Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Iuliana, eu il scoteam la inceput dimineata dupa prima masa, ca stiam ca a dormit noaptea si o sa fie linistit (altfel mi-e greu pana il duc afara ca trebuie sa iau intai carutul pana jos si pe urma pe el si tipa ca din gura de sarpe pana ma intorc daca e obosit sau nemancat) si o data dupa-amiaza, tot asa dupa ce dormea (asta in cazul bun, daca nu, dupa una din mese, in jur de 4-5)
Dar era obositor pentru mine ca n-apucam deloc sa dorm, ca el dormea afara, in carut... Asa ca am ajuns la concluzia ca il scot doar o data, dupa amiaza. pe la 1-2-3 candva, se hotaraste sa doarma 1-2 ore, dupa ce se trezeste il alaptez si plecam. Vreo ora-o ora jumate, depinde cat vrea, ca il apuca repede foamea.
In weekend sau cand e sotiorul acasa, il scoatem mai mult, nu avem o limita. Si vad ca e ok.

Piatra Lunii, ma bag si eu in vorba. De unde stii ca nu-i ajunge lu Ingrid lapticul tau seara. Pana acum i-ai dat numai san? Daca da, si a fost ok, eu zic ca ii ajunge, daca plange, poate fi din alta cauza (colici, nu e schimbata, se screme ca sa faca kk si nu poate, e obosita). Imi dau si eu cu parerea, scuze. Eu -am dat mixt lu bebe la inceput da acum ii dau numai san, Nu a avut probleme cu constipatia, da era foarte mic, primele 2 saptamani. Hihihi, ia te uita cum vorbesc, parca acum e mare...:-)

Pupici

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

dragele mele,
am ramas rau in urma cu mesajele voastre, eh, ce sa fac, n-am vreme nici sa maninc uneori si uit, ceea ce e si mai grav, sa maninc!
mi-am luat azi liber ca a venit frate-meu cu fetele si nevasta si i-am dus la un parc de distractii si la zoo. lia a fost la inaltime, toti mi-au laudat-o. o sa pun poze in curind cu toate astea (botez, excursii in parc si zoo), ca stiu ca va place sa va uitati la poze, nu?:)

irinusha, ce voinic veselic ai, sa-ti traiasca! lia e tare selectiva cu zimbetele, chiar si mie imi zimbeste doar cind ma 'simte' ca nu-s stresata. daca-s grabita (cum sint de multe ori, dimineata cind tre' s-ajung si io la servici cit de cit la timp:)), ma priveste curioasa si doar un pic isi ridica colturile buzitelor...tsktsktsk, ca bine zici de pubertate, probleme mari or fi cu fetele astea....
sper sa-ti treaca bubitele. da-te si tu cu ce l-ai dat pe bebe:).

iuliana, pai scoate-l la plimbare asa cum simti tu ca ti-e bine ca program si bebe se va obisnui dupa tine. din moment ce aici, la mine, distantele pina la un parc sint enorme, noi iesim doar o data intr-o zi si, de cind m-am dus inapoi la servici, de fapt doar simbata si duminica, in rest, o scoate tanti lotti (femeia la care sta) pe terasa la aer.... saraca lia, de cite ori am ocazia, o plimb de numa'... are deja asa o culoare buna pe fatzuca, n-o tin in soare, dar cred ca statul si plimbacitul pe-afara oricum conteaza la colorat!:)

madutz, saracuta uca, sper sa-i treaca repede problemutza si sa nu mai apara niciodata!! pupici!

lauraa, uaaaaa, ce precoce-i lara! s-o maninci, nu?:) lia se mai uita si ea la minute, dar e prea preocupata in incercarea sa si le bage prin gurita decit sa le studieze:).

laurina!!! felicitari, mamico si sa nu te stresezi cu nimic, orice intrebari ai, ne ai pe noi, experimentatele!!:):)

alina33, sa-ti traiasca dragos scump! ce baiat viteaz, cu vaccinul!:) nu-ti face probleme de pantaloni in biserica, nu cred ca preotii in ziua de azi mai tin cont de asa ceva.... e ok!

irinel, sper ca colicile alea sa va paraseasca definitiv si ireversibil cit de curind!! voi v-ati mutat deja la casa noua?... am pierdut io sirul...

piatra lunii, uite: lia face caca (am scris cuvintu', trebuia sa-l scriu kk?!:)) cam de 2-3 ori intr-o zi, alte zile nu face deloc, alte zile face o data. doctorita mi-a zis ca e ok si daca nu face o saptamina, nu inseamna ca e constipata, doar ca-si foloseste energia primita din lapte ca sa creasca! asa ca nu te agita. ti-am raspuns eu pentru ca, asa cum toate stiti, lia primeste lapte praf pe linga lapticu' meu (care nu-i mai ajunge decit cam 50%, ca productia mea nu creste din pompat, iar ea vrea sa manince mai mult, pe saptamina ce trece... ce-oi face?! sanatosi sa fim, nu?:)).

va pup, ca ma duc la pompat si-apoi se scoala bebe si iara i-i foame:).


mona si lia.

www.seansimon.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

'Neata dulcelelor!

Pe scurt ca astept sa strige Cris dupa sticluta, ca dupa sa mergem la doctorita de casa ... am impresia ca bubitele mele sunt mai "grave", adica rubeola - dupa o carte de a mea - ... sper insa sa ma insel ca tare frica imi e sa nu o fi luat-o si Cris. Tineti-mi pumnii sa fiu doar hipohondra!

Piatra Lunii, Cris face acum doar o data (f. rar de doua ori, dar atunci mai putin) cacuta. Ieri a fost mai tarisor, dar in general e molicel, asa ca un pireu. Face singur, cateodata cu scremete, cateodata in liniste ... depinde de consistenta. Insa el primeste doar lapte praf. S-ar putea sa fie mai greu cu Ingrid pana se obisnuieste organismul cu laptele praf, dupa sa se regleze si cu cacuta. Asa a fost la Cris cand am schimbat laptele, a fost o zi constipat, dupa si-a dat din nou drumul ... insa cu laptele nou face mai putin si mai tarisor. Ce lapte ii dai?

Iuliana, noi incercam sa-l scoatem de doua ori afara pe Cris. De dimineata il plimb eu, insa nu mereu mult ca depinde cand reusesc sa ies cu el, ca eu trebuie sa fiu la 13 acasa sa pregatesc masa ptr. pranz cand are Boby pauza. Deci sunt putin stresata ... Seara cand vine tati de la munca mai iesim o data cu el, in jur de 30 min - o ora ... iar dupa ii facem baita si dormim ... Ieri a fost chiar asa de obosit Cris ca a sarit masa de la 22.00 si a mai mancat la 00.30, asa de frant a fost. Incearca sa-l duci pe Rares afara - indiferent daca are sau nu program - ca asta il oboseste si poti si tu dormii mai mult noaptea. Succes!

Mona, da!!!! vrem poze! Pupici Liei, lasa ca stim noi ca-i o dulcica si chiar daca nu zambeste prea des! PUpici si tie si servici usor ... sa-l ia naiba!

Va pupic si va doresc o zi relaxata!
Eu - buboasa!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Laurina, felicitari, si numai bucurii sa aveti!
multam de raspunsuri,fetele, eu scrisesem chiar in graba- am vazut ca azi dimineata totusi a facut kk, dupa o zi- data trecuta ii pusesem putin supozitor dupa 3 zile,ca mi-era mila de ea cum se scremea, da' si ieri la fel a facut, o fi normal sa nu faca in fiecare zi,da si cand ii vezi cum se screm si plang...
Eu ii dau si lapte praf seara, de cateva zile, ca asa dorm si eu mai bine noaptea- vreo 5-6 ore, ca tot imi spun medicii,pediatrul, ginecologul (apropo, cica mi-a venit ciclul, asta o fi, uite ce rapid)- ca sa ma odihnesc,ca odihna e mai importanta decat orice pt productia de lapte :)) , da' cum sa ma odihnesc cand ea nu doarme decat in brate la mine ziua, deci ziua din start nu dormeam decat foarte rar, si noaptea ma trezeam de vreo 2 ori pe noapte, deci tot obosita eram. Plus ca mai ales seara, aveam senzatia ca tipa de foame,ca nu erau colici,colicii treceau daca ii dadeam ceai, da' acu tot tipa in continuare . Si sanii mei tot moi ii simteam... in fine, acum dorm si eu mai bine noaptea, dimineata am lapte gramada, macar, si ma simt si eu mai relaxata si mai odihnita,doarme si ea mai mult singurica, nu numai in brate. Poate daca imi revin cu oboseala sa-i dau iar numai san, da' deocamdata cred c-asa o sa fac. Irinusha, ii dau un lapte care se cheama Enfamil parca, cica se apropie cel mai mult de laptele de mama, l-am luat de la farmacie cand inca nu credeam c-o sa-i dau lapte praf,dar tot asa, in caz ca cine stie,raman fara lapte intr-o noapte.
Monet, tu cred c-ai o fetita tare cumintica, asa e ea, sau asa ai "educat-o" ?? :))
Laura, ce mandra tre sa fii de Lara, macar acum are ocupatie, in loc sa planga de plictiseala :)) (cum mai face a mea).
cred ca ma duc sa trag un pui de somn,ca vad ca ea face nani, daca nu s-o trezi, ca daca asta e cel mai important, si decat mancare, apa,sucuri,etc- atunci asa incerc sa fac,desi as mai fi facut destule prin casa.
Irinusha, sper sa fii bine si sa nu fie ce te gandesti tu! ce bine ca ai tv in dormitor, stiu cum e sa stai cu ochii pe pereti cand il adormi pe bebe, ca si eu la fel fac.
hai va pup, ma duc sa vad de reusesc sa dorm nitel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

Ceau fetelor!Am mai aparut si eu.Am reusit sa dorm azi 2 ore adunate asa ca ma simt mai in puteri.

Felicitari Laurina!Si chiar asa,incearca sa nu devii o mamica stresata(ca mine).Te asteptam cu povestirea?
Va tot aud ca va uitati la TV cand sunt treji bebeii.Cum reusiti?Patri a mea nu prea plange cand e treaza,dar se agita teribil si da din manute de parca ar face box.Daca n-o bag in seama incepe sa planga.Ai vostri sunt cuminti cand sunt treji?

Irinusha imi pare tare rau,dar tot raul spre bine,bine ca n-ai facut in perioada sarcinii.
Madutza,cum mai e Uca?Saracuta de ea.

Lauaa,felicitari pentru papusica ta!

Aveam si eu aceeasi intrebare ca si Iuliana referitor la scosul afara.Patri va avea marti 3 saptamani.Am scos-o pana acum de 2 ori cate 10 minute.Credeti c-ar trebui s-o tin mai mult,mai des?
S-o imbrac ca si in casa cu o paturica pe ea?

Daca vreti s-o vedeti pe Patricia am pus niste poze(ma rog sunt mai multe acolo,si nunta,si de cand eram gravida,etc) dar cele mai importante sunt ale printesei: photos.yahoo.com/ioanacovaci
Acum va pupicesc si incerc sa mai scriu mai tarziu.
Ioana si Patricia Maria(15 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna fetelor,
Felicitari Laurina, multa sanatate amandurora!
revin si eu dupa cateva zile (grele)! Luni seara a venit doctora pediatru pentru un consult de rutina si i s-a parut ca bebele meau are Hidrocel (acumulare de lichid in scrot), drept pentru care m-a trimis in aceeasi seara pentru un consult la spital.Acolo mi s-a spus: "va internati, maine dimineata il operam!". Bebe avea Hidrocel Comunicant, care se rezolva doar prin operatie chirurgicala.Mi s-a spus ca inainte cu cateva saptamani de nastere testiculele coboara in scrot din abdomen printr-un canal care ulterior se inchide. La hidrocelul comunicant acest canal nu se inchide, se umple cu apa si se face transfer de lichid intre scrot si abdomen. daca nu se opereaza se poate face hernie, etc. Au urmat doua zile groaznice, in care nu am reusit sa dorm decat vreo 2 ore insumate. Marti la 10:00 dimineata a fost operat cu anestezie generala, drept pentru care nu a mai avut voie sa manance nimic de la 2:00 noaptea si inca vreo ora dupa! Va dati seama ce a insemnat asta, mai ales ca bebele meu mananca aproape din ora in ora, mi se rupea inima cand il vedeam cum se "roaga" de mine sa-i dau laptic. A plans si nu a dormit toata ziua si toata noaptea urmatoare.I s-a facut o incizie de vreo 2 cm undeva in abdomen, i s-a extras apa si inchis canalul respectiv. Lunea vitoare trebuie sa mergem la control, sper sa fie totul bine. A mai mai auzit cineva de aceasta problema?

Anacami (20.02.1975) si Sebastian Alexandru (26.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Buna fetele,

Am intrat sa va mai spun ce facem. Pe Uca o mai dor urechiusele si se trezeste plangand din somn saracutza. Sper sa ii treaca cat mai curand.

Anacami, imi pare rau pt. baietzelul tau. Insanatosire grabnica!

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Anacami, imi pare tare rau ca ati trecut prin asa momente ... gandeste-te ca au trecut si totul este in ordine. Bine ca s-a descoperit la vreme! Pupici multi lui Sebastian si tie iti doresc sa ai parte de mai multe ore de somn! Numai sanatate!

Madutza, pupici si Ucai ... saracuta de ea!!! Sper sa treaca repede!!!

Eu tot buburoasa ... am venit de la doctor cu niste nervi - pe mine - cu Crisuletz urland si masti de protectie in buzunar. Dr. m-a consultat si cica: da, rubeola, n-ai ce-i face ... copilul ia sau nu, asta e ... foloseste si tu o masca de protectie. Vin acasa, aveam o stare de imi venea sa urlu, ma gandeam numai la Crisuletz ca l-am imbolnavit, ce mama dobitoaca. Sun la ai mei, tata sare si el cu gura pe mine ca ce-mi trebuia vaccin, Boby incearca sa ma calmeze, eu sar cu gura la el (na, trebuia sa-mi las si eu nervii pe cineva, saracul) sa-si ia liber sa nu ma mai apropi eu de Cris, Cris urla fara motiv, doar pe mine vroia sa se linisteasca, eu cu masca pe fata de s-a speriat saracul copil ... sa vedeti dupa urlete. Am crezut ca mor ... Intr-un repauz de 10 min. aflu pe internet ca poate da in encefalita, intru si mai rau in panica. Noroc cu Boby, care intre timp a reusit sa-si ia liber, ca a reusit sa-l linisteasca pe Cris si a mai gasit pe internet ca e de fapt o reactie la vaccin si nu boala in sine, ce inseamna ca nu o pot da mai departe. Asa sper sa aiba dreptate ... oricum mai m-am linistit ... si am aruncat si masca.
Acum suntem la ai mei in München, Cris la plimbare cu Opa (bunicul) si eu mai calma ... asta e, daca totusi a luat-o o sa se chinuie putin, dar barem a facut-o si e imun ... nici nu stiu ce sa mai zic. Sunt curioasa ce o sa fie maine ;) ... ca azi a fost o zi "superba" ...
Va pupa o buburoasa!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Ioana, ti-am vazut papusica! Sa va traiasca ... si voi pe langa ea! O dulcete mica! Pupici!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

irinush, ma rog pentru tine si cris si chiar si boby, sa fiti bine, tu sa nu molipsesti pe nici unul din cei doi baietei ai tai:). hai, ca sint si eu convinsa ca-i reactie de la vaccin. da' ce vaccin ai facut tu, copila?

madutzu, sper si eu sa-i treaca lu' uca-tzuca cit mai repede orice urma de durere..... uca-tzuca, scumpa-uca:).

anacami, vai, saracutu' sebastian, prin cite a avut de trecut. dar bine ca s-a terminat si ca totul e bine, e tot ce conteaza. multa sanatate pe mai departe!

ioana c., eu zic sa scoti fata cit de des simti tu ca ai pofta sa stai afara, mai ales daca-i vreme buna. nu vad cum i-ar putea strica. eu am scos-o pe lia inca de la 6 zile! si e foarte bine:).

pietricico scumpa, bine ca te odihnesti, conteaza sa fii o mama fericita, nu una habauca de somn si oboseala. multi pupici lu' ingrid. si sa stii ca nu-i chiar asa de cuminte lia, ma dau io mare doar:).

e aproape 2 noaptea, a trebuit sa scriu felicitari de multumire celor care i-au facut liei cadou de botez, mai da' multi or fost... hai, trec la pompat si dup-aia sa mai prind si io ceva somn acolo...:)

scumpi pupici, cu drag....

mona si lia.

www.seansimon.com

Mergi la inceput