Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (30)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Buna feelor,
Tot citesc si ma bucur pentru realizarile piticilor vostri.
Bravo Ileana, ai ajuns si tu sa dormi toata noaptea.
Noi sintem iarasi intr-o perioada de greva foamei. De duminica incoace u vrea sa mai minince mai deloc. Adica cite o lingurita din fiecare si cam atit. Nu stiu dac aii ajunge laptele meu. I-a aparut si ceva pete rosii pe spate. A fost Marcel la medic cu el si i-a spus ca din cauza caldurii nu mininca si are petele. La noi e foarte clad si pe linga asta e si umiditate mare. Noaptea nu rezistam sa dormit fara aerul conditionat care macar mai usuca aerul.
In rest a devenit un pic dictator. Ma scoala la orice mic miriit si in ultima vreme nu ne mai place in carucior. Ne jucam dar mai avem nevoie si de companie.
Ieri la noi a plouat asa ca l-am lasat cu o vecina pina ce am dus-ope Melany la camin. Cind am venit, si nu am lipsit mai mult de 15 minute, vecina mi-a spus ca a plins.
In legatura cu vorbirea mai multor limbi straine. Melany pina la 2 ani a auzit numai romaneste, de la mine, si Marcel a incercat sa vorbeasca cu ea enlgeza. Dar nu vorbea aproape deloc. Dupa ce am dat-o la camin, a inceput sa vorbeasca japoneza,iar acum stilceste cuvintele, amesteca japoneza cu romana.
Carmen, te inteleg perfect ca e greu acomoarea la o alta viata. Cind am ajus eu in Japonia, prietenii imi spuneau ca sint 4 etape prin care trece un strain. Prima e cea mai frumoasa, totul ti se pae frumos, e nou, vrei sa vezi cit mai multe. A doua e cind ti dor de casa si vrei sa mergi acasa, nimic nu iti convine. A treia e cind incerci sa te acomondezi. Iar a patra cind deja ti indiferent, si parca iti place mai mult in noua tara. Sper ca ai o acomodare usoara.
Va las acum, dracusorul meu isi cere drepturile de dictator.
Delia,Melany(02.09.2001) si Brian(31.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Sal'tare!!!!

Suntem tot aici, n-am plecat nicaieri numai ca nu am timp nici sa respir si ma mir de voi cum reusiti sa scrieti asa, pagini dupa pagini ... si nu va mai opriti!!! Eu nu as putea sa scriu decat cand doarme Matei si nici atunci nu e o idee prea buna pt ca-l deranjeaza zgomotul de taste. Acum nu e nici o pproblema oricum pt ca flacaul nu are de gand sa faca nani, ba mai mult o streseaza pe ma-sa dand cu o zornaitoare in premergator. Mama si ce-asi mai dormi si eu putin!!!

INTREBARE IMPORTANTA Copii vostri mai cer de mancare noaptea??? Pe mine a a juns sa ma inebuneasca cu chestia asta! Tocmai am constatat aseara ca duminica se fac 7 luni de cand nu am mai dormit o noapte intreaga! Mama si ce mi-e dor!!!!Intr-o perioada nu mai cerea papa noaptea dar de cand ii dau dintisorii iar ne-am intors la vechile obiceiuri!

Ven, sa stii ca si Matei se trage de putulica de ma inebuneste! De fapt am ajuns sa spun ca eu nu mai intru pe forum din cauza asta! A ajuns fi-miu sa faca totate prostiile pe care le citesc pe-aici! Acum ceva timp am citit de un copil care dormea cu patura pe fata. Ghici ce a facut fi-miu din seara aia! Saptamana trecuta citeam la "Parintii intreaba..." de chestia asta cu apucatul de putulica la baietei si de "corespondenta" la fetite si hopa si fi-miu imediat, se apuca de puta! Offffff!!!!!

Ileana, esti fericita, femeie!!!! Cum l-ai vrajit sa doarma noaptea??? Nu zic ca fi-miu nu doarme, dar daca nu ar veni cu idei de supt tatica lui mami la ore "nepotrivite" ce bine ar fi! Te invidiez si-l pe somnoros!

Simona, daca nu te deranjez prea tare, ti-as trimite si eu adresa pe PM sa-mi dai si mie cartea, se poate?

Liliana si celelealte mamici disponibile, cand ne vedem sa reparam esecul intalnirii de sambata trecuta?

Va pe toate si pe toti bebelusii frumosi si cuminti!

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Fetelor a dormit si ALex noaptea...de la 11 seara pana la 6 dimineata, m-am si bucurat dar si intristat ca ma obisnuisem cu el sa suga....

na va pupic,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Mai, i-a luat somnul vad pe copiii nostri. Allya, felicitari pt nopatea dormita!!! da' tu nu te-ai trezit pe la orele bine cunoscute? Ca io asa fac, ma trezesc pe la 5, cand isi lua "micul dejun" Luca. da' acu vrea la 6, 6 jumate, asa ca bag cornu' in perna la loc.

