Mamici din Canada (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Si noi am inceput in sfarsit daycare-ul dupa multe vizite din care am ales unul – zic eu tare dragut – in sensul ca dispune de acea tehnologie VOI (Video over the Internet) unde eu stau cu ochii cat cepele pe monitor de la serviciu sa o vad ce face acolo. Culmea e ca uneori imi mai sun si sotul sa-l intreb daca el a vazut cutare sau cutare faza (asa ca sint de groaza, stiu…) Bineinteles ca exclud urletele de dimineata de despartire cand o lasam acolo. Dar cum domnisoara mea e fata istetica si se prinde repede vad ca deja si-a intrat in rol, a inceput sa se joace cu jucariile si cu ceilalti copii. Nu face crize dimineata cand o urc in masina ci e foarte calma. La un moment dat, azi dimineata aveau o gustarica si toti copiii civilizati stateau pe scaunele din acelea mici sa pape. Dintre toti numai Yasmine a mea era in picioare (sa mor nu alta!!!). Ea parca s-ar fi asezat, dar nu cred ca indraznea, asa ca iar mi-am sunat sotul din nou fireste. Partea buna a fost cand m-am uitat iar la pranz dupa ea si nu-mi venea sa cred cat de frumos statea mititica asezata pe scaunel si mancand frumos din castronelul ei si cu lingurita. Deci, ceva-ceva tot s-a prins de ea…noi sintem foarte la inceput, Yasmine are doar un an jumate, dar sper sa se acomodeze cat mai repede sa stam si noi impacati. Cat despre educatoarele respective, sint destul de dragute, se joaca cu ei, le spune fel de fel de chestii – zic eu destul de avansate pt. toddleri, dar cel mai bun lucru mi se pare faptul ca o pot urmari oricand cu ochii mei si vad ca nu se loveste, se joaca, deci pot spune ca e in siguranta. Tranzitie cat mai usoara mamicilor care trec prin asa ceva mai devreme sau mai tarziu,

Cristina

http://community.webshots.com/user/khristin107

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

Fetelor, pun si eu o intrebare pentru o prietena.
Stiti cumva sali/restaurante in Toronto (GTA) unde se poate face o nunta de 50-70 persoane la un pret rezonabil (eventual numai sala de inchiriat si personalul de servire). Mincarea si bautura vor s-o comanda din alta parte.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Antoioana, noi nu am avut nimic de reprosat in privinta daycare-ului. Toate pe care le-am vazut aveau cam aceleasi conditii, adica mincare gatita zilnic la bucataria gradinitei, somn de prinz, excursii ocazionale, joaca in aer liber de doua ori pe zi si activitatile zilnice specifice virstei. Fata mea a mers la daycare cind era mai maricica, adica 3.5 ani si a fost bine ingrijita, dar era deja destul de independenta, se imbraca singura, minca singura, etc.
Acum il dau si pe baiat, dar el e mai mic (2.5 ani) si inca poarta diapere. Vom vedea cum va fi, cred ca nu conditiile din daycare sint problema, cit capacitatea lui de adaptare si faptul ca nu vorbeste engleza. Va mai povestesc eu peste o luna.
Au obiceiuri un pic diferite de cele din Romania, daca esti ok cu statul copiilor pe jos in timpul diverselor activitati si cu laptele servit rece de la frigider, atunci nu cred ca vei avea surprize prea mari. Dupa un timp ti se va parea cel mai normal lucru.
Chiar ieri am avut de ales intre babysitter la domiciliu si daycare si am ramas pe varianta daycare. Sper ca am facut o alegere buna. Copilul meu e mielusel in societate, iar acasa intoarce casa pe dos si face instructie cu noi, asa ca as vrea sa se obisnuiasca cu copiii si sa prinda ceva engleza, ca saracu’ e pierdut cind merge in parc..
Va tin la curent..daca bineinteles intereseaza pe cineva


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Eu urmaresc cu mare atentie subiectul day-care, pentru ca va veni destul de curand vremea sa o dau si eu pe fetita mea (3 ani). Si ea e cu engleza in aer, dar vad ca prinde fantastic de repede. Sta de doua ori pe saptamana cu un baietel roman, dar care stie engleza, si de fiecare data vine acasa cu expresii noi. In parc aveam eu mari emotii, sa nu se simta izolata, dar copiii astia sunt teribili, comunica si in lipsa cuvintelor...!
Cu laptele de la frigider vad ca se obisnuieste singura, are momente cand imi cere laptele rece.
Cred ca mi-ar place foarte tare un day-care cu video pe internet, dar la noi nu sunt sanse. Dar probabil e mai bine asa, ca ar trebui sa renunt la servici ca sa stau cu ochii pe monitor tot timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by Cricor
Pana la urma noi l-am retras pentru ca facea otita lunar si n-am mai rezistat sa-l vad cu febra 39-40 cel putin odata pe luna.

