Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (30)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

buna fetele
eu am inceput sa-i sare in mincare ca altfel nu minca decit lapte si fructe, nu carne, nu oua, nu legume ...
Asa ca ii pun un praf mic de sare atit cit sa-i dea gust si maninca baiatu' de sparge.
O fi bine, n-o fi bine, ideea e ca mai bine mincare variata si cu sare decit nimic altceva decit lapte si banane ... oricum e deja anemic.
Saptamina trecuta a facut brusc febra 39.4, l-am dus la doc, era rosu in git si il durea si o ureche. I-au dat un tratament cu panadol si un antibiotic. Ce voiam sa va spun era o maaare ciudatenie pe care am vazut-o in spital: o fetita careia nu se stie cum, i-au ajuns mucii in urechi si din cauza asta a facut otita.
M-am crucit ...



Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Bonsoir!

Long time, no see, ca sa zic asa. Clar, mie nu-mi mai ajunge timpul. Nici nu stiu cand e dimineata si plecam in parc si cand se face ora 17.30 si iar o luam prin oras. Si nu uitati ca nu ma omor cu treaba prin casa, nici cu gatitul, doar biata mama... va felicit pe cele care stati si cu copilu si mai tineti si casa.

Luca e un nazdravan si jumatate, numai magarii ar face toata ziua. In continuare mananca fix ca un sac fara fund, daca m-as pune la mintea lui ar manca non stop, dar nu ma pun. Ieri a urlat de foame vreo juma de ora, pana m-am prins eu ce are. Bea ceai cam 400 - 500 ml pe zi, din cauza caldurii. Nici nu se culca la pranz pana nu da gata un biberon mare. Azi i-am luat de la Hipp din ala granulat si l-a baut de parca era cea mai buna chestie pe care apus-o pe limba in toata viata lui de bebelus.

Carmen, iti seamana Matei bucatica rupta.

SimonaBB, am mai auzit ca se face otita de la nas plin de muci.

Zeeva, in ceea ce priveste borcanele, noi am folosit cu succes Nestle si Hipp, dar si Gerber, se gasesc in Carrefour.

DanaP, imi pare tare rau pt noptile voastre nedormite... cred ca au facut schimb puii ca al meu doarme binisor, adeca ori doarme 9 ore jumate neintors noaptea, ori doarme 10, 10 si ceva dar se trezste o data, maxim de 2 ori. iddea e ca prind cam 7-8 ore de somn continuu.

mai ales pt mamicile care au bebeii de varste apropiate cu Luca: cat mai dorm copiii vostri noaptea? Pana acum vreo saptamana, Luca dormea cam 10 ore jumate, chiar 11. dar acum maxim 10 ore, uneori chiar 9 si jumatate. Si ziua doarme cam 2 ore jumate, cel mult 3. Oare doarme suficient? 12 - 13 ore din 24...

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

pentru Dustin, Julia, Olguta si Andrei!!!

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Simona, eu zic sa nu iti faci probleme cu varful de sare .. si eu ii pun lui Matei in mancare .. si pana la urma sare contin aproape toate alimentele, si untul pe care i-l pui in mancare, si smantana .. etc. Si eu sunt de parere ca se cam exagereaza acuma cu grija pentru mancarea bblashilor. Evident ca si noua ne-au dat parintii si sare, si lapte de vaca (chiar si miere), si uite ca am crescut sanatosi si mari. Eu zic ca atata vreme cat o faci cu bun simt, adica nu faci excese, nu o sa ii dauneze cu nimic.

