Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (30)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

Buna tuturor!

La multi ani frumosi la bebici!

Nu v-am citit de multa vreme. Am fost intr-o minivacanta.
Din pacate am probleme tehnice, computerul cam face figuri. Ba nu vad pozele, ba nu pot scrie mesaje. In fine.

Sanatate la bebicii bolnaviori.
Felicitari pentru relaizarile tuturor copilasilor.
Din pacate nu ma pot uita la pozici pana nu reformatez computerul.


mnicol - spune-mi te rog frumos unde ai fost la mare si cam ce conditii ai avut pt. bb; vrem si noi sa ajungem in august; nu am fost la mare din 1999 si chiar ca nu mai stiu ce s-a schimbat pe acolo.

Maia e bine. Tot stirba. Papa tot ce-i dau. Se joaca mult. Ziua doarme putin dar noaptea nu ma pot plange. Ii dau sa pape 2 mese de lapte una la 12 si una la 6 dim. prin somn. Celelalte mese sunt la fiecare tre sau patru ore. Are cam 3 sau 4 biberoane de 200 ml si portii de 150 sau 200 de variatiuni din fructe, legume, carne, fainoase, oua.
Miruna se bucura de vara. In fiecare zi suntem la piscina. Stam ore in sir acolo.

va pup,
Z.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Fetelor, vroiam sa va intreb: ai vostri bebelushi stau la pupacit si strans in brate? Ca Matei incepe sa urla in majoritatea cazurilor ... foarte rar, numai cand are el chef si e obosit, sta, in rest, se agita si face niste grimase, cum ca de ce il deranjez eu pe el cu asa fleacuri? . In schimb, daca ne jucam, adica daca il fac avion sau il gadil, sta si rade in hohote, dar sa il pup si sa il strang eu in brate ... .
Despre noi, nimic nou sub soare. Copilul e tot cuminte, mai are si el "scapari", evident, ieri seara am zis ca il scot in fata usii, ca a urlat vreo jumate de ora fara motiv (aparent cel putin), ii era somn dar nu vroia sa doarma, si uite asa ne-a chinuit pe mine si pe Florin ... in rest, vieria o pauzaste prin casa toate ziua, scoate din priza toate cablurile, imi rupe caietele si cartile, ce mai, creste si cresc si grijile cu el ... dar is griji "dulci".
Va pup ... macar pe voi, ca fiu-meu nu doreste .

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

si noi vrem informatii despre mare! pliiizzz!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnicol spune:

Buna fetelor!
Ieri mami si-a luat liber. Am lasat-o pe pitica la bunici si am plecat la o baie de sare la Slanic. A fost excelent. M-am mai relaxat un picut.
Pentru fetele care m-au intrebat despre mare (parca Zeeva si Tinatache) iata cum a fost. Noi am fost in Olimp. E mai linistit si mai verde. Ai pe unde sa te plimbi, poti ajunge in Neptun pe jos in plimbare in fiecare seara. Bebita mea nu a vrut sa pape mancarica de la borcanas sub nici o forma. Si atunci mami cea harnicuta i-a facut supica preferata, a pus-o la borcanas si a pasteurizat-o. Am tinut-o la hotel in frigider si m-a tinut foarte bine. Chiar nu ma asteptam sa tina pana in ultima zi. Si astfel a fost si bebita multumita. Parintii au mancat pe unde au apucat. Nu am luat masa la hotelul unde am stat. Sunt o mutime de terase cu macare f. buna si pe saturate. La plaja ne inchiriam cate un sezlong. Unul ii era rezervat piticei, ca era mai moale. Si dormea mai bine pe moale. Am avut o umbrela pt. ca nu am putut-o tine in soare prea mult. Plaja faceam de dimineata pana pe la 11.30-12, apoi mai veneam pe la 17. Seara plimbari lungi ca sa oboseasca pitica. Baita la dus, mi-am mai luat un lighen dupa mine ca s anu o pun direct in cada lor. Si am dormit in pat impreuna. Mi-a fost teama ca se va invata cu narav, sa doarma cu noi in pat, dar n-a fost asa. daca mai vreti sa stiti ceva, intrebati-ma. Noi ne-am simtit tare bine.
va pupic acum ca-mi fierb biberoanele de zor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Hola, ma mai tineti minte ?
Din pacate in ultimul timp, de cand bb a facut 6 luni, nu-mi mai ajunge ziua. Nu reusesc sa fac nimic, tot timpul sunt pe fuga....nu stiu de ce.
In plus de cateva zile, doar daca plec din camera si incep niste urlete. Chiar azi a incercat tati sa o culce si a plans un sfert de ora pana am luat-o eu. In cinci minute dormea. In rest ii place cu tati, dar papa si adoarme doar cu mine.
Acum in loc sa merg la culcare.....ma apuc sa-i calc cateva hainute.
Din pacate nu are cine sa ma ajute, dar sigur nu sunt singura care se descurca singura. Voi cum faceti?
E o problema sa ma spal pe par, ce sa mai zic de stat pe internet.Noroc ca-i place sa o iau cu mine in baie cand fac dus, ca altfel....
Ea e un bb f cuminte, plange rar, doarme cel putin 10 ore pe noapte si vreo 3 ziua.Dar cand ea doarme apare tot timpul ceva de facut.
Ah, mi-am amintit ca nu am bagat nici bibe la sterilizat.
As vrea niste sfaturi, voi cum faceti ?
Ziua ei incepe pe la 8,30 si se termina pe la 21,30.
A mea se termina pe la 1 AM.
Pupici si sanatate la toata lumea,
Alex
Sunt obosita si nu stiu cum sa rezolv problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Fetelor, am promis ca scanez niste poze de cand eram eu mica ... si m-am tinut de cuvant, chiar daca nu e decat o poze .. mai caut eu si altele, dar si asta e foarte sugestiva . Sa imi spuneti daca semanam .
A, e in albumul nou - ultimul