Succes cu gradinita!

Corina


Cricor, multumesc mult pt. raspuns! Astepatm cu sufletul la gura. Uite, si eu as vrea sa gasesc un loc acum, vara, dar nici vorba! :( Ingrozitor cu otita aia! Cica-i f. comuna la prescolari, a doua dupa gripa. Spune-mi, te rog, de ce facea puiul tau asa des otita? Eu stiu ca exista si o bacterie care poate provoca infectii ale urechii. (printre altele, vaccinul Prevanar ar fi bun si pt. asta) Sau e de la curent si alde de-astea?
Si ce faci acum cu copilasul?
Numai bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by khristin

Si noi am inceput in sfarsit daycare-ul dupa multe vizite din care am ales unul – zic eu tare dragut – in sensul ca dispune de acea tehnologie VOI (Video over the Internet) unde eu stau cu ochii cat cepele pe monitor de la serviciu sa o vad ce face acolo. Cristina

http://community.webshots.com/user/khristin107


Hehe, Khristin, adica se face ca ai 2 joburi! Foarte fain ce ne povestesti tu...cred ca am citit despre asa ceva...Peekaboo centres, dar nu stiu daca as gasi unul pe aici. Plus ca...nu stiu daca as face fatza financiar. :( Adaptare usoara fetitei tale si tine-ne la curent cu ce activitati sunt pe acolo!
Numai bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by rosa

Va tin la curent..daca bineinteles intereseaza pe cineva

rosa

Timpul le rezolva pe toate



Rosa, multumesc mult. M-am mai linistit. :) Ma foarte intereseaza sa ne tii la curent! Sunt multe aspecte care ma pun pe jar...legate de acest daycare. Ce-i drept, eu sunt si o mama cam "panicarda"...Asa ca eu sunt toata numai urechi daca vii cu povesti de-ale piticilor tai. :).
Numai bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Anto, al meu facea otita in urma unor viroze. Scenariul a fost intotdeauna acelasi: febra foarte mare 3-4 zile, dupa care incepea nasul (faza asta era optionala), cam in a 5 zi incepea o tuse cumplita si aparea otita in aceeasi zi. In toate cele 5 zile mergeam la doctor, imi ziceau acelasi lucru, ca e virus, nu-i nimic de facut, nu trebuie sa fiu ingrijorata. A baut saracul atatea antitermice, cred ca aproape de un litru. El a facut prevnar cand era mic, se pare ca pe el nu l-a ajutat.
Acum e acasa cu mama. Cand pleaca mama incerc iarasi gradinita, e mai mare, sper sa i se mai fi intarit si sistemul imunitar dupa atata tratament homeopat.
Eu sincer cred ca deoarece lui nu-i place la gradinita contribuie la imbolnavirile astea ale lui continue. In parc se intalneste cu copii care merg la gradinita, carora le curge nasul si tusesc si cu toate astea nu se imbolnaveste nicioadata. A fost la gradinita doua zile cate 3 ore (incercarea esuata din primavara) si s-a imbolnavit.

Succes in cautari!





Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Cricor, mai vino si pe la mamici de noiembrie decembrie 2004; avem acelasi DPN, se pare.Tu stii deja ce e bebele tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Pana acum nu am dat atentie subiectelor despre vaccinuri, am crezut ca fetita mea nu o sa mai faca nimic. Azi am fost pentru prima oara la doctorita de familie, si sunt fericita ca e romanca si e foarte draguta.
Ne-a vorbit despre vaccinurile pe care fetita mea nu le-a facut in Romania, Prevnar, Antivaricela si Neisvac (Menjugate Vaccine).
Despre Prevnar ne-a spus ca ofera imunitate impotriva otitelor doar daca acestea sunt cauzate de Pneumococ sau Streptococ.
As vrea sa va intreb daca voi le-ati facut copiilor vaccinul antivaricela. Doctorita spunea ca rezultatele nu sunt confirmate inca, adica nu se stie daca vaccinul da imunitate pe viata. Ati auzit despre cineva care a facut totusi boala dupa vaccin?

Mergi la inceput