Bebelusi de ian-feb 2004 (21)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

La multi ani sarbatoritilor!!!

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

A picat asa nashpa postarea mea dupa Roxana care era asa suparata, dar cred ca am postat in acelasi timp amandoua. Imi pare rau Roxana, in loc sa te ajut cu un sfat am pus degetul pe rana cu ce am postat. Dar cu vasta experienta pe care o am tinand cont ca sunt de 2xmamica si Anduta are deja aproape 8 ani cred ca va faceti griji prea mult.(si Helen) Daca copii sunt vioi, receptivi la ce se intampla in jurul lor nu plang aparent fara un motiv, incercati sa va linistiti ca nu poate fii nimic rau. Curios si inexplicabil copii au o capacitate aparte de a-si regla singuri necesitatile in functie de niste factori care noua adultilor ne scapa. Au si ei perioade de indispozitie, le e mai cald cateodata decat de obicei, simt agitatia mamei cand e alaturi de ei. Am citit undeva ca si anumite pozitii planetare ii pot influenta in unele perioade. Haideti fruntea sus , reveniti-va voi ca sa puteti sa-i ajutati pe ei!!!!



dady+anduta(14 sept'96)+bibi(14 febr'04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor de ieri si de azi!

Helen si Roxana (mai ales Helen): nu fortati copii sa manace. este cea mai mare greseala! Nu faceti altceva decat sa le creati repulsie fata de mancare, sa o vada ca pe o pedeapsa nu ca pe ceva care poate delecta. Acelasi lucru l-a facut sotul meu cu Thomas saptamana trecuta si i-am sarit in cap! Domnisorul mic nu avea chef de mancat iar tata-sau i-a facut gurita cioc si a inceput sa-i dea de mancare ca la pui! Incercati sa vedeti ce le place lor mai mult si incercati cu mancarica respectiva. lasati spatiu un pic mai mare intre mese.... Stiu, acum o saptamana ma plangeam si eu, dar l-am lasat totusi in legea lui, nu am insistat (mai putin faza care a facut-o taica-sau).... rezultatul? de 3 zile manaca precum spartul (inclusiv noaptea, el care de 2,5 luni imi dormea de la 9 seara la 6 dimineata...). Incercati sa va calmati un pic, respirati un pic si lasati-i si pe pitici sa respire.... intre mese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Doamne Dumezeule, nu as vrea sa ma bucur prea repede dar cred ca al meu Strumf si-a revenit...oricum e pe calea cea buna. De ieri de la pranz am juarat ca nu-l mai fortez deloc iar azi noapte m-am tot gandit ce si cum sa fac. Daca e sa fie copilul sanatos trebuie sa-si revina cat de cat macar...asa ca am facut in felul urmator:

- nu l-am mai fortat deloc chiar daca a mancat fara tragere de inima si chiar mai putin de jum de portie
- m-am gandit ca daca acum doua luni a facut greva laptelui este f posibil ca din cauza laptelui sa nu mai manance (eu ii puneam lapte in orice si cat mai mult)- asa ca fara lapte in macarea care nu are nevoie de lapte iar daca pe celelalte tot le va refuza, o sa renumt la ele... indiferent ca va trebui sa ia calciu sirop...

concluzia:

- aseara - papa jum. de portie
- azi dimineta la ora 6 - mai putin de jum de portie
- la ora 10 -jum de portie
- la ora 12:30 foliala mare si maraiala, ii dau piure de legume cu carne pe care il papa pe nerasuflate, ii mai dau inca jum de portie si baiatul mami e tare fericit(au mai rams doua ingitituri dar nu am insistat)
- la ora 17 - ii prepar un nou meniu pe care chiar nu ma gandeam ca-l va papa si ii fac o partie zdravana: mucilagiu de orez + 4 lingurite de branza de vaci + 5 lingurite de fulgi de orez (ca sa iasa gros )+ putin sirop de zahar - si cea mai mare surpriza - in 10 min castronelul este gol; a papat frumos, fara figuri, fara suzeta , fara subterfugii ca sa deschida gura...

Si inca ceva ce m-a bucurat... cred ca nu a fost ceva in regula cand l-a cantarit doctorul ..eu l-am cantarit azi si nu pierduse nimic in greutate, chiar luase vreo 50 g.

Inca o data spun: sper sa nu ma bucur prematur...!

Roxana, la tine cum mai e?

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Buna ziua si de la noi

Acum cateva zile am frut sa incarc o melodie dupa net ...si am incarcat si-un virus de toata frumusetea....abia maine vine cineva sa-mi faca calculatoru..........acum sunt la un internet caffe...

Eu sunt suparata rau ca fimea a facut o infectie la urechi....ieri nu a mancat deloc....a baut numai ceai.......iar astazi a mancat doar 40ml de lapte......in rest numai ceai......am fost cu ea la dr. si mi-a dat picaturi de urechi si antibiotic "Ceclor"....bineintels ca am stat o jumatate de ora sa-i dau antibioticu iar dupa 10min mi la vomitat.......daca si a doua oara imi va face la fel va trebui sa il administrez injectabil.......e maraita rau vrea doar in brate ..of ce sa mai zic........

Si poate va intrebati cum o fi facut infectia????????ptr ca doarme fara aer conditionat si fiind foarte cald ea transpira la cap ...si uitati asa mi-a facut infectia.......speram sa treaca repede......iar de azi las aeru 20 min sa se faca in jur de 25-27 de grade...dupa care il sting si tot asa......ca v-am zis ca e stricat si nu are rost sa cumpar unu nou ca in cateva luni ma mut.

Gata fug acasa.......ca am lasato dormind cu mama...



Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Salut..si M-AM TUNS pana unde...pana la umeri, e ceva in scari...Si sa nu va mirati -am reusit chiar sa ma tund(n-am mai avut parul asa scurt de 3 ani si ma simt tare bine).Am venit cu coada in mana acasa , l-am socat putin pe Vio si gata.La cat is de zapacila, ii zisesem ca ma tund scurt scurt si nu stia saracul la ce sa se astepte.Pun maine poze cu inainte si dupa, sa vedeti podoaba
Noi suntem bine, Bubu papa, ne pregatim de vaccinul de 5 luni.. si cam atat.fetele, nu stresati copiii cu mancatul, au si ei poate pase mai rele...
Va pupam..somn lin

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

http://community.webshots.com/user/babee11
Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Ane, imi pare rau ca e bolnavioara micuta...macar tu sti sigur ca de aia nu papa... Ce pot sa-ti spun... Ceclor este un antibiotic tare si daca nici nu exista o suspensie buna la gust, pe care sa o poata lua usor, eu iti sugerez sa intrebi medicul daca nu poate schimaba antibioticul respectiv cu altul. Eu iti propun Augmentin Bis pe care si eu l-am primit tot ptr. asa ceva si care este fff bun la gust si bebe il ia de placere. Nu zic sa faci de capul tau dar poti intreba medicul! E pacat sa o chinui daca exista alternative. Cosmin, nu a avut o infectie grava si ia numai 3 zile. Febra (mica oricum) a trecut dupa prima zi si i-a revenit si pofta de mancare (sper sa-l tina)... el oricum nu avea alt simptom! Eu am fost apostrofata ca ii dau un antibiotic tare ptr. atata lucru dar a mai patit o data si nu a mancat 3 sapt... E adevarat ca s-ar putea sa fie numai coincidenta si nu asta sa fie motivul ptr. care nu a mancat... Practic, acest antibiotic este amoxicilina + clavulanat de potasiu - o substanta care inhiba factorii ce ar provoca rezistenta organismului la peniciline in general (nu stiu daca am reusit sa explic bine)

Spune-mi te rog, Rachella cum s-a manifestat, cum ti-ai dat seama ca urechia o supara... adica ti-ai putut da singura seama?



Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Am aparut si noi in sfarsit. Asa de bine este sa ai un pic de timp sa clicaresti...
Noi am avut in ultimul timp milioane de oaspeti, chiar unii pe care nu i-am mai vazut de cativa ani. Dar, evident ca nu la noi au venit, ci la Daria. Chiar, fetelor, la voi mai vine cineva doar pentru voi ? „Sotul !” imi sopteste sagalnic jumatatea !!!
Daaa, sa revin: si asa s-au scurs zilele acestea slalomand printre saleuri, pizza, banane cu inghetata de visine cu iaurt, cirese si multa bere, sucuri si, din cand in cand, cate un moment de acalmie: plimbari cu Mercedesul prin parc. Mama Doamne, parca nu mai adoarme in carucior si vrea sa fie tot plimbata !
Cea mai simpatica faza a fost cand au venit nasii lui Daria impreuna cu copiii lor si, la final, cand nasa o tinea in brate pe Daria sa-si ia la revedere, baietelul (de 2 anisori) a luat o manuta a lui Daria si i-a zis foarte serios: „Ia manuta de pe mami !!!” Evident ca tot poporul s-a impastiat de ras...
Noi crestem destul de rapid (sa nu cereti detalii pentru ca doar miercuri mergem la vaccin si control, asa ca nu avem „date exacte”), si mancam destul de bine, desi si noi mai „negociem” la ora de masa. Oricum, am inceput din greu diversificarea, asa ca avem deja o masa de mar ras + laptic, o masa cu supica buna-buna (asa zic eu, dar e infecta, ceea ce stie si micuta Daria, asa ca se lupta cu ea din greu, ceea ce m-a determinat sa luam o pauza de cateva zile la supica !), iar seara o masa cu cereale + mar + morcov de la Milubrei + tzitzi, evident. Nu am scris de ceai si suculetul de portocale care nu il ratam zilnic, dar acestea sunt detalii, nu-i asa ?
ane2 – si eu zic sa treci de pe Ceclor pe Augmentin sau Amoxiclav (este aceeasi compozitie a medicamentului, dar au nume comerciale diferite pentru ca sunt facute de 2 firme diferite). Helen a descris totul foarte bine, doar ca rezistenta la peniciline (clasa din care face parte si amoxicilina) apare la organismul bacteriei... iar apoi, cand dai antibiotic, bilibistrocii striga: „Vine papaaaaa... !!!” !!! Dincolo de zambete si glume, sa stii ca Augmentinul nu este asa de „tare” pe cat se zice, dar este cam scump, asa ca se foloseste mai rar (pentru ca lumea nu este obisnuita sa investeasca mult in sanatatea proprie – dar e ca la masini: platesti putin, eficienta e mai mica; nu pentru ca antibioticul e mai rau, ci pentru ca bacteriile s-au acomodat cu cele ieftine, gasindu-l peste tot, chiar si in infectii virale unde nu se administreaza antibiotice, nefiind eficiente !). In plus, este cu mult mai indicat decat Ceclorul deoarece are eficienta pe un spectru bacterian mai larg, se absoarbe mai bine si ajunge in concentratii suficient de mari la nivelul urechii si nu numai. Oricum ar fi, noi iti tinem pumnii sa se faca bine Rachella.
Helen – durerile de ureche pot fi relativ „usor” de depistat la BB – agitatie, refuzul suptului, nu mai sta pe partea afectata, iar daca apesi cu degetul inaintea urechii, incepe „corul” ! Evident ca mai sunt simptome, dar daca noi stim tot, medicii din ce o sa mai traiasca ?
Babee – speram ca nu ne pui poze cu coada ! Si eu am scurtat din greu la par saptamana trecuta ca nu mai vroia sa stea nicicum (jumatatea, ca un dragut ce este, imi zicea ca am „o freza facuta cu grenada”), dar acum sunt o super gagica – trompetezte vesela Daria cand ma vede.
Roxana G , Helen – fete frumoase, nu va „luptati” cu un dintisor, ceva ? Noi avem deja ceva semne – gingia umflata, ros de degete, „negociere” intensa la mancare... eu zic ca si asta poate fi un motiv. Va dau un sfat: trageti aer in piept si lasati kispotzelul sa manance doar cat vrea. Precis in cateva zile isi revine.

Da, se vede ca nu m-au clonat (inca !) – am scris un cearºaf intreg, asa ca o sa fug la distractii: marulet, tzitzi, calcat, spalat si altele asemanatoare...

,
DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004)

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ane, sanatate multa Rachellei! Micuta de ea, asta ii lipsea. In alta ordine de idei, nu cred ca gasesti Amoxiclav acolo in Cipru. Augmentin gasesti sigur, problema este doar ca nu cred ca poti sa-l cumperi tu asa din farmacie, ca la noi, iti trebuie reteta. Asa ca tot ce-ti prescrie medicul e sfant.
Roxana, mai, cum asa? Pai o stiam pe Alex mancacioasa rau. Frumos ce faceti?
Moti tot numai 4 mese pe zi, 150 ml. Asta vine 600ml. Cam la limita, dar treaba ei. in nici un caz n-am de gand s-o fortez. Eventual am sa-i bag si suculete peste o saptamana (sa faca si ea 4 luni). Am s-o intreb si pe dr ce sa fac, cand merg la control.
Noi suntem fericiti pentru ca si Moti a invatat sa se intoarca de pe burta pe spate! A facut-o de 3 ori pana acum. Gata, suntem fetita mare.
Adriana, concediu placut! Ce bine de voi!

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Fetelor, va multumesc tare mult pentru incurajari si pentru sfaturi. Promit ca de azi nu o mai fortez. Helen, inca nu s-a reglat, am observat ca daca ii dau mesele mai rar mananca mai bine, insa mi-e mila de ea sa ii dau doar 4 mese. Darel, dintisorii sunt de mult pe drum insa nu dau semne ca erup. De 2 saptamani e umflatica la gingii si a avut 37.6.

Anita, imi pare tare rau pentru Rachella, asta sa imi fie invatatura de minte si mie care de gura mamei nu deschid AC la 32 grade in casa. Eu o tot apas pe a mea pe urechiusa si vad ca nu se fereste.



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput