fost la Budimex.
Oricum, medicii stiu mai bine ce-i de facut. Important e ca acum Sebastian e bine! Asta e cel mai important!
Multa, multa sanatate!

Mih si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka_l spune:


Anacami si Raducu are hidrocel. Nu stiu de care comunicant sau ne. Mie insa doctorita mi-e zis sa asteptam ca poate se retrage. Pina acum am incercat sa nu plinga prea mult si cam atit. Ma bucur ca Sebastian e bine. Ma gindesc sa-l vad si eu pe doctorul asta Tranca. Mi-e cam teama, sper ca noi sa scapam de operatie.

Iuliana, te inteleg e nasol! si eu am avut imediat dupa nastere problema asta. Eu am folosit unguent Proctolog in afara de galbenele si baitze. Nu stiu daca unguentul m-a ajutat f mult (era oricum fara interdictii in timpul alaptarii) cit m-a ajutat dieta, am mincat in asa fel incit sa nu ma mai constip. Acum vara e usor.

Madutzo super! petrecere frumoasa. Eu nu stiu unde sa fac petrecerea de botez, care o sa fie prin august. Apropo de zahar in ceai eu folosesc glucoza, mi-e cam frica cu zaharul. Imi pare rau ca ai probleme cu lapticul. Sa nu te stresezi si sa nu renunti. Sa stii ca si bebe al meu mai vomita si brinzica si "nebrinzica", dar nu ma stresez pt ca cred ca e normal ei nu au sfincterele bine formate. Uca ta vomita la fiecare masa?


Anca (22.07.1974) si bebe Radu (14 mai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaleone spune:

IulianaC, eu stiu de supozitoarele CARPICON sunt pe baza de rasini, deci sunt naturale, eu am fost foarte multumita de ele, am luat in timpul sarcinii, deci nu afecteaza bebeii. In rest sa-ti treaca repede.


Anka, eu mai am un pusti de doi ani, si i-am facut toate vaccinurile gratuite, si n-a avut nici o problema. Din cate am auzit astea ar fi chiar mai bune ca sunt adaptate la bolile romanesti ca sa zic asa. Nu stiu daca e vreo diferenta pana la urma, doar ca pe unele tre sa le platesti si costa in jur de 1mil unu. (parca asa am auzit) Important e sa nu te agiti prea tare, si te hotarasti tu care ar fi mai bun. Succes!

Laura, mamika lu Anghel si Elena (21 mai}.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Iuliana, vad ca ti-au dat fetele deja multe sfaturi referitoare la medicamente. De la mine doar atat: dupa fiecare kk spala-te si nu folosi hartia igenica, incearca sa nu zgandaresti locul ... si creme+uleiuri de galbenele. Hai ca o sa treaca! Pupici!

Mai fetelor, cu lapticul de la san nu ma pricep, dar incercati sa va linisiti. Chiar daca dispare de tot - ce nu va doresc, ca stiu cat de mult isi doreste o mamica sa alapteze - or sa creasca bb-ii si cu lapte praf. Plus ca nu mai e mult - ca. 2 luni - si cei mici or sa manance si altceva, deci nu o sa fie nevoie de atata san. Capul sus, stati calme si poate se rezolva de la sine!

Gabitza, incearca sa-i dai ceaiul fara zahar. Poate ai noroc si il bea si asa ... eu am tot citit prin cartile si revistele de aici si cica nu-i bine ca un bb sa primeasca miere (botulism) si zahar (ptr. dinti) pana la 1 an. Stiu ca fetele din tara folosesc, dar eu nu vreau si sunt fericita ca Crisuletz bea ceaiul si neindulcit. E doar parerea mea, nu ma bateti! :)
Aici se dau ceaiuri la copii, chiar moasa mi-a recomandat cel de fenicul contra colicilor, plus ca se gasesc si in comert cele instant. Ma mir ca Lauraa nu-i da Larei chiar deloc... cand e cald afara bea Cris mult, mult ceai ... pur si simplu il cere.

Lauraa, ai grija de Lara ... vad ca i-a venit pofta de duca ;) ... o sa-ti plece fata la 16 ani de acasa ... :) Glumesc mai! PUpici la o dulcica mica!

Cristina parca, Cris la 6 saptamani bea intre 60 si 100 ml, dupa pofta si chef. 140 ml mi se par cam mult la 6 saptamani ... acum la 2 luni si 5 zile Cris bea 80-120ml si asta la ca. 3,5-4 ore.

Madutza
, tu ai vorbit cu doctorul sa intrebi de ce vomita Uca asa des si mult? Poate mananca prea mult si burtica se usureaza prin asta. O fi ea mai pofticioasa! Daca vomita de ce-i mai dai imediat dupa? sau am inteles eu prost!

Va pup, s-a trezit Partz in vant si o vrea pe mami lui!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka_l spune:

Am nite poze cu piciul meu!

Anca (22.07.1974) si bebe Radu (14 mai)

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/bmorosan/album?.dir=/f9d6&.src=ph&.tok=phPm_XBBLqoMOwo0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Fetelor va multumesc mult pt raspunsurile voastre,am sa pun in aplicare sfaturile voastre

Iuliana & Rares(12 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna fetele!
Nu stiu ce e cu mine de m-am puturosit asa in halul asta! Intru citesc am pareri si sfaturi de dat dar nu scriu nimk !!!ufff
Sebastian e super cuminte , iesim foarte mult afara (dimineata si seara in special) i-am decalat ora de baie la 10 seara si am observa ca doarme mai bine (de la 11 pana la 5 dimineata!!!!).
Mada cand ai botezul? Acum in week-end-ul care vine? Va doresc petrecere frumoasa si vremea sa fie cel putin la fel de frumoasa ca mica viitoare crestina! Si in legatura cu lapticul nu te mai stresa mai atata si multa odihna - doarme Uca, dormi si tu! - papa Uca, papi si tu!
Iuliana nu stiu ce sa zic de problemutza ta! Sper sa iti treaca cat mai repede si sa fii numai cu cand te duci la baita sa faci "fufu"!!!!
Gabitza eu ii indulcesc ceaiul lui Sebi cu o lingurita rasa de zahar la 400 ml si fierb apa pana scade la 250 ml. il las sa se linisteasca si cand il pin in bibe observ ca s-a lasat ceva pe fundul ibricului si am grija sa nu il vars in bibe! Neindulcit nici nu pune guritza pe el!!! Iar acum cu caldurile astea au nevoie de lichide ca de aer!
Anka_I - Sebastian a facut vaccinul DTP (trivaccin impotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive) si VPO ( impotriva poliomelitei) - primul injectabil si al doilea oral. Inainte de vaccin sa ii dai sa pape bine, pentru ca dupa ce il ia pe cel oral nu are voie sa pape 2 ore!!! NIMIK!!! Doar suzi !!!! Cand ajungi acasica cu el sa ii pui o compresa rece pe piciorus sa nu se umfle - pe care o schimbi la 5 min. si apoi iesiti afara sa va plimbati, eventual poate si doarme un pic , ca sa treaca timpul mai repede! De reactionat poate reactiona cu febra si agitatie! Al meu a fost doar agitat! Pentru febra intreaba mai bine doctorul ce iti recomanda! Ti-am vazut comoara! E un scump zambaret!!!
Irinusha lui Partz in vant!!!!
In legatura cu cat e normal sa pape un bebe cred ca fiecare are ritmul sau de papa si de asimilare, de crestere! E normal sa pape cat simte el ca e satul! Si daca mai da un pic inapoi, eu nu ma ingrijorez - mi-a zis mami a mea ca asa e normal si ca isi alege singur lapticul! eu nu intru la stres ca de ce si cum! Ca as innebuni de cate chestii noi ma lovesc in fiecare zi cu copilu meu! Si ei simt imediat starea noastra de agitatie! Deci asa si prin urmare fiti mai calme si incercati sa va documentati inainte de a va panica de ceva! Acum al meu imi da impresia ca ramane fara aer!!!! Scoate niste sunete de te sperii dar pana sa ajung la el nici nu zici ca s-a intamplat ceva - pur si simplu uita sa respire cateva momente! Dar pe moment iti ingheta sangele in vine, zau asa!!!!
Va pupic , ne pregatim de plimbarica!!!!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_ro spune:

multam mult e sfaturi fetelor

am veshti mai bune :ieri nu a fost nevoie de supliment!Bebicul s-a saturat la san, si simcer am simtit diferenta la sani caci ii simteam grei.Si azi vad a mers bine,doame ajuta.
AndraM, nu-i nici o greseala cu cantaritul...am fost de fatza ambele dati si bebelul mi l-a cantarit gol, fara scutecel.Cat despre caca noi facem de cel putin 8-9 ori pe zi, nu exista scutec schimbat fara aca in cacutz in el.

Hai v-am pupic!

Gabitza si baietzelul Dennis, data nashterii 9 iunie 2004

http://community.webshots.com/user/gabitza_ro

Mergi la inceput