Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (30)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

ellie, putzica nu conteaza prea mult, ci caracterul. Sunt baietei cuminti, sunt si fete zburdalnice. Pana acum mie mi se pare mai usor cu al doilea, dar cred ca si experienta isi spune cuvantul.

Ileana, felicitari! Inseamna ca de anul viitor ai sa ai de scris la 2 liste! Si acum o parere pur personala: cine nu are 2 copii nu stie ce pierde: o minune! Andra e deosebit de mamoasa, nu a fost geloasa niciodata, il protejeaza, il mangaie si il saruta, cand plange ii spune "gata, gata, gata" si ii da jucarica sau il leagana. Patrick, la randul lui, rade cu toata gura cand o vede si nu-i mai trebuie nimic. E drept ca nu-i place cand e rostogolit pe paturica sau cand se plictiseste de atata "jucat" cu Andra, dar numai sa stai sa te uiti la ei si deja ai uitat tot. Sunt pur si simplu minunati, si impreuan si separat. Iar cine spune ca nu face inca un copil pt ca se teme ca n-o sa-l iubeasca la fel de mult... iarasi, habar n-are! Totul se repeta si totul e nou.
Va pupam! noapte buna!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Ileana felicitari,esti o mamica foarte curajoasa daca vrei sa faci alt bb asa repede.Si eu vreau,tot o fetita care sa fie cuminte ca Julia dar asta peste vreo 2 ani,sa mai creasca Julieta si sa o mai rasfat putin pina atunci.
Vreau si eu nr tau de mobil ca l-am sters din greseala din agenda.

Andreacc o sa te sunam noi ca ne plimbam tot prin Moghioros.

Ellie bineai revenit,speram sa scri mai mult.
Eu ii tai unghiile cind e treaza,sta cuminte si se uita la mine,la picioare se gidila si mai trage piciorul.

La multi ani pt Matei,sa cresti mare si sanatos!

Adriana si bb Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Matei!

'neatza!

Mai fetele, curajoase sunteti cu al doilea bebelas!! Spor la treaba va doresc!

Noi suntem asa- si-asa. Adica azi suntem la a 5-a zi de colistin + Furazolidon, si, dupa ce dimineata face cate un kki pastos, seara iar baga cate 1-2 diarei, de nu mai inteleg nimic!
Basca, azi-dimineata asa greata si-a facut de la medicamente, ca a vomat de 2 ori laptele, a treia oara a baut doar 80 ml...........
Maine dimineata il sun pe dr. de la Cluj sa-mi dea un sfat, ca asa nu se mai poate....
Si maine ar trebui sa facem (in sfarsit) vaccinul de 6 luni (la aproape 7!). Macar bine ca de data asta i-am luat PentACtHib, sa nu mai aiba reactiile alea nasoale de la polio, dar sa vedem daca i-l face in conditiile astea.........

In rest, binisor, se ridica tot timpul in carucior cu mainile de bara din fata, si sta foarte tzantzos drept in fund si studiaza lumea c-o placere de numa'numa'
Mananca/molfaie cate un biscuite de la Hero, dar smecherul are pretentia sa i-l tin eu in gura, pana se topeste, ca lui i-e lene....
Si mai papam cereale Milubrei , cu lapte in completare. In rest, nimic, pana trece pb. asta pacatoasa cu diareea...Ieri a mai mancat dupa-masa un Danonino si cred ca de-aia a facut seaara 2 diarei...

Duminica placuta va dorim!

P.S. Mi-am comandat tricou desprecopii.com!!
Abia astept sa ma mandresc prin urbe cu el......

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

pentru Matei. Sa cresti mare, sanatos si cuminte.

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Ileana, WOW! Mai, tu chiar ai curaj! . Si eu mai vreau unul, teoretic, dar nu inainte sa faca Matei macar 4 ani, pentru ca m-am gandit ca nu mi se pare corect fata de primul bb, ii furi o mare parte din atentie, pe care trebuie sa i-o acorzi lui bb nr. 2. Pe de alta parte, e mai usor cu copii la varste apropiate, asta imi spune toata lumea, din punctul de vedere ca se joaca impreuna,etc ... dar cred ca e si totusi greu, sa ai 2 copii cu care abia te poti intelege .

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza spune:

'Neatza fetele frumoasele cu bebici si mai frumosi,

Dupa o absenta cam lunga iesim si noi la raport...bebe Sean a inceput sa stea in funduletz cite putin ...se chinuie sa mearga de-a busilea dar nu prea reuseste ....la capitolul mincare tot tzitzica e pe primul loc , suge de 5-6 ori pe zi ...ma cam zapaceste ...plus ca papa de 3 ori pe zi si mincarica , dimineatza cereale si fructe, la prinz brinzica cu smintina sau ciorbitza cu carnitza si fructe sau iaurtzel desert ...seara un iaurtzel ...la cit maninca si suge ar trebui sa fie uriash ...am intrebat-o si pe doctiritza cum de nu ia mai mult in greutate -are 6 luni , 7,5 kg si 68 cm ...doctorita mi-a spus ca el consuma foarte multa energie ...nu doarme ziua mai deloc ...in zilele lui bune face cite un nani de 2 ore iar noaptea adoarme la 10 si se trezeste la 4-5 dimineatza dupa care nu mai doarme. La capitolul dintzishori sintem in urma rau ...tot stirbi si desi din cind in cind baleste la greu nu vad nici un semn de dinte.