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Buna fetelor!Mai cit pe ce sa ma sperii si sa ma fac mica de tot cind am vazut ce ziceti voi, pai Julia mica sta pe olita, bbi fug prin casa, cam toti maninca de toate si muuult mai ales Luca voinicul, mai de-am zis ca am gresit subiectul si am apasat din greseala la bbi mai mari! pai daca va zic ca Aldito tot biberonar e, numai o masa vrea diversificata si vad ca 2 zile si la asta face fitze, daca i-as da numai lapte ar fi cel mai fericit! Si bea de rupe! Ma dispera! Dar tocmai am aflat acum cui ii seamana asa fitzos! Exact lui taica-su, pai cica maica-sa asa a avut probleme cu el si cu fratele lui la papica pina mari de tot! Niste sclifositi! Na uite cum o trag eu de nevinovataDar nu ma las, perseverez si iar perseverez!A stat si el astazi in fund singur singurel fara nici un sprijin! Eram la restaurant toti 3 si a venit la noi la masa un pui de nemtoaica de vreo 3 ani vorbareata si dezinvolta de n-avea treaba! Al meu Aldito cu ochii dupa ea si statea si el tzontzoroi drept si mindru sa se dea mare! Ei uite cum fetle astea sucesc mintile baietilor inca de mititei. Cred ca la mincare tot pacalit de o printzesica se va lasa pacalit, na ca-i idee sa o incerc si pe asta!Gradina n-am terminat-o ca de fapt nici nu am apucat sa fac mai nimic la ea, a plouat aproape tot timpul, ceva de genul o ora soare una ploaie si tot asa. va aud pe voi ca e cam cald acasa, aici inca e racoare, ziua nu depaseste 20°C, noaptea frigut, fara geaca nu poti sa faci un pas afara. Asa ca la Aldo temnp e in camera tot cam 20-21 °C si spre dimineata se face cam 19.5°C, asta cu geamul inchis!Doarme bine noaptea(macar atit!), acum doarme numai pe burta, si-i place sa-l mingii pe spate pine ce atipeste. pe bune ca fiu-miu numai din extreme in extreme o duce! M-a disperat pina mai acum 10 zile-2 sapt ca nu statea nici un 1 minut pe burta, de dormit dormea numai pe spate, daca-l puneam macar asa pe o parte se ficiia pin ce ajungea pe spate la loc. Acum brusc asa de la o zi la alta s-a hotarit sa doarma numai pe burtica! Sper sa aiba mila de mine si sa-mi accepte si mie mincarea tot asa intr-o zi sa-mi faca o surpriza.... Am incercat orice, pe foame mare pe foame mai mica, cu zeci de feluri de lingurite, am mixat cu laptic, cu fructe, cu smintina, cu iaurt....NIMIC! Nu vrea si pace! Numai cum ma vede ca agit biberonul ride cu gura pina la urechi! Si e vorba numai si numai de fitze! De bonlav nu e, ca nu vomita nimic, nici lapte, nici iaurt, doar cind era micut a avut asa o sensibilitate dar de luni de zile nu are absolut nici o problema.Acum bine ca e sanatos!Carmen iti seamana baiatul leit! Perfect! Dar caracterul al cui crezi ca este? Asa se zice cica, ca daca seamana cu unul din parinti fizic, atunci caracterul e asemanator celuilalt.Super mami, mai lasa si tu treburile ca doar nu tre sa fii acum gospodina perfecta! Mai ai grija si de tine, odihneste-te mai mult, dormi si tu dupa amiaza cu bb, eu asa fac. Dana imi pare rau pt tine ca Andrei te chinuie, acum lasa, sanatos el sa fie! Sa aiba putere sa-i manince nervii lui maica-sa. Nici Aldo nu-i vre-un sfint, face si el cite un circ..! Dar are si momente bune, slava Domnului ca daca nu as lua usurel (dar sigur) cu capul!Nopate buna fetelor sa aveti nopti linistite, Ilena spor la teaba, mai da curajoasa-mi esti! Numai de o sapt te lasa Luca sa dormi si gata ai prins curaj, cred ca ai devenit dependenta de actiune! Bravo tie! Si eu mai vreau, chiar inca 2! Nu-mi programez in functie de Aldo, adica mai repede ca sa aiba coleg de joaca, sau mai tirziu sa aiba el parte de mai multa afectiune. Eu zic ca am deajuns pentru doi, trei, nu conteaza! pai daca am avea gemeni sau tripleti cum ar fi, nu-i asa? Dar inca nu ma simt fizic si psihic pregatita! Dar va admir puterea fetelor care planuiti asa fuguta alt bb!Gata va las si va pupicVikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Buna fetele!

Carmen, seamana Matei leit cu tine .....bietu' Florin

Ileana, nu vii pana la Bistrita sa-l inveti si pe copilu' meu sa manance? Ofer cazare, mancare, si noaptea ma scol eu la Luca....ce zici?

Vikinga, se pare ca unii copii's nascuti sa fie biberonari, mai.......ce sa facem, asta avem , cu asta defilam Sanatosi sa fie ei........

Apropos de sanatosi, noi nu suntem nici acum prea bine
Ieri am contactat o pediatra adevarata (din Nasaud, va imaginati, care e un orasel mic de tot in jud. la noi, am ajuns sa vanam pediatrii - tipa a fost sefa sectiei de pediatrie din Bacau si s-a mutat aici), care prin telefon ne-a luminat mintile si ne-a dat primul sfat normal: fara lapte pana trece cacareala ....ceea ce e groaznic, avand in vedere ca Markus manca numai lapte, asa ca de aseara s-a amagit sacarcu' cu mucilagiu de orez indulcit cu glucoza (morcov fiert nu a acceptat, nici zeama de la morcov), de mi-era mila de nu mai puteam de el, ca s-a culcat aproape flamand.......si azi, iar, de la capat, a baut vreo 150 ml cu 1 masura de lapte Humana fara lactoza......
Azi inca n-a facut kki, ceea ce e semn bun, poate ne ajuta Dumnezeu sa iesim o data din impasul asta, ca ieri iar am bocit, am fost asa de suparata, efectiv nu mai vedeam iesire din necazul asta......
Deseara o sunam iar, sa vedem ce facem mai departe. Azi ne vine si rezult. la coprocultura.

Cam atatica.

Multa sanatate va doresc, ca-i asa de importanta.....