Fetelor, mi-a fost si frica sa-l laud ca doarme noaptea, ma gandeam sa nu se razgandeasca. Si azi noapte a dormit 7 ore neintors, adica de la 11 la 6 si ceva dimineata. ca pana la 11 a marait de 2 ori, cred ca iar il supara maselele. Si apropo de masele azi le-a plans o ora in parc dimineata, de nu mai stiam ce sa-i fac si pe la pranz vreo ora cand i-am dat Nurofen si s-a potolit pt toata ziua. ba a si dormit 2 ore si ceva la pranz, si eu cot la cot cu el, ca am de recuperat. Si, MINUNEA MINUNILOR: MANACA MANCARE BUCATZELE!!!! Nu credeam ca mai pregatesc vreo masa fara blender. La pranz a papat o tona de ciorba cu putina painica si o piersica pasata cu furculita si dupa amiaza orez cu lapte si visine. A, si iaurt Cremoso. Habar n-am daca aveam voie sa-i dau, dar i-a placut, mai ales ca de cateva zile urla numai cand simtea mirosul de iaurt... Asa ca am avut de raportat numai vesti bune.

Danateo, Luca nu mai papa noaptea demult, adica de pe la 4 luni... Dar el papa cereale seara si nu mai cere mancare. Stiu ca puii alaptati la san cer de mancare noaptea.

Bubu, chiar azi ma gandeam la voi ca nu ai mai aparut demult... pupici la mofturos.

Vikinga, tinem pumnii pt vizita la stomatolog!

Cred ca ma duc si io la nani. Dupa ce ca am bagat azi o ora jumate de somn, imi pica ochii in gura acum.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

ILEANA mama te cred ca dintosul tau mananca bucatele! super! felicitari! Alex cu 2 dintisori nu prea il vad curand sa faca performanta asta. Nu m-am trezit noaptea dupa 12 ore de munca is franta... dar l-am pandit pana pe la unu noaptea...nimic...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Allya, citeam undeva ca indiferent de cati dinti are poate sa mestece cu gingiile. Pai Luca asa face, mesteca in gingiile de unde ar trebui sa fie masele. Nu cu dintii. Cu aia rupe tot ce poate. :)) Am uitat sa va zic: ieri si-a desfacut termosul de biberoane, a rupt o bunata de poliester din ala sau ce naiba o fi, l-a mestecat tacticos in ciuda sfortarilor mele de a-i scoate bucata din gura si l-a inghitit.


Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Hai ca am invins lenea asta si mai scriem si noi.
Danat, Julia nu mai papa noaptea cam de la 3 luni.Intilnirea o facem cind poate veni si Ileana cu Luca.
Bine ca Matei are de ce trage ca maimuta mea se apuca de pasarica si o trage,nu stiu cum de nu o doare.

Vikinga te compatimesc ca trebuie sa-ti scoti maseaua de minte,eu mi-am scos una acum 5 ani,cind mi-a scos-o nu am simtit nimic dar 3 sapt dupa imi venea sa ma urc pe pereti,luam cite 4-5 algocalmine pe zi,a fost mai cumplit ca la nastere,dc imi spunea ca trebuie sa mai scot una dar nu m-a mai prins pe acolo.Acum eu nu vreau sa te sperii,eu ti-am zis ce am patit eu,fiecare persoana reactioneaza diferit.

Ileana si Allya felicitari pt noptile dormite!

Eu Juliei nu-i mai bag nimic in blender,le farim cu furculia doar,ea papa si bucatele mai mari,deja ii dau cereale pt 8 luni,roade si morcov,biscuite,azi i-am dat o para,nu era coapta dar pt ea a fost buna ca era tare,papa corcoduse sg doar ca am grija sa nu inghita simburele.
Cred ca ii iese dintisorul sus din dreapta ca aproape a spart gingia,dar sa nu o deochi nu zice nimic papusica mea.
A inceput sa mearga f bine tinuta de minute,mai sta si sg in picioare dar maxim un minut,in fundulet se ridica sg chiar daca e pe burta,si a tot incearca sa se ridice in picioare,azi era in carut si se ridicase 3 sferturi,bine ca eram linga ea,ca poate cadea si cine stie ce patea ca noi avem ciment in curte.

Fetelor ati observat ca pe zi ce trece bbi devin mai inteligenti si inteleg anumite lucruri?
Ai vostrii bebelusi ce ati observat ca inteleg sau fac?