Fetelor ...ce mi se pare fantastic este felul in care ride la frate-su ...in hohote ...la noi nu ride asa de frumos cum ride la Bryan ...si e tot timpul cu ochii dupa el cind nu e Bryan la gradinitza.

Desi e forum pentru bebelushi va scriu un pic si despre bryanica al meu ...a fost cu tati si a vazut Spiderman 2 -filmul- la cinema ...a fost prima oara cind s-a dus la cinema ...a fost super incintat si acum se crede Spiderman ...toata ziua cinta despre Spiderman ...de vorbit vorbeste tot amestecatura de franceza, romana si engleza ...scoate niste perle de ne uimeste pe toti ...la gradinitza invatza cuvinte noi in franceza pe care uneori eu nu le stiu ..are un coleg chinez care nu vorbeste decit limba lui si engleza ...se joaca impreuna si vorbesc chinezutzul in chineza iar bryan pe romaneste ...o data s-au strins toate educatoarele si rideau de vorbaria lor ...hai fetelor ca v-am inebunit ...intru rar dar cind intru umplu forumul.

Va pup cu drag pe toate

ILEANA ma bucur pentru tine ca vrei sa fii burticoasa iar si din proprie experienta iti pot spune ca, cu cit diferenta de virsta e mai mica intre copii cu atit e mai bine ...cresc impreuna , se joaca impreuna ...uite la noi e de aproape 3 ani diferenta si tare rau imi pare ca nu e de un an ...acum daca as putea sa dau timpul inapoi as ramine gravida iar cind primul bebe ar avea 5-6 luni.

Hai ca am limbaritza acum .

Cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare dragi mamici si bebelusi
Noi am ajuns cu bine pe meleagurile romanesti.
Luca a fost bine pe avion, exceptand faptul ca din 24 ore nu a dormit decat vreo doua. Am avut parte de bazinet, dar parca tot mai bine a fost in bratele parintilor. Cu totii am ajuns franti de oboseala.
Noi tocmai ne=am intors de la mare dupa 5 zile de bronz. Pe Luca l-am lasat cu bunicutii. I-a mers bine. L-am gasit mai grasunel.
SimonaR, te-as ruga daca ai putea sa-mi trimiti si mie un exemplar din cartea aceea. Chiar ma gandeams sa caut la Humanitas sa vad daca o au, dar nu imi mai aminteam titlul. Adresa mea de e-mail este:vistrate@yahoo.com.
Multumesc mult.
Peste 4 zile plecam catre casa.
Detalii va dau cand ajungem. Am vrut doar sa va dau un semn de viata si sa va spun ca va ducem dorul.
Parca am avut fete noi, am citit ceva-ceva rapid, dar mai mult voi citi cand ajung acasa. Sa rumeg pe indelete.
Numai bine, Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Buna seara!

Multumesc de felicitari. dar io zic sa le pastrati pt momentul marelui anuntz.

Julia, nr meu temporar e 0724 910 879. Sper sa rezolv saptamana asta sa mi-l recuperez pe cel vechi.

Ven, cum naiba dupa 5 zile de Colistin el tot mai face diaree? ce altceva ai facut, ma refer la regim. lapte special, morcovi, orez, etc. La Luca dupa o zi de regim diareea aproape disparea...

Cred ca iar avem circ noaptea asta de la masele. maine tre neaparat sa ma uit in gura lui, ca nu ma lasa deloc. Dar parca am simtit eu un colt undeva... Azi s-a trezit dupa amiaza in niste urlete care au durat 15 minute. Nici nu deschidea ochii, ar mai fi dormit bietul de el, si dupa ce s-a potolit s-a trezit de tot evident. Azi noapte a dormit binisor, adica s-a trezit urland o data, pe la 3. Dar s-a deranjat tati. Azi i-am dat piept de pui la gratar. mama, mama ce l-a mancat. Si apropo de mancat, a inceput sa manance ceva de speriat. Nu se mai opreste. Cel putin la masa de la prnaz. Azi a mancat 300 gr legume cu putina paine, a baut apoi 100 ml zeama de la legume din canitza cu cioc si apoi si 120 ml suc de portocale cu grapefruit. Avea o burtica apoi...

pentru Matei!!!

Onutza, cred ca ramai pe primul loc cu balamucul din casa. Cred ca e amuzant tanarul "Spiderman".

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Noi vrem sa ne laudam ca azi toata ziua nu am avut Pampers,am stat in chilotei si am facut pipi si kk la olita.Chiar acum e pe olita si iar a facut pipi si kk.De cite ori se trezea o puneam pe olita si cam la o ora jumate in restu zilei si uite asa Julieta mea nu a mai avut nevoie de pampers.Dupa ce face zice aaa.
Sunt fff happy ca-i place si nu plinge.Deja are mamy fetita mare.

Adriana si bb Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Felicitari Julia!
Da' ce fata cuminte ai, mai Adriana! Asa mai zic si eu.......

Ileana, da, e intr-adevar ciudata diareea asta luuuuunga. De ieri ii fac laptele cu zeama de la orez fiert. Parca azi dimi a facut mai binisor. L-am dus de dimineata la Sanepid, i-a luat proba din fundulet. Miercuri abia avem rezultatul.
L-am sunat pe dr. din Cluj, a zis sa continuam cu Smecta, Ecoflorina si Kreon. De azi ne conformam. Offfff. Si am impresia ca a slabit putin, ca si avea de unde.....

Ciuf, distractie placuta la Romanika!

la toata lumea!



Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput