Bebelusi de ian-feb 2004 (21)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gazi spune:

Dragele mele drage,

ma bucur ca va (re)gasesc atatea mamici frumoase si cu bebelusi minunati. Eu am fost inscrisa anul trecut la mamici de ian-februarie, am stat insa putin pe acest forum pentru ca din luna a 4-a am tot stat in spital si la un moment dat am renuntat la servici si la internet. Oricum imi era si jena sa va scriu caci (nu stiu daca va mai amintiti de mine) singurele mele vesti erau ca imi e tare greata si rau si cam atat. Iata ca acum sunt si eu o mamica de fetita nascuta pe 5 februarie 2004 la ora 8.30, Amalia este tot ce am mai bun si mai adevarat in viata. Dar sa va spunem cateva cuvinte despre noi: Amalia a venit pe lume dupa o sarcina grea in care in afara de mine, nu prea a crezut nimeni. Primele luni au fost si ele grele pentru ca Amalia avea in fiecare noapte program de discoteca (adica plans si colici) pana la ora 5 dimineata. Nu credeam ca voi mai dormi vreodata ! singurul moment in care dormeam era cand o alaptam . De altfel dr m-a intebat daca doarme la san si i-am zis ca ea nu dar eu DA.
Acum are aproape 5 luni este frumoasa voioasa dar si f bazdacoasa, vrea doar in brate sus pe umar la tati care are 1,90( adica pe Himalaya)iar la mine doar calare ( e si normal eu am doar 1,50 si sunt un fel de ses neinteresant pentru ea).
Acum mananca Nan, cereale de la Hero, suc de fructe si de azi supa, am inceput cam tarziu diversificarea iar daca ar fi fost dupa dr. pana la 5 luni nu i-as fi dat decat tzitzi. As vrea sa-i dau si mar ras si am o mare dilema voi pe ce fel de razatoare radeti marul ? ( scuze, nu dati in mine sunt tare nestiutoare la alde bucatarie dar fac eforturi)
ma bucur ca v-am regasit si va pup mult, am incercat sa-mi pun si eu cateva poze dar nu ma pricep
ioana ( zisa si gazi) si amalia
http://community.webshots.com/user/ioanagazi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Buna fetelor si prichindeilor!

Vad ca ne laudam care mai de care cu "mancaciosii" nostri. Si eu simt ca ma lasa nervii inainte, in timpul si dupa fiecare masa. Daca masa e cu tzitzi+biberon mananca tzitii+100 ml lapte si dupa care vrea sa sara in cap. Asa ca o las in pat si ea se lupta sa mearga in toate felurile si in toate directiile. Mai nou se ridica in maini si isi ridica si fundul in acelasi timp. Uneori efectueaza cate o saritura inainte. Dupa ce se joaca ce se joaca o trasneste foamea din nou. Si cand vad ca incepe si suge tot ce prinde ii bag bibele din nou in gura. Dupa ce termina de mancat (in total 180 ml lapte sau 250 de supa) iar vrea pe burta. Si uneori regurgiteaza. Asta cu supa nu o inteleg, adica lapte de ce max 180 si supa 250? Ca supa i-o fac destul de groasa - jumi juma piure+zeama (adica 12 piure+120 zeama. Oricum nu ii tine de foame pt. ca la 2 ore vrea papa din nou. Sa vedem cand o sa ii pun si carne ce zice...
Ca numar de mese si noi ne situam undeva la 4-5. Vrea 5 numai cand se trezeste de dimineata devreme ca altfel nu avem timp. Peste noapte nu se scoala, doarme cam 8-9 ore si peste zi doarme cam 3 ore in reprize. Uneori de atata zbucium mananca doar de 3 ori (nu s-a intamplat foarte des dar s-a intamplat). Daca o tin in brate si eu stau jos se impinge incontinuu in picioare. Uneori ma loveste si la operatie dar trece. Zau nu stiu ce sa ma mai fac cu ea atata e de agitata.(si cafea nu beau).
Iar de masa de fructe cu lingurita nu vreau sa va mai povestesc. Ieri era sa sara de nu's cate ori din scaunel. Plus ca mananca 1/2 din cantitate ok dupa care incepe circul.
Cand a fost cald saptamana trecuta am dat drumu la AC. Noi il avem numai in sufragerie, l-am pus pe 24 de grade si in camera ei s-au facut 27-28. Si nu era curent. Si su cred ca e mai bine sa il folosim dar cu conditia sa nu stea bb direct in el (adica in camera cu el). Oricum si asa baia de seara o facem de pomana ca in timp ce mananca transpira de numa.
Baia am mutat-o in baie...si foloslim si dusul. Se uita la dusul ala si vrea sa apuce apa cu manutele ei mici, tremura toata de incantare. Ca mai nou ii trebuie orice apare in campul vizual. Imediat intinde mana sa apuce...
Cu ce sunt multumita in schimb? Ca bea ceai si suc fara probleme acum. Bea in total peste 300 de ceai si 60-70 suc.
Saptamana asta cred ca o sa ii desfiintam nivelul de la pat pt. ca mi-e teama sa nu se arunce de acolo. Cand o las in pat se ridica aproape in 4 labutze si mananca marginea patului. Azi maine pune si mana si mai stiu eu cum se arunca peste? Asa ca o sa ii fac o poza cum i se vad ochii si nasul si il defiintez.

Mai fetelor tare greu este dar si tare placut. Vorba aia "daca nu ar fi asa dragalasi nu ar mai face nimeni copii".

Va las ca v-am facut capu mare cu problemele mele. Si iar zic ca sper sa pot intra mai des...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Darael, asa e, ma bucur ca ai completat informatiile referitoare la Augmentin Bis.. normal, de rezistenta bacteriilor la peniciline este vorba. La cum m-am exprimat eu se putea intelge rezistenta organismului copilului... dar de bacteriile alea urate vrem sa scapam, nu?... iar ele devin tot mai jmechere si rezistente... se stie asta...! Iar legat de dintisori, Cosmin are deja DOI si destul de maricei, de acum o spatamana (am anuntat atunci evenimentul) dar nici dupa nu a vrut sa pape. Da, a plans la consultatie cand l-a apasat in fata urechii in partea dreapta! Dar altfel nu manifesta nici o durere!
Da, Augmentinul este destul de scump... aici in Romnaia este 300.000 lei(fara cativa lei) si nici nu-l mai poti folosi altadata ptr. ca se prepara o solutie care doar o sapt. se poate pastra la frigider.. oricum trei sferturi din ea eu o arunc apoi, dar nu are importanta...bebe sa se faca bine! Se pare ca este f eficint.

Roxana, eu zic sa nu te mai agiti sa pape 5 mese ca ai sa vezi ca efectiv papa mai putin decat ar papa 4 mese cu pofta si tot! Eu sper sa nu mai fac greseli din astea... o sa ma multumesc cu cat papa iar daca vor fi 4 mese, va fi super! Aseara, cred ca avea o reactie la nemanacatul de pana ieri: a papat 3 danoninio la ora 20, la 3 ore dupa masa de la ora 17 ( efectiv nu stiam de ce plange si am incercat cu mancare) si la ora 21 i-am mai dat unul amestecat cu lapte si orez ca nu se satura nici cum... imi era tema ca plesneste...niciodaat nu mancat atat. Azii a mancat bine, dar nici chiar in stilul de ieri dupamiaza ... oricum sunt f multumita!