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ven multa sanatate lui Markus!Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Vikinga, mersi frumos!

Mai fetelor, am tot vrut sa va mai zic ceva si am uitat....
Imaginati-va ca Davidutza nu a mai primit nici in ziua de azi pompitza.....si nici inapoi la mine nu s-a intors........e posibil asa ceva???
Eu cand am trimis, am facut 3 pachetele, la fel le-am trimis pe toate, exact deodata, asa ca nu pot sa-mi explic ce s-a intamplat??

Oare ce ar trebui sa fac?
Si ma tem ca am aruncat chitantele alea de la posta........uff, ce naroada sunt. Le mai caut, dar slabe sanse sa le gasesc........
Voi ce ziceti de asta?


Sebastian si Eugen Octav!!!

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Vikinga, ca sa iti raspund in legatura cu caracterul lui Matei ... seamana cu mine si .... nu seamana (la fire), adica e linistit tot asa ca mine, dar pe Matei il simti in casa atunci cand il apuca pe el "crizele, pe cand pe mine ai mei spun ca nu m-au simtit in casa, ma puneau in tarc, ma jucam 2 ore cu jucariile mele si adormeam inapoi singura .. chestie care inca nu s-a intamplat pana acum cu Matei, dar aici eu zic ca e chestie de rasfat, ca i-am suflat in cornite si eu si Florin ... dar in general sa stii ca seamana si la fire cu mine ... acuma sa vedem cum o fi cand mai creste.
Fetelor, eu is fericita .. mi-au ajuns o pereche amarata de casti si pot sa ascult si eu muzica ... dupa o luna jumate in care nu am auzit decat racnetele lui Matei si un radio in masina . Si peste 2 zile imi ajung si niste boxe meseriase si o placa de sunet profi . De abia astept, ca pentru mine muzica e o chestie de relaxare majora, asa ca ... sunt fericita.
Ven, sanatate lui Markus .... sa iasa bine rezultatele de la analize si sa auzim numai de bine.
Va las ca plecam in oras, azi bantuim


http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellie spune:

Vikinga si Ven,ma alatur si eu cu aceeasi parere referitor la biberonari.ce sa zic,sunt constienta ca noi suntem ultimii pe listuta,adica cei mai mitittei,dar oricum,nu stam nici in fundulet bine,nu mai zic nimic de statut in picioruse,n-avem nici un dintisor...am vazut acum pozele adamestilor care au dintisori de la 4 luni,sau mai devreme?!
Papam laptic pe rupte,hai sa nu mint poate mai papa si cate o lingurita de Gerber ceva din 10 incercari tot ajunge ceva in stomacel..si suculet la greu,pe care apoi il vomita pe mocheta sau pe spatele nostru cand suntem gata gatiti sa mergem undeva.

si nu zic,e destul de indesatel si puternic in picioruse dar nu sta inca,de ce oare? Face degraba 6 luni.

Mai noi:

-se tine de cucosel
-Are o pozitie haioasa de cateva zile ,sta in patru labe si se misca inainte si inapoi
-nu face baie fara jucarii ,s-apoi cand vreau sa-l dau cu sapunel plange de mamamama sa-i dau jucariile
-azi cand am venit de la servici i-am gasit pe ambii la masa ...mancau,asta micu cand m-a vazut a inceput sa planga in gura mare ,de mi se plangea...si repejor manutele inainte sa-l iau in bratuste.....
M-au podidit lacrimile ca nu mi-am vazut puiul 10 ore si maine acelasi lucru,si poimani si nu-l vad mai deloc ca acum doarme si parca vad ca o sa fie mare si nici nu-mi dau seama cat de repede trece timpul.Acum cand are nevoie de mama lui si eu am un gol foarte mare ca nu pot sa fiu langa el cand il doare ceva.
Serios,e foarte greu sa fii in tara straina ,sa nu ai pe nimeni care sa te ajute si in plus un lucru mizerabil care nu-ti permite decat sa traiesti de pe o zi pe alta.

Hai ca m-am jeluit destul.
Ma scuzati ca m-am desclestat asa,dar sper sa ma intelegeti..ca doar sunteti mame si stiti cum e.

Altceva nou....hm...avem poze de la Ziua Independente US,cu jocuri de artificii...a fost frumos ,Samic la inceput nu se prindea ce se intampla in jur,a privit mai intai toate masinile s-apoi se uita pe cer la artificii,iar la sfarsit cand am inceput sa chiuim cu totii s-a speriat saracu ci a inceput sa planga de nu se mai oprea...dar i-a placut senzatia.

Pozele sunt pe ultimul album.
Apropo,adameasca,daca se poate ,nu te supara ,te rog,sa ne pui si noua pe prima paginuta ambele adrese,ok?
merci.

Va pupacim pe toti si sa va traiasca sanatosi puiutii.

Ally,Simion si Samuel Claudiu 9 ianuarie20004
http://community.webshots.com/user/samuelclaudiu2004
http://community.webshots.com/user/ssacerchez

Mergi la inceput