Eu observ zilnic cind vb cu Julia ca intelege multe,stie care e minuta(cind ii zic sa-mi dea minuta sa o pup intinde mina la gura mea),se recunoaste in oglinda,o intreb de anumite lucruri si se uita exact acolo unde sunt si intinde mina inspre ele(papusa,iepuras,ciine),se rusineaza la anumite persoane si se ascunde dupa mine,mai sint multe care le-am observat dar acum nu imi vin in minte.

Luca,sa cresti mare,sanatos si sa o asculti pe mamy! de la noi




Adriana si bb Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Salut fetelor!

Mi-am invins si eu lenea, in sfarsit!
pentru toti sarbatoritii din ulimele zile, pentru Luca, sarbatoritul zilei! Sa cresteti mari si sanatosi!

Dana, Andrei nu mai papa noaptea de pe la 3-4 luni(nu mai tin minte). Acum a avut vreo cate zile, poate o saptamana in care a mancat pe la 4, dar se pare ca i-a trecut.
Andrei nu papa bucatzele inca, dar daca ii dau ceva in mana(o bucata de morcov, o bucata de coaja de paine) molfaie pe ele. De dormit, ultimele 2 nopti a dormit cu noi in pat, nu de alta, dar daca nu dorm saptamanile astea e jale mare. Am EXTREM de mult de lucru si in plus de asta m-am apucat eu de chestii maretze. Mai exact, am fost la medic homeopat pentru problemele mele care nu mai treceau nicicum (nu v-am mai zis, dar problema mea cu furuncule, iritatii axiale se mentine). Acum e doar o infectie a glandelor sebacee. Bun, si pe langa problema asta, am mai pus si problema greutatii mele excesiv de mari. Prin urmare m-am facut cu un tratament homeopat si in plus ce e mai naspa, cu un regim de dezintoxicare si modificare a metabolismului drastic , da drastic rau... 10!!! zile pot sa mananc doar cereale neprelucrate: grau, orez integral, hrisca si mei. Atat. Fierte cu sare(daca vreau).
Azi e a doua zi, ieri a fost CRUNT!!!! Sa vad cat pot sa-l tin, eu vreau macar 7 zile, daca nu tot...
Julia, si mie mi se pare ca Andrei e mult mai receptiv la ce se intampla in jurul lui, e categoric mai smecher si stie ca daca urla i se da ceea ce vrea. Culmea e ca tat-su il rasfatza mai mult ca mine. Daca are ceva in mana si noi il luam, face un circ de zici ca il tai cu cutzitu, nu alta. Si daca ii dai inapoi ce i-ai luat, e asa de ofticat ca desi nu mai plange, inca e bosumflat si nu prea se mai atinge de lucrul respectiv. E o figura si jumatate...
Se joaca de-a v-ati ascunselea, bine, asta e de mult timp, raspunde la nume, adica daca ii zic ceva aiurea nu se uita la mine, daca zic "Andrei" atunci se uita...
Ileana, felicitari pentru noptile dormite. Eu serios ca nu imi aduc aminte cum e sa dormi toata noaptea... Ca si cu noi in pat, se trezeste si se foieste(incep sa cred ca totusi dintii sunt de vina), dar macar nu trebuie sa ma ridic din pat si adorm mai repede la loc dupa ce se linistesc apele.

Nu-sh ce sa va mai zic, ca io nu prea fac multe, intre servici si copil nu mai am nimic. Cate un mers in oras din cand in cand, cu copil cu tot, evident. Acum vreau sa-mi iau niste haine, ca am fost in situatia sa trebuiasca sa ma imbrac "la costum" si m-am dat de ceasul mortii ca nimic nu imi e bun.
Acum sunt curioasa ce iese cu regimul asta. Doctorul spunea ca nu o sa slabesc mult in astea 10 zile(ar fi si culmea), dar ca nu se mai pun inapoi. O sa vad...
Gata, la lucru cu mine.
Va pup si va doresc o zi buna.

,Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Buna ziua tuturor!

Sper ca sunteti bine si sanatosi!

Indraznesc sa vin iar la voi cu o intrebare:

Ce cantitate de mancare papa bebeii vostri la o masa? Cate mese/zi?


MULTUMESC ANTICIPAT!


Ioana,

YANN
& PHILIP
_28.01.2004_

http://community.webshots.com/user/yannphilip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davidutza spune:

BUNA!

Ven nu am primit nici pina acum pompita.Mi-am pierdut speranta ca mai ajunge,probabil s-a pierdut pe drum sau cine stie!!!

Simona am primit cartea dar este in format Notepad si nu pot sa il descifrez.Daca poate cineva sa imi trimita cartea in format Word ii multumesc.

DAVID a inceput sa merga tinindu-se de patut sau de marginea patului.Este un simpatic cum isi muta el piciorusele.
Maninca cu mare placere cirese,visine si caise.
Va pupam!

Mariana si DAVID(11.10.2003)



Mergi la inceput