Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (30)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

pentru Luca. Sa cresti mare, sanatos si cuminte, si sa iti mentii bunele obiceiuri de acum .

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

bey na ca am zis ca trebuie sa-l alaptez noaptea si i-am dat sa suga seara in loc sa-i dau papa si drept urmare nu a mai dormit deloc toata noaptea a fost flamand... a trebuit sa-i dau si lapte praf cu cereale... nu mai fac asta... caci nu prea imi vine sa pompez la munca caci lucrez cu bacterii si nu mi se pare bine sa fac asta...

na va pupi,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

ce am vrut sa zic este ca nu mai pompez la munca si de asta il alaptam noaptea dar nu mai rezist asa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Allya, pai nu poti sa ii dai sa suga inainte sa pleci la lucru, dimineata? Si asa ai rezolvat problema, partial. Iar daca nu, oricum l-ai alaptat 8 luni, majoritatea bblashilor nu beneficiaza de asemenea "tratament", asa ca ... eu zic ca o sa creasca bine si cu formula, mai ales acuma ca e bunicul sa il indoape . Eu zic sa faci in asa fel incat sa te poti odihni si tu, ca altfel clachezi, si nu e bine. Odihna multa! (sau cat se poate)

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

De alaptat il alaptez eu dimineata si seara, dar mie mi se parea insuficient, peste zi primeste si formula si multa mancare... cred ca eu m-am obisnuit asa nu-s obosita... daca beau cafea sau Montain Dew nu am treaba, mai ales ca tare imi place ce fac asa ca am spor.

ALex e tare figura, "alearga", adica are un mers saltaret bineinteles se tine de mainile noastre.

na pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pagurschimag spune:

Buna fetelor! in primul rand vreau sa-i multumesc Simonei pt carte. Am primit-o iar acum mai ramane sa o dezarhivez. Sper sa ma descurc.
Pot intra si eu in clubul mamicilor ai caror bebei inca mai mananca noaptea? Desi pe 30.06.04 l-am intarcat(nu mai aveam lapte decat foarte putin) si ii dau inainte de culcare 170 ml de cereale, maimutoiul meu la ora 4 este treaz sa primeasca de mancare.Ii dau 120 ml de lapte (atata vrea) dupa care mai doarme pana la 7 cand mai primeste inca 120 ml lapte. De vreo 2 zile de la masa de 7 a mai mancat la 13-14. Problema este ca nu mai vrea sa manace legume....nu stiu ce sa ma mai fac cu el. Asa ca in loc de legume manaca cereale si in completare lapte. Pe la 17 mananca fructe cu biscuite, la 19.30 un danonino iar la 22 170 ml cereale.
A inceput si mandrul meu sa aiba personalitate, stie sa se alinte, cand vrea ceva plange cu lacrimi de crocodil si ma urmareste sa vada ce fac. Pana acum m-am tinut tare si nu i-am cantat in struna si vad ca pana la urma se linisteste.
Acum il tin in brate in timp ce tastez pt forum si vreau sa va spun ca este innebunit sa puna mana pe taste sa va scrie si el 2 cuvinte. Se da o lupta intre noi ceva de speriat.
eu de la 1 septenmbrie voi incepe lucrul si probabil ca de atunci voi scrie si mai des pe forum ca avem internet non-stop.
Dintisori ii avem pe cei doi de jos si acum a inceput sa se umfle gingia de sus. Intr-o luna, doua sper sa apara si cei de sus.
Cam atat despre noi.

V-am pupat.
Magda si Fabian (17.11.03)http://community.webshots.com/user/pagurschi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Dana, mersi mult, daca o sa ma lovesc de ceva si n-o sa ma descurc nici in ruptul capului, te intreb eu, fii fara grija

Manuela, ma bucur tare mult ca v-a placut la mare. Eu nu mi-am putut inchipui pina acum un concediu adevarat cu un bebelus sub un an dupa tine. Dar daca a fost cuminte si v-a lasat sa va relaxati atunci e bine. Felicitari si pentru mutatul la casa. Of Doamne, asta e si visul meu, sa stau la casa cu curte si sa-mi tin si un catel. Dar deocamdata e bine si la bloc, nu ma pot plinge.

Allya, cred ca poti sa iei si tu linistita o pauza, ai facut tot ce ti-a stat in putinta cu alaptatul, e foarte bine ca l-ai alaptat atita timp, cum zicea si Carmen. Asta e, daca nu se mai poate, nu se mai poate. Mie imi pare rau ca nu am avut lapte, abia pompam maxim 50 ml pe zi in prima luna si de aia tot a crescut Codrin mare si sanatos.

Magda, si eu vreau sa merg la lucru dupa ce face piticul 9 luni, adica din octombrie. Nu mai rezist sa "stau" acasa. Simt ca ma indobitocesc in aceeasi rutina, imi lipseste contactul cu lumea, ca plimbatul caruciorului printre blocuri nu inseamna "iesit in lume"
Am fost si eu marti la servici sa vorbesc cu directorul sa-mi gaseasca ceva interesant de lucru aprox din octombrie. Nu mai iesisem singura de ceva vreme, asa ca m-am gindit ca ori eu m-am timpit, ori lumea e totusi nebuna, nu de alta dar era sa-i bat pe vreo doi. Nici n-am iesit bine la strada principala ca vine un tip din fata, carunt dar cu privirea tare jucausa, si-mi atine calea intrebindu-ma "Ce zici domnisoara, ploua astazi ?" I-am bombanit eu ceva acolo si mi-am vazut de drum. Dupa nici 20 de metri vine altul din spate si ma apuca de brat. Am crezut ca o fi vreo cunostinta, dar cind m-am intors, el se hlizea la mine si imi facea semne sa merg cu el. M-am oprit furioasa de-a dreptul si l-am luat tare, l-am facut nesimtit batrin (avea pina in 40 de ani) care se ia femei pe strada, el s-a facut mic si s-a indepartat rusinat doi pasi, toti vinzatorii de la chioscuri se uitau la el, iar mie atit mi-a trebuit, ca nu m-am putut abtine si i-am turnat in continuare, pina a zis el : "Gata, ce o tot lungesti atit, am zis gata, lasa-ma in pace !" Eu i-am zis: "Eu sa te las pe tine in pace, dar ce, eu m-am luat de tine pe strada? Acum stai si inghite consecintele daca asa stii sa te porti in lume", si m-am dus pina la urma, dupa ce mi-am descarcat naduful.

Va pup, si va doresc weekend placut si linistit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Simona, relax, ca si eu pateam de-alde astea frecvent in Timisoara cand dadea caldura . Atunci ii ia pe masculi cu nebunii si cel mai bine e sa tii garda sus, ca eu am fost si pipaita (luata prin surprindere) si de atunci am fost cu ochii in patru. Asa ca ... atentie sporita .

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellie spune:

Scumpe mamici cu bebici,

Sa ne fie de iertare pt lipsa indelungata...oricum v-am citit si ne bucuram enorm pentru performantele copiilor vostri si ne pare foarte rau daca cineva e bolnavior ,nesa le treaca ,cat mai repede.

Noi,adica Samic ,e mofturos,galagios,arunca tot ce are pe langa el cat mai departe ...si eu cu conceptia mea de curatenie sterila ma dau cu capul de pereti ,ca le gaseste si le baga iar in gura ...si catelul asta e peste tot,off
Uite-asa ma tine ocupata mereu cat sunt acasa,apoi plec la lucru si nu-l mai vad pana a doua zi dimineata,taica-sau are grija de el,il baieste si-l adoarme,daca am noroc sa nu adoarma pana vin eu ,atunci pot sa-mi mai mangai ochii uitandu-ma la el.[
Caci noi suntem familie moderna,sotia lucreaza de-i sar capacele,iar sotul sta acasa cu bebe

Samic ,cred ca ne face cadou de jumate de an care-l implineste in cateva zile.....un dintisorsi scartaie toata ziulica,baga in gurita,baleste,asa cum scrie cartea si bineanteles nu doarme ziua.
A iesit deja un coltisor din gingie,l-am simtit cand mi-a ros degetul ca de altfel nu vrea sa arate,scoate limbusoara

Fetelor,cum taiati voi unghiutele?mie nu-mi da degetelele deloc,le mai rod eu cu dintii mei cand incepe sa adoarma,dar nu e ca foarfeca...you what i mean?

Ma intreb uneori ce e mai greu de crescut ,baietel sau fetita?

Va pupacim pe toti,noi

Ally,Simion si Samuel Claudiu 9 ianuarie20004
http://community.webshots.com/user/samuelclaudiu2004
http://community.webshots.com/user/ssacerchez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Bonsoir!

Multumim de felicitari!!!

Am lipsit ieri ca nu am avut nici timp, nici chef de calculator. Am cazut lata de oboseala la 10 seara si am dormit pana la 6 fara sa ma trezesc!!! Deci 8 ore binecuvantate de somn. Dupa ce cu o noapte inainte ne-am trezit fix din ora in ora toata noaptea, de am zis ca dimineata o sa gasesc restul de masele care mai sunt de iesit. Si cand colo, nimic, doar o gingie extrem de umflata si atat. In seara asta s-a trezit o data sa urle putin ca-l doare burtica, a tras niste partzuri de am zis ca zburam amandoi din camera. dar sper sa se mai linisteasca.

Am avut azi o zi tare frumoasa. Am iesit de dimineata in parc vreo 2 ore, din care una a plouat si fi-miu a dormit bine merci in parc, ne-am adapostit intr-un foisor si eu am citit. Apoi am plecat la tara la o matusa unde ne-am vazut cu nasii lui Luca si am stat vreo 7 ore afara. A fost cuminte, a plans ca nu a cunoscut casa si persoanele, dar s-a linistit repede si a fost cuminte. A mancat de parca a fost un sac fara fund. La pranz a mancat 300 gr legume, apoi a vrut din ciorba noastra care era de pui acrita cu bors, apoi a papat rosii cu paine, apoi biscuiti. Si dupa 4 ore a bagat o banana mica, 2 piersici si un biscuite. Na, si ma mai mir de ce-l doare burta. mananca bine orice pasat cu firculita, adica bucati destul de mari. A, si a facut o pasiune pt sucul de grapefruit cu portocala. ieri a baut 130 ml, niciodata in viata lui nu a baut atata suc intr-o zi.

Raportam ca sta in picioare nesustinut cam 5-10 secunde si e tare mandru de asta, apoi vrea s-o ia la sanatoasa, dar daca nu l-as tine, evident ca ar cadea fix in nas.

Ellie, noi taiem unghiutele cand e trezit Luca din somn, bunica il tine de vorba, ii arata o jucarie si eu fac manechiura. De cele mai multe ori se uita la mine si la forfecuta si sta cuminte. E mai greu cu alea de la picioare, ca-l gadil, dar la 2 saptamani le aranjam si pe astea.

Va anunt oficial ca la inceputul anului viitor vreau iar sa fiu burticoasa. E prea frumoasa si mare bucuria de a fi mama ca sa mai stau pe tusa. Si ce daca nu dorm noaptea, si ce daca se mai imbolnaveste, toate trec, dar rezultatele se vad. Pana una, alta sper ca mi-o ia Elena inainte, ca ea e cea mai hotarata.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput