Mamici din Canada (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Donia eu stiu o fetita care a facut vaccinul la 2 ani. Dupa 4 ani a facut sora ei varicela si ea nu a facut.
Mona_B mai vin pe acolo, dar doar citesc. Nu stiu ce e bebele, mie doctorul mi-a zis ca inainte de 20 sapt. el nu se pronunta.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

quote:
Originally posted by Donia

Doctorita spunea ca rezultatele nu sunt confirmate inca, adica nu se stie daca vaccinul da imunitate pe viata. Ati auzit despre cineva care a facut totusi boala dupa vaccin?



Eu mi-am vaccinat baiatul (fetita facuse deja varicela cind era mai mica) si el impreuna cu alt copil si el vaccinat au fost singurii din toata gradinita care n-au facut varicela cind a venit un copil bolnav care le-a dat-o la toti. Eu zic ca merita.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc de raspunsuri. Cred ca o sa-i facem si noi. Chiar daca nu da imunitate pe viata, macar sa nu faca boala la varste mici, cand ar fi mai greu sa se abtina de la scarpinat. Si daca da imunitate pe viata, cu atat mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenB spune:

Buna fetelor
Am si eu o rugaminte pentru Donia, am citit ca ai o doctorita de familie romanca... Imi poti spune si mie cum pot ajunge la ea si daca crezi ca ar accepta sa ne fie si noua medic de familie ? Noi suntem in Montreal de 5 luni si avem un baietel de 3 ani. Nu am reusit inca sa gasim un medic de familie si cred ca este necesar... pentru vaccinuri am fost la CLSC.
Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Carmen, din pacate noi suntem in Ontario. Si in zona noastra e criza de medici de familie, am avut sansa ca aceasta doctorita sa inceapa chiar acum, asa ca am fugit sa ne inscriem pe lista.
Si noi suntem tot de 5 luni aici, fetita tot 3 ani. Sper sa reusiti sa gasiti medic de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna fetelor, am o intrebare pentru mamicile care alapteaza sau au alaptat.
Inca din spital am inceput sa-i dau fetitei mele vitamina D, mi-au zis ca laptele matern nu contine vitamina D si pina incep sa-i introduc alte alimente va trebui sa ii dau.Acum ca am inceput sa-i dau gizei cereale de orez care nu contin vit.D habar nu am ce sa fac.
Pediatra fetitei, pe care intentionez sa o schimb, mi-a zis pe la 3 luni ca atunci cind ii voi baga cereale va trebui sa intrerup vit,D.
Cind am fost insa la cotrol acum o luna nu mi-a pomenit nimic.De asta cred ca nici nu imi place de ea, mereu zice ca totul e ok dar nu-mi spune nimic din ce ar trebui sa fac pina la urmatorul consult.Eu am uitat sa-i pun intrebarea caci a mea giza a plins ca din gura de sarpe cind i-a pus stetoscopul rece pe piept.
Sper ca nu v-am ametit.
Va rog, care dintre voi i-ati dat lui bb vit.D, acele picaturi D-VI-SOL, pina cind i le-ati dat, voua ce v-a zis pediatru?
Multumesc tare mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

Emilly, in lunile insorite, nu mai este necesara administrarea vitaminei D. ca regula generala, vitamina D se administreaza in lunile care contin in nume litera R. Deci mai, iunie, iulie si august nu este necesar. Si asta nu din cauza nu stiu caror cereale, ci datorita faptului ca inurma expunerii la soare, corpul uman proceseaza vitamina D. Eu am incetat din mai sa-i dau lui Thomas d-vi-sol. Ca sa te linistesti si sa nu mai astepti pana la urmatoarea vizita la pediatru, da-i un telefon si intreaba. Parerea mea personala (formata in urma sfaturilor pediatrilor) este sa incetezi sa-i dai vit.D, sa nu dat in hipervitaminoza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Saru'mana caro!Se pare ca mereu ma salvezi cu cite-o "vorba" plina de experienta parinteasca si nu numai.Asa voi face.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

dragi mamici canadiene, nu apartin eu inca grupului vostru , dar sper sa nu mai dureze foarte mult pina venim si noi in canada;
pentru ca am doua fetite de aproape 3, respectiv aproape 5 ani, incerc sa le fac mai usoara 'integrarea' in canada; am avut parte de experienta intregrarii in germania cu fetita cea mare asa ca tre sa actionez; am inceput sa mergem la un cursulet de engleza si ne exersam engleaza cu carti de la biblioteca; avem si citeva casete cu cintece de la curs dar azi am realizat ca astea sint cintece din anglia, poate; asa ca am plecat la vinatoare de cintece care se cinta in canada, de catre copiii mici asa ca ai mei; ma puteti si voi ajuta, daca stiti site-uri, titluri, cd-uri samd...?
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandanescu spune:

Emily draga,pediatra minunei mele mi-a spus sa ii dau vitamina D atita timp cit alaptez.Acu nu stiu ce sa zic...eu i-am dat pina la 6 luni.

Sa fiti iubiti !
Mamica Daniela si Minunea ei, Dania (Melitza)
Vezi pozele noastre aici : http://community.webshots.com/user/dandanescu

Mergi la inceput