Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Buna fetele,

Multumesc pt. raspunsiri referitor la cadoul nasilor. Mi-am adus aminte ca vor sa isi cumpere o memorie digitala la camera si o sa le luam noi. Am vorbit si cu ei si sunt incantati de varianta asta.

Am inceput sa iau Glactgil, ieri tot nu i-a ajuns laptele, sa vedem azi....

Si acum vestea cea mai proasta : Mariuca are otita. Asta se face de la curent sau de la intrat apa la baita (cel mai sigur). Asa ca aveti grija cu urechiusele la baie. In caz ca nu stiti: cand copilul e agitat si plange, unul dintre lucrurile care trebuie verificate sunt urechile. se apasa pe ele. Daca plange dintr-odata e nasol. Mama si nasa mea stiau, dar au uitat sa-mi spuna. Asta e,... bine ca am descoperit-o din timp. Saptamana viitoare avem si botezul, s-ar putea sa nu o bage in cazan.

Aaaaa, si inca ceva: majoritatea copiilor nu fac febra pana in 3 luni, eu nu stiam asta! Explicatia: nu au sistem imunitar care sa lupte cu infectia. Logic, nu?

Va pup si aveti grija de voi si BB-lusi,



Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Buna fetelor!
M-am stresat destul cu cantaritul incat sa ma las pagubasa si sa imi dau seama ca Rares mananca suficient dim moment ce doarme linistit dupa ce suge la san cu exceptia momentelor cand il doare burtica si isi strange piciorusele la piept...Maria un mare m-am mai linistit dupa ce am vazut ce ai scris referitor la proba suptului.
Alina pt Dragos ca sa ii treaca piciorusul.
Madutza ai grija cu otita fetitei...
Mihaela,Horia este un scump
Irina,numar zilele ca sa treaca mai repede si sa scapam de colici.Hai ca peste vreo cateva sap. o sa stam linistite ca nu o sa ii mai doara burtica pe baietei.O sa le iasa dintisorii ...aia este alta poveste cu "cantec" Primii zece ani sunt mai grei ,pe urma ne oboisnuim

Iuliana & Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Mamaleone, mi-a facut echograf intravaginal (asa m-a controlat,fara degete :) ) si a vazut acolo ca am ovulat. PArca a intrebat cineva cum e cu controlul de dupa. La mine a fost perfect,o eco intravaginala si atat. Ba nu, s-a uitat si la operatie care e inchisa frumos. In rest,nimic. Nici pe "scaun" nu m-a pus. Dar dr. meu e expert in echo si asa face orice ctrl,nu foloseste metodele "degetesti" aproape deloc.In sarcina doar de doo ori s-a uitat la "dansa" :))

Maduta...sunt tare trista pt. Uca .Sper sa fie bine curand! Cum o tratezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Laurina bun venit in randurile mamicilor!!! Sanatate multa, refacere usoara si te asteptam cu detalii cand indatoririle de mamica iti vor permite... Mai si l-ai nascut la zi mare!!!

Madutza, tare rau imi pare, multa sanatate Mariucai!

Iuliana, mare dreptate ai...doar vreo 10 ani...:-)

Lauraa, ce frumos ai scapat cu controlul. Vad ca nu se prea adevereste cum ca nu ovulam daca alaptam, sau ca oricum sunt mult mai mari sanse...

Mamaleone, multa rabdare ca n-avem de ales...

Pupicei


Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

LAURINAAAA!!! FELICITARI!!! Sa-ti traiasca minunea mica si sa va faca fericiti!!! Refacere usoara scumpa mamica de iunie!!!


Fetelor, Lara mea de o saptamana si-a descoperit manutele si altceva nu mai face decat se joaca si se uita la ele.E o scumpa! Strange manuta pumn si apoi invarte pumnisorul si se uita la el,il apropie tot mai tare de fata pana isi trage un pumn in nasuc sau in ochi si se sperie,apoi o ia de la capat. IEri in carucior nu avea stare si i-am legat snurul de la suzeta sa-l vada. Pai de nu l-a smotocit... Il lua in mana si incerca sa-l bage in gura dar nu ajungea.Il scapa,iar il lua. Ma umfla si rasul cand o vedeam cum se straduieste sa-l apuce in mana,coordonarile mana-äochi nu sunt inca perfecte si mai nimerea si pe langa.Of,draga mamei ca a crescut si vrea sa se joace :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Lauraa, ce draguta trebuie sa fie Lara :-). Pupic pe pumnisori.

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

LaurinA, FELICITARI!!!!!!

Laura, cred ca iti vine sa o mananci pe Lara!

Tratamentul pt. otita consta in suspensie de ampicilina 5ml/3 ori pe zi si solutie otica.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Buna mamici si pupici la bebici!!!

Laurina, felicitari si rafacere usoara!!!! Sa-ti traiasca si sa va bucurati de el! Bine ai venit in randul mamicilor cu bbici si fara burtici! ;) Cum il cheama pe flacau? V-ati putut hotara la un nume? Si fetelor, ce zi a fost ieri ca eu sunt rau de tot cu pluta!? ... sorry!

Madutza, multe pupicuri pe urechiuse ca sa se faca Uca mai repede bine! Imi pare tare rau ... saracuta de ea!!! Uf, tu nu te inspaimanta, o sa-i treaca ... si chiar daca nu o baga in cazan, tot o sa fie un botez frumos, ai sa vezi!!!

Lauraa, felicitari Larei! E prima din bebeii de mai-iunie care si-a descoperit mainile ... ce fata mare si isteata ai! Sa-ti traiasca! Cred ca esti tare mandra de ea!!!! Asta era marea noutate? Si bine mai, nu vrei s-o impartasesti din prima cu noi, s-o laudam si noi pe mica minune? Vezi cand spune prima oara "mama" vrem sa fim primele care afla, ok?! ;) Ia imparte cu noi secretul, cum ai "antrenat-o"? :)

Alina, pupici lui Dragos! Hai ca ati scapat usor de vaccin ... sper ca e totul in ordine cu micutzul si nu a mai suferit mult dupa!
Eu sunt cu morcovul bagat ca si noi il vaccinam luni si tare teama imi e de timpul dupa ... of, of!!! Si mai avem multe de facut ... tare nasol e sa fi mic si sa nu ai gura sa strigi ce te doare si ca nu mai vrei.

Iuliana, doar 10 ani? Sa vezi ce frumos o sa fie cand or intra in pubertate ... atunci sa te tii bine!!! O incurajare ptr. mamicile cu baieti: mi-au spus toti ca in timpul pubertatii baietii sunt mai buni decat fetele ... adica nu ai probleme si griji cu ei! Sper sa se adevereasca ... cu toate ca-mi doresc si o domnisorica!

Mamaleone, ce baietel fain si frumusel ai!!! Sa-ti traiasca! Tot asa si Elena ... si asteptam poze cu ea! Vezi ca prima poza (Anghelusu meu - parca) nu se poate vedea ... nu stiu de ce! Pupici la amandoi! :)
Ah, uitam ... pe mine m-a controlot nenea dr. cu degetele - nasol! - dar tot si-a dat seama ca ovulez ... dupa mucoasa vaginala ... exista si o metoda contraceptiva, dar e mai riscanta. Ti-a placut?
... ca sa vezi ce informata sunt ... si ce rotunda ma dau :)

NOi suntem bine, noaptea dormim fara probleme ... insa adormim greu. Noroc ca acum am din nou televizor in dormitor si nu m-am uitat ca tampita pe pereti cat timp mi-am adormit flacaul.... Crisuletz se simte bine in general ... azi s-a chinuit putin la cacutza ca era cam tarisoara, dar imediat dupa mi-a tras iar un mare zambet ... asa zambaret nu am mai vazut ... unu-doua zambeste. Dar numai la mami si la tati ... asa la lume straina nu, doar daca ii vorbesti mai mult si te ocupi de el, dar tot nu-i zambetul acela cu gingii ... pana si noaptea cand face ochi ptr. sticluta si ma vede imi zambeste ... de imi trece toata oboseala. Ce sa mai, am un vesel mic si tare ma bucur!
IN rest nici o noutate ... maine seara plecam la bunici la München ... avem noi treaba acolo si stam cred pana sambata ... Oma de abia asteapta sa-si tina iar in brate flacaul! Cam atat ...
Va pupicim dulce!

PS: Maria, bine ai grait!!! Bravo!!! Atat timp cat bb-ii sunt bine, mananca, dorm, sunt veseli si ne rasplatesc cu un zambet (sau cu coordinarea mainilor) ce mai vrem? De acum suntem mamici cu experienta ( pe care putem s-o impartim si cu Laurina acum :)), stim instinctiv ce le trebuie bblusilor, nu mai intrati asa repede in panica! Multi pupici pe burici! :)

Si tot uitai ceva: cum i-a trecut flacaului meu bubitele de pe fata - acum chiar ca are o piele ca de bb - au inceput la mine problemele. Cosulete peste tot ... am zis ca-i de la ovulatie si nu le-am bagat in seama. Azi insa au aparut niste pete rosii si putin in afara ... de zici ca am pojar ... si de stresata ce sunt ma si mananca ... nici nu stiu ce sa mai cred ... arat ca Baba Cloanta! :(

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Mamicilor,am si eu o
De cate ori ii scoateti pe bb afara pe zi?Eu am incercat sa il scot si dimineata si dupa amiaza,dar nu are un program de papica inca si dupa ora 12 nu il mai scot la plimbare.Cam cand si-au format asa ,cat de cat un program?(na ca sunt 2 intrebari...)?

Iuliana & Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Irinusha, cum face Cris kk, cat de des, si face singur? Ca si eu am inceput sa-i dau lui Ingrid lapte praf seara, ca nu-i ajungea al meu, si tot constipata imi e.
ma duc, ca face galagie- da' astept pareri,de la mamici cu bebei constipati,cu alimentatie mixta.
va pupic.

Mergi la inceput