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Salut fetelor!

pentru Matei, Julia Ana-Maria, Olguta, Andrei si Dustin! Sa crsteti mari!

Carmen, am vazut pozele. Mai, da iti seamana leit fiu-tu!!!! Fain Ce zice tati de asta?
Super mami, nu stiu exact unde e problema, de ce nu mai ai nici un pic de timp liber. Gatesti mult pentru voi, curatenie in fiecare zi? La bebe poti sa-i gatesti o data pentru 2 zile, chiar 3 daca tii frigiderul dat pe rece tare. Carnea poti sa o fierbi, o portionezi si o pui in congelator pe mai multe zile. La fel cu unele legume(eu ii pun spanac in congelator). De mancare pentru voi, la fel, fa pentru cateva zile o data. Curatenia...Acuma nu stiu cat esti de exigenta la asta, aici si eu am fixurile mele . Si mai ia-o pe micutza cu tine prin casa, unde faci cate ceva, explica-i ce faci, povesteste cu ea. Poate gasesti pe cineva sa te ajute in casa, curatenia si calcatul sa le faca ea. Eu am o doamna care ma ajuta, ma rog, rolul ei principal e copilul(eu merg la servici), dar pe langa mai face cate ceva. Tot imi raman destule de facut, dar macar am scapat de cateva chestii mari.
Carmen, Andrei e un maaare pupacios. Ii place sa fie alintat, sa il pupam, sa i dragalim. Are momente cand nu agreaza, cand e prins el de o chestie si eu il impiedic sa faca ce vrea, dar in rest...Si el ma pupa(ma musca mai mult). Cand vin de la servici, ma duc, il iau in brate si sa vezi cum ma pupa si ma mangaie pe fatza(mai mult ma plezneste, dar inca nu-si poate controla toate miscarile). Ieri m-a pupat(muscat) de barba si pe urma a scos un chiot de bucurie...E un scump.
Julia Felicitari pentru olitza! Fetele sunt mai precoce la multe chestii, mama imi spunea ca eu de la 8 luni am facut doar pe olitza. Bravo voua. E bine ca ii place.
Ven, sa ne spui rezultatele. Doamne ajuta sa fie bine, sa se termine odata cu diareea asta. Nu-sh ce sa-ti zic, ca io nu am avut inca tangentza cu problemutze de astea.
Ileana, esti curajoasa mai. Pai inseamna ca te-ai obisnuit de minune cu programul lui fiu-tu de-ti vine sa mai faci unu . Adevarul e ca si eu as mai face unu, dar nu pot inca, tre sa treaca 2 ani intre sarcini. Si asta in ciuda programului de nesomn continuu(nu v-am mai zis, dar regimul de austeritate continua, am n saptamani deja, ca nici nu imi aduc aminte de cand a inceput), de urletet de baiat razgaiat(cum poate fi mai fetelor asa, la 6 luni?), etc.
Noa, acuma sa va spun si eu de ale noastre.
1.Nu doarme noaptea(azi noapte a fost exceptie, a dormit pana la 6)
2.Nu mai papa constant. Uneori reusesc sa-i dau 200 alteori abia 100 cu scandal si tot tacamul.
3.E rau, mai fetelor, rau de numa. Adica isi scapa ceva din mana si face un circ INCREDIBIL. Urla ca un apucat, pe bune, zici ca l-am batut. Ii dau inapoi ce a scapat si urla, nu-i mai trebuie. Si ii curg lacrimile siroaie pe obraz. Ai vostri fac asa ceva?
Astea is cele rele.
Bune:
1.Sta in fund!!!!! Pentru sigurantza ii mai pun o perna in spate, in caz ca (,) cade sa nu se loveasca la cap. Daca(,) cade in fatza, nu e problema.
2.Se taraie in spate, ca racu. Nu isi ridica fundul sus, dar se deplaseaza ca o rama. E total, partea proasta e ca acum nu il mai pot lasa chiar deloc in pat, inainte mai mergea sa-l las pe mijloc, ca-i patul mare si cu tot rostogolitul lui nu ajungea pana la margine.Acum gata.
Cam astea sunt realizarile noastre.
Am comandat la babycomfort scaunel pentru vana,abia astept sa ajunga. I-am mailuat cate ceva de pe acolo. Azi ar trebui sa le primesc.
Gata, ca am scris o tona.

,Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Multumim Dana ... . Tati .. ce sa zica? Recunoaste adevarul evident .
Mai, baietii vostri is la fel de nimicitori ca al meu? Ca Matei imi demonteaza tot pe ce pune mana. Trebuie sa strang de prin casa orice aparat, ca le strica imediat.
Dana, si Matei mai are crize de "personalitate", asa cum le descrii tu pe ale lui Andrei, adica urla daca nu ii dam ce ii trebuie, uneori mai cedez, dar alteori il mai las sa urle, ca devine un mic santajist, si nu mai ai cu cine te intelege mai tarziu. Sper sa devin tot mai consecventa in darzenie, ca altfel nu ajung la nici un rezultat.

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

'Mneata mamici,

La multi ani scumpilor nostri dragi!

Am o mare frustrare ca nu pot sa deschid fisierele cu poze caci tare imi place sa ma uit la puiuti. Mai ales ca sunt si poze noi. Da' ne reparam noi pana la urma.

Multumesc mnicol. Acum, doar o alta mica intrebare. Cat de usor este sa gesesti borcanase cu papa de bebe? Adica le gasesti la alimentara oriunde? Maia, spre norocul meu, papa bine si ce-i fac eu si ce-i cumpar. Ori de cate ori merg la plimbari mai lungi iau cateva Heinz cu mine.
Puteti sa-mi spuneti dragi mamici din tara cam ce firme aduc borcane pt bb in Ro, cam ce cumparati voi si ce la place la bb? Eu gatesc pt Maia tot timpul si nu-i voi cumpara borcane decat atunci cand suntem undeva unde nu pot gati. Nu prea as vrea sa iau de aici borcanele (chiar daca acum au aparut si in varianta mai usor de transportat in containere de plastic). Puteti sa-mi spuneti daca sunt acolo cereale Milupa? Nu stiu cum va fi cu laptele. Eu ii dau Good Start de la Nestle si am gasit pe Internet ca varianta lui pt Europa e Nan2 care se gaseste in tara. Eu sper sa fie totul bine ca Maia in general a primit pozitiv schimbarile de alimentatie.
Orice informatie imi e de folos si va multumesc.
Va rog sa-mi spuneti daca cumva aveti nevoie de ceva pentru voi sau bb de aici din Canada. Eu vin in tara pe 9 august. As avea timp sa caut daca e nevoie.
santate si ganduri bune,
Z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Zeeva, in Romania gasesti borcane de la Nestle, Hero, Hipp si Bebelac ... poate mai sunt si altele, dar astia sunt cei mai mari producatori. Eu as merge pe Nestle si Hipp, Matei a fost foarte multumit cu ele.
Despre Nan2, pot sa iti spun ca e foarte bun, mai bun decat varianta din Canada .... are prebiotice (cam ca si iaurtul), deci iar nu iti fa probleme.
Si daca iti place sa ii faci mancare tu, si mai bine, ca in Romania toate legumele si fructele sunt gustoase si daca le iei direct de la tarani, si Bio, asa ca si sanatoase.
Drum bun si vacanta placuta.

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput