Bebelusi de Mai - Iunie 2004

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Papadik si mie mi-a capsat Guu un san la inceput da' acu' s-a cumintit. iti spun cum am scapat eu: pui carantina la tzatza, nu i-o mai dai bubulinei pana nu se face macar mai bine cat sa nu mai sangereze. Te mulgi tu fumusel la ea ca sa nu dai in alte belele si o tii la aer sa se usuce si o dai cu ceva: lanolina, vitamina E, Bepanthen (asta a mers ca uns la mine), glicerina (asta se prepara cumva la farmacie da' nu stiu daca acolo se gaseste) sau glicerina boraxata. Oricum, important e sa o lasi la aer sa se usuce si sa nu se frece de nimic. Se vindeca repede ca e bine vascularizata zona. Pupici si succes.

Maria si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Hai fetelor ca mai intru si eu, dupa 2 zile infernale de colici. Azi nu a dormit de la ora 11 am pana acum, decat cate 30 min maxim (asta de fro 2 ori). o sa incerc sa va raspund, dar ati scris ceva.....Cu o mana pe carut, cu una pe taste, sper sa ma descurc...

Laura22, cred ca a ras toata biserica cand l=a tras Iustin de barba pe preot [:d]

Clau, si mie mi-a facut Mariuca faza cu trasul de par de 2 ori, dar noi suntem parinti mai denaturati si ne-a busit rasul in timp ce incercam sa ii desfacem pumnul. Acum m-am invatat minte si ii pun caciulitza cand nu e f. cald. Mariuca are o pernita f. mica, mai plata asa incat nu are cum sa se sufoce.

Irinusha nici a mea nu e linistita cand nu poate sa faca kk. Cred ca e normal, se mai intampla.

Maria, iti dai seama ca e placerea lor suprema sa stea cu nasul in tzitzi noastre.

Ralu, multa sanatate si bine ai revenit!

Laura: 1. nu mai calc hainutzele (mai nou nu am timp nici sa le iau de pe uscator)
2. nu ii cade parul desi e f. paroasa
3. 1,100kg

Irinusha poti sa indulcesti ceaiul fierband apa cu zaharul 15 min inainte, atunci nu mai fermenteaza. Si eu ii fac acum ceaiul cu tei in el, poate reuseste si ea sa doarma.

Nally, si a mea doarme pe picioare, dar dupa aia se scoala cand ii vine cate o crempa si asa se duce de rapa toata munca mea.

Anacami
si eu am impresia asta seara, dar este normal sa fie sanii goi seara, cand esti mai obosita. Ceaiul de chimen si anason intr-adevar e foarte bun pt. lactatie. Daca ai facut nodule de la lapte inseamna ca ai destul, e normal seara sa para sanii goi. Stai linistita si nu te mai stresa!

Mamaleone, bine ei revenit! Asteptam sa ne impartasesti experientele!

Nally si eu am problema cu gatitul, pt. ca trebuie sa tinem si regim acum. De ecemplu mie imi place f. mult mancarea de dovelcei cu sos. Iti dau retzeta daca vreai.

Irinusha
, raspunsuri: 1. in fiecare zi.
2. eu nu stiu cum e caditza galeata, eu am d-aia normala care acum i-a ramas mica si tre' sa i-o schimb.

Lore 71, tare m=am distrat la povestioara ta!

Ma duc ca plange fata. Imi cer scuze ca v-am raspuns asa pe scurt, dar nu am cum mai mult. Noapte buna!







Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

Irinusha,Nally,Mamica de mai,Irinel si tuturor fetelor,va multulesc pentru gandurile bune.Nu pot ramane nici acum tare mult pentru ca pic de somn.Sunt dupa prima baita acasa( m-a ajutat o prietena,doar nu credeti ca sunt chiar asa dibace!):)
Sper sa doarma bine Patri la noapte,ca dupa baie a adormit bustean desi a supt destul de putin.
In rest, am lapte de-mi curge peste tot asta in partile zilei cand nu ma nenoroceste si sta la san cate trei ore cu pauze de 10 minute.Cand e asa cred ca are colici si nu vrea sa adoarma.Ii dau papa,adoarme la san si cand o pun in patut incepe sa-si pape pumnutii.
Pentru colici ii dau Sab Simplex dar nu sunt tare incantata.
A intrebat cineva cum se simt cele care au nascut cu cezariana.Eu m-am refacut complet dupa 7 zile.
Am sa va mai scriu si maine promit.
Ioana si Patricia Maria(15 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna spune:

Salutare fetelor!

Aproape ca va pierdusem!
Ieri am fost si noi la doamna doctor si rezultatul: 1kg in greutate si 1 cm in lungime (desi eu zic ca mai mult). Apropo bb-ii vostri cat au crescut in lungime in prima luna?
Eu nu pot decat sa va invidiez pe cele care spuneti ca bb dorm noaptea cate 5-6 ore. Al meu parca are un ceas in fund: se trezeste la 3 ore disperat de foame si mananca cate 120 de ml. De duminica refuza cu incapatanare sanul iar eu m-am cam saturat de muls, mai ales ca pomita nu e buna de nimic si ma chinui cu mana. oricum nu scot mai mult de 40 de ml si asta in momentele bune. Nu stiu cat am sa mai rezist in ritmul asta: parca nici nu l-as intarca dar in acelasi timp ma dor sanii tare de la muls.
Cineva interba pe aici de kg: mai, eu ma dat jos 10 dar mai am cam 12 si vad ca nu reusesc deloc, deloc sa fac cantarul sa arate mai putin. Nu-i vorba ca nu fac cura de slabire,dar nici nu prea am pofta de mancare si cu asta mic mai sar si peste mese. Oricum ma simt oribila si nici nu prea am cu ce sa mamai imbrac.
In ceea ce priveste cezariana eu zic ca mi-am revenit binisor. Nu ma derabjeaza deloc taietura, doar ca din cauza iodului mi s-a cam dus pielea pe burta, ca atunci cand te arzi de la soare. nenea doctorul mi-a zis ca pot sa incep gimnastica abia dupa doua luni.
A, si bb meu tresare prin somn, de ma intreb daca e normal! Si isi tine pentru cateva secunde capul singur! In schimb nu pot spune ca ma urmareste cu privirea! de la cate saptamani se intampla chestia asta?

HAi ca ne mai auzim! Pupici!

oanna si bb codrin (n. 24.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Fetele, timpul e cam scurt, sper sa nu raspund aiurea, sa incurc raspunsurile.

Anacami, daca ai 100 ml la un san, inaseamna ca ai lapte arhisuficient, asa ca nu mai e nevoie sa ii dai formula lui bebe. Si eu tot cu vreo 10 kg in plus. Eu stiam ca nu e bine sa faci gimnastica acum, da poate e o prostie. Citisem undeva ca atunci cand facem sport se elimina niste toxine care trec si in laptic. Eu ma bazez pe plimbarile cu caruciorul, pe care le lungesc treptat, da ca sa dau jos restul kilelor intr-o luna, nu-mi fac iluzii. Oricum am mai dat jos de cand am venit din spital, ca dadusem doar vreo 7 kg cand am iesit din spital. Si am mai dat vreo 4-5 dupa dar fara efort. Casa de piatra surioarei!

Ioana, e mult prea mult sa lasi fetita la san 2-3 ore, nu e bine pentru sanii tai si nici pentru stomacelul ei. Nu poate fi flamanda daca ai lapte suficient. Incearca sa faci pauze macar de 2 ore intre alaptari. Poate sa planga si sa dea din gurita si cand are colici (de altfel s-ar putea si faptul ca o tii atata la san sa amplifice colicile).

Clau parca ziceai ca aveti si voi probleme cu colicile, sau ma insel? Noi folosim in afara de ceaiul pentru colici si picaturi Ovol si par sa fie eficiente.


Irinusha, nici eu nu stiu cum e cadita aia galeata. Noi ii facem zilnic baita da daca o data se face prea tarziu nu-i facem si gata. Insa il ajuta sa doarma bine.

Pupici ca plange

Irina si Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaleone spune:

Oau! in sfarsit de vorba cu voi.
Am mai citit cate ceva de pe aici si cuvinte ca: colici, kk, parturi,...sunt ca la ele acasa si o sa mai fie inca vreo 2 luni. Oricum e bine ca luam toata treaba in serios.
Sa va zic de noi mai intai. Elenuska mea s-a linistit vadit dupa ce am facut sfestnie la casa. Nu mai stiu care din voi spunea ca tresare mai des, asa facea si madammme a mea si dupa asta i-a trecut, nici nu ma mai freaca atat, doarme mult mai bine si mai mult si vad ca noaptea doarme 6 ore legat- da Doamne sa o tina asa.
Loresi mie mi-a dat doctoru Debridat 1,5 ml - o masa da una nu. Si e un doctor cu experienta multa, am incredere in el ca la baietelul meu ce mare tot timpul i-a dat de cap, fara multe pastile si mereu tratamentele lui aveau efect.Foarte amuzanta experienta ta mai ales felul in care ai povestit-o, a bagat barbata-miu capu pe usa sa vada de ce ma ummflu de ras.
Irinushasi mie imi place stilul tau, ma mir cum de ti-ai facut atatea tone de mancare, bag sama ca ai facut foamea cu chris si ai zis ca acum ar fi momentul. Eu ma indop cu ce apuc si se pare ca o sa am niscaiva probleme cu cantarul, dar cum alaptez...nici gand de cura de slabire.Le fac baie la amandoi in fiecare seara. Tin mult la asta mai ales ptr asta mica, sa-i fie ca un reper ptr programul pe care o sa si-l faca. Eu sunt moarta fara program la copil.
Madutzoti-am vazut floricica in poze, sa-ti traiasca si sa-i treca colicii astia.
Danascrie si in carte ca bubitele de la caldura apar dimineata si trec spre pranz, deci stai linistita. Ai pute ca in apa de baita sa-i pui ceai concentrat de pelin si sa vezi ce frumos se curata . Eu asa procedez si n-am avut probleme cu bubitele la nici unul din bebei.
Anacaminu prea mai m-as obosi si cu ginastica, ies de doua ori afara cu copchiiii si atunci tre sa alerg dupa fi-miu care nu sta o clipa, tre sa schimb tone de pampersi ca astia de la Rebu o sa-mi ia o taxa speciala...
PiatraLunii, parca povesteai de fi-mea. Face exact aceleai chestii si pe de-asupra mai si vomita o gramada. Doctoru zice ca n-are nimic, a luat vreo 900gr in prima luna. Acum vad ca s-a mai linistit.

FEtele ma roade stomacu, deci maduc sa rod si eu ceva. Maine o sa va innebunesc cu niste intrebari. Poze va timit cand se indura frate-miu sa-mi aduca cd-ul cu ele.
Noapte buna somn usor sapte pureci pe-un picior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

buna fetelor am trecut si io rapid pe aici suntem bine io mi am revenit dupa cezariana
fatuca e bine sanatoasa suge si face kk tot timpul am inceput sa avem colici dar luam sab simplex si dormim mai bine
o asteptam pe tanti doctorita vineri sa ne cantareasca sa vedem cat am adaugat sa sunculite


io nu prea ajung la net dar va pup pe toate si mie dor de voi


laureta si bebelina inisa ana-maria(10 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia P. spune:

Buna,

Iata ca, intre doua alaptari, reusesc si eu sa trimit
un mesaj. Astazi am iesit din spital (eu si Tommy),
dupa o saptamana care nu pot spune ca a fost foarte
placuta. Din fericire insa totul s-a terminat cu bine
si acesta este lucrul cel mai important.

Thomas s-a nascut prin cezariana pe 16 iunie, la ora 3:03 a.m. Cantarea 4,086 kg si a avut in lungime 50,5 cm. Acum a trecut de
4,200 kg si a luat un cm sau doi in lungime. De ce
cezariana? Pentru ca micutul a facut...treaba mare (meconium) in
lichidul amniotic si aceasta a ajuns in plamanii lui.
A avut nevoie o saptamana de supraveghere si de
antibiotice. In fine, important este ca decizia a fost
luata la timp (de a face cezariana) si ca nu va avea
nici un fel de sechele.

El este un mancacios de exceptie, frumos nevoie mare
(ca are cu cine semana ) si se acomodeaza incetul cu
incetul cu noua lui locuinta. Pisicuta noastra a fost
cam nedumerita la vederea noului membru al familiei
(atat de mult incat nu indrazneste sa se apropie de
el).

Eu imi revin foarte bine dupa operatie si incerc sa ma
obisnuiesc cu noul ritm de viata.

Iulia P. si bebe Thomas (16.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia P. spune:

Am uitat...
Iata cateva poze de la nasterea lui Thomas: http://f2.pg.photos.yahoo.com/~dragos_popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Irinel, Asa este avem si noi probleme cu colicile si am cumparat picaturi Ovol. Tu cat ii dai ? Regulat? Sau doar cand plange? Cand o doare burta plange de mi se rupe inima si se face rosie la fata. Eu beau doar ceai de chimion, care cred ca este pentru mine nu pentru ea.

Eu dupa cezariana m-am refacut relativ repede. La o saptamana eram acasa si ma descurcam singura ca fata, sotul merge la servici in timpul zilei si doar seara ma ajuta. Acum nu mai iau nici calmante pentru operatie. Am intrerupt in momentul in care am aflat ca din cauza lor sunt constipata si nu stiam ce sa mai fac.

Noi am inceput de duminica sa-i facem baita in cadita, dupa ce ia picat buricul. Dar nu cred ca i-a placut prea mult. A deschis ochii mari si intindea manutele sa nu-i dam drumul. Nu am tinut-o prea mult. Sper sa nu se fi speriat prea tare.





Claudia

Mergi la inceput