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ioana (gazi) si Amalia[/red], bine ati (re)venit printre noi, speram sa intrati mai des de-acum!!!
Eu sunt nemultumita ca Albert nu vrea sa bea ceai nicicum. Supa nu a mai vrut nici el , asa ca mai fac pauza cateva zile si incerc iar.
In rest e foarte vesel, rade toata ziua , mai nou si-a descoperit talpile si se apuca de ele si le baga in gura.
Noi dam drumul la AC si cu el in camera, ca e in sufragerie si eu mai mult acolo stau, iar el sta cu mine, asa ca nu am ce sa fac, vad ca nu avem probleme pana acum.
Am primit o carte prin email , pe care am cerut-o la fetele de la subiectul de pe forum "cartea care mi-a schimbat modul de gandire" , foarte buna, am printat-o,si m-am apucat s ao citesc. Poate ati citi si voi, e la zona artelor, despre educatia copiilor. La prima rasfoire, foarte buna. Foarte buna mi se pare si cartea "Ascultarea de bunavoie" de Kay Kuzma de la editura viata si sanatate, si "secretele parintelui deplin" http://www.viatasisanatate.ro Aici se gaseste. Am terminat cu invatatul, asa ca ma mai apuc si eu de citit, ca e una din marile mele pasiuni, iar pana acum nu am mai avut timp de asta.
[red]Ioana , eu dau marul prin razatoarea de sticla sau plastic
( varianta orizontala pentru copii, dar cred ca merge si pe cea de inox normala ).







Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Uite ca ne-am intors si noi de la mare. A fost super fain! 2 zile ne-am "timbilduit", Arturicii facand cure gratis de Marimer si 2 zile am stat numai eu cu ei si am batut in lung faleza din Mamaia.

Ne-am intalnit cu Andruska si cu Matei la o plimbarica. Matei este f f frumos si f lung. Arturicii par suuper mici pe langa el.

Am vorbit acum cu Adriana care va transmite tuturor salutari. Au ajuns cu bine si Rares se simte ca .. acasa, deigur. A papat azi cu multa placere marul ras.

Imi pare tare rau pt cele care aveti probleme dar trebuie sa aveti incredere ca se vor rezolva.

Din fericire pt mine Arturicii sunt sanatosi si mananca super bine. In continuare avem 5 mese/zi, 2 de lapte cu cereale, 1 de iaurt Brenac cu cereale, 1 de borcanel de carne (vita, pui sau curcan) cu legume si 1 de borcanel fructe.
Si mult ceai.
Mai nou nu mananca decet daca stau in fundulet.

Azi dam de baut!
Am implinit 5 luni!!


CHILD: Dad, where did I come from?
DAD: O.K., we had to have this conversation someday! Well, you see, Dad and Mom met in a chat room on the net. I set up a meeting with your Mom and we landed in the bathroom at the Cyber Cafe. Then, Mom did some downloads from dads memory stick and when dad was ready to upload, we discovered that there was no firewall. Since it was a bit too late to cancel, I just carried on doing the upload. Nine months later, the damn virus appeared!






Ioana,

YANN
& PHILIP
_28.01.2004_

http://community.webshots.com/user/yannphilip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Anita, multat sanatate Rachellei!

Didica, pai e grozava bebelina ta! superactiva. asta-i foarte fain

Gazi si Amalia, bine ati revenit

Monica, am ajuns si eu pe la treisferturi la cartea cu pricina, mie mi se pare excelenta.
btw, e vorba de "cind apare copilul" de Francoise Dolto. daca o vrea cineva prin e-mail, eu o pot trimite usor.
m-am uitat si pe site-ul de care spui tu. cred ca am sa comand si de acolo ceva.
Monica, Matei nu bea nici el ceai. probabil din cauza ca au fost obisnuiti la tzitzi . eu nici nu mai incerc sa-i dau ceai. si nici supa. doar suc de fructe si cind e cald afara apa.

noi am fost azi la plimbarica, apoi am papat bine piure si tzitzi la desert
acum doarme dragalashul si eu navighez

va pupam si va dorim o zi frumoasa
si pofta mare la bebei



Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

La multi ani! Yann si Philip




dati si o felie de tort?

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

La multi ani Yann si Philip! Doamne cu supararile mele uitasem in ce zi suntem, insa va pupacim muuult muuult sa recuperam uituceala. Ioana, sa iti traiasca puiutii si sa fie sanatosi. Inteleg ca v-ati distrat bine la mare (poate ne auzim la un telefon sa imi dai detalii). Buuun bancul!

Didica, parca mi-o descrii pe a mea la masa. Tot asa se impinge in picioare, mai nou si in scaunel. Nu stiu cum sa o fac sa stea, de regula ii las si ei o lingurita in manuta si livrez mancarica cu viteza luminii. La biberon insa nu merge nimic, foiala ramane foiala. La fel si transpiratia de dupa baita.

Bine ati revenit Gazi si Amalia!

Monica, la noi Alexandra nu bea ceai de felul ei. Incerc sa ma consolez cu ideea ca poate seamana cu mine: eu am urat ceaiul dintotdeauna si il accept numai cand sunt bolnava cu titlu de medicament. Cred ca multa pacate din copilarie mi le platesc eu acum! Adica si mofturile la masa. Revenind la ceai, de cateva zile, respectiv cele calduroase, bea si ea 30-40 ml.



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

La multi ani! Yann si Philip

Ioana, ce bine o fi sa mergi la mare! Pe aici sunt cam 20 C si acum ploua! M-am saturat de vremea asta!

Noi am avut un weekend incarcat, vineri si sambata am avut o gramada de musafiri iar duminica am fost la cules de capsuni si apoi la gratar cu prietenii.

Licuriciul meu a inceput sa manance din ce in ce mai mult, a sarit de la 120 ml la 180 ml de lapte si tot la 3 ore. Cred ca e in perioada de "ingrasat".
Ea are 2 perioade: de ingrasat, cand mananca bine si face falcute si de lungit, cand mananca mai putin si creste in lungime.
Nu mai sta nici o clipa singurica si nebagata in seama (adica in scaunel sau in pat cu jucariile), se plictiseste imediat, ar vrea sa stea numai in fundulet dar oboseste si asa si se enerveaza. Nu mai apuc sa fac nimic in jur.
De mancat mananca si ea in scaunelul special de masa. E foarte mandra acolo. Cred ca o sa-mi fac si eu cont pe webshots sa pun poze.

Roxana, nici a mea nu bea ceai, doar apa si aia doar cu lingurita, nu o vrea din bibe.

Helen, imi pare bine ca puiul mananca acum. A avut si el o perioada rea.

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Yupiiiiiiiii mi-am facut calculatoru...gata am scapat de virus...

Nu am apucat sa citesc tot ce a-ti scris....insa recuperez eu....Rachella se simte mai bine ...
Helen stiu ca augumentinu e foarte bun....dar nu se pune problema ca e mai scump....pe Ceclor am dat 20 de euro...dar pe asta mi la recomandat medicu...si vad ca nu la mai vomitat...intra-devar aveti dreptate nu ai place deloc si aproape co fortez sal ia...da ce sa fac...asta e....
M-ai intrebat cum am decoperit ca are infectie la urechiuse...noi in fiecare zi o controlam la urechi si nu dadea nici un semn ca ar dureao....insa acum cateva zile ....a venit de dim socrela si a luato....si mi-a aduso seara...cum am luato in brate mi-am dat seama ca are febra....cand i-am pus termometru 38.8....am sunat pediatru...i-am bagat un supozitor....si in juma de ora ia scazut febra.....pe la 2 nopatea iar a facut febra...iar i-am bagat supozitor.....si a doua zi m-am dus cu ea la dr. si el mi-a spus ca are infectie...dar culmea ca daca o apas nu zice nimic....
Iar eu una nu cred tampenia cu AC....eu cred ca e de la curent...ptr ca o stiu pe soacramea...la ea in casa permenatent sunt toate usile si geamurile deschise....si i-am atras atentia de nu stiu cate ori....in fine...acum chiar m-am enervat si i-am spus ca daca vrea so vada sa vina la mine....io no mai las la ea ....pana no baga la cap...e o femeie de nota 20 insa in unele chestii ma da pe spate....

Ma bucur ca nu a fost mai rau si ca acum e bine......azi a papat chiar bine.....cu papatu ma cam ingrijorasem ptr ca in 2 zile nu mancat mai nimic lapte cred ca in total 200ml in 2 zile....in schimb a baut la ceai cu nemiluita....





